|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдыманбекова Г.А |
|
Күні: |
12.02.25 |
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдейді және есептер шығарады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады; |
Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Алдыңғы білім «Кім жылдам» әдісі Ұяшықтағы сандарды таңдап сұрақтарға жауап тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген ұяшықтағы тапсырмаларға өз жауаптарын ұсынады, өзге оқушылар толықтырады |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі |
презентация https://wordwall.net/ru/resource/66190017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ой қозғау. әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау.
Гаметалар тазалығы дегенді қалай түсінесіздер? Доминантты аллель мен рецессивті аллельдерді қалай ажыратады? Бейнекөрсетілім Жасанды интеллект арқылы ұсынады. Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауаптарын ұсынады Бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді Термин сөздерді жазып алады Тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: -Видеоны көре отырып ой қорытады |
презентация Видео
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Топтық жұмыс «Биологиялық фобия» әдісі «Топтас, талда, талқыла» Оқулықтағы мәтінді бөліп беріп топта талдатады 1-топ Басымдылық заңы 2-топ Гаметалар тазалық заңы 3-топ Г.Мендель тәжірибесіндегі цитологиялық негіздері |
Оқушылар топта берілген ақпараттарды,экспе-рименттік дараларды сары,жасыл бұршақты қолдана отырып бәрі өзі Таңдау бойынша талдаған жұмыстарын ұсынады. |
Бағалау критерийі: -доминантты, рецессивті аллельдерді ажыратады-2балл -генотип, фенотип бойынша талдайды-2балл -Пеннет торкөзін сипатайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс «Жұбыңды тап» ойыны 1-жұп оқушыларына «Сәйкестендіру тесті» әдісі Берілген ұғымдарды анықтамасымен сәйкестендіріңдер.
|
Оқушылар топта жұптасады берілген тапсырмаларды бірігіп дәптерлеріне, тақтаға шығып орындайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-1балл -белгілердің дұрыс орналастырады-1балл |
https://learningapps.org/watch?v=pw759jma524
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс 155 бет 1 тапсырма 1-тапсырмасы Тышқанның сұр түсінен басым болатын жағдайды талқылау.Келесі шағылыстыруда қандай ұрпақ күтуге болады: Гетерозиготалы сұр аналық пен гомозиготалы ақ аталық.
2- тапсырмасы Тышқанның сұр түсінен басым болатын жағдайды талқылау.Келесі шағылыстыруда қандай ұрпақ күтуге болады: сұр ата-ана,олардың біреуі-гомозигота,ал басқасы гетерозигота.
|
Бағалау критерийі: -Моногибридті будандастырудың заңдылықтарын қолданып, есептер шығарады;
|
Дескриптор:
-дигибридті будандастыру кезіндегі ата ана генотипін анықтайды; 2-балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бекіту тапсырмасы «Кесте толтыру» әдісі Берілген анықтамаларға сәйкес генетикалық символдар мен белгілерді кестеге жазыңдар.
Сергіту сәті
|
Берілген кстені толтырады Сиволдар мен белгілерді дұрыс орналасытрып шығады |
Дескриптор:
- Генетикалық символдар мен белгілерді анықтамасына сәйкес жазады-2балл |
https://wordwall.net/ru/resource/67733960
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
|
Кері байланыс: «Лайк » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
|
|
|
Егер сабақ жақсы өтсе және сіз барлығын түсінсеңіз лайк қойыңыз... Сіз ештеңе түсінбесеңіз дизлайк қойыңыз....
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
“Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері
“Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері
|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдыманбекова Г.А |
|
Күні: |
12.02.25 |
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдейді және есептер шығарады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады; |
Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Алдыңғы білім «Кім жылдам» әдісі Ұяшықтағы сандарды таңдап сұрақтарға жауап тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген ұяшықтағы тапсырмаларға өз жауаптарын ұсынады, өзге оқушылар толықтырады |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі |
презентация https://wordwall.net/ru/resource/66190017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ой қозғау. әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау.
Гаметалар тазалығы дегенді қалай түсінесіздер? Доминантты аллель мен рецессивті аллельдерді қалай ажыратады? Бейнекөрсетілім Жасанды интеллект арқылы ұсынады. Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар берілген суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауаптарын ұсынады Бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді Термин сөздерді жазып алады Тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: -Видеоны көре отырып ой қорытады |
презентация Видео
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Топтық жұмыс «Биологиялық фобия» әдісі «Топтас, талда, талқыла» Оқулықтағы мәтінді бөліп беріп топта талдатады 1-топ Басымдылық заңы 2-топ Гаметалар тазалық заңы 3-топ Г.Мендель тәжірибесіндегі цитологиялық негіздері |
Оқушылар топта берілген ақпараттарды,экспе-рименттік дараларды сары,жасыл бұршақты қолдана отырып бәрі өзі Таңдау бойынша талдаған жұмыстарын ұсынады. |
Бағалау критерийі: -доминантты, рецессивті аллельдерді ажыратады-2балл -генотип, фенотип бойынша талдайды-2балл -Пеннет торкөзін сипатайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс «Жұбыңды тап» ойыны 1-жұп оқушыларына «Сәйкестендіру тесті» әдісі Берілген ұғымдарды анықтамасымен сәйкестендіріңдер.
|
Оқушылар топта жұптасады берілген тапсырмаларды бірігіп дәптерлеріне, тақтаға шығып орындайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-1балл -белгілердің дұрыс орналастырады-1балл |
https://learningapps.org/watch?v=pw759jma524
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс 155 бет 1 тапсырма 1-тапсырмасы Тышқанның сұр түсінен басым болатын жағдайды талқылау.Келесі шағылыстыруда қандай ұрпақ күтуге болады: Гетерозиготалы сұр аналық пен гомозиготалы ақ аталық.
2- тапсырмасы Тышқанның сұр түсінен басым болатын жағдайды талқылау.Келесі шағылыстыруда қандай ұрпақ күтуге болады: сұр ата-ана,олардың біреуі-гомозигота,ал басқасы гетерозигота.
|
Бағалау критерийі: -Моногибридті будандастырудың заңдылықтарын қолданып, есептер шығарады;
|
Дескриптор:
-дигибридті будандастыру кезіндегі ата ана генотипін анықтайды; 2-балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бекіту тапсырмасы «Кесте толтыру» әдісі Берілген анықтамаларға сәйкес генетикалық символдар мен белгілерді кестеге жазыңдар.
Сергіту сәті
|
Берілген кстені толтырады Сиволдар мен белгілерді дұрыс орналасытрып шығады |
Дескриптор:
- Генетикалық символдар мен белгілерді анықтамасына сәйкес жазады-2балл |
https://wordwall.net/ru/resource/67733960
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
|
Кері байланыс: «Лайк » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
|
|
|
Егер сабақ жақсы өтсе және сіз барлығын түсінсеңіз лайк қойыңыз... Сіз ештеңе түсінбесеңіз дизлайк қойыңыз....
|
шағым қалдыра аласыз



















