|
|
|||||
|
САБАҚ: Түрік қағанаты (552-603 жылдар) |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: 15.09.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Карымсакова Гулзада |
||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.3.1.1 – оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылар Түрік қағанатының құрылуы мен оның алғы шарттарына сипаттама бере алады; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: негізгі кәсібі мал шаруашылығы туралы және жоғары дамыған қолөнер туралы талқылайды; |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Түрік қағанатының беріктігін не қамтамассыз еткеніне ,Европа құрлығының бір бөлігін түркілендіруге ықпалын тигізгенін айқындайды; |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Түрік қағанатының пайда болуы мен күшеюінің қайнар көздерін және картадан түркілердің қоныстану аумағын көрсете алады. |
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Түркілер кәсібі мынадай... Түркілердің шығу тегі... |
|||||
|
Термин сөздер: қаған, қағанат, ел,бұдун,бектер,ер,этникалық өзін-өзі тану,көші-қон,баса-көктеп кіру. Тарихи тұлғалар:Бумын,Мұқан,Иштеми,Маниах,Земрах |
|||||
|
|
|
|
|
||
|
Алдыңғы тақырып |
Түркі кезеңіне дейінгі Қазақстан аумағындағы тарихи жағдай. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы
|
Оқушылар конфеттер арқылы 3 топқа бөлінеді:
Үй тапсырмасын қайталау мақсатында «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы мынадай сұрақтар қойылады: 1. Қазақстанның орта ғасырлардағы тарихы қай ғасырлар аралығын қамтып және неше кезеңге бөлінді? 2. Саяси тарих нені зерттеді? 3. Мәдениет тарихы дегеніміз не? |
Интербелсенді тақта, суреттер, карточка, А3 форматтағы қатты қағаз, түрлі түсті маркер, стикерлер мен жұлдызшалар, үлестірмелі материалдар |
|||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс: 1-тапсырма: Түрік қағанаты туралы видеоролик көрсету. Мәтінмен танысып топ болып «Кім? Қашан? Қалай?» тапсырманы орындау. Осы үш қағанға сипаттама береді,үстемдік құрған жерлерін картадан көрсетеді 1-топқа 2-топқа 3-топқа
Бумын қаған Мұқан қаған Иштеми қаған (542-552) (553-572) (554-576) Сергіту сәті: «Көңілді
күн» 2-тапсырма: «Түрік мемлекетінің алғашқы билеушісі» тақырыбына эссе жазу. 3-тапсырма: Жылдармен
жұмыс. Бағалау: Мұғалім топтық тапсырмалар бере отырып, олардың белсенділігін және тапсырмаларды дұрыс орындауын қадағалап, жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. Қай топтың жинаған жұлдызшалары көбірек болса сол топ ең жоғары бағаға лайықты болады. |
|
|||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі. Оқушылар қойылған сұрақтарға бағдаршам түстерін көтері арқылы жауап береді: -Бүгінгі сабақ сіздерге түсінікті болды ма, ұнады ма? (жасыл) -Бүгінгі сабақ бойынша кейбір деректерді түсінбей қалған оқушы бар ма? (сары) -Жаңа тақырыпқа мүлдем түсінбеген оқушылар бар ма? (қызыл) Үйге тапсырма. Түрік қағанаты (552-603 жылдар) |
|
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Сабақ барысында оқушылар деңгейіне байланысты үш түрлі тапсырмалар ұйымдастырылды. Бірінші тапсырмада ежелгі адамдардың аңшылық кәсібі бойынша суретпен жұмыс жасаттым. Оқушылар берілген тапсырманың жеңілділігіне байланысты толық әрі өте жақсы орындады. Бұл сынып оқушыларының барлығына арналған тапсырма болатын. Екінші тапсырма терімшілік пен аңшылықты салыстыруға арналған венн диаграммасы толтыру. Тапсырмаға сынып оқушыларының басым көпшілігі ғана жауап бере алды. Ал соңғы тас өңдеу әдісі бойынша берілген тапсырма оқушыларға сәл қиындау болғаннан кейін тек кейбір, ойлау қабілеттері жоғары дамыған оқушылар ғана жауап бере алды. Осылайша үш түрлі тапсырма арқылы оқушылардың үш түрлі деңгейге байланысты бөлінетіндігін түсіндім. |
Сабақ барысында берілген тапсырмаларды жақсы орындап, белсенділік танытқан оқушыларға «жарайсың», «өте жақсы» деп, ал ынталары сәл төмен оқушыларға «әлде де дайындалсаң өте жақсы болар еді» деген сияқты мадақтау сөздер айтып бағалаймын. |
-Бейнелеу өнері, еңбекке баулу -Сыныптағы тазалықты сақтау. Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қол жетімді жасақталуын қадағалау. -«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түрік қағанаты (552-603 жылдар)
Түрік қағанаты (552-603 жылдар)
|
|
|||||
|
САБАҚ: Түрік қағанаты (552-603 жылдар) |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: 15.09.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Карымсакова Гулзада |
||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.3.1.1 – оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылар Түрік қағанатының құрылуы мен оның алғы шарттарына сипаттама бере алады; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: негізгі кәсібі мал шаруашылығы туралы және жоғары дамыған қолөнер туралы талқылайды; |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Түрік қағанатының беріктігін не қамтамассыз еткеніне ,Европа құрлығының бір бөлігін түркілендіруге ықпалын тигізгенін айқындайды; |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Түрік қағанатының пайда болуы мен күшеюінің қайнар көздерін және картадан түркілердің қоныстану аумағын көрсете алады. |
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Түркілер кәсібі мынадай... Түркілердің шығу тегі... |
|||||
|
Термин сөздер: қаған, қағанат, ел,бұдун,бектер,ер,этникалық өзін-өзі тану,көші-қон,баса-көктеп кіру. Тарихи тұлғалар:Бумын,Мұқан,Иштеми,Маниах,Земрах |
|||||
|
|
|
|
|
||
|
Алдыңғы тақырып |
Түркі кезеңіне дейінгі Қазақстан аумағындағы тарихи жағдай. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы
|
Оқушылар конфеттер арқылы 3 топқа бөлінеді:
Үй тапсырмасын қайталау мақсатында «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы мынадай сұрақтар қойылады: 1. Қазақстанның орта ғасырлардағы тарихы қай ғасырлар аралығын қамтып және неше кезеңге бөлінді? 2. Саяси тарих нені зерттеді? 3. Мәдениет тарихы дегеніміз не? |
Интербелсенді тақта, суреттер, карточка, А3 форматтағы қатты қағаз, түрлі түсті маркер, стикерлер мен жұлдызшалар, үлестірмелі материалдар |
|||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс: 1-тапсырма: Түрік қағанаты туралы видеоролик көрсету. Мәтінмен танысып топ болып «Кім? Қашан? Қалай?» тапсырманы орындау. Осы үш қағанға сипаттама береді,үстемдік құрған жерлерін картадан көрсетеді 1-топқа 2-топқа 3-топқа
Бумын қаған Мұқан қаған Иштеми қаған (542-552) (553-572) (554-576) Сергіту сәті: «Көңілді
күн» 2-тапсырма: «Түрік мемлекетінің алғашқы билеушісі» тақырыбына эссе жазу. 3-тапсырма: Жылдармен
жұмыс. Бағалау: Мұғалім топтық тапсырмалар бере отырып, олардың белсенділігін және тапсырмаларды дұрыс орындауын қадағалап, жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. Қай топтың жинаған жұлдызшалары көбірек болса сол топ ең жоғары бағаға лайықты болады. |
|
|||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі. Оқушылар қойылған сұрақтарға бағдаршам түстерін көтері арқылы жауап береді: -Бүгінгі сабақ сіздерге түсінікті болды ма, ұнады ма? (жасыл) -Бүгінгі сабақ бойынша кейбір деректерді түсінбей қалған оқушы бар ма? (сары) -Жаңа тақырыпқа мүлдем түсінбеген оқушылар бар ма? (қызыл) Үйге тапсырма. Түрік қағанаты (552-603 жылдар) |
|
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Сабақ барысында оқушылар деңгейіне байланысты үш түрлі тапсырмалар ұйымдастырылды. Бірінші тапсырмада ежелгі адамдардың аңшылық кәсібі бойынша суретпен жұмыс жасаттым. Оқушылар берілген тапсырманың жеңілділігіне байланысты толық әрі өте жақсы орындады. Бұл сынып оқушыларының барлығына арналған тапсырма болатын. Екінші тапсырма терімшілік пен аңшылықты салыстыруға арналған венн диаграммасы толтыру. Тапсырмаға сынып оқушыларының басым көпшілігі ғана жауап бере алды. Ал соңғы тас өңдеу әдісі бойынша берілген тапсырма оқушыларға сәл қиындау болғаннан кейін тек кейбір, ойлау қабілеттері жоғары дамыған оқушылар ғана жауап бере алды. Осылайша үш түрлі тапсырма арқылы оқушылардың үш түрлі деңгейге байланысты бөлінетіндігін түсіндім. |
Сабақ барысында берілген тапсырмаларды жақсы орындап, белсенділік танытқан оқушыларға «жарайсың», «өте жақсы» деп, ал ынталары сәл төмен оқушыларға «әлде де дайындалсаң өте жақсы болар еді» деген сияқты мадақтау сөздер айтып бағалаймын. |
-Бейнелеу өнері, еңбекке баулу -Сыныптағы тазалықты сақтау. Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қол жетімді жасақталуын қадағалау. -«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
шағым қалдыра аласыз
















