Материалдар / Тұрақты магниттер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тұрақты магниттер

Материал туралы қысқаша түсінік
магниттер туралы қысқаша сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қазан 2020
309
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


ҰМЖ: 10.2C Бөліп шығару

Мектеп : «4 ЖББОМ»КММ

Күні:14.08.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Исмагулова Акбаян

Сынып: 10 ЖМБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттарықу бағдарламасына сілтеме)

10.1.5.3 – бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылығы мен кемшіліктерін талқылау


Сабақ мақсаттары

Барлығы:

  • Бүйрек жетіспеушілігіне әкелетін факторларды білу

  • Бүйрек трансплантациясының және диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атау

Көпшілігі:

  • Бүйрек трансплантациясына қай кезде қажеттілік туындайтынын сипаттау

Кейбіреулері:

  • Ағзаның мүшені қабылдамау себебін тұжырымдау

  • Трансплантация мен диализдің айырмашылығын ажырату

Бағалау критерийлері

  • Бүйрек жетіспеушілігіне әкелетін факторларды біледі

  • Бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды

  • Бүйрек трансплантациясына қажеттілік кезеңдерін талдайды


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Терминдер мен лексиканы пайдалана отырып, бүйрек жетіспеушілігі ,бүйрек трансплантациясы мен диализды сипаттау қасиеттерін аша алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Бүйрек жетіспеушілігі,бүйрек трансплантанты,донор, гемодиализ, УДЗ, реципиент,иммунитеттің тежелуіне арналған ем,лабороториялық сараптама,интоксикация.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Терминдермен жұмыс:

Оқушылар тақырып бойынша терминдер мен лексиканы тауып, сөздік дәптеріне жазады

Диалог сұрақтары:

Бүйрек жұмысының қандай өзгерістері зәр шығару жүйесі қызметінің жетіспеушілігіне алып келеді?

Неліктен созылмалы бүйрек жетіспеушілігінде диализге емес,трансплантацияға артықшылық береді?

Бүйрек трансплантациясында адам жасына байланысты шектеулер бар ма?


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы негізінде «Зияткерлік тәрбие және ақпараттық – мәдениет тәрбиесі» құндылықтарын дарыту арқылы өздігінен білім алуы және білімді пайдалану біліктілігіне, топтағы жұмысқа баулу,коммуникативті дағдыларын дамыту арқылы тәрбиелеу

Денсаулықты сақтаудың маңыздылығын ұғындыру.

Пәнаралық

байланыстар

Медицина

Өзін-өзі тану: Салауатты өмір салтын қалыптастыру

Физика: Қысым. Диффузия


Алдыңғы білім


8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелері құрылысы мен қызметін сипаттау;

8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып – білу;

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут











Білу

7 минут









1.Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпқа жағымды атмосфера орнату. «Жүрекпен тілек» сергіту сәті: Оқушылар арнайы дайындалған жүректің суретін бір-біріне ұсынып, жылы лебіздерін жеткізеді.

2.Топқа бөлу кезеңі:

«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлемін.

Мақсаты: Оқушылардың бір-бірімен бірлесе отырып, тапсырмаларды орындату, топқа бөлу.

Сурет құрастырады.

1-топ: Бүйрек

2-топ: Нефрон

3-топ: Донор

«Сlasstools.net» әдісі

Мақсаты: Тақырыпты түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында барабанды айналдыра отырып сұрақтар қойылады.

  1. Бүйрек жетіспеушілігі деген не?

  2. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі деген не?.

  3. Ауруды диагностикалау үшін қандай зертханалық талдаулар жүргізіледі?

  4. Бүйрек трансплантациясы деген не?

  5. «Донор» деген кім?

  6. «Реципиент» деген кім?

  7. Бүйректі трансплантациялауға қарсы көрсеткіштерді атаңыз?

  8. Бүйрек трансплантанты болуға жарамды көрсеткіштер қандай?

  9. «Үштік қалта» деген не?

  10. Гемодиализ қандай әдіс

Дескриптор

  • Бүйрек жетіспеушілігі белгілерін сипаттайды

  • Ауруды диагностикалау тәсілдерін талдайды

  • Бүйрек трансплантанты,донор,реципиент,үштік қалта,гемодиализ ұғымдарына түсінік береді

ҚБ: Ауызша мадақтау:«Рахмет, жарадың», «Тамаша үй жұмысы», «Ерекше жауап»

Жаңа сабақ. «Кинометафора» әдісі арқылы бейне үзінді көрсету.

Мақсаты: Тақырыптың мазмұнын,өзектілігін ашу Оқушы бойында тыңдалым, айтылым, жазылым дағдысын қалыптастыру.

Бүйректің жұмысына әсер ететін факторлар туралы бейнефильм көрсетіледі.Көрсетілімді көріп болған соң әр топ түсінгенін талқылайды.

Дескриптор

  • Бүйректің қызметі туралы анықтама алады

  • біздің ағзамыздағы тұз мөлшерін қалай реттейтінін ұғынады

  • қанды қалай тазартатыны туралы ақпарат алады

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады






суреттер








https://www.classtools.net/random-name-picker/90_NmYmMG






















https://twig-bilim.kz/kz/film/kidneys



Сабақтың ортасы

Түсіну


8 минут


















Қолдану

12 минут

1-тапсырма: Фотосуретпен жұмыс (жеке жұмыс)

Мақсаты: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын дамыту және академиялық лексикасын арттыру. Бүйректің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторларды таңдайды дәптерге түсіреді.

Дескриптор:

- Бүйректің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторларды ажырата алады.

- Бүйректің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторларды дәптерге түсіреді.

ҚБ: Ауызша мадақтау

Оқулықпен жұмыс.

«Төрт сөйлем» стратегиясын қолдану.

Мақсаты: Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу

Пікір.Бүйрек трансплантациясы созылмалы бүйрек жетіспеушілігін емдеудің жаңа әдісі.

Дәлел.Бүйрек трансплантациясын жасатқан емделушінің пікірі бойынша , барлық дайындық,күту, отаның өзінің ауырлығы және одан кейінгі күтіну шараларына қарамастан,осы бейнет бостандық сезімін береді екен.

Мысал. Бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін кесте түрінде бейнелеңдер.

Қорытынды.

Қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтіру керек.

Дескриптор:

-Бүйрек жұмысына әсер ететін факторларды атайды

-Бүйрек трансплатациясы мен диализге анықтама береді

-Бүйрек трансплатациясы адамға қандай артықшылықтар беретінін сипаттап жазады

ҚБ: Мұғалімнің ауызша бағалауы. «Еңбегің көрініп тұр», «ерекше жауап», «бұдан жақсы істей аласын».


оқулық

Мәтінмен жұмыс

Сабақтың соңы

8 минут









2 минут




«Plickers.com» әдісі арқылы оқушыларды белсенді оқыту әдісіне шақырамын.

Мақсаты: Тақырыпты оқытудың мазмұнын жүзеге асыру үшін сандық технологияны пайдалану және бағалау жүргізу.

Бағалау. Бағдарламаның мүмкіндігі арқылы жауап берген карточкаларын сканерлеп дұрыс бұрыстығы бағаланады.

Кері байланыс: қате жауап беру барысында түзету жұмыстары жүргізіледі,

Үй тапсырмасы: Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып, Қазақстанда бүйрек трансплантациясы қалай жүргізілетіні және табысты жасалған оталар жайлы материал жинаңдар.

Смартфон, приккерс карточкалар

Интерактивті тақта

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Үй тапсырмасын еске түсіру үшін оқушылар «Classtools.net» бойынша сұрақтарға жауап береді. Есте сақтау, тез ойлау, шапшаңдық дағдыларын қалыптастырамын.

Жаңа тақырыпты «Кинометафора» әдісін қолданып, қысқаша бейнеүзінді көрсетемін.

Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар беремін.

«Фотосуретпен жұмыс» әдісі арқылы өткен сабақпен байланыстыра отырып жаңа сабақтың мазмұнын ашамын.

«Төрт сөйлем» әдісінде

кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Гемодиализ бен транспланталогияның айырмашылығын сипаттайды.

Оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді.

Тапсырмаларға берілген бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрылады, соған сай кері байланыс беріп отырамын.

«Plickers» әдісі арқылы сабақта алған мәліметтерді тест тапсырмалары арқылы тексереді, бағаланады.


АКТ-мен байланыс

  1. Мұғалім рұқсатынсыз сыныптан шығуға болмайды.

  2. Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал – жабдықтарды орнынан қозғауға, розеткаларға тиісуге тыйым салынады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Кері байланыс:

Сабақ соңында «Plickers.com» әдісімен сабақты қорытындылаймын.

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Топтық жұмыс

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Қолдау көрсету

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!