Сабақтың тақырыбы:
|
Бөлім |
1-бөлім |
||||
|
Педагогтың аты – жөні |
|
||||
|
Күні: 08.12.2023 |
|
||||
|
Сынып 6 «а» |
Қатысушылар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұрмыстық химияны пайдалану ережелері қандай? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрмыстық химия өнімдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін үйрену |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс -әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
|
«ақиқат», «жалған» деп жауап беру арқылы өткен тақырыты еске түсіреді. |
Өзің өзі бағалау |
Қиынды қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы |
3. жаңа тақырыпты оқиды. 4. Жеке жұмыс worldwall қосымшасы арқылы түсіп қалған сөздерді толықтырады.
5. worldwall қосымшасы арқылы адам өміріне қауіпті заттардың белгілерін сәйкестендіреді
6. Бүгінгі тақырыпқа сәйкес сөздерді тап.
|
Берілген тапсырмаларды топпен орындап, өздерінің ойларын толық жеткізеді. . |
ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Графикалық диаграмма |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия - түсіндім.... - маған қиын болды...... - келесі сабаққа ұсынысым....
Үй тапсырмасы: 143 беттегі тапсырма бойынша ескертпе-нұсқаулықтын суретін жасау. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|








-
Заттардың ортасы нешеге бөлінеді?
А.2 В.3 С.4 D.5
2. Қатты қышқылдарды белгіле
А. Сіркесуы В. Лимон, стеарин
С. Ас содасы D. Сабын
3. Бейтараптандыру дегеніміз не?
А. Қышқылдар мен сілтілердің әрекеттесу үрдісі
В. Құмысқа қышқылы С. Сілтілердің еруі
D. су мен ас содасы
4. Барлық заттар нешеге бөлінеді?
А. 2 В.3 D.4 С.5
5. Бейорганикалық затты белгіле
А. Құм В.қант D. Глюкоза
6. Бейтарап ортаға жататын затты белгіле
А. Құм В.қант D. Глюкоза С.су
7. Қалақай өсімдігінің құрамында қандай қышқыл болады?
А. Сіркесуы В. Лимон қышқылы
В. Құмырсқа қышқылы D.Стеарин
9. Индикатор дегеніміз не?
А. Қышқылдың түрі В.ертіндінің ортасын анықтайды
С. Химиялық рекция D. Температура анықтау үшін
10.Сілтілік ортаны белгіле
А. Лимон В.стеарин D. Спирт С. Құмырсқа қышқылы
-
Заттардың ортасы нешеге бөлінеді?
А.2 В.3 С.4 D.5
2. Қатты қышқылдарды белгіле
А. Сіркесуы В. Лимон, стеарин
С. Ас содасы D. Сабын
3. Бейтараптандыру дегеніміз не?
А. Қышқылдар мен сілтілердің әрекеттесу үрдісі
В. Құмысқа қышқылы С. Сілтілердің еруі
D. су мен ас содасы
4. Барлық заттар нешеге бөлінеді?
А. 2 В.3 D.4 С.5
5. Бейорганикалық затты белгіле
А. Құм В.қант D. Глюкоза
6. Бейтарап ортаға жататын затты белгіле
А. Құм В.қант D. Глюкоза С.су
7. Қалақай өсімдігінің құрамында қандай қышқыл болады?
А. Сіркесуы В. Лимон қышқылы
В. Құмырсқа қышқылы D.Стеарин
9. Индикатор дегеніміз не?
А. Қышқылдың түрі В.ертіндінің ортасын анықтайды
С. Химиялық рекция D. Температура анықтау үшін
10.Сілтілік ортаны белгіле
А. Лимон В.стеарин D. Спирт С. Құмырсқа қы
Тәжірибе №2
|
№ |
Су+лимон.Қағаз қандай түске боялды? |
Ас содасын қосқаннан кейінгі өзгеріс |
Индикатор мен ертінді ортасы |
|
1 |
|
|
|
Тәжірибе №2
|
№ |
Су+лимон.Қағаз қандай түске боялды? |
Ас содасын қосқаннан кейінгі өзгеріс |
Индикатор мен ертінді ортасы |
|
1 |
|
|
|
Тәжірибе №2
|
№ |
Су+лимон.Қағаз қандай түске боялды? |
Ас содасын қосқаннан кейінгі өзгеріс |
Индикатор мен ертінді ортасы |
|
1 |
|
|
|
Тәжірибе №2
|
№ |
Су+лимон.Қағаз қандай түске боялды? |
Ас содасын қосқаннан кейінгі өзгеріс |
Индикатор мен ертінді ортасы |
|
1 |
|
|
|
И Тәжірибе №2
|
№ |
Су+лимон.Қағаз қандай түске боялды? |
Ас содасын қосқаннан кейінгі өзгеріс |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Уринбаева Г.Н.Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Тұрмыстық химияны пайдалану ережелері қандай? 6 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Тұрмыстық химияны пайдалану ережелері қандай? 6 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Тұрмыстық химия өнімдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін үйрену
Материалдың қысқаша нұсқасы Сабақтың тақырыбы:
А.2 В.3 С.4 D.5 2. Қатты қышқылдарды белгіле А. Сіркесуы В. Лимон, стеарин С. Ас содасы D. Сабын 3. Бейтараптандыру дегеніміз не? А. Қышқылдар мен сілтілердің әрекеттесу үрдісі В. Құмысқа қышқылы С. Сілтілердің еруі D. су мен ас содасы 4. Барлық заттар нешеге бөлінеді? А. 2 В.3 D.4 С.5 5. Бейорганикалық затты белгіле А. Құм В.қант D. Глюкоза 6. Бейтарап ортаға жататын затты белгіле А. Құм В.қант D. Глюкоза С.су 7. Қалақай өсімдігінің құрамында қандай қышқыл болады? А. Сіркесуы В. Лимон қышқылы В. Құмырсқа қышқылы D.Стеарин 9. Индикатор дегеніміз не? А. Қышқылдың түрі В.ертіндінің ортасын анықтайды С. Химиялық рекция D. Температура анықтау үшін 10.Сілтілік ортаны белгіле А. Лимон В.стеарин D. Спирт С. Құмырсқа қышқылы
А.2 В.3 С.4 D.5 2. Қатты қышқылдарды белгіле А. Сіркесуы В. Лимон, стеарин С. Ас содасы D. Сабын 3. Бейтараптандыру дегеніміз не? А. Қышқылдар мен сілтілердің әрекеттесу үрдісі В. Құмысқа қышқылы С. Сілтілердің еруі D. су мен ас содасы 4. Барлық заттар нешеге бөлінеді? А. 2 В.3 D.4 С.5 5. Бейорганикалық затты белгіле А. Құм В.қант D. Глюкоза 6. Бейтарап ортаға жататын затты белгіле А. Құм В.қант D. Глюкоза С.су 7. Қалақай өсімдігінің құрамында қандай қышқыл болады? А. Сіркесуы В. Лимон қышқылы В. Құмырсқа қышқылы D.Стеарин 9. Индикатор дегеніміз не? А. Қышқылдың түрі В.ертіндінің ортасын анықтайды С. Химиялық рекция D. Температура анықтау үшін 10.Сілтілік ортаны белгіле А. Лимон В.стеарин D. Спирт С. Құмырсқа қы
Тәжірибе №2
Тәжірибе №2
Тәжірибе №2
Тәжірибе №2
И Тәжірибе №2
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














