|
Көркем еңбек |
Мектеп: Пугачев МББК |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: Махметова Б.Ж. |
|||||
|
Сынып: 5 сабақ№ 16-17 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Бөлім: Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.5.1 -Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
Эстетикалық білім: Зергерлік бұйымдардың көркемдік ерекшеліктерін түсіну арқылы жастардың эстетикалық талғамы қалыптасады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 мин
|
Қағазбен оркестр сергіту - оқушылардың зейінін шоғырландыру (Д), (К) «Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым,оқу жоспары |
||
|
Ортасы 10мин
10 мин
15 мин |
- оқушылардың зейінін шоғырландыру (Д), (К) «Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу Жетістік критерий мен дискрипторлады ашу. Жаңа сабақты түсіндіру. Ұрмалы аспаптар Ұрмалы музыкалық аспаптар адамдар аңшылықпен айналысқан кезде пайда болды. Соқпалы музыкалық аспаптар ойлап табылды, олардың атаулары барлығына белгілі: барабандар мен дабылдар. Олар кептірілген терілерден және қуыс заттардан: жемістерден, ағаш блоктардан, саздан жасалған ыдыстардан жасалған. Дыбысты алу үшін олар ұрмалы аспаптарда саусақпен, алақанмен немесе арнайы таяқшалармен ұрады. Яғни, ұрмалы музыкалық аспаптар дегеніміз - дыбыстарды шығару соққылар, шайқау, балғалар, таяқшалар немесе алақан көмегімен жүзеге асатын құралдар. Қазіргі кезде барабандар музыкалық аспаптардың ең үлкен отбасы болып табылады. Дыбыс деңгейі бойынша олар екі топқа бөлінеді:
Сарамандық жұмыс Өздерің дизайнердей сезініп, ұрмалы- соқпалы музыкалық аспаптың дизайн- жобасын дайындаңдар. Бұйымды жобалауға тиісті негізгі талаптарды еске түсіріңдер.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
https://www.youtube.com/watch?v=OEbK6Gv6wR0 https://www.youtube.com/watch?v=ILqkSBU1X9Y https://www.youtube.com/watch?v=6ITmCdxK8Jc https://www.youtube.com/watch?v=eNhxY57eOuw https://www.youtube.com/watch?v=ArlPTEwki0U |
||
|
Аяқталуы 5 мин Үйге тапсырма |
Рефлексия
Сабақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
түрлі материалдарды қолданып, қарапайым бұйымдар (ұрмалы және соқпалы аспаптар) жобалау
түрлі материалдарды қолданып, қарапайым бұйымдар (ұрмалы және соқпалы аспаптар) жобалау
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Пугачев МББК |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: Махметова Б.Ж. |
|||||
|
Сынып: 5 сабақ№ 16-17 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Бөлім: Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.5.1 -Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
Эстетикалық білім: Зергерлік бұйымдардың көркемдік ерекшеліктерін түсіну арқылы жастардың эстетикалық талғамы қалыптасады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 мин
|
Қағазбен оркестр сергіту - оқушылардың зейінін шоғырландыру (Д), (К) «Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым,оқу жоспары |
||
|
Ортасы 10мин
10 мин
15 мин |
- оқушылардың зейінін шоғырландыру (Д), (К) «Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу Жетістік критерий мен дискрипторлады ашу. Жаңа сабақты түсіндіру. Ұрмалы аспаптар Ұрмалы музыкалық аспаптар адамдар аңшылықпен айналысқан кезде пайда болды. Соқпалы музыкалық аспаптар ойлап табылды, олардың атаулары барлығына белгілі: барабандар мен дабылдар. Олар кептірілген терілерден және қуыс заттардан: жемістерден, ағаш блоктардан, саздан жасалған ыдыстардан жасалған. Дыбысты алу үшін олар ұрмалы аспаптарда саусақпен, алақанмен немесе арнайы таяқшалармен ұрады. Яғни, ұрмалы музыкалық аспаптар дегеніміз - дыбыстарды шығару соққылар, шайқау, балғалар, таяқшалар немесе алақан көмегімен жүзеге асатын құралдар. Қазіргі кезде барабандар музыкалық аспаптардың ең үлкен отбасы болып табылады. Дыбыс деңгейі бойынша олар екі топқа бөлінеді:
Сарамандық жұмыс Өздерің дизайнердей сезініп, ұрмалы- соқпалы музыкалық аспаптың дизайн- жобасын дайындаңдар. Бұйымды жобалауға тиісті негізгі талаптарды еске түсіріңдер.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
https://www.youtube.com/watch?v=OEbK6Gv6wR0 https://www.youtube.com/watch?v=ILqkSBU1X9Y https://www.youtube.com/watch?v=6ITmCdxK8Jc https://www.youtube.com/watch?v=eNhxY57eOuw https://www.youtube.com/watch?v=ArlPTEwki0U |
||
|
Аяқталуы 5 мин Үйге тапсырма |
Рефлексия
Сабақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз















