|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі |
Бөлім: Мәдени мұра |
|||||
|
Күні : 26.11.25 |
Педагогтің аты-жөні: Каюмова Г |
|||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Тұсаукесер» жыры. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.1.5.1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау 4.2.1.1 берілген сөздердің зат есім, сан есім, сын есімдерді ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжайды; берілген сөздердің зат есім, сан есім, сын есімдерді ажыратууды біледі; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Жыр, мәдениет, ала жіп, дәстүр, батаның қасиеттерін оқушылардың бойына сіңіру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уа-қыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.
Үй жұмысын тексеру «Менің қаламым» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау Сабақтың тақырыбын, мазмұнын «Таза тақта» әдісі арқылы ашу |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:
Ойқозғау
1- тапсырма Тұсаукесер тұралы шағын мәтін құрап жаз Жеке жұмыс 2.Оқылым. 2-тапсырма Оқы. Сұрақтарға жауап бер. Бата беру Қадам басу Сергіту сәті «Қара жорға биі» Топтық жұмыс 3– тапсырма. Салт-дәстүр түрлерін атап жаз Жаттығайық 4- тапсырма Суретке қара. Мәтін құрастырып айт. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, |
Тыңдалым,айтылым Жыр-күй Мәдениет-Маданият жіп-ип дәстүр- одат бата-дуо Айтылым Ойтүрткі Тұсаукер туралы бейнеролик Жазайық Жазылым тапсырмасын орындайды
Оқиық Түсініп оқы. Тұсаукесер – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым. Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Бұл ала жіп аттамасын деген ұғымнан шыққан. Сол жіппен баланың аяғын тұсап, оны жүріс-тұрысы ширақ әйелге қидырады. Сергіту сәтін орындайды. Постер қорғайды Айтайық Мәтін бойынша сұраққа жауап бер. 1.Тұсаукесер» тойында болдың ба? 2.Тұсауды неліктен ала жіппен кеседі. 3.Тұсауды кім кеседі? 4.Тұсаукесер» жыры кім айтады? Айтайық Сұрақтарды мұқият оқы. А)Сұраққа сәйкес жауап бер. Ә) Сөйлемді өзгерт Айтылым Синквей формасы "Тұсау" Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі |
«Табыс баспалдағы» Дескриптор: -Шағын мәтін құрайды 2 балл Дескриптор -Семантикалық картаны толтырады 2 балл «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» Смайликтер Дескриптор 3 балл -Постер қорғайды «Үш шапалақ»
қолпаштау |
Оқулық сөздік слайд Оқу құралдарының суреті Жеке жұмысқа арналған кесте Слайд Оқулық маркерлер А-4 парағы. Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 4-тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Тұсаукесер» жыры ҚМЖ
«Тұсаукесер» жыры ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі |
Бөлім: Мәдени мұра |
|||||
|
Күні : 26.11.25 |
Педагогтің аты-жөні: Каюмова Г |
|||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Тұсаукесер» жыры. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.1.5.1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау 4.2.1.1 берілген сөздердің зат есім, сан есім, сын есімдерді ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжайды; берілген сөздердің зат есім, сан есім, сын есімдерді ажыратууды біледі; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Жыр, мәдениет, ала жіп, дәстүр, батаның қасиеттерін оқушылардың бойына сіңіру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уа-қыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.
Үй жұмысын тексеру «Менің қаламым» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау Сабақтың тақырыбын, мазмұнын «Таза тақта» әдісі арқылы ашу |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:
Ойқозғау
1- тапсырма Тұсаукесер тұралы шағын мәтін құрап жаз Жеке жұмыс 2.Оқылым. 2-тапсырма Оқы. Сұрақтарға жауап бер. Бата беру Қадам басу Сергіту сәті «Қара жорға биі» Топтық жұмыс 3– тапсырма. Салт-дәстүр түрлерін атап жаз Жаттығайық 4- тапсырма Суретке қара. Мәтін құрастырып айт. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, |
Тыңдалым,айтылым Жыр-күй Мәдениет-Маданият жіп-ип дәстүр- одат бата-дуо Айтылым Ойтүрткі Тұсаукер туралы бейнеролик Жазайық Жазылым тапсырмасын орындайды
Оқиық Түсініп оқы. Тұсаукесер – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым. Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Бұл ала жіп аттамасын деген ұғымнан шыққан. Сол жіппен баланың аяғын тұсап, оны жүріс-тұрысы ширақ әйелге қидырады. Сергіту сәтін орындайды. Постер қорғайды Айтайық Мәтін бойынша сұраққа жауап бер. 1.Тұсаукесер» тойында болдың ба? 2.Тұсауды неліктен ала жіппен кеседі. 3.Тұсауды кім кеседі? 4.Тұсаукесер» жыры кім айтады? Айтайық Сұрақтарды мұқият оқы. А)Сұраққа сәйкес жауап бер. Ә) Сөйлемді өзгерт Айтылым Синквей формасы "Тұсау" Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі |
«Табыс баспалдағы» Дескриптор: -Шағын мәтін құрайды 2 балл Дескриптор -Семантикалық картаны толтырады 2 балл «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» Смайликтер Дескриптор 3 балл -Постер қорғайды «Үш шапалақ»
қолпаштау |
Оқулық сөздік слайд Оқу құралдарының суреті Жеке жұмысқа арналған кесте Слайд Оқулық маркерлер А-4 парағы. Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 4-тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз














