ДОІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: «№74 Ж.Баласағұн атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 23.11.2017ж |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 3 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тұрлаулы мүшелер |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тұрлаулы, бастауыш, баяндауыш. Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Психологиялық дайындық Мұғалім:
Оқушы: Туысым досым жұрағат Үйрену, ұғу ұлағат Тірлік, тірек адамдық Шындық, бірлік адалдық. ІІ. Өткен сабақты пысықтау. 58- жаттығу. Сөйлемдерден бастауыш зат есімнен, баяндауыш етістіктен жасалғандарын қоңыр себетке, бастауыш да баяндауыш да зат есімнен жасалғандарын көк себетке жинау керек.
Әнші қыз келді.Қарбыз-көкөніс. Аян биші. Күн қызарып батты. Бөдене жақынға ұшады
әнші қыз келді қарбыз-көкөніс күн қызарып батты Аян биші бөдене жақынға ұшады Тест. «Сигналды белгілер» әдісі 1.Зат есім. А) Заттың сынын білдіретін сөздер. Ә) Заттың атын білдіретін сөздер. 2.А -дыбысы А) Жуан дауысты дыбыс Ә) Жіңішке дауысты дыбыс 3.Т- дыбысы А) Үнді дауыссыз дыбыс Ә) қатаң дауыссыз дыбыс 4.Түбірге 1-ші қай қосымша жалғанады? А) жұрнақ Ә) жалғау 5.Адамның көңіл-күйін, сезімін білдіретін сөйлем? А) Сұраулы сөйлем Ә) Лепті сөйлем Суретке қарап сөйлем құрау
Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі: Қар жауды Қар жауды -сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Ол бастауыш пен баяндауыштан тұрады. Тұрлаулы мүшелер сөйлемдегі негізгі ойды білдіреді. үлестірмелі қималар І топ. Мектепте асхана бар ІІ топ. Аспазшы тамақты дәмді пісіреді. ІІІ топ. Балалар үзілісте асханаға келді Тұрлаулы мұшелерді тап. Сергіту сәті 62- жаттығу. Мәтінді тиісті тыныс белгілгісін қойып көшіріп жаз Балалар Ақлима әжейге көмекке келді қыздар үй тазалады ұлдар отын жарды Ақлима әжей балаларға риза болды.
63- жаттығу. Мақалдарды жатқа жаз.
Шешеге қарап қыз өседі.
Тұрлаулы мүшелердің астын сыз. Жұмбақ жасырып шешуінен мақал-мәтел құрастыру. 1.Тақиям тола сөк Азанда тұрсам жоқ (жұлдыз)
|
Шаттық шебері Оқулық, дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі |
оқулық үлестірмелі қималар Сергіту сәті Оқулық, дәптерлер. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
2.Апан –апан Ескі шапан Иір қабыз Жарық жұлдыз (түйе) 3.Кішкене ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар (қой) 4.Қатар –қатар тас қойдым Жирен атты бос қойдым. (тіс пен тіл) 64- жаттығу.Сөйлемдерді оқы, мағыналық байланысына қарай ретімен айтып бер. Тұрлаулы мүшелерді тап. 1.Тырна түлкіге тамақ беріпті. 2.Құмыра түлкінің басына сыймапты. 3.Тырна түлкіні қонаққа шақырыпты. Бұл қай ертегіден алынған сөйлемдер?
Семантикалық карта
Үйге тапсырма: 65-жаттығу. Қорытындылау:
Т
Бастауыш Баяндауыш Оқушыларды бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұрлаулы мүшелер
Тұрлаулы мүшелер
ДОІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: «№74 Ж.Баласағұн атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 23.11.2017ж |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 3 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тұрлаулы мүшелер |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тұрлаулы, бастауыш, баяндауыш. Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Психологиялық дайындық Мұғалім:
Оқушы: Туысым досым жұрағат Үйрену, ұғу ұлағат Тірлік, тірек адамдық Шындық, бірлік адалдық. ІІ. Өткен сабақты пысықтау. 58- жаттығу. Сөйлемдерден бастауыш зат есімнен, баяндауыш етістіктен жасалғандарын қоңыр себетке, бастауыш да баяндауыш да зат есімнен жасалғандарын көк себетке жинау керек.
Әнші қыз келді.Қарбыз-көкөніс. Аян биші. Күн қызарып батты. Бөдене жақынға ұшады
әнші қыз келді қарбыз-көкөніс күн қызарып батты Аян биші бөдене жақынға ұшады Тест. «Сигналды белгілер» әдісі 1.Зат есім. А) Заттың сынын білдіретін сөздер. Ә) Заттың атын білдіретін сөздер. 2.А -дыбысы А) Жуан дауысты дыбыс Ә) Жіңішке дауысты дыбыс 3.Т- дыбысы А) Үнді дауыссыз дыбыс Ә) қатаң дауыссыз дыбыс 4.Түбірге 1-ші қай қосымша жалғанады? А) жұрнақ Ә) жалғау 5.Адамның көңіл-күйін, сезімін білдіретін сөйлем? А) Сұраулы сөйлем Ә) Лепті сөйлем Суретке қарап сөйлем құрау
Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі: Қар жауды Қар жауды -сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Ол бастауыш пен баяндауыштан тұрады. Тұрлаулы мүшелер сөйлемдегі негізгі ойды білдіреді. үлестірмелі қималар І топ. Мектепте асхана бар ІІ топ. Аспазшы тамақты дәмді пісіреді. ІІІ топ. Балалар үзілісте асханаға келді Тұрлаулы мұшелерді тап. Сергіту сәті 62- жаттығу. Мәтінді тиісті тыныс белгілгісін қойып көшіріп жаз Балалар Ақлима әжейге көмекке келді қыздар үй тазалады ұлдар отын жарды Ақлима әжей балаларға риза болды.
63- жаттығу. Мақалдарды жатқа жаз.
Шешеге қарап қыз өседі.
Тұрлаулы мүшелердің астын сыз. Жұмбақ жасырып шешуінен мақал-мәтел құрастыру. 1.Тақиям тола сөк Азанда тұрсам жоқ (жұлдыз)
|
Шаттық шебері Оқулық, дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі |
оқулық үлестірмелі қималар Сергіту сәті Оқулық, дәптерлер. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
2.Апан –апан Ескі шапан Иір қабыз Жарық жұлдыз (түйе) 3.Кішкене ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар (қой) 4.Қатар –қатар тас қойдым Жирен атты бос қойдым. (тіс пен тіл) 64- жаттығу.Сөйлемдерді оқы, мағыналық байланысына қарай ретімен айтып бер. Тұрлаулы мүшелерді тап. 1.Тырна түлкіге тамақ беріпті. 2.Құмыра түлкінің басына сыймапты. 3.Тырна түлкіні қонаққа шақырыпты. Бұл қай ертегіден алынған сөйлемдер?
Семантикалық карта
Үйге тапсырма: 65-жаттығу. Қорытындылау:
Т
Бастауыш Баяндауыш Оқушыларды бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















