Ұлытау облысы
Қаражал қаласы
Жәйрем кенті
«№10 жалпы білім беретін мектебі»
Биология пәні мұғалімі: Дамешкен Лайла
|
Бөлім: |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Дамешкен Лайла |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштікке анықтама береді; - Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланысты анықтайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында «Біз қандаймыз?» әдісі пайдаланылады. Үй тапсырмасын пысықтау. Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Сәйкестендіру» Топқа бөлу: 1-топ. Тұқымқуалаушылық 2-топ. Өзгергіштік 3-топ. Эволюция |
Оқушылар тақтаға шыққанда сыныпта баяу әуен ойнап тұрады. - Мұғалім біз қандаймыз дегенде оқушылар қандай екенін айтып өтеді. Мысалы: (ұйымшылмыз, мықтымыз, білімдіміз,кішіпейілміз) Qr-код арқылы өтіп өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді |
Дескриптор: - Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау; Бағалау: 2 балл |
https://www.classtools.net/random-group-generator/ |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: «Тұқымқуалаушылық» |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысып, сабақтың тақырыбын болжайды |
|
Мультимедиалық бейнежазба |
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Бургер әдісі» Тапсырма: - Тұқымқуалаушылыққа қандай жасушалар мен құрылымдар жауап береді? - Мутация мен модификация нәтижесінде пайда болған тұқымқуалаушылық белгілері мен тұқымқуалаушылықтың айырмашылығы неде? - Өзгергіштіктің екі түріне мысал келтір. - Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің рөлі қандай? - Бейімделу деген не? |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтарының ерекшеліктерін ажыратады |
Дескриптор: - Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің арасында қандай айырмашылық бар екенін түсіндіреді; Бағалау: 3 балл |
Үлестірме
|
|
|
2-тапсырма: Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «…қатысты 10 сөзді атаңыз» |
Бұл әдіс бойынша оқушылар жаңа тақырып бойынша сөздерді атайды |
Дескриптор: - Эволюция барысында өзгергіштіктің рөлін тұжырымдайды; Бағалау: 2 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Шындық немесе жалған» |
Жаңа тақырып бойынша үлестірмеде тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің тірі ағзаларға тән ортақ Қасиеттерін сипаттайды; Бағалау: 3 балл |
Қосымша 1 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия: Үйге тапсырма: «Эволюциялық үдерістегі тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің рөлі» тақырыбында 150-200 сөзден тұратын эссе жазып келу. |
Бүгін мен ..................................білдім Маған ..........................қызық болды Мені...........................таң қалдырды Мен..........................екендігін түсіндім Мен .........................үйрендім |
|
Үлестірме
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
Ұлытау облысы
Қаражал қаласы
Жәйрем кенті
«№10 жалпы білім беретін мектебі»
Биология пәні мұғалімі: Дамешкен Лайла
|
Бөлім: |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Дамешкен Лайла |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштікке анықтама береді; - Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланысты анықтайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында «Біз қандаймыз?» әдісі пайдаланылады. Үй тапсырмасын пысықтау. Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Сәйкестендіру» Топқа бөлу: 1-топ. Тұқымқуалаушылық 2-топ. Өзгергіштік 3-топ. Эволюция |
Оқушылар тақтаға шыққанда сыныпта баяу әуен ойнап тұрады. - Мұғалім біз қандаймыз дегенде оқушылар қандай екенін айтып өтеді. Мысалы: (ұйымшылмыз, мықтымыз, білімдіміз,кішіпейілміз) Qr-код арқылы өтіп өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді |
Дескриптор: - Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау; Бағалау: 2 балл |
https://www.classtools.net/random-group-generator/ |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: «Тұқымқуалаушылық» |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысып, сабақтың тақырыбын болжайды |
|
Мультимедиалық бейнежазба |
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Бургер әдісі» Тапсырма: - Тұқымқуалаушылыққа қандай жасушалар мен құрылымдар жауап береді? - Мутация мен модификация нәтижесінде пайда болған тұқымқуалаушылық белгілері мен тұқымқуалаушылықтың айырмашылығы неде? - Өзгергіштіктің екі түріне мысал келтір. - Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің рөлі қандай? - Бейімделу деген не? |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтарының ерекшеліктерін ажыратады |
Дескриптор: - Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің арасында қандай айырмашылық бар екенін түсіндіреді; Бағалау: 3 балл |
Үлестірме
|
|
|
2-тапсырма: Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «…қатысты 10 сөзді атаңыз» |
Бұл әдіс бойынша оқушылар жаңа тақырып бойынша сөздерді атайды |
Дескриптор: - Эволюция барысында өзгергіштіктің рөлін тұжырымдайды; Бағалау: 2 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Шындық немесе жалған» |
Жаңа тақырып бойынша үлестірмеде тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің тірі ағзаларға тән ортақ Қасиеттерін сипаттайды; Бағалау: 3 балл |
Қосымша 1 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия: Үйге тапсырма: «Эволюциялық үдерістегі тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің рөлі» тақырыбында 150-200 сөзден тұратын эссе жазып келу. |
Бүгін мен ..................................білдім Маған ..........................қызық болды Мені...........................таң қалдырды Мен..........................екендігін түсіндім Мен .........................үйрендім |
|
Үлестірме
|
шағым қалдыра аласыз
















