Тұрлаулы мүшелер 3 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Тұрлаулы мүшелер 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандардың саны

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тұрлаулы мүшелер

Оқу жоспарына сай оқу мақсаты:

3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алады

Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру


Құндылықтар және оның мақсаттары

БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткен сабақты пысықтау

5 минут




















Сабақтың ортасы

20 минут















































































Сергіту сәті

2 минут









































Сабақты қорыту

8мин




























Кері байланыс

5 минут



Амандасады

Мен өзіме сәттілік тілеймін!

Мен саған сәттілік тілеймін!

Біз барлығына сәттілік тілейміз!

Сәттілік тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады;


Топтар:

1 – топ «Алматы» тобы

2 - топ «Астана» тобы

3 – топ «Отырар» тобы


Үй тапсырмасын пысықтау:


(Бастауыш пен баяндауыштың ортасына қойылатын сызықтар)

«Квест» әдісі

  1. Бастауыш пен баяндауыштың ортасына сызықша қай уақытта қойылады? (бастауыш та баяндауыш та зат есім болса)

  2. Бастауыш қандай сұрақтарға жауап береді? (кім?кімдер? не? Нелер? т.б.)

  3. Баяндауыш деген не? (бастауыштың іс – қимылын білдіретін сөздер)

  4. Баяндауыш қандай сұраққа жауап береді? ( не істеді? (не қылды?қайтті?)

  5. Сөйлемде қай жерге сызықшы қойылады? Алматы сәулетті қала? (Алматы – сәулетті қала)

  6. Сызықша қой: Ас атасы нан (Ас атасы – нан)

Жарайсыңдар!




Сабақтың мақсаты:

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алады

Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру



1 – тапсырма (жеке жұмыс)

Сөздерді сызбамен сәйкестендір:

Қай сызба сөйлемге сәйкес келетінін түсіндір:

Берілген сөйлемді дәптерге көшіріп жазу



Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұраққа жауап береді? (бастауыш пен баяндауыш сұрақтаны қойып, сәйкестендіруі керек)



Балалар, бастауыш пен баяндауыш сөйлемнің тұрлаулы мүшелері

(жасанды интеллект көмегімен тақырыпты ашу)


2 – тапсырма

Сөздерге сұрақ қой, бастауыш немесе баяндауыш екенін анықта:

https://wordwall.net/play/83193/220/890


  1. Әсем (кім? Бастауыш)

  2. Жәнібек (кім? Бастауыш)

  3. Жүгері (не? Бастауыш)

  4. Аспан (не? Бастауыш)

  5. Кітап (не? Бастауыш)

  6. Тарақ (не? Бастауыш)

  7. Тараз (не? Бастауыш)

  8. желтоқсан (не? Бастауыш)

  9. ұстаз (кім? Бастауыш)

  10. оянды (не істеді? Баян- ш)

  11. кетті (қайтті? Б- ш)

  12. басталды (не істеді? б- ш)

  13. өсірді (қайтті? Б- ш)

  14. ұзартты (қайтті? Б-* ш)

  15. таратыд (не істеді? (б- ш)

  16. таратты (қайтті? Б- ш)

  17. жүгірді (не істеді? б – ш)

  18. ескертті (қайтті? Б – ш)

Тамаша!


3 – тапсырма

105 бет Мәтінмен жұмыс

Мәтінді түсініп оқы:

Отырар – көне қала. Қаланың орны Отырартөбе деп аталады. Бұл жерде қыш ыдыстың қалдықтары көп.

Отырар қаласында ұлы ойшыл Әбу Насыр әл – Фараби туған.

Отырарда сәулетті сарайлар мен мешіттердің болғандығын дәлелдейтін жәдігерлер көптеп кездеседі.


  • Мәтінде қай қала туралы айтылған?

  • Қарамен жазылған сөйлемді дәптеріңіе көшіріп жаз

  • Қарамен жазылған сөйлемде тұрлаулы мүшелерді тап. Сызықшаның қойылу себебін түсіндір:

Отырар – көне қала. Отырар – не? Қала – не? Көне – қандай?

Сызықшаның қойылу себебі – бастаушы та баяндауышта зат есімнен



СЕРГІТУ СӘТІ


4 – тапсырма (жұптық жұмыс)

Жарайсыңдар!






5 – тапсырма (топтық жұмыс)

Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма

Саралау - диалог

Балалар, бұл тапсырмада мен сендердің жүйрік ойларың мен тапқырлықтарыңды тексергім келіп отыр; сұрақтарға сапаыл жауап беріп, жақсы ұпай алыңдар:


1 – топ

«Ақсүйек» ойыны

  1. Тұрлаулы мүшелер? (бастауыш пен баяндауыш)

  2. Отан туралы мақал айт;

  3. «Жасыл» сөзіне сұрақ қой? (қандай?)

  4. Тек бастауыш пен баяндауыштан тұратын сөйлем айт;

  5. «Жүгірді» сөзіне бастауыш жалға;


2 – топ


«Асықтар» ойыны

  1. Баяндауыш деген не? (бастауыштың іс – қимылын білдіреді)

  2. Білім туралы мақал айт

  3. «Астық» сөзіне сұрақ қой (не? Бастауыш)

  4. «Ерсін» сөзіне сұрақ қой (кім? Бастауыш)

  5. «оқушылар» сөзіне сұрақ қой (нелер? бастауыш)


3 – топ

«Бүркіттер» әдісі

  1. Бастауыш деген не? ( ойдың иесі болатын тұрлаулы сөйлем мүшесі)

  2. «Ұстаз» сөзіне дыбыстық талдау жаса

  3. «Күрек» сөзін көпше түрде айтып, баяндауыш жалға (күректер)

  4. «Айша – озат оқушы» сызықша неліктен тұр? (бастауыш та баяндауыш т азат есімнен)

  5. Туған жер туралы мақал айт

  6. Кітап туралы жұмбақ айт


Үйге: 105 бет 20 жаттығу

«Білі м шыңы» әдісі арқылы кері байланысы береді

Амандасады









Топ атаулары түсіндіріледі







Үй тапсырмасын пысықтайды
























Сабақ мақсатымен танысады










Сөйлемдерді сәйкестендіреді













Жасанды интеллект арқылы жұмыс жасайды











Сөздерге сұрақ қояды
















Кітап бойынша жұмыс жасайды


















Сергіту сәтәіне қатысады









Тұрлаулы мүшелерге жататын сөйлемдер мен суреттерді көрсетеді


























Топ бойынша сұрақтарға жауап беріп ұпайлар алады





























Үйге тапсырма



Кері байланыс беріледі






Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады










Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді;

ҚБ:
Өте жақсы!
























Дескриптор:

Сөздерді сызбамен сәйкестендіреді – 1 б

Сөздердің қандай сұраққа жауап беретінін айтады – 1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
тамаша!














Сөздерге сұрақ қояды – 1 б

бастауыш немесе баяндауыш екенін айтады -1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
Жарайсың!















Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды 1 – б

Мәтіндегі қала тураыл білетін ақпараттарын айтады – 1 б

Қарамен жазылған сөйлем бойынша жұмыс жасайды – 1 б

Жалпы – 3б

ҚБ:
Өте жақсы!













Дескриптор:

Тұрлаулы мүшелерді көрсетеді – 1б

Сұрақ қояды – 1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
Өте жақсы!



























ДескриптоР:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді - 1б

ҚБ:
тамаша!




Слайд







Топ аттары










Презентациялық ойын

Рисунок 1

































сызба


Рисунок 2











Жасанды интеллект



https://wordwall.net/play/83193/220/890
























Оқулық















Оюлар биі






































Презентациялық ойындар
































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2024
245
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі