Ұзақ мерзімді
жоспар
3 А-бөлім: Дизайн және
технология
|
Мектеп: ____________________________________________
|
Күні:
____________________
|
Мұғалімнің
аты-жөні: ___________________
|
Сынып: 5
________
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
7. Сабақ
тақырыбы
|
Түрлі материалдарды
қолданып, музыкалық аспаптарды (даңғыралық және соқпалы)
жобалау
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.5.1
Өзінің және өзгенің
(суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып
және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым
нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды
орындау.
5.1.5.2
Шығармашылық идеяларды іске
асыру үшін нобайлар мен сұлбалар орындау
|
Сабақ мақсаттары
|
-
Өзгелердің тәжірибесіне сүйене
отырып, композиция заңдарын ескеру;
-
Табиғи және қалдық
материалдардың жалпы қасиеттерін
зерттеу;
- Музыкалық соқпалы және
даңғыралы аспаптардың эскизін жобалау;
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Өзгелердің тәжірибесіне сүйене
отырып, композиция заңдарын ескереді;
-
Саз аспаптарға қолданатын
материалдардың қасиеттерін зерттеп,
біледі;
-
Даңғыралы және ұрмалы
аспаптарға эскиз жасап, дизайн жобалайды;
.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
• зерттеу жұмыстарын жасай
отырып музыкалық аспаптардың сыртқы келбетін талдайды және оларды
орындалу материалдарын айқындайды. Талқылау
сұрақтары:
• Бұл аспап қандай
материалдардан және қалай жасалынған?
• Жасалған аспаптың дыбысының
сапасына материалдың қандай әсері болады?
• Басқа аспаптардан ерекшелігі
мен маңызылығы қандай?
Диалог:
• Мен ..... аспабын зерттеу
барысында ....... айқындадым.
• Мен қалдық материалдардың
ішінен ..... таңдадым, себебі ...... аспабын орындауға ыңғайлы деп
ойлаймын.
• Менің дәстүрлі аспабымды
дайындауға ...... шеберлердің .....туындылары әсер
етті
Терминология:
Қазақ халқының дәстүрлі музыка
аспаптары:
соқпалы, ішекті, ыспалы, шулы
аспаптар және т.б.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылар ұлттық құндылықтар өнерді, тарихты,
мәдениетті, соның ішінде сәндік қолданбалы өнер және
музыка нысандарын, сипаттамаларын зерттей отырып, дәстүрлі мәдениет
саласындағы құндылықтарды бойына сіңіреді
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих, география, биология,
әдебиет.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Компьютерді колдана отырып тақырыпқа байланысты
түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы білім дағдыларын
көтереді.
|
Бастапқы
білім
|
Алдыңғы білімдерден оқушылар
қолөнер бұйымдарының негізгі технологияларымен материалдардың
қасиеттерін біледі. Оқушылар алдыңғы сыныптарды дәстүрлі сәндік
қолданбалы өнерге байланысты білімдерін және көркемөнер
жұмыстарында шығармашылық идеяларын қолдана
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1. Сыныппен амандасу.
Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
2. Сыныпта психологиялық ахуал
қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі.
Сыныпты сабаққа дайындау.
3.
Cабақ тақырыбымен, мақсатымен
және
критерийлермен
танысады.
4.
Бағалау;
5.
Талдау;
6.
Рефлексия.
|
Стикер, флипчарт, скечбуктар
(жұмыс дәптерлері), формат А4,A3 т.б.
|
Сабақтың
ортасы
5 мин
|
Сабақ
барысы.
(К)
(Д) Оқушыларға қазақ халқының
дәстүрлі музыка аспаптарын көрсетіңіз және саз аспаптарынан
оқушыларға күйлер, жыр-термелер, музыкалық композициялар тыңдатуға
болады. Мына сілтемеге
басыңыз: http://www.sazgen-sazy.kz/kz/pages/16.html
Олар, соқпалы,
ішекті, ыспалы, шулы және басқа аспаптар болуы
мүмкін.
|
Дәстүрлі қазақтың музыкалық
аспаптарын таңдау:
Соқпалы- шулы
аспаптар:
Дабыл:
Даңғыра:
Дәстүрлі қазақ аспаптары
немесе суреттері.
Қалдық
заттар:
қатты қағаздан жасалған
қораптар, Қағаз түтігі, майда тастар, резеңкелер, пластмасса және
қағаз қораптар, қауашақтар, түрлі маталар,
фольга
Көшірме қағаз, А4 форматы,
қалам, сызғыш, ара, қылара, зімпара, темір кесетін қайшы, егеу,
балға.
|
5 мин
|
Оқушыларды топтастырып, әр
түрлі аспаптарды алдарына қойыңыз. Талқылау
сұрақтары:
|
10
мин
|
Оқушыларға әр түрлі қалдық
материалдардан жасалған аспаптар топтамасын
көрсетіңіз.
Мысалы:
• қарапайым соқпалы
аспаптар
• қарапайым ішекті
аспаптар
• шулы
аспаптар
Оқушылар аспаптармен қалай
жұмыс істейтінін көрсете отырып, үйренеді.
Оқушылардың жасаған
дәстүрлі аспаптарына шеберлердің қандай туындылары әсер еткенін
сұраңыз.
|
15
мин.
|
(Ө)
(ОТ) Оқушылар аспаптарды бақылау,
ойлау және
өткен сабақтағы қол құралдары
мен материалдардан жасаған тәжірбиелеріне сүйене отырып, өздерінің
аспаптарын орындауға, сәндеуге арналған нобайларын альбомдарында
орындайды.
-
технологиялық картасын
құрастыру;
-
сызба сызу (өлшемдер қою)
;
(ОТ) Оқушылар әртүрлі
материалдармен қалдық заттарды пайдалана отырып, қарапайым пішіні
мен құрылымы, аспаптардың дыбыстарын шығаруға тәжірбие
жасайды.
-
бұйымды
құрастыру;
-
ТҚЕ –не нұсқау
беру.
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Оқушылардан бұйымды жақсартуға
арналған идеялары мен бағалау критерийлерімен бөлісуді
сұраңыз.
Содан кейін рефлексия
жүргізіледі. Нота сызығына бүгінгі сабақта қаншалықты мақсатқа
жеттім деп ойлайсыз, соған сай өз нотаңызды
орналыстырыңыз.
Жоғары сызықтарға –Менің
қолымнан келді, маған ұнайды...
Ортаңғы сызықтарға- Менің
қолымнан келеді, әлі де жұмыс жасау
керек...
Төменгі сызықтарға- Менің
барыншы тырыстым, бірақ ешнәрсе шықпады...
|
|