|
Бөлім: |
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|
Күні: |
20.01.26ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.2 -ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркімемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау; 10.3.2.3 -Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау |
|
Сабақтың мақсаты: |
ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркімемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттап Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалайды |
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік пен отаншылдық |
|
Тарихи концепт |
өзгеріс пен сабақтастық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Өткен сабақты еске түсіру « Бір сөйлем» әдісі арқылы Түркі империясының мұрагерлері |
Оқушылар өткен сабақ бойынша бір бір сөйлемнен айтып шығады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
Төмендегі сұрақтар төңірегінде 2. Әр топтаманың қандай элементтері бар? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы |
слайдІ |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Т.Ж. І тапсырма. Кластер қорғау
Тапсырма: мәтінді қолдана отырып талдау жасап баға беріңдер Талқылау сұрақтары: Тапсырма қиын болған жоқпа? Мақстымызға жете алдық па? ЕБҚ: оқушыға топта қолдау көрсетіледі ЖұЖ. ІІ тапсырма. Интерпретация
Тапсырма:Екі аргумент келтіріңдер Талқылау сұрағы:
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. «Көшпелілер өркениетінің феномені» тақырыбында эссе жазу. Критерийлері
|
Оқулықтағы мәтінді қолдана отырып топтық тапсырма орындайды
Оқушылар жанындағы жұбымен орындайды
|
Дескриптор: Жалпы - Түркі қағандығының Түркі әлемінің қалыптасу мен дамуына дамуындағы рөліне баға береді
Дескриптор: Түркі мемлекеттерінің халықаралық аренадағы рөліне екі аргумент келтіреді Дескриптор: Кіріспе жазады-1б Негізгі бөлім-1б Мысал келтіреді-1б Мысалға дәлелдер келтіреді-1б Қорытындылайды-1б Тақырыптың ашылу өзектілігі-1б 40/50- сөз-1б |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Слайд. ДК экраны 10-сынып оқулығы. Слайд. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«қорытынды »
Үйге тапсырма: Түркі мемлекеттері қандай мақсатты көздеді? Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді? Сұрақтарға жауап жазу |
Оқушылар не білетінін, не білгенін, не білгісі келетінін жазады |
Мұғалім оқушыларды критерийлер арқылы бағалау |
|
|
Түркі мемлекеттері қандай мақсатты көздеді? |
Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді? |
|
Түрік қағанаты (ерте ортағасыр) |
Эфталиттер Иран Византия Қытай |
|
Қыпшақ хандығы (дамыған ортағасыр) |
Русь Венгрия Хорезм Мысыр Бағдад халифаты |
|
Өзіндік ой қорытынды: (көршілес мемлкетткермен қарым қатынасының негізгі бағытын анықтау) |
|
Түрік қағанаты (ерте ортағасыр)
Түркі тайпаларын бір мемлекетке біріктіруді мақсат етті
Өз билігін күшейтіп, қуатты мемлекет құруды көздеді
Қыпшақ хандығы (дамыған ортағасыр)
Даладағы жерлерде өз ықпалын арттыруды көздеді
Сауда жолдарын бақылап, экономиканы дамытуға тырысты
Көрші елдермен қарым-қатынас арқылы беделін күшейтті
Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді?
Түрік қағанаты тұсында
Эфталиттер – Орта Азиядағы билігін сақтағысы келді
Иран – Сауда жолдарын өзіне қаратуға ұмтылды
Византия – Иранға қарсы одақ іздеді
Қытай – Түріктердің күшеюіне жол бермеуді қалады
Қыпшақ хандығы тұсында
Русь – Сауда жасап, қауіпсіздігін қамтамасыз етті
Венгрия – Қыпшақтарды әскери күш ретінде пайдаланды
Хорезм – Сауда мен ықпалын кеңейтуді көздеді
Мысыр – Қыпшақтарды әскерге алды
Бағдад халифаты – Саяси және діни ықпалын арттырды
Қорытынды (оқушы сөзімен)
Түркі мемлекеттері көрші елдермен көбіне сауда жасау, одақ құру және өз жерін қорғау үшін қарым-қатынас жасады. Кейде соғыс та болды, бірақ басты мақсат — мемлекетті күшейту еді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері.
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері.
|
Бөлім: |
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|
Күні: |
20.01.26ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.2 -ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркімемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау; 10.3.2.3 -Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау |
|
Сабақтың мақсаты: |
ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркімемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттап Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалайды |
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік пен отаншылдық |
|
Тарихи концепт |
өзгеріс пен сабақтастық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Өткен сабақты еске түсіру « Бір сөйлем» әдісі арқылы Түркі империясының мұрагерлері |
Оқушылар өткен сабақ бойынша бір бір сөйлемнен айтып шығады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
Төмендегі сұрақтар төңірегінде 2. Әр топтаманың қандай элементтері бар? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы |
слайдІ |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Т.Ж. І тапсырма. Кластер қорғау
Тапсырма: мәтінді қолдана отырып талдау жасап баға беріңдер Талқылау сұрақтары: Тапсырма қиын болған жоқпа? Мақстымызға жете алдық па? ЕБҚ: оқушыға топта қолдау көрсетіледі ЖұЖ. ІІ тапсырма. Интерпретация
Тапсырма:Екі аргумент келтіріңдер Талқылау сұрағы:
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. «Көшпелілер өркениетінің феномені» тақырыбында эссе жазу. Критерийлері
|
Оқулықтағы мәтінді қолдана отырып топтық тапсырма орындайды
Оқушылар жанындағы жұбымен орындайды
|
Дескриптор: Жалпы - Түркі қағандығының Түркі әлемінің қалыптасу мен дамуына дамуындағы рөліне баға береді
Дескриптор: Түркі мемлекеттерінің халықаралық аренадағы рөліне екі аргумент келтіреді Дескриптор: Кіріспе жазады-1б Негізгі бөлім-1б Мысал келтіреді-1б Мысалға дәлелдер келтіреді-1б Қорытындылайды-1б Тақырыптың ашылу өзектілігі-1б 40/50- сөз-1б |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Слайд. ДК экраны 10-сынып оқулығы. Слайд. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«қорытынды »
Үйге тапсырма: Түркі мемлекеттері қандай мақсатты көздеді? Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді? Сұрақтарға жауап жазу |
Оқушылар не білетінін, не білгенін, не білгісі келетінін жазады |
Мұғалім оқушыларды критерийлер арқылы бағалау |
|
|
Түркі мемлекеттері қандай мақсатты көздеді? |
Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді? |
|
Түрік қағанаты (ерте ортағасыр) |
Эфталиттер Иран Византия Қытай |
|
Қыпшақ хандығы (дамыған ортағасыр) |
Русь Венгрия Хорезм Мысыр Бағдад халифаты |
|
Өзіндік ой қорытынды: (көршілес мемлкетткермен қарым қатынасының негізгі бағытын анықтау) |
|
Түрік қағанаты (ерте ортағасыр)
Түркі тайпаларын бір мемлекетке біріктіруді мақсат етті
Өз билігін күшейтіп, қуатты мемлекет құруды көздеді
Қыпшақ хандығы (дамыған ортағасыр)
Даладағы жерлерде өз ықпалын арттыруды көздеді
Сауда жолдарын бақылап, экономиканы дамытуға тырысты
Көрші елдермен қарым-қатынас арқылы беделін күшейтті
Көршілес мемлекеттер қандай мақсатты көздеді?
Түрік қағанаты тұсында
Эфталиттер – Орта Азиядағы билігін сақтағысы келді
Иран – Сауда жолдарын өзіне қаратуға ұмтылды
Византия – Иранға қарсы одақ іздеді
Қытай – Түріктердің күшеюіне жол бермеуді қалады
Қыпшақ хандығы тұсында
Русь – Сауда жасап, қауіпсіздігін қамтамасыз етті
Венгрия – Қыпшақтарды әскери күш ретінде пайдаланды
Хорезм – Сауда мен ықпалын кеңейтуді көздеді
Мысыр – Қыпшақтарды әскерге алды
Бағдад халифаты – Саяси және діни ықпалын арттырды
Қорытынды (оқушы сөзімен)
Түркі мемлекеттері көрші елдермен көбіне сауда жасау, одақ құру және өз жерін қорғау үшін қарым-қатынас жасады. Кейде соғыс та болды, бірақ басты мақсат — мемлекетті күшейту еді.
шағым қалдыра аласыз













