Қазақстан тарихы пәні
|
Бөлім: |
6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түріктер туралы тарихи деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.1.2 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; |
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
|
Сабақтың мақсаты |
түркі қағанаттарында кең таралған қолөнер түрлерін анықтайды көшпелі ал шаруашылығымен байланысты дамығанқолданбалы ӛнер жетістіктерін анықтайды; қолөнер бұйымдарының жәрмеңкесін немесе кӛрмесін сахналандырып кӛрсететіп,ең кең таралған заттарды жарнамалайды; : көшпелі түркі халықтарының қолөне р жетістіктерінің қазіргі қазақ халқы қолөнерімен байланысы, сабақтастығы туралы өз паймын жасайды |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа тақырыпқа қадам |
Бастапқы ынталандырушы материал «Жәрмеңке» Әр топ ӛзінің атауына сай бұйымдар жәрмеңкесін ұйымдастырып, жарнамалайды (Суреттер: киіз үй, тӛрт түлік мал, арба, киім-кешек, мал шаруашылығының ӛнімдері, тері, қамшы, еңбек құралдары, әскери қару-жарақтар және т.б.) Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «Зерттеуші» Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? Түркі халықтарының өмір салтынан кӛшпелі қоғамның бейнелеуін көре аламыз ба? Көшпелі қоғамның негізгі белгілерінтүркі халықтарының қолӛнері, шаруашылығы және әскери ӛнері арқылы қалай анықтаймыз? Зерттеу мен талдау Зерттеу барысында келесі сұрақтарды қарастыру: көшпелілердің әскериөнерінің ерекшеліктері қандай? кӛшпелі халықтың ӛмір сүру салтының артықшылығы неде?
әскери өнердің артықшылықтарын көрсете алуы; Ғұн және түркі тайпаларының әскери өнеріндегі ерекшеліктер мен ұқсастықтарды анықтауы.
суреттер мозайкасы арқылы, презентация, көрініс т.б. түрінде қолөнер бұйымдарының жәрмеңкесін немесе көрмесін сахналандырып кӛрсететіп, ең кең таралған заттарды жарнамалайды. Берілген суреттерді пайдаланып, кестені толтырыңыз
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар қолөнердегі жетістіктерді атайды
әскери өнердің артықшылықтарын анықтайды
Дескриптор Берілген суреттердіпайдаланып, кӛшпелілердің әскери ӛнерінің жетістіктерін атайды;
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Түркілердің әскери ӛнері туралы http://www.yo utube.com/wat ch?v=H8OLg9 sZyas
Қытай және араб деректері нен келтіріле- тін үзінділер дің үлгілері
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||
|
Сабақтың соны |
Кері байланыс –«Бақылау картасы» Мен бүгін не білдім? Не үйрендім? Менің байқағаным... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түркілер туралы тарихи деректер
Түркілер туралы тарихи деректер
Қазақстан тарихы пәні
|
Бөлім: |
6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түріктер туралы тарихи деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.1.2 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; |
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
|
Сабақтың мақсаты |
түркі қағанаттарында кең таралған қолөнер түрлерін анықтайды көшпелі ал шаруашылығымен байланысты дамығанқолданбалы ӛнер жетістіктерін анықтайды; қолөнер бұйымдарының жәрмеңкесін немесе кӛрмесін сахналандырып кӛрсететіп,ең кең таралған заттарды жарнамалайды; : көшпелі түркі халықтарының қолөне р жетістіктерінің қазіргі қазақ халқы қолөнерімен байланысы, сабақтастығы туралы өз паймын жасайды |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа тақырыпқа қадам |
Бастапқы ынталандырушы материал «Жәрмеңке» Әр топ ӛзінің атауына сай бұйымдар жәрмеңкесін ұйымдастырып, жарнамалайды (Суреттер: киіз үй, тӛрт түлік мал, арба, киім-кешек, мал шаруашылығының ӛнімдері, тері, қамшы, еңбек құралдары, әскери қару-жарақтар және т.б.) Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «Зерттеуші» Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? Түркі халықтарының өмір салтынан кӛшпелі қоғамның бейнелеуін көре аламыз ба? Көшпелі қоғамның негізгі белгілерінтүркі халықтарының қолӛнері, шаруашылығы және әскери ӛнері арқылы қалай анықтаймыз? Зерттеу мен талдау Зерттеу барысында келесі сұрақтарды қарастыру: көшпелілердің әскериөнерінің ерекшеліктері қандай? кӛшпелі халықтың ӛмір сүру салтының артықшылығы неде?
әскери өнердің артықшылықтарын көрсете алуы; Ғұн және түркі тайпаларының әскери өнеріндегі ерекшеліктер мен ұқсастықтарды анықтауы.
суреттер мозайкасы арқылы, презентация, көрініс т.б. түрінде қолөнер бұйымдарының жәрмеңкесін немесе көрмесін сахналандырып кӛрсететіп, ең кең таралған заттарды жарнамалайды. Берілген суреттерді пайдаланып, кестені толтырыңыз
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар қолөнердегі жетістіктерді атайды
әскери өнердің артықшылықтарын анықтайды
Дескриптор Берілген суреттердіпайдаланып, кӛшпелілердің әскери ӛнерінің жетістіктерін атайды;
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Түркілердің әскери ӛнері туралы http://www.yo utube.com/wat ch?v=H8OLg9 sZyas
Қытай және араб деректері нен келтіріле- тін үзінділер дің үлгілері
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||
|
Сабақтың соны |
Кері байланыс –«Бақылау картасы» Мен бүгін не білдім? Не үйрендім? Менің байқағаным... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















