|
Мектеп атауы |
|
||||
|
Мұғалімнің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Класы |
4 |
||||
|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер/ Табиғат құбылыстары |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түсімділік |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Егіннің түсімділігіне берілген есептерді талдауды және шығаруды, кері есептерді құрастыруды және шешуді біледі. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану талдау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
Мағынаны тану Сабантой туралы әңгімелеу арқылы оқушылардың қызығушылығын ояту, тақырыпты ашу. Топтық жұмыс № 2 есепті шығарып, топтар бір-бірін тексереді. «Кім жылдам?» Оқушылар №3 есепті өзбетінше шығарады. «ДЖИГСО» әдісі Оқулықтағы №5 есепті алдымен өздері шығарып алып, топ ішінде талқылап, әртүрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. «Кластер» әдісі №6 есепті шығарудың әртүрлі тәсілін ұсынады. Топтық жұмыс №7 Тиімді тәсілмен есепті шығарып, тақтаға шешімін жазады. Топтар бір-бірін тексереді. Шығармашылық жұмыс №9 Диаграмманы оқып, әрбір жемістің массасын анықтайды. Диаграмма бойынша есептер құрастырады. «Ойлан, тап!» №10 Ойланып, жауап береді. Логикалық тапсырма берілген мұқият оқып, өз ойымен бөліседі. Пікірін дәлелдейді. «Плюс-минус-қызықты» әдісі арқылы кері байланыс алу. |
- Түсімнің массасын анықтайды; - егін ауданын анықтайды; - түсімділікті анықтайды; - бір-бірін тексереді. - Есептің шартын жазады; - шешуі болатын өрнекті таңдайды; - өрнектің мәнін табады; - жауабын жазады. - Есепті топта шығарып алады; - дұрыстығын теексереді; - қарсыластармен пікір алмасады. - Есепті шығарудың бірінші тәсілін ұсынады; - есепті шығарудың екінші тәсілін ұсынады. - Берілген есептерді тиімді тәсілмен есептеу өрнегін жазады; - берілген өрнектердің шешімін табады; - сыныптастары шығарған есепті тексеріп, қатесін түзетеді. - Диаграманы оқиды; - жемістердің массасын анықтайды; - есеп құрастырады. - Тапсырманы түсініп оқиды; - шешуін тауып, жауабын айтады; - өз ойын дәлелдейді. Оқушылар кері байланыс парағының «Плюс» бағанына сабақта өзіне ұнаған нәрселерді жазады, «Минус» бағанына ұнамаған нәрселерді, ал «Қызықты» бағанына жаңа мәліметтерді жазады. |
Бағалау критерийі: - Есепті шығару. Дескрипторы: - Түсімнің массасын анықтайды. - Егіннің ауданын анықтайды. - Түсімділікті анықтайды. - Бір-бірін тексеріп, қатесін түзетеді. Бағалау критерийі: есепті шығару. Дескриптор: - Есептің шартын жазады. - Шешуі болатын өрнекті таңдайды. - Өрнектің мәнін табады. - Жауабын жазады. Бағалау критерийі: есепті шығару. Дескриптор: - Есепті топта шығарады. - Дұрыстығын тексереді. - Қарсыластармен пікір алмасады. Бағалау критерийі: Есепті шығару. Дескриптор: - Есепті шығарудың бірінші тәсілін табады. - Есепті шығарудың екінші тәсілін табады. Бағалау критерийі: есепті тиімді тәсілмен шығару. Дескриптор: - Берілген есептерге тиімді тәсілді таңдайды. - Өрнектің мәнін табады. - Сыныптастарының есебін тексереді. - Қатесін түзетеді. «Галереяны шарлау» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Бағалау критерийі: есеп құрастыру. Дескриптор: - Диаграмманы оқиды. - Жемістердің массасын анықтайды. - Есеп құрастырады. Бағалау критерийі: логикалық тапсрыманы шешу. Дескриптор: - Берілген тапсырманы түсініп оқиды. - шешуін тауып, жауабын айтады. - Өз ойын дәлелдейді. Сабаққа деген өзінің көзқарасын білдіру. |
20*35=700 ц 810:18=45 га 1000:100=10 ц/га Шарты: m1- 14 ц/га m2- 19 ц/га M- 5320ц S- ? Шешуі: 5320:14+5320:19=660 Жауабы: 660 га. Шешуі: а) 480 кг = 480 000 г (700 + 900)x= 480 000 1600х = 480 000 Х = 480 000 : 1600 Х = 300 ә) (75 +135) : х = 70 210 : х = 70 х = 210:70 х = 3 1) 25 · 30 = 750 т 30 · 50 = 1500 т 1500 : 750 = 2 есе артық 2) 50 : 25 = 2 есе артық 17*14+13*14 = (17+13)*14 = 420 19*35+1*35 = (19+1)*35 = 700 17*23-17*3 = (23-3)*17 = 340 4*129-3*129 = (4-3)*129 = 129 47*6-7*6 = (47-7)*6 = 240 9*21-9*11 = (21-11)*9 = 90 Алма – 500кг; шабдалы – 125кг; алмұрт – 250кг; қараөрік – 125кг. Ш Шабдалы – 125кг ? к Шешуі: Егер алғашқы алты көмек- шісінің қазған жері бірі-мен-бірі тең болса, онда диқаншымен қосылып бәрінің қазғаны жиырма бір қадам болатыны түсінікті. Жауабы: Арықтың ұзын-дығы жиырма бір қадам, яғни 21м. Әр көмекшісіне үш қадамнан, яғни 3 метрден бөліп берген.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Түсімділік" тақырыбының сабақ жоспары
"Түсімділік" тақырыбының сабақ жоспары
|
Мектеп атауы |
|
||||
|
Мұғалімнің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Класы |
4 |
||||
|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер/ Табиғат құбылыстары |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түсімділік |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Егіннің түсімділігіне берілген есептерді талдауды және шығаруды, кері есептерді құрастыруды және шешуді біледі. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану талдау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
Мағынаны тану Сабантой туралы әңгімелеу арқылы оқушылардың қызығушылығын ояту, тақырыпты ашу. Топтық жұмыс № 2 есепті шығарып, топтар бір-бірін тексереді. «Кім жылдам?» Оқушылар №3 есепті өзбетінше шығарады. «ДЖИГСО» әдісі Оқулықтағы №5 есепті алдымен өздері шығарып алып, топ ішінде талқылап, әртүрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. «Кластер» әдісі №6 есепті шығарудың әртүрлі тәсілін ұсынады. Топтық жұмыс №7 Тиімді тәсілмен есепті шығарып, тақтаға шешімін жазады. Топтар бір-бірін тексереді. Шығармашылық жұмыс №9 Диаграмманы оқып, әрбір жемістің массасын анықтайды. Диаграмма бойынша есептер құрастырады. «Ойлан, тап!» №10 Ойланып, жауап береді. Логикалық тапсырма берілген мұқият оқып, өз ойымен бөліседі. Пікірін дәлелдейді. «Плюс-минус-қызықты» әдісі арқылы кері байланыс алу. |
- Түсімнің массасын анықтайды; - егін ауданын анықтайды; - түсімділікті анықтайды; - бір-бірін тексереді. - Есептің шартын жазады; - шешуі болатын өрнекті таңдайды; - өрнектің мәнін табады; - жауабын жазады. - Есепті топта шығарып алады; - дұрыстығын теексереді; - қарсыластармен пікір алмасады. - Есепті шығарудың бірінші тәсілін ұсынады; - есепті шығарудың екінші тәсілін ұсынады. - Берілген есептерді тиімді тәсілмен есептеу өрнегін жазады; - берілген өрнектердің шешімін табады; - сыныптастары шығарған есепті тексеріп, қатесін түзетеді. - Диаграманы оқиды; - жемістердің массасын анықтайды; - есеп құрастырады. - Тапсырманы түсініп оқиды; - шешуін тауып, жауабын айтады; - өз ойын дәлелдейді. Оқушылар кері байланыс парағының «Плюс» бағанына сабақта өзіне ұнаған нәрселерді жазады, «Минус» бағанына ұнамаған нәрселерді, ал «Қызықты» бағанына жаңа мәліметтерді жазады. |
Бағалау критерийі: - Есепті шығару. Дескрипторы: - Түсімнің массасын анықтайды. - Егіннің ауданын анықтайды. - Түсімділікті анықтайды. - Бір-бірін тексеріп, қатесін түзетеді. Бағалау критерийі: есепті шығару. Дескриптор: - Есептің шартын жазады. - Шешуі болатын өрнекті таңдайды. - Өрнектің мәнін табады. - Жауабын жазады. Бағалау критерийі: есепті шығару. Дескриптор: - Есепті топта шығарады. - Дұрыстығын тексереді. - Қарсыластармен пікір алмасады. Бағалау критерийі: Есепті шығару. Дескриптор: - Есепті шығарудың бірінші тәсілін табады. - Есепті шығарудың екінші тәсілін табады. Бағалау критерийі: есепті тиімді тәсілмен шығару. Дескриптор: - Берілген есептерге тиімді тәсілді таңдайды. - Өрнектің мәнін табады. - Сыныптастарының есебін тексереді. - Қатесін түзетеді. «Галереяны шарлау» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Бағалау критерийі: есеп құрастыру. Дескриптор: - Диаграмманы оқиды. - Жемістердің массасын анықтайды. - Есеп құрастырады. Бағалау критерийі: логикалық тапсрыманы шешу. Дескриптор: - Берілген тапсырманы түсініп оқиды. - шешуін тауып, жауабын айтады. - Өз ойын дәлелдейді. Сабаққа деген өзінің көзқарасын білдіру. |
20*35=700 ц 810:18=45 га 1000:100=10 ц/га Шарты: m1- 14 ц/га m2- 19 ц/га M- 5320ц S- ? Шешуі: 5320:14+5320:19=660 Жауабы: 660 га. Шешуі: а) 480 кг = 480 000 г (700 + 900)x= 480 000 1600х = 480 000 Х = 480 000 : 1600 Х = 300 ә) (75 +135) : х = 70 210 : х = 70 х = 210:70 х = 3 1) 25 · 30 = 750 т 30 · 50 = 1500 т 1500 : 750 = 2 есе артық 2) 50 : 25 = 2 есе артық 17*14+13*14 = (17+13)*14 = 420 19*35+1*35 = (19+1)*35 = 700 17*23-17*3 = (23-3)*17 = 340 4*129-3*129 = (4-3)*129 = 129 47*6-7*6 = (47-7)*6 = 240 9*21-9*11 = (21-11)*9 = 90 Алма – 500кг; шабдалы – 125кг; алмұрт – 250кг; қараөрік – 125кг. Ш Шабдалы – 125кг ? к Шешуі: Егер алғашқы алты көмек- шісінің қазған жері бірі-мен-бірі тең болса, онда диқаншымен қосылып бәрінің қазғаны жиырма бір қадам болатыны түсінікті. Жауабы: Арықтың ұзын-дығы жиырма бір қадам, яғни 21м. Әр көмекшісіне үш қадамнан, яғни 3 метрден бөліп берген.
|
|
шағым қалдыра аласыз















