Білім беру ұйымының атауы |
«Ленини орта мектебі» КММ |
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таева Самал Макжановна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
- тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәлелдеу; - өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланысты анықтау; - эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің рөлі сипаттау. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Комплимент» әдісі арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру. (Түрлі түсті шарлар арқылы топқа бөлу) Үй тапсырмасы .Wordwall.ресурсына сілтемесі арқылы сұрақтардың нөмірін таңдап ауызша жауап береді. (7мин) ( «Ұяшық» әдісі (жеке жұмыс) |
- амандасады, -түрлі түсті шарлар арқылы топқа бөлінеді. -бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп,тілек айтады. - сілтеме арқылы сұрақтарға ауызша жауап береді |
«Серпілген сауал» (мұғалімнің бағалауы) |
Интерактивті тақта, түрлі түсті шарлар. сілтеме: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Ой толғау» әдісі. Суретке назар аударыңыз. (Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады)
1.Суреттегі Қазақстан Республикасының жарық жұлдызың таныдыңыз ба? 2. Димаш Құдайбергенов кімге ұқсайды? 3. Димаш Құдайбергенов ата-анасынан берілген қандай қасиеттерге ие? 4. Димаш Құдайбергеновке бұл қасиеттер қалай берілді? 5. Тұқымқуалаушылық дегеніміз не? «Кинометофора» әдісі арқылы бейнематериал көрсетіледі. Жаңа тақырып бойынша ақпарат беріледі. Тұқым қуалаушылық — тірі ағзалардың, белгілерді ұрпақтан ұрпаққа беру қасиеті. Өзгергіштік дегеніміз-организмнің бойындағы түрлі белгілер мен қасиеттердің сыртқы орта фактоларының әсерінен өзгеруі, соған байланысты ол жаңа белгі-қасиеттерге ие болады немесе өзінің кейбір белгі қасиеттерін жоғалтады. Эволюция – тірі табиғаттың уақытта бағытталған тарихи дамуы |
-сұрақтар төңірегінде өз ойларын ортаға салады; - жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
- тақырыпқа қатысты бейнематериал қарайды; - өз ойларын айтады
-анықтамаларды дәптерге жазып алады |
«Stop-кадр» (өзара бағалау ) |
Презентация Бейнематериал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма 1.Топта мәтінді талдау. (10минут) «DIAL» әдісі. ( топтық жұмыс) D – Describe – баяндау, сипаттау E – Explain – түсіндіру A – Anallуse – талдау L – Links – байланыс, қорытынды 1-топ: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштікті қасиетттерін сипаттайды; 2-топ: Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің рөлін түсіндіреді; 3-топ: Өзгергіштіктің түрлерін талдайды; 1-2-3-топ: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектей отырып, қорытындылайды. Бағалау критерийлері: Дескриптор Білім алушылар: - тақырыпты баяндайды; -тақырыпты түсіндіреді ; -тақырыпты талдайды; -тақырыпты қорытындылайды . Тапсырма 2. Әр құстың тұмсығының пішініне сүйене отырып, табиғатта немен қоректенетін қорегінің түрін анықтаңыз (3мин.) «Сәйкестендіру» әдісі. (жұптық жұмыс ) Дескриптор Білім алушылар:
(ФС) Тапсырма 3. Бос орындарға қажетті терминдерді енгізіңіз.(3минут) «Биологиялық диктант» әдісі(жеке жұмыс )
*Тапсырма 3.3. Берілген тұжырымдардың «жалған» немесе «шындық» екенін анықтаңыз. «Жалған-шындық» әдісі.
5.Ч.Дарвиннің эволюциялық теориясын табиғи сұрыпталу деп атайды.-ш Дескриптор Білім алушылар:
|
- берілген мәтінді топта талқылайды. - «DIAL» әдісіне негізделе отырып, тақырыпты талдайды. - әр құстың тұмсығының пішініне сүйене отырып, табиғатта немен қоректенетін қорегінің түрін анықтайды. (кейбір оқушыларға қосымша контекс беру) - сілтеме арқылы өтіп, бос орындарға қажетті терминдерді енгізеді. - берілген тұжырымдардың «жалған» немесе «шындық» екендігін анықтайды. |
«Бұрыштар» тәсілі (өзара бағалау) Learningap Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ленини орта
мектебі» КММ
Пәні:
Биология
Бөлім:
Тұқым қуалаушылық
пен өзгергіштік заңдылықтары
Педагогтің
аты-жөні:
Таева Самал
Макжановна
Күні:
Сынып:
8
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Тұқым қуалаушылық
пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған
орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара
байланыс.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
8.2.4.1 тұқым
қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін
дәйектеу
Сабақтың
мақсаты:
- тұқым қуалаушылық пен
өзгергіштіктің эволюциядағы ролін
дәлелдеу;
- өзгергіштік пен қоршаған орта
жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланысты
анықтау; - эволюциялық үдерістегі
өзгергіштіктің рөлі
сипаттау. Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/
уақыты Педагогтің
іс-әрекеті
Білім алушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы І.Ұйымдастыру
кезеңі: Амандасу.
Түгендеу Психологиялық ахуал
қалыптастыру. «Комплимент»
әдісі арқылы ынтымақтастық
орта қалыптастыру. (Түрлі түсті шарлар арқылы
топқа бөлу) Үй тапсырмасы
.Wordwall.ресурсына сілтемесі арқылы
сұрақтардың нөмірін таңдап ауызша жауап
береді. (7мин) (
«Ұяшық»
әдісі (жеке жұмыс)
-
амандасады,
-түрлі түсті шарлар арқылы
топқа бөлінеді.
-бір-біріне бүгінгі сабаққа
сәттілік тілеп,тілек айтады. - сілтеме арқылы сұрақтарға
ауызша жауап береді
«Серпілген
сауал» (мұғалімнің
бағалауы) Интерактивті тақта, түрлі
түсті шарлар. сілтеме:
Жаңа сабаққа
кіріспе «Ой толғау»
әдісі. Суретке назар
аударыңыз. (Жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсаты анықталады) 1.Суреттегі Қазақстан
Республикасының жарық жұлдызың таныдыңыз
ба? 2. Димаш Құдайбергенов кімге
ұқсайды? 3. Димаш Құдайбергенов
ата-анасынан берілген қандай қасиеттерге
ие? 4. Димаш Құдайбергеновке бұл
қасиеттер қалай берілді? 5. Тұқымқуалаушылық дегеніміз
не? «Кинометофора»
әдісі арқылы бейнематериал
көрсетіледі. Жаңа тақырып бойынша ақпарат
беріледі.
Тұқым
қуалаушылық — тірі ағзалардың,
белгілерді ұрпақтан ұрпаққа беру қасиеті.
Өзгергіштік дегеніміз-организмнің бойындағы түрлі
белгілер мен қасиеттердің сыртқы орта фактоларының әсерінен
өзгеруі, соған байланысты ол жаңа белгі-қасиеттерге ие
болады немесе өзінің кейбір белгі
қасиеттерін жоғалтады. Эволюция
– тірі табиғаттың уақытта
бағытталған тарихи дамуы
-сұрақтар
төңірегінде өз ойларын ортаға
салады;
- жаңа сабақтың
тақырыбын ашады.
- тақырыпқа қатысты
бейнематериал қарайды;
- өз ойларын
айтады
-анықтамаларды дәптерге жазып
алады
«Stop-кадр» (өзара бағалау
) Презентация Бейнематериал
Сабақтың
ортасы Тапсырма 1.Топта мәтінді
талдау. (10минут) «DIAL»
әдісі. (
топтық
жұмыс) D – Describe
– баяндау,
сипаттау E
– Explain
– түсіндіру A – Anallуse
– талдау L – Links
– байланыс,
қорытынды 1-топ: Тұқымқуалаушылық пен
өзгергіштікті қасиетттерін
сипаттайды; 2-топ: Эволюциялық
үдерістегі өзгергіштіктің рөлін
түсіндіреді; 3-топ: Өзгергіштіктің
түрлерін талдайды; 1-2-3-топ: Тұқым қуалаушылық пен
өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектей отырып,
қорытындылайды. Бағалау
критерийлері: Дескриптор Білім
алушылар: -
тақырыпты
баяндайды; -тақырыпты түсіндіреді
; -тақырыпты
талдайды; -тақырыпты қорытындылайды
. Тапсырма
2. Әр құстың тұмсығының пішініне
сүйене отырып, табиғатта немен қоректенетін қорегінің түрін
анықтаңыз (3мин.) «Сәйкестендіру»
әдісі. (жұптық
жұмыс ) Дескриптор Білім
алушылар:
құстардың қорегін
анықтайды;
құстардың қорегін
сәйкестендіреді. (ФС) Тапсырма
3. Бос орындарға қажетті
терминдерді енгізіңіз.(3минут) «Биологиялық диктант»
әдісі(жеке
жұмыс ) *Тапсырма
3.3. Берілген тұжырымдардың
«жалған» немесе «шындық» екенін
анықтаңыз. «Жалған-шындық»
әдісі.
Ата-анадан балаға берілетін
қасиеттер тұқымқуалаушылық қасиеті болып табылады.
–ш
Өзгергіштіктің тұқым қуалайтын
және тұқым қуаламайтын түрлері болады.
–ш
Модификациялық өзгергіштікке
климат әсер етпейді. – ж
Тұқым қуалайтын өзгергіштік
кезінде ағзалар белгілерді ұрпақтарына
бермейді.-ж 5.Ч.Дарвиннің эволюциялық
теориясын табиғи сұрыпталу деп
атайды.-ш Дескриптор Білім
алушылар:
тұжырымдардың «шындық» екенін
анықтайды; тұжырымдардың «жалған» екенін
анықтайды -
берілген мәтінді топта
талқылайды. - «DIAL»
әдісіне негізделе отырып,
тақырыпты талдайды. -
әр құстың тұмсығының пішініне
сүйене отырып, табиғатта немен қоректенетін қорегінің түрін
анықтайды. (кейбір оқушыларға қосымша
контекс беру) - сілтеме арқылы өтіп, бос
орындарға қажетті терминдерді
енгізеді.
- берілген
тұжырымдардың «жалған» немесе «шындық» екендігін
анықтайды. «Бұрыштар» тәсілі (өзара
бағалау) Learningap |

















