|
САБАҚ: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: 24.01. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Түркістан – тарихи қала» |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.5.1 –коммуникативтік жағдаят диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру; 6.2.3.1-ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту , тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тыңдалым мәтінінің мазмұнын түсіну; Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланыстыру. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық, құрмет, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||
|
АҚТ қолдануы |
Сабақ барысында слайдтар көрсету арқылы сабақ меңгеріледі. Ақпаратты визуалды қабылдауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кесене, зәулім күмбезді, тәу ету, тайқазан, шығыс моншасы, гүлден, отырықшы, тарал, өрік, мейіз, тие, торап |
|||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
6..1.5.1-тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау . |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
|
Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды.
Түркістан қаласының суретін көрсету. - Суретте не байқадыңыздар? - Суреттегі бейнеленген қала туралы не айтасыздар? - Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? - Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар? - Қожа Ахмет Йасауи кім? - Сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыздар?
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыз осы қасиетті Түркістан қаласына арналады. Ендеше осы қалаға ұранымызды да арнайық!
Күллі түркі еліне ұран болған Түркістан, Бір көруге адамдар арман болған Түркістан, Түркі тілдес елдерге тірек болған Түркістан. Мына екі дүниеге жүрек болған Түркістан
«Киелі Түркістан» бейнетаспасы арқылы ежелгі қалаға саяхат. Тыңдалым тапсырмасы: оқушылар «Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,.бейнематериалдағы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
Түркістан қаласы қазақ хандығының ең бірінші астанасы. Түркістан шаһары Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан. Ол 18 ғасырда Оңтүстік Қазақстанның астанасы болған. Түркістан ертеде Шам, Тұран, Шабғар, Йасы деп аталған. «Түркістан» сөзі «Түріктер мекені» немесе «Батырлар елі» деген мағынаны білдіреді.Түркістан – қасиетті рухани қала. Түркістанды «Екінші Мекке» деп атаған. Оны Меккемен салыстырады. Мекке Сауыт Аравиясында орналасқан. Адамдар Меккеге қажылыққа барып, тілек тілейді. Егер Түркістанға 3 рет барсаң, Меккеге 1 рет барғанмен тең болады. 1. Тыңдалымалды тапсырма: жаңа сөздерді меңгерту. Оқушылар сөздікпен жұмыс істеу арқылы сөздердің мағыналарын анықтайды, сөйлемдер құрастырып, бір-бірін тексереді. Берілген жаңа сөздермен жұмыс. 2. Мәтінді екі бөлікке бөліп екі топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
5- тапсырма Мәтін бойынша диалог құрастырыңыздар. Топ ішінде. Әр топ бір – біріне сұрақтар дайындады. 1топ - Түркістан қандай қала? - Сіз Түркістан қаласында болдыңыз ба? - Түркістанда кімнің кесенесі бар? - Түркістанға келгендер қайда барады? - Түркістанға барғың келе ме? - Түркістан туристік қала ма?
2 топ Қожа Ахмет Яссауи туралы сұрақтар құрастыру
4- тапсырма Жазылым Сөйлемдерді дұрыс құрастырып жаз. 8- тапсырма Жазылым Мәтіндегі етістіктерді теріп жазып, ауыспалы келер шақта сөйлем құра. Қалыптастырушы бағалау |
слайд тыңдалым
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10мин
5 мин. |
Синквейн әдісі бойынша бес жолды өлең құрастыру «Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең 1. Түркістан 2.ежелгі.тарихи. 3.дамиды, гүлденеді,ерекшеленеді. 4. Түркі халықтарының рухани орталығы. 5. қала
«Қожа Ахмет Яссауи» сөзіне бес жолды өлең құрастыру
|
тыңдалым
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс. Түркістанға тілектер
Білім қоржынына сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып салады.
|
|
||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
«Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең
1. Түркістан
2.ежелгі.тарихи.
3.дамиды, гүлденеді,
ерекшеленеді.
4. Түркі халықтарының рухани орталығы.
5. қала
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дискрипторлар |
|
Мәтіндегі ақпараттарды анықтай отырып, дәлелдейді, жағдаяттармен байланыстырады. |
1 |
-мәтіндегі ең маңызды үш ақпаратты анықтайды; |
|
2 |
-маңызды болу себебін 1-2 сөйлеммен түсіндіреді; -мәтіндегі бір жанама ақпаратты анықтап, қолданылу мақсатын түсіндіреді; |
|
|
3 |
-Түркістан туралы маңызды ақпаратты постер арқылы ауызша ұсынады. |
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дискрипторлар |
|
Мәтіндегі ақпараттарды анықтай отырып, дәлелдейді, жағдаяттармен байланыстырады. |
1 |
-мәтіндегі ең маңызды үш ақпаратты анықтайды; |
|
2 |
-маңызды болу себебін 1-2 сөйлеммен түсіндіреді; -мәтіндегі бір жанама ақпаратты анықтап, қолданылу мақсатын түсіндіреді; |
|
|
3 |
-Түркістан туралы маңызды ақпаратты постер арқылы ауызша ұсынады. |
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
9-бөлім:Қазақстан және «Ұлы Жібек жолы» |
||||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Сулейменова Ш.Е. |
||||||||
|
Күні |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркістан-тарихи қала 6-сынып |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.5.1 - коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру; 6.2.3.1 - ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту. |
||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отырады; ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айтады. |
||||||||
|
Уақыты Кезеңдері Ұйымдастыру Жаңа сабақ ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бөлім
|
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды. Бүгінгі сабағымыз осы қасиетті Түркістан қаласына арналады. Ендеше осы қалаға ұранымызды да арнайық!
Күллі түркі еліне ұран болған Түркістан, Бір көруге адамдар арман болған Түркістан, Түркі тілдес елдерге тірек болған Түркістан. Мына екі дүниеге жүрек болған Түркістан |
«Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды Оқушылар қала туралы бастапқы білімдерін ортаға салып, өлеңді жатқа оқиды, тақырып туралы болжайды.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
слайд тыңдалым Оқулық, жұмыс дәптерлері, Инер. тақта 6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Үлестірмелі кестелер |
||||||
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау парақтарымен таныстыру. Топқа бөлу Бейнежазба мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңіз - Бейнежазбадан не байқадыңыздар? - Бұл қала туралы не айтасыздар? -Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? - Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар? - Қожа Ахмет Йасауи кім? - Сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? «Киелі Түркістан» бейнетаспасы арқылы ежелгі қалаға саяхат. Тыңдалым тапсырмасы: оқушылар «Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,бейнематериалда ғы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады.
Оқушылар екі топқа бөлінеді Ұйымшылдықпен ұжымдық жұмыс жасап, тапсырмаларды бірігіп орындауға дағдыланады
Бейнежазба мазмұнын түсінеді.
«Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,бейнематериалда ғы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
|
Қалыптастырушы бағалау: Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
3 маңызды ақпаратты жазады- 3 балл
|
|
||||||
|
Тыңдалым. 6-тапсырма. 1. Тыңдалымалды тапсырма: жаңа сөздерді меңгерту. Оқушылар сөздікпен жұмыс істеу арқылы сөздердің мағыналарын анықтайды, сөйлемдер құрастырып, бір-бірін тексереді. Берілген жаңа сөздермен жұмыс. 2. Мәтінді екі бөлікке бөліп екі топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
Айтылым. 7-тапсырма. Жағдаят: Түркістан қаласы туралы және Ахмет Ясауи кесенесін таныстыр. . «Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастыру «Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең 1. Түркістан 2 ежелгі.тарихи. 3 дамиды, гүлденеді,ерекшеленеді 4. Түркі халықтарының рухани орталығы. 5. қала «Қожа Ахмет Яссауи» сөзіне бес жолды өлең құрастыру
Үй тапсырмасы: 27 б, 8 тапсырма Рефлексия. Рефлексия. Кері байланыс. Түркістанға тілектер
Білім қоржынына сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып салады.
|
Мәтінді тыңдайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша мәліметтерді іріктейді, қолданады. Эпитет, теңеу сөздерді қолданады.
Жағдаяттық тапсырманы орындайды, сұхбат құрайды.
«Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастырады
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Сабаққа кері байланысты ауызша айтады.
|
Дескриптор Жалпы -3 балл -Болжам жасайды- 1 б -Сұраққа жауап береді-1 б -Пікір білдіреді-1 б
Дескриптор: Жағдаяттық тапсырманы орындайды-2 балл
«Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастырады-2 балл
|
Оқулық
Жағдаяттық тапсырма
Күнделік
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түркістан-тарихи қала
Түркістан-тарихи қала
|
САБАҚ: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: 24.01. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Түркістан – тарихи қала» |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.5.1 –коммуникативтік жағдаят диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру; 6.2.3.1-ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту , тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тыңдалым мәтінінің мазмұнын түсіну; Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланыстыру. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық, құрмет, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||
|
АҚТ қолдануы |
Сабақ барысында слайдтар көрсету арқылы сабақ меңгеріледі. Ақпаратты визуалды қабылдауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кесене, зәулім күмбезді, тәу ету, тайқазан, шығыс моншасы, гүлден, отырықшы, тарал, өрік, мейіз, тие, торап |
|||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
6..1.5.1-тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау . |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
|
Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды.
Түркістан қаласының суретін көрсету. - Суретте не байқадыңыздар? - Суреттегі бейнеленген қала туралы не айтасыздар? - Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? - Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар? - Қожа Ахмет Йасауи кім? - Сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыздар?
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыз осы қасиетті Түркістан қаласына арналады. Ендеше осы қалаға ұранымызды да арнайық!
Күллі түркі еліне ұран болған Түркістан, Бір көруге адамдар арман болған Түркістан, Түркі тілдес елдерге тірек болған Түркістан. Мына екі дүниеге жүрек болған Түркістан
«Киелі Түркістан» бейнетаспасы арқылы ежелгі қалаға саяхат. Тыңдалым тапсырмасы: оқушылар «Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,.бейнематериалдағы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
Түркістан қаласы қазақ хандығының ең бірінші астанасы. Түркістан шаһары Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан. Ол 18 ғасырда Оңтүстік Қазақстанның астанасы болған. Түркістан ертеде Шам, Тұран, Шабғар, Йасы деп аталған. «Түркістан» сөзі «Түріктер мекені» немесе «Батырлар елі» деген мағынаны білдіреді.Түркістан – қасиетті рухани қала. Түркістанды «Екінші Мекке» деп атаған. Оны Меккемен салыстырады. Мекке Сауыт Аравиясында орналасқан. Адамдар Меккеге қажылыққа барып, тілек тілейді. Егер Түркістанға 3 рет барсаң, Меккеге 1 рет барғанмен тең болады. 1. Тыңдалымалды тапсырма: жаңа сөздерді меңгерту. Оқушылар сөздікпен жұмыс істеу арқылы сөздердің мағыналарын анықтайды, сөйлемдер құрастырып, бір-бірін тексереді. Берілген жаңа сөздермен жұмыс. 2. Мәтінді екі бөлікке бөліп екі топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
5- тапсырма Мәтін бойынша диалог құрастырыңыздар. Топ ішінде. Әр топ бір – біріне сұрақтар дайындады. 1топ - Түркістан қандай қала? - Сіз Түркістан қаласында болдыңыз ба? - Түркістанда кімнің кесенесі бар? - Түркістанға келгендер қайда барады? - Түркістанға барғың келе ме? - Түркістан туристік қала ма?
2 топ Қожа Ахмет Яссауи туралы сұрақтар құрастыру
4- тапсырма Жазылым Сөйлемдерді дұрыс құрастырып жаз. 8- тапсырма Жазылым Мәтіндегі етістіктерді теріп жазып, ауыспалы келер шақта сөйлем құра. Қалыптастырушы бағалау |
слайд тыңдалым
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10мин
5 мин. |
Синквейн әдісі бойынша бес жолды өлең құрастыру «Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең 1. Түркістан 2.ежелгі.тарихи. 3.дамиды, гүлденеді,ерекшеленеді. 4. Түркі халықтарының рухани орталығы. 5. қала
«Қожа Ахмет Яссауи» сөзіне бес жолды өлең құрастыру
|
тыңдалым
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс. Түркістанға тілектер
Білім қоржынына сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып салады.
|
|
||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
«Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең
1. Түркістан
2.ежелгі.тарихи.
3.дамиды, гүлденеді,
ерекшеленеді.
4. Түркі халықтарының рухани орталығы.
5. қала
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дискрипторлар |
|
Мәтіндегі ақпараттарды анықтай отырып, дәлелдейді, жағдаяттармен байланыстырады. |
1 |
-мәтіндегі ең маңызды үш ақпаратты анықтайды; |
|
2 |
-маңызды болу себебін 1-2 сөйлеммен түсіндіреді; -мәтіндегі бір жанама ақпаратты анықтап, қолданылу мақсатын түсіндіреді; |
|
|
3 |
-Түркістан туралы маңызды ақпаратты постер арқылы ауызша ұсынады. |
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дискрипторлар |
|
Мәтіндегі ақпараттарды анықтай отырып, дәлелдейді, жағдаяттармен байланыстырады. |
1 |
-мәтіндегі ең маңызды үш ақпаратты анықтайды; |
|
2 |
-маңызды болу себебін 1-2 сөйлеммен түсіндіреді; -мәтіндегі бір жанама ақпаратты анықтап, қолданылу мақсатын түсіндіреді; |
|
|
3 |
-Түркістан туралы маңызды ақпаратты постер арқылы ауызша ұсынады. |
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
9-бөлім:Қазақстан және «Ұлы Жібек жолы» |
||||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Сулейменова Ш.Е. |
||||||||
|
Күні |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркістан-тарихи қала 6-сынып |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.5.1 - коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру; 6.2.3.1 - ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту. |
||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отырады; ауызша мәтіндер құрауда сұраулы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айтады. |
||||||||
|
Уақыты Кезеңдері Ұйымдастыру Жаңа сабақ ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бөлім
|
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды. Бүгінгі сабағымыз осы қасиетті Түркістан қаласына арналады. Ендеше осы қалаға ұранымызды да арнайық!
Күллі түркі еліне ұран болған Түркістан, Бір көруге адамдар арман болған Түркістан, Түркі тілдес елдерге тірек болған Түркістан. Мына екі дүниеге жүрек болған Түркістан |
«Адасқан әріптер» ойыны арқылы «Түркістан – тарихи қала» деген тақырыпты анықтайды Оқушылар қала туралы бастапқы білімдерін ортаға салып, өлеңді жатқа оқиды, тақырып туралы болжайды.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
слайд тыңдалым Оқулық, жұмыс дәптерлері, Инер. тақта 6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Үлестірмелі кестелер |
||||||
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау парақтарымен таныстыру. Топқа бөлу Бейнежазба мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңіз - Бейнежазбадан не байқадыңыздар? - Бұл қала туралы не айтасыздар? -Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан? - Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар? - Қожа Ахмет Йасауи кім? - Сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? «Киелі Түркістан» бейнетаспасы арқылы ежелгі қалаға саяхат. Тыңдалым тапсырмасы: оқушылар «Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,бейнематериалда ғы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады.
Оқушылар екі топқа бөлінеді Ұйымшылдықпен ұжымдық жұмыс жасап, тапсырмаларды бірігіп орындауға дағдыланады
Бейнежазба мазмұнын түсінеді.
«Түркістан-тарихи қала» тақырыбында бейнематериал тыңдап отырып,бейнематериалда ғы ең маңызды үш ақпаратты анықтаңыз, оның маңызды болу себебін түсіндіріңіз.
|
Қалыптастырушы бағалау: Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
3 маңызды ақпаратты жазады- 3 балл
|
|
||||||
|
Тыңдалым. 6-тапсырма. 1. Тыңдалымалды тапсырма: жаңа сөздерді меңгерту. Оқушылар сөздікпен жұмыс істеу арқылы сөздердің мағыналарын анықтайды, сөйлемдер құрастырып, бір-бірін тексереді. Берілген жаңа сөздермен жұмыс. 2. Мәтінді екі бөлікке бөліп екі топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
Топтар жұмыстарын қорғап, бірін-бірі бағалайды.
Айтылым. 7-тапсырма. Жағдаят: Түркістан қаласы туралы және Ахмет Ясауи кесенесін таныстыр. . «Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастыру «Түркістан» сөзіне Бес жолды өлең 1. Түркістан 2 ежелгі.тарихи. 3 дамиды, гүлденеді,ерекшеленеді 4. Түркі халықтарының рухани орталығы. 5. қала «Қожа Ахмет Яссауи» сөзіне бес жолды өлең құрастыру
Үй тапсырмасы: 27 б, 8 тапсырма Рефлексия. Рефлексия. Кері байланыс. Түркістанға тілектер
Білім қоржынына сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып салады.
|
Мәтінді тыңдайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша мәліметтерді іріктейді, қолданады. Эпитет, теңеу сөздерді қолданады.
Жағдаяттық тапсырманы орындайды, сұхбат құрайды.
«Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастырады
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Сабаққа кері байланысты ауызша айтады.
|
Дескриптор Жалпы -3 балл -Болжам жасайды- 1 б -Сұраққа жауап береді-1 б -Пікір білдіреді-1 б
Дескриптор: Жағдаяттық тапсырманы орындайды-2 балл
«Синквейн» әдісі бойынша бес жолды өлең құрастырады-2 балл
|
Оқулық
Жағдаяттық тапсырма
Күнделік
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
















