|
Білім беру ұйымының атауы: |
№40 «Ынтымақ» жом кмм |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арапбаева Балзия Шадиярқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Жанды табиғат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4А |
Қатысушылдар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқым қалай түзіледі? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау; 4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерий) |
Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин 5 мин 10 мин 5 мин 10 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің түстері бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ - қызғылт 2-топ – жасыл 3-топ – көк
«Мозайка» әдісі (барлық топқа бірдей қағаз қиындылары беріледі,қилыстыра отырып гүлдің құрылысын атайды)
|
Білім алушылур бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді,гүлдің түстеріне қарай топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын еске түсіреді |
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. |
суреттер Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||
|
«Кинометафора» әдісі (бейнеролик үзіндісін көріп,жаңа сабақтың тақырыбын анықтау 1.Тапсырма «Ретін анықта» әдісі Топтық жұмыс (оқушылар көрген бейнеролик арқылы берілген тапсырмадағы тозаңданудың ретін анықтап,толықтырып,тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттайды)
2.Тапсырма Жұптық жұмыс «Бірін-бірі оқыту» әдісі (жұптасып,тозаңданудың жазбаша есебін құрастырады) Өсімдік тіршілігіндегі маңызды үдерістің бірі – тозаңдану. Гүлдің тозаңы тозаңқаптың ішінде жетіледі. Ол жетілген кезде тозаңқап ашылады да, тозаң сыртқа шашылады. Шашылған тозаң гүлдің ортасында орналасқан жатынға түседі. Тозаңның жатынға түсуін өсімдіктің тозаңдануы дейді. Тозаңдану жүргеннен кейін өсімдік гүлінің орнында жеміс дамиды және тұқым түзіледі.
3. Тапсырма. «Постер қорғау» әдісі Топтық жұмыс (Әр топқа тапсырма беріледі. Сол тапсырма бойынша постер дайындап, 2 оқушыдан қорғайтын болады.) Постер қорғауға арналған сұрақтар: 1.Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады? 2.Бунақденелілер арқылы тозаңдану 3.Жел арқылы тозаңдану 4.Су арқылы тозаңдану
|
Бейнеролик арқылы сабақ тақырыбымен танысады Сабақ мақсатымен таныс болады. Әр топ тапсырма орындап,ортаға шығып қорғайды Тозаңданудың өсімдік үшін маңызын түсінеді. Конверттегі сұрақтар арқылы тозаңдану туралы біледі
|
Мұғалімнің мадақтамасы,мақтауы Тапсырманы орындаған жұпқа ауызша мадақтау Әр топқа балл қою |
https://youtu.be/upRLb7TgDYs
Таратпа қағаздар Конверт, сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бектіту 5 мин 2 мин |
«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? (Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасЫн қой.)
ЕББҚ тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (берілген суреттер бойынша сәйкес сөзді сәйкестендіру)
Рефлексия: «Даналық ағашы» әдісі Алманы жапсыр. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды
түсіндім
түсінбедім
|
Білім алушылар -сұрақтардың шындық немесе жалған екендігіне жауап береді
Берілген тапсырманы сәйкестендіреді
Оқушылар кері байланыс береді |
Мұғалім мадақтауы |
Таратпа қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
Қосымша:
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну,қолдану
Бағалау критерийі:
● Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды
● Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды
|
Тапсырма |
Бағалау критерий |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма «Ретін анықта» әдісі Топтық жұмыс (оқушылар көрген бейнеролик арқылы берілген тапсырмадағы тозаңданудың ретін анықтап,толықтырып,тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттайды) |
Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды |
|
|||||||||||||||||||||
|
2.Тапсырма Жұптық жұмыс «Бірін-бірі оқыту» әдісі (жұптасып,тозаңданудың жазбаша есебін құрастырады) |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
3. Тапсырма. «Постер қорғау» әдісі Топтық жұмыс (Әр топқа тапсырма беріледі. Сол тапсырма бойынша постер дайындап, 2 оқушыдан қорғайтын болады.) Постер қорғауға арналған сұрақтар: 1.Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады? 2.Бунақденелілер арқылы тозаңдану 3.Жел арқылы тозаңдану 4.Су арқылы тозаңдану |
Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды |
Оқулық 4 сынып Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
ҚБ тапсырма «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Бекіту сұрақтары: ҚБ тапсырма: (Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасын қой.)
|
Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасын қояды
|
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (берілген суреттер бойынша сәйкес сөзді сәйкестендіру)
|
Тұқымның таралу жолдарын сәйкестендіреді
|
|
Бағалау критерийлері:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұқым қалай түзіледі? ҚМЖ ПШО курс
Тұқым қалай түзіледі? ҚМЖ ПШО курс
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№40 «Ынтымақ» жом кмм |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арапбаева Балзия Шадиярқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Жанды табиғат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4А |
Қатысушылдар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқым қалай түзіледі? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау; 4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерий) |
Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин 5 мин 10 мин 5 мин 10 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің түстері бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ - қызғылт 2-топ – жасыл 3-топ – көк
«Мозайка» әдісі (барлық топқа бірдей қағаз қиындылары беріледі,қилыстыра отырып гүлдің құрылысын атайды)
|
Білім алушылур бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді,гүлдің түстеріне қарай топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын еске түсіреді |
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. |
суреттер Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||
|
«Кинометафора» әдісі (бейнеролик үзіндісін көріп,жаңа сабақтың тақырыбын анықтау 1.Тапсырма «Ретін анықта» әдісі Топтық жұмыс (оқушылар көрген бейнеролик арқылы берілген тапсырмадағы тозаңданудың ретін анықтап,толықтырып,тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттайды)
2.Тапсырма Жұптық жұмыс «Бірін-бірі оқыту» әдісі (жұптасып,тозаңданудың жазбаша есебін құрастырады) Өсімдік тіршілігіндегі маңызды үдерістің бірі – тозаңдану. Гүлдің тозаңы тозаңқаптың ішінде жетіледі. Ол жетілген кезде тозаңқап ашылады да, тозаң сыртқа шашылады. Шашылған тозаң гүлдің ортасында орналасқан жатынға түседі. Тозаңның жатынға түсуін өсімдіктің тозаңдануы дейді. Тозаңдану жүргеннен кейін өсімдік гүлінің орнында жеміс дамиды және тұқым түзіледі.
3. Тапсырма. «Постер қорғау» әдісі Топтық жұмыс (Әр топқа тапсырма беріледі. Сол тапсырма бойынша постер дайындап, 2 оқушыдан қорғайтын болады.) Постер қорғауға арналған сұрақтар: 1.Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады? 2.Бунақденелілер арқылы тозаңдану 3.Жел арқылы тозаңдану 4.Су арқылы тозаңдану
|
Бейнеролик арқылы сабақ тақырыбымен танысады Сабақ мақсатымен таныс болады. Әр топ тапсырма орындап,ортаға шығып қорғайды Тозаңданудың өсімдік үшін маңызын түсінеді. Конверттегі сұрақтар арқылы тозаңдану туралы біледі
|
Мұғалімнің мадақтамасы,мақтауы Тапсырманы орындаған жұпқа ауызша мадақтау Әр топқа балл қою |
https://youtu.be/upRLb7TgDYs
Таратпа қағаздар Конверт, сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бектіту 5 мин 2 мин |
«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? (Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасЫн қой.)
ЕББҚ тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (берілген суреттер бойынша сәйкес сөзді сәйкестендіру)
Рефлексия: «Даналық ағашы» әдісі Алманы жапсыр. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды
түсіндім
түсінбедім
|
Білім алушылар -сұрақтардың шындық немесе жалған екендігіне жауап береді
Берілген тапсырманы сәйкестендіреді
Оқушылар кері байланыс береді |
Мұғалім мадақтауы |
Таратпа қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
Қосымша:
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну,қолдану
Бағалау критерийі:
● Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды
● Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды
|
Тапсырма |
Бағалау критерий |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма «Ретін анықта» әдісі Топтық жұмыс (оқушылар көрген бейнеролик арқылы берілген тапсырмадағы тозаңданудың ретін анықтап,толықтырып,тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттайды) |
Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзулуін сипаттайды |
|
|||||||||||||||||||||
|
2.Тапсырма Жұптық жұмыс «Бірін-бірі оқыту» әдісі (жұптасып,тозаңданудың жазбаша есебін құрастырады) |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
3. Тапсырма. «Постер қорғау» әдісі Топтық жұмыс (Әр топқа тапсырма беріледі. Сол тапсырма бойынша постер дайындап, 2 оқушыдан қорғайтын болады.) Постер қорғауға арналған сұрақтар: 1.Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады? 2.Бунақденелілер арқылы тозаңдану 3.Жел арқылы тозаңдану 4.Су арқылы тозаңдану |
Тұқымның таралу жолдарын сипаттайды |
Оқулық 4 сынып Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
ҚБ тапсырма «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Бекіту сұрақтары: ҚБ тапсырма: (Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасын қой.)
|
Кестедегі ақпараттармен танысып шындық немесе жалған ақпарат екенІн анықтап, тиісті бағанаға қосу таңбасын қояды
|
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (берілген суреттер бойынша сәйкес сөзді сәйкестендіру)
|
Тұқымның таралу жолдарын сәйкестендіреді
|
|
Бағалау критерийлері:
шағым қалдыра аласыз



















