Бекітемін: Каниева Н.Т
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеу Ә.М |
|||||
|
Күні: |
5.02.2026 |
|||||
|
Сынып:1-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұсаукесер жыры.Тасымал |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.2.мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөздерді дұрыс тасымалдауды үйренеді,тасымалданбайтын сөздерді ажыратады «Тұсаукесер жыры» өлеңі бойынша мұғалімнің қолдауымен сұраққа жауап береді |
|||||
|
Құндылық: |
Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық айы «Жасампаздық-бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Арайлап бүгін атты күн, Шашып бірге шапағын. Тілейміз сізге ақ таңның Қуанышын, шаттығын. Қайырлы таң,қайырлы күн! Қуанышты күн бүгін. Өткенді пысықтау https://wordwall.net/ru/resource/68229457/%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%8B%D0%BC%D0%B0%D0%BB
Жаңа тақырып (Ұ)Суретпен жұмыс Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? Тағы нені байқадыңдар? Суретке қарап, өлеңнің мазмұнына болжау жасап көріңдерші. Өлең кім жайында болмақ деп ойлайсыңдар? Оқулықпен жұмыс Тыңдалым.Оқылым 1-жаттығу ЖИ арқылы өлеңді тыңда,мәнерлеп оқы.
Өлеңнің мазмұнымен жүргізілетін жұмыстар: 1.Өлеңді тыңдатылады. 2.Жеке оқушыларға оқытылады. 3.Сөздік жұмысын жүргізіледі. «Сұрақ жауап» әдісі 1.Өлең неліктен “Тұсаукесер жыры” деп аталады? 2.Бұл өлеңді қай кезде айтады? 3.Сенің тұсауыңды кім кескенін білесің бе? (Ұ)2-жаттығуды орындай ды. Екі қатарда берілген буындардан сөз құрап айтады. Мысалы: дала, қала, кітап, дәптер, қазақ. «Қақпашы» әдісі Жұптық жұмыс Суреттегі сөздерді тасымалдап жазады.
Көркем жазу Т Т Т Т Т Т Т Т т т т т т т т (Ө)3-жаттығуды жазбаша орындайды. Өлеңді көшіріп жазады. Қарамен берілген сөздердің қалай тасымалданатынын айтады. Топтық жұмыс 3 топқа тапсырма беріледі Сергіту сәті
Сабақты бекіту «Иә немесе жоқ» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/52580298/%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%8B%D0%BC%D0%B0%D0%BB Кері байланыс «Сөмке» әдісі арқылы өтеді.
|
Ойынның шартына сай бір- бірімен амандасып, жақсы сөз айтып, көңілдерін көтереді. Өткен тақырыпты пысықтайды ЖИ көреді Өлеңді оқушылардың бәрі оқиды. Сөздерді буынға бөледі Дәптермен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Жарайсыңдар Дескриптор: Суретке қарап, өлеңнің мазмұнына болжау жасайды Өлеңнің мазмұнымен жұмыс жүргізеді Дескриптор. Буындардан сөз құрайды Сөздерді тасымалдауды біледі Дескриптор. Суреттегі сөздерді тасымалдауды біледі Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Сөздерді тасымалдап жазады Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазады. Қарамен берілген сөздердің қалай тасымалданатынын айтады. Тамаша Сұраққа жауап береді «Сөмке» әдісі |
Сиқырлы сөздер Кеспе буындар Суреттер
Оқулық
Оқушы жұмыстары
Суреттер Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін: Жакиева С.Г
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеу Ә.М |
|||||
|
Күні: |
14.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№75 Жердің жүрегін тыңдайық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу; 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіре алады; -шығарманы дауыстап түсініп, мәнерлеп оқу, шапшаң оқиды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық,тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту Дәйексөз: «Отаншылдық-ұлы қасиет» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 7 мин |
І.Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім!
Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды).
Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды).
Ояндыңдар
ма? (қолдарымен шапалақтайды).
Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) ІІ. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «AQIL quiz» қосымшасы «Сұрақ менен, жауан сенен» әдісі арқылы өткенді пысықтау Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Психоллогиялық ахуал Суреттер
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ
1.(Ұ) «Талқыла» «Сөз-Сөйлем»
әдісі «AQIL quiz» қосымшасы арқылы жер ғаламшарының суреті
шығады. 1.Жер ғаламшарында қандай экологиялық мәселелер бар? Ойыңды білдір. «Жер» ғаламшарындағы экологиялық мәселелер: Энергетикалық проблема,климаттың өзгеруі,табиғи экожүйенің бүлінуі,озон қабатының жұқаруы, атмосфераның ластануы. Жер ғаламшарының тазалығын сақтау туралы видеоролик көрсетіледі. Видеоролик бойынша әңгімелейді 2. «Түсініп оқы» -Мәтінді түсініп оқиды, тізбектеп оқиды
(Ж)«Арнайы репортаж» әдісі бойынша сұрақтар 1.Жер ғаламшарының қазіргі мәселелері туралы мәтінде не айтылған? «Жер» ғаламшарының шешілмеген мәселелері туралы мәтінде–адам баласы жер бетіндегі мәселелерді шешумен айналыса бастағаны туралы айтылған. 2. Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығы туралы айтып бер. Электр қуантынсыз өмір сүрудің қиындығы өте көп.Қараңғылық,жылусыздық,көгілдір экрандағы хабарларды,киноларды тамашалай алмайсың,киімдерді үтіктей алмайсың,телефоныңды қуат көзіне қоса алмайсың. 3. Адамға жылу көздерінің қайсысы ыңғайлы, қолайлы? Адамға жылу көздерінің ыңғайлы әрі қолайлысы–жел электрстансысы. 4. Жер ғаламшарына қалай қамқорлық жасаймыз? 3. «Дәлелде» Топтық жұмыс Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам Жер ғаламшарының мәселелерін қалай шешеді? Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам «Жер» ғаламшарының мәселелерін шешумен айналыса бастады.Ол үшін су,ауа,жер тазалығын сақтап, ғаламшарымызды аман алып қалудың жолдарын табуда.
1-топ: Суреттер сөйлейді 2-топ:Ғылым мен техниканың жетістіктері 3-топ:Өсімдіктердің жер ғаламашарына тигізер пайдасы 4-топ:Қазақстандағы ең таза қалалармен, ең лас қалалар 4. «Құрастыр» жұптық тапсырма жазылым Электр мен көмірдің адам өміріне тигізер пайдасы?
Бұлар қандай тәсілмен жасалған кейіпкерлер? Адамның қияли болмысынан туған кейіпкерлер. Электр мен көмірдің айтысындағы негізгі ой қандай? Табиғи құндылығымызды сақтап,пайдасын түсіну. Сергіту сәті |
Топтар бірлесе отырып, сөздерді қатыстырып белгіленген уақыт ішінде сөйлемдер құрастырып айтады. Топтағы ең үздік сөйлемдер тақтаға жазылады.
Сұрақтарға жауап береді.
Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығын әңгімелейді.
Электр мен көмірдің атынан айтыс ұйымдастырады.
«Қорытындыла» айдары бойынша берілген сұраққа жауап беріп, өз ойын қорытындылайды. |
Дескрипторы: -Сезімді білдіретін сөздерді атайды-1 б - Сол сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады-1 б
Дескрипторы: -Мәтінді түсініп оқиды- 1б -Сұрақтарға жауап береді- 1 б
Дескрипторы:
- Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығы туралы айтып береді-1 б
Дескрипторы: - Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығын әңгімелейді-1б -сұраққа жауап береді- 1б
Дескрипторы: - Электр мен көмірдің атынан айтыс құрастырады-1б -Өлең жолдарында ұйқас барын анықтайды-1 б -Әр айтыс иесінің маңыздылығы айтады- 1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||
|
Соңы 8 мин |
Сабақты бекіту. «Ашық микрофон» әдісі арқылы жерді ғаламшарын қалыпқа келтіру 1. Жер ғаламшарының қандай экологиялық проблемары бар? 2. Ғылым мен техниканың дамуының адамға тигізер әсері қандай? 3. Біз Жер-Анамызға қандай көмек көрсете аламыз? Үйге тапсырма. Оқу. Кестені толтыр. Сұраққа жауап дайында.Үнемдей білеміз бе? Үнемдей білеміз бе? Соңғы айда жұмсалған электр қуаты -109 кВт Алдыңғы айда-69 кВт Айырмашылығы-40 кВт Қорытынды- электр қуатын қаншалықты үнемдесең, соншалықты шығысы аз болады. Рефлексия Құнды пікір. Сабақты қаншалықты түсінді карточкаларға жазып құнды пікірді толтыру |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия
жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 7
|
||
|
Дара және күрделі сан есім (59-жаттығу, 100-101 бет) |
4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. 4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау |
1 |
17.04.2025 |
|
Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру (№8, 98 бет, №12, 99 бет) |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды көрнекі бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану; 4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектерді салыстыру |
1 |
18.02.25 |
|
Қозғалысқа берілген есептер (№6, №8, 135 бет) |
4.5.1.9 **бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу; 4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару; 4.5.1.2 **есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, ат-қарылған жұмыс; өнімділік шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану; |
1 |
24.12.2025 |
|
Туған жер Буын |
1.3.1.2.мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құру; 1.1.1.1мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; |
1 |
04.02 |
|
Қосу және азайту – өзара кері амалдар |
1.1.2.2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану |
1 |
12.01.2026 |
|
Санды және әріпті өрнектер |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; 1.2.1.4 қосу және азайту жағдайында0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету; |
1 |
25.02.2026 |
|
Ғарышқа сапар (түсініп оқу, 13-14 бет) |
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру ; |
1 |
04.04.2025 |
|
Теңдік және теңсіздік |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; |
1 |
02.03.2026 |
|
Ит- адамның досы (түсініп оқу , 101-103 бет) |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру; |
1 |
19.02.2025 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұсаукесер жыры.Тасымал
Бекітемін: Каниева Н.Т
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеу Ә.М |
|||||
|
Күні: |
5.02.2026 |
|||||
|
Сынып:1-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұсаукесер жыры.Тасымал |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.2.мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөздерді дұрыс тасымалдауды үйренеді,тасымалданбайтын сөздерді ажыратады «Тұсаукесер жыры» өлеңі бойынша мұғалімнің қолдауымен сұраққа жауап береді |
|||||
|
Құндылық: |
Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық айы «Жасампаздық-бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Арайлап бүгін атты күн, Шашып бірге шапағын. Тілейміз сізге ақ таңның Қуанышын, шаттығын. Қайырлы таң,қайырлы күн! Қуанышты күн бүгін. Өткенді пысықтау https://wordwall.net/ru/resource/68229457/%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%8B%D0%BC%D0%B0%D0%BB
Жаңа тақырып (Ұ)Суретпен жұмыс Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? Тағы нені байқадыңдар? Суретке қарап, өлеңнің мазмұнына болжау жасап көріңдерші. Өлең кім жайында болмақ деп ойлайсыңдар? Оқулықпен жұмыс Тыңдалым.Оқылым 1-жаттығу ЖИ арқылы өлеңді тыңда,мәнерлеп оқы.
Өлеңнің мазмұнымен жүргізілетін жұмыстар: 1.Өлеңді тыңдатылады. 2.Жеке оқушыларға оқытылады. 3.Сөздік жұмысын жүргізіледі. «Сұрақ жауап» әдісі 1.Өлең неліктен “Тұсаукесер жыры” деп аталады? 2.Бұл өлеңді қай кезде айтады? 3.Сенің тұсауыңды кім кескенін білесің бе? (Ұ)2-жаттығуды орындай ды. Екі қатарда берілген буындардан сөз құрап айтады. Мысалы: дала, қала, кітап, дәптер, қазақ. «Қақпашы» әдісі Жұптық жұмыс Суреттегі сөздерді тасымалдап жазады.
Көркем жазу Т Т Т Т Т Т Т Т т т т т т т т (Ө)3-жаттығуды жазбаша орындайды. Өлеңді көшіріп жазады. Қарамен берілген сөздердің қалай тасымалданатынын айтады. Топтық жұмыс 3 топқа тапсырма беріледі Сергіту сәті
Сабақты бекіту «Иә немесе жоқ» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/52580298/%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%8B%D0%BC%D0%B0%D0%BB Кері байланыс «Сөмке» әдісі арқылы өтеді.
|
Ойынның шартына сай бір- бірімен амандасып, жақсы сөз айтып, көңілдерін көтереді. Өткен тақырыпты пысықтайды ЖИ көреді Өлеңді оқушылардың бәрі оқиды. Сөздерді буынға бөледі Дәптермен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Жарайсыңдар Дескриптор: Суретке қарап, өлеңнің мазмұнына болжау жасайды Өлеңнің мазмұнымен жұмыс жүргізеді Дескриптор. Буындардан сөз құрайды Сөздерді тасымалдауды біледі Дескриптор. Суреттегі сөздерді тасымалдауды біледі Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Сөздерді тасымалдап жазады Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазады. Қарамен берілген сөздердің қалай тасымалданатынын айтады. Тамаша Сұраққа жауап береді «Сөмке» әдісі |
Сиқырлы сөздер Кеспе буындар Суреттер
Оқулық
Оқушы жұмыстары
Суреттер Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін: Жакиева С.Г
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеу Ә.М |
|||||
|
Күні: |
14.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№75 Жердің жүрегін тыңдайық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу; 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіре алады; -шығарманы дауыстап түсініп, мәнерлеп оқу, шапшаң оқиды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық,тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту Дәйексөз: «Отаншылдық-ұлы қасиет» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 7 мин |
І.Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім!
Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды).
Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды).
Ояндыңдар
ма? (қолдарымен шапалақтайды).
Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) ІІ. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «AQIL quiz» қосымшасы «Сұрақ менен, жауан сенен» әдісі арқылы өткенді пысықтау Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Психоллогиялық ахуал Суреттер
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ
1.(Ұ) «Талқыла» «Сөз-Сөйлем»
әдісі «AQIL quiz» қосымшасы арқылы жер ғаламшарының суреті
шығады. 1.Жер ғаламшарында қандай экологиялық мәселелер бар? Ойыңды білдір. «Жер» ғаламшарындағы экологиялық мәселелер: Энергетикалық проблема,климаттың өзгеруі,табиғи экожүйенің бүлінуі,озон қабатының жұқаруы, атмосфераның ластануы. Жер ғаламшарының тазалығын сақтау туралы видеоролик көрсетіледі. Видеоролик бойынша әңгімелейді 2. «Түсініп оқы» -Мәтінді түсініп оқиды, тізбектеп оқиды
(Ж)«Арнайы репортаж» әдісі бойынша сұрақтар 1.Жер ғаламшарының қазіргі мәселелері туралы мәтінде не айтылған? «Жер» ғаламшарының шешілмеген мәселелері туралы мәтінде–адам баласы жер бетіндегі мәселелерді шешумен айналыса бастағаны туралы айтылған. 2. Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығы туралы айтып бер. Электр қуантынсыз өмір сүрудің қиындығы өте көп.Қараңғылық,жылусыздық,көгілдір экрандағы хабарларды,киноларды тамашалай алмайсың,киімдерді үтіктей алмайсың,телефоныңды қуат көзіне қоса алмайсың. 3. Адамға жылу көздерінің қайсысы ыңғайлы, қолайлы? Адамға жылу көздерінің ыңғайлы әрі қолайлысы–жел электрстансысы. 4. Жер ғаламшарына қалай қамқорлық жасаймыз? 3. «Дәлелде» Топтық жұмыс Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам Жер ғаламшарының мәселелерін қалай шешеді? Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам «Жер» ғаламшарының мәселелерін шешумен айналыса бастады.Ол үшін су,ауа,жер тазалығын сақтап, ғаламшарымызды аман алып қалудың жолдарын табуда.
1-топ: Суреттер сөйлейді 2-топ:Ғылым мен техниканың жетістіктері 3-топ:Өсімдіктердің жер ғаламашарына тигізер пайдасы 4-топ:Қазақстандағы ең таза қалалармен, ең лас қалалар 4. «Құрастыр» жұптық тапсырма жазылым Электр мен көмірдің адам өміріне тигізер пайдасы?
Бұлар қандай тәсілмен жасалған кейіпкерлер? Адамның қияли болмысынан туған кейіпкерлер. Электр мен көмірдің айтысындағы негізгі ой қандай? Табиғи құндылығымызды сақтап,пайдасын түсіну. Сергіту сәті |
Топтар бірлесе отырып, сөздерді қатыстырып белгіленген уақыт ішінде сөйлемдер құрастырып айтады. Топтағы ең үздік сөйлемдер тақтаға жазылады.
Сұрақтарға жауап береді.
Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығын әңгімелейді.
Электр мен көмірдің атынан айтыс ұйымдастырады.
«Қорытындыла» айдары бойынша берілген сұраққа жауап беріп, өз ойын қорытындылайды. |
Дескрипторы: -Сезімді білдіретін сөздерді атайды-1 б - Сол сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады-1 б
Дескрипторы: -Мәтінді түсініп оқиды- 1б -Сұрақтарға жауап береді- 1 б
Дескрипторы:
- Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығы туралы айтып береді-1 б
Дескрипторы: - Электр қуатынсыз өмір сүрудің қиындығын әңгімелейді-1б -сұраққа жауап береді- 1б
Дескрипторы: - Электр мен көмірдің атынан айтыс құрастырады-1б -Өлең жолдарында ұйқас барын анықтайды-1 б -Әр айтыс иесінің маңыздылығы айтады- 1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||
|
Соңы 8 мин |
Сабақты бекіту. «Ашық микрофон» әдісі арқылы жерді ғаламшарын қалыпқа келтіру 1. Жер ғаламшарының қандай экологиялық проблемары бар? 2. Ғылым мен техниканың дамуының адамға тигізер әсері қандай? 3. Біз Жер-Анамызға қандай көмек көрсете аламыз? Үйге тапсырма. Оқу. Кестені толтыр. Сұраққа жауап дайында.Үнемдей білеміз бе? Үнемдей білеміз бе? Соңғы айда жұмсалған электр қуаты -109 кВт Алдыңғы айда-69 кВт Айырмашылығы-40 кВт Қорытынды- электр қуатын қаншалықты үнемдесең, соншалықты шығысы аз болады. Рефлексия Құнды пікір. Сабақты қаншалықты түсінді карточкаларға жазып құнды пікірді толтыру |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия
жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 7
|
||
|
Дара және күрделі сан есім (59-жаттығу, 100-101 бет) |
4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. 4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау |
1 |
17.04.2025 |
|
Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру (№8, 98 бет, №12, 99 бет) |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды көрнекі бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану; 4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектерді салыстыру |
1 |
18.02.25 |
|
Қозғалысқа берілген есептер (№6, №8, 135 бет) |
4.5.1.9 **бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу; 4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару; 4.5.1.2 **есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, ат-қарылған жұмыс; өнімділік шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану; |
1 |
24.12.2025 |
|
Туған жер Буын |
1.3.1.2.мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құру; 1.1.1.1мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; |
1 |
04.02 |
|
Қосу және азайту – өзара кері амалдар |
1.1.2.2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану |
1 |
12.01.2026 |
|
Санды және әріпті өрнектер |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; 1.2.1.4 қосу және азайту жағдайында0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету; |
1 |
25.02.2026 |
|
Ғарышқа сапар (түсініп оқу, 13-14 бет) |
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру ; |
1 |
04.04.2025 |
|
Теңдік және теңсіздік |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; |
1 |
02.03.2026 |
|
Ит- адамның досы (түсініп оқу , 101-103 бет) |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру; |
1 |
19.02.2025 |
шағым қалдыра аласыз












