«№1 TALANT» №122 Ақжар жалпы орта
жалпы білім беру мектебі білім беретін мектебі

Сабақтың тақырыбы:
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті.
( Ашық сабақ)
Пән мұғалімі: Исмайлова Жаркынай Имантаевна.
Сыныбы: 6 сынып
Шымкент қаласы 2024ж
«№1 ТALANT» жалпы білім беру мектебі және №122 Ақжар жалпы орта білім беретін мектептерінің ұйымдастыруымен өтілетін «Біртұтас тәрбие: құндылықтаоға негізделген білім беру » атты республикалық семинар сабақтың
қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исмайлова Жаркынай Имантавна |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
09.02.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау; 6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру; 6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Ойлау дағдыларының деңгейі Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Қолдану, бағалау Тарихи талдау және түсіндіру Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: түркі халықтарының мәдениеті, діни наным сенімдері, шаруашылығы мен өмір салтын зерттеу арқылы әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін анықтайды. Ортағасырлық сәулет ескерткіштерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Түрік ғұламаларының Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауидің өз еңбектері арқылы әлем өркениетінің дамуына қосқан үлесін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Б Ұйымдастыру сәті. Амандасу . Түстер арқылы 3 топқа біріктіру.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін барлығы хормен: -Әрбір адам? – туысым,досым,жұрағат. -Әрбір сабақ? – үйрену, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісің? – тірлік, тірек, адамдық. -Әрбір сөзің?- шындық,бірлік,адалдық. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.
Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады?
Оқушылар өз ойларын айтады
1-тапсырма. «Болжам» әдісі. Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау.
Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарын оқушыларға таныстырамын. |
Оушылар амандасады, өздерін таныстырады. Түрлі-түсті асықтар арқылы 3 топқа бірігеді. 1топ – қызыл 2топ – жасыл 3топ – сары Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттердің байланысын анықтайды |
Бір-біріне қолдау көрсетеді
ауызша мадақтау
|
Тақырып тық суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 20 мин
|
Жаңа сабаққа өту үшін оқушыларға бейнематериал көрсетемін. 2-тапсырма. «Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті » https://youtu.be/TFrolqKk4CY?si=MgDtglonmnYtZotf Бейнематериалды қарап шығып картамен жұмыс жасау үшін сілтеме беремін. Түркілердің сәулет-өнер ескерткіштерінің орналасқан аймағын сәйкестендіреді. wordwall.net/a/gigqf Картаға сілтеме file:///C:/Users/User/Downloads/Kazakhstan_blank.webp |
Дескриптор - Ортағасырлық ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін талдайды картамен жұмыс жасау үшін сілтемеге өтіп тапсырма орындайды.. |
Смайликтер арқылы бірін-бірі топта бағалай-ды
|
https://youtu.be/TFrolqKk4CY?si=MgDtglonmnYtZotf картамен жұмыс wordwall.net/a/gigqf |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. Зерттеу сұрағы? Қоғамды бейнелеуде Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығы. Ақпараттық мәтін таратып беремін. 3-тапсырма. Орта ғасырлардағы ғалымдардың қоғам, білім, ғылым туралы ойларын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды.
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау
|
Мәтінмен Жұмыс жасайды
Дескриптор: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды: - Әл-Фарабидің еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды, -М. Қашғари еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды. - А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушы-лар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
Смайликтер арқылы бірін-бірі топта бағалай-ды
|
Ақпарат-тық мәтін
Кесте
Таратпа материал-дар
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
10 мин
|
Сабақты қорытындылау Түріктердің материалдық және рухани мәдениетінің қазіргі таңдағы маңызы ІІІ тапсырма. «Қолдану» дағдысына негізделген Тестпен жұмыс. Оқушылардың берілген ақпаратты қаншалықты игергенін анықтау үшін https://quizizz.com/join сайтында тест тапсырмаларын орындау ұсынылады. Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беріледі.
ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру |
Тестпен жұмыс жасайды
Quiziz сайтында берілген тестті орындап, сабақты қорытынды-лайды
|
«Ең үздік жауап»
|
https://quizizz.com/join
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
ҚҚБ кестесі. «Сөйлемді аяқта...»
- Мен үшін қызық болғаны... -Мен үшін қиын болғаны... - Менің білгім келеді............
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушы-лар бағалау критерийлерімен өз деңгей-лерін бағалай-ды |
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. 6- сынып. Қазақстан тарихы.
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. 6- сынып. Қазақстан тарихы.
«№1 TALANT» №122 Ақжар жалпы орта
жалпы білім беру мектебі білім беретін мектебі

Сабақтың тақырыбы:
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті.
( Ашық сабақ)
Пән мұғалімі: Исмайлова Жаркынай Имантаевна.
Сыныбы: 6 сынып
Шымкент қаласы 2024ж
«№1 ТALANT» жалпы білім беру мектебі және №122 Ақжар жалпы орта білім беретін мектептерінің ұйымдастыруымен өтілетін «Біртұтас тәрбие: құндылықтаоға негізделген білім беру » атты республикалық семинар сабақтың
қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исмайлова Жаркынай Имантавна |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
09.02.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау; 6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру; 6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Ойлау дағдыларының деңгейі Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Қолдану, бағалау Тарихи талдау және түсіндіру Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: түркі халықтарының мәдениеті, діни наным сенімдері, шаруашылығы мен өмір салтын зерттеу арқылы әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін анықтайды. Ортағасырлық сәулет ескерткіштерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Түрік ғұламаларының Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауидің өз еңбектері арқылы әлем өркениетінің дамуына қосқан үлесін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Б Ұйымдастыру сәті. Амандасу . Түстер арқылы 3 топқа біріктіру.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін барлығы хормен: -Әрбір адам? – туысым,досым,жұрағат. -Әрбір сабақ? – үйрену, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісің? – тірлік, тірек, адамдық. -Әрбір сөзің?- шындық,бірлік,адалдық. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.
Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады?
Оқушылар өз ойларын айтады
1-тапсырма. «Болжам» әдісі. Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау.
Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарын оқушыларға таныстырамын. |
Оушылар амандасады, өздерін таныстырады. Түрлі-түсті асықтар арқылы 3 топқа бірігеді. 1топ – қызыл 2топ – жасыл 3топ – сары Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттердің байланысын анықтайды |
Бір-біріне қолдау көрсетеді
ауызша мадақтау
|
Тақырып тық суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 20 мин
|
Жаңа сабаққа өту үшін оқушыларға бейнематериал көрсетемін. 2-тапсырма. «Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті » https://youtu.be/TFrolqKk4CY?si=MgDtglonmnYtZotf Бейнематериалды қарап шығып картамен жұмыс жасау үшін сілтеме беремін. Түркілердің сәулет-өнер ескерткіштерінің орналасқан аймағын сәйкестендіреді. wordwall.net/a/gigqf Картаға сілтеме file:///C:/Users/User/Downloads/Kazakhstan_blank.webp |
Дескриптор - Ортағасырлық ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін талдайды картамен жұмыс жасау үшін сілтемеге өтіп тапсырма орындайды.. |
Смайликтер арқылы бірін-бірі топта бағалай-ды
|
https://youtu.be/TFrolqKk4CY?si=MgDtglonmnYtZotf картамен жұмыс wordwall.net/a/gigqf |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. Зерттеу сұрағы? Қоғамды бейнелеуде Әл-Фарабидің, М. Қашғари және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығы. Ақпараттық мәтін таратып беремін. 3-тапсырма. Орта ғасырлардағы ғалымдардың қоғам, білім, ғылым туралы ойларын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды.
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау
|
Мәтінмен Жұмыс жасайды
Дескриптор: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды: - Әл-Фарабидің еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды, -М. Қашғари еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды. - А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушы-лар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
Смайликтер арқылы бірін-бірі топта бағалай-ды
|
Ақпарат-тық мәтін
Кесте
Таратпа материал-дар
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
10 мин
|
Сабақты қорытындылау Түріктердің материалдық және рухани мәдениетінің қазіргі таңдағы маңызы ІІІ тапсырма. «Қолдану» дағдысына негізделген Тестпен жұмыс. Оқушылардың берілген ақпаратты қаншалықты игергенін анықтау үшін https://quizizz.com/join сайтында тест тапсырмаларын орындау ұсынылады. Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беріледі.
ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру |
Тестпен жұмыс жасайды
Quiziz сайтында берілген тестті орындап, сабақты қорытынды-лайды
|
«Ең үздік жауап»
|
https://quizizz.com/join
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
ҚҚБ кестесі. «Сөйлемді аяқта...»
- Мен үшін қызық болғаны... -Мен үшін қиын болғаны... - Менің білгім келеді............
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушы-лар бағалау критерийлерімен өз деңгей-лерін бағалай-ды |
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















