Түс датчигі

Тақырып бойынша 18 материал табылды

Түс датчигі

Материал туралы қысқаша түсінік
Түс датчигі жаңа форматты қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Робототехника.Лабиринт және кегельринг.

Педагогтың аты-жөні

Кожантаева А.Г.

Күні

15.11.24

Сынып: 4 ә,б

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Түс датчигі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.5.1.1 түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Түс датчигін қолданып, түстерді тануды үйрену және оны түрлі өмірлік жағдайларда қолдану.


Сабақтың барысы:


Бөлім

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе (10 мин)

Түс датчигінің қызметі мен қолданылуын түсіндіру.

Тыңдайды, сұрақ қояды, күнделікті өмірдегі қолдану мысалдарын талқылайды.

Бастапқы түсініктерін тексеру.

Түс датчигі жинағы, презентация

Таныстыру (15 мин)

Түс датчигінің жұмыс істеуін көрсетіп, оның жұмысын түсіндіру.

Бақылайды және датчик анықтаған түстерді жазып алады.

Оқушыларға бақылау сұрақтары.

Түс датчигі, әр түрлі түсті заттар

Топтық жұмыс (10 мин)

Оқушыларға түрлі түсті заттарды датчикпен тексеруді тапсырма беру.

LEGO Mindstorms платформасында түс датчигін пайдалану бойынша 4-сынып оқушыларына арналған тапсырма:


Тапсырма: LEGO Mindstorms роботымен түсті анықтау


Мақсаты: LEGO Mindstorms роботын түс датчигін пайдаланып, әртүрлі түстерді анықтап, роботтың алдына қойылған объектінің түсін көрсетуді үйрену.


Қажетті құралдар:


LEGO Mindstorms EV3 робот жиынтығы


Түс датчигі (Color Sensor)


EV3 бағдарламалау ортасы


Тапсырманың сипаттамасы:


Оқушылар LEGO Mindstorms роботын бағдарламалап, түс датчигін қолдана отырып, роботтың алдында орналасқан объектінің түсін анықтауы керек. Робот дұрыс түс анықтаған кезде, LED жарығы сәйкес түске өзгереді, немесе робот белгілі бір әрекет жасайды (мысалы, жылжиды немесе дауыс шығарады).


Қадамдық орындау:


1. Түс датчигін орнату:


LEGO Mindstorms бағдарламасында түс датчигін роботтың алдына қосыңыз.


Түс датчигін дұрыс бағытта орнатып, ол объектінің түсін анықтай алатындай етіп орналастырыңыз.



2. Программаның жазылуы: LEGO Mindstorms бағдарламалау ортасында блоктар арқылы түс датчигін орнатып, келесі логиканы құру қажет:


Түс датчигін орнату: Түс датчигін «Color Sensor» блок арқылы орнатамыз.


Түсті анықтау: Егер датчик қызыл түс тапса, робот LED жарығын қызыл түске өзгертеді. Егер жасыл түс болса, жасыл түске өзгертеді, ал көк түс болса, көк түске өзгертеді.


Жауап беру: Роботтың дұрыс түс тапқанын көрсету үшін, жарықтың түсін өзгерту немесе роботтың қозғалыс әрекеттерін орындау.




3. Түс датчигінің параметрлерін бақылау: LEGO Mindstorms бағдарламасында әртүрлі түстердің мәндерін анықтап, оларды өзіңіздің бағдарламаңызда қолдануға болады:


Қызыл түс - 5


Жасыл түс - 3


Көк түс - 2


Сары түс - 4

4. Тапсырманы орындау: Оқушылар роботқа түрлі түстерді көрсетіп, роботтың оларды дұрыс тануын бақылап, нәтижені талқылайды.

Қосымша тапсырмалар:


1. Түс комбинациясы: Оқушылар роботқа екі түсті қатарынан көрсетіп, роботтың дұрыс әрекет етуін тексереді. Мысалы, қызыл және көк түстердің комбинациясы.


2. Қозғалыс: Робот дұрыс түс тапқан кезде, ол қозғалып, белгілі бір бағытқа жүреді.


Бұл тапсырма LEGO Mindstorms платформасында оқушыларға түс датчигін қолдануды үйретіп, олардың роботты бағдарламалау дағдыларын дамытуға бағытталған.

Топта жұмыс істеп, датчик арқылы әртүрлі түстерді анықтайды.

Тапсырмаларды орындайды

Топтағы ынтымақтастық пен датчикті қолдануын бақылау.

3. Бағалау критерийлері

  • Датчикті дұрыс қолдану: Түс датчигін дұрыс және қауіпсіз қолдану

  • Түсті анықтау: Датчик арқылы түстерді дәл анықтау

  • Қатысу және топпен жұмыс: Топпен жұмысқа қатысу және нәтижелермен бөлісу

Тапсырма үшін бағалау критерийлері:


1. Датчиктің орнатылуы: Түс датчигі дұрыс орнатылған



2. Түсті анықтау: Датчик дұрыс түстерді анықтайды және көрсетілген түске сәйкес жауап береді



3. Жарықтың өзгеруі: LED жарығы дұрыс түске өзгереді ұпай



4. Қосымша әрекет: Робот дұрыс түс анықтаған соң, қосымша әрекет жасайды (мысалы, қозғалады немесе дыбыс шығарады

Түс датчигі, түрлі түсті заттар

Оқулық

коомпьютер

Қорытынды және кері байланыс (10 мин)

Нәтижелерді талқылап, сұрақтарға жауап беру. Тапсырма бойынша кері байланыс беру.

Өз бақылауларымен бөліседі және сұрақтарын қояды.

Топтық жұмысына ауызша кері байланыс.

Сыныппен талқылау

Үйге тапсырма

Проограмма блоктарын оқу






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2024
175
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі