Түзету дамыту сабағынан қмж

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Түзету дамыту сабағынан қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары үй оқитын оқушыларға
Материалдың қысқаша нұсқасы

1 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

04.09.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зейінді дамыту жаттығулары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.1.1 Оқушының зейінін шоғырландыру қабілетін жетілдіру.

Сабақтың мақсаты:


Зейінін шоғырландыру қабілетін жетілдіру

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1. “Бүгін біз зейінімізді дамытатын жаттығулар жасаймыз” Қызығушылықты ояту әдісі

Мұғалім: «Қолыңды көтер!» (оқушылар көтереді)

«Қолыңды түсір!»

«Басыңды сипа!»

«Мұрныңды көрсет!»

Кенет: «Қолыңды көтерме!» дейді – бірақ мұғалім өзі қолын көтереді.

(Кім шатасады – күледі, ал дұрыс орындағандар мақталады)

Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.




Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Оқушының зейінін шоғырландыру қабілетін жетілдіру.

Сабақ мақсатын хабарлау:

Зейінін шоғырландыру қабілетін жетілдіру


Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.







Жарайсың!



Жаңаны тану әдісі.

Психолог:

1.Зейін деген не?

2.Неліктен назар аудару маңызды?

Қысқа ойын: “Қай сөзді қайталадым?”

  • Мұғалім 3–5 сөз айтады

  • Оқушы қай сөздерді естігенін қайталайды


Психологты мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация


Жаңаны қолдану тәсілі

Зейінді дамыту жаттығулары:

  1. Қайсысы артық?”

  • Төрт сурет көрсетіледі, біреуі өзгеше

  • Мысалы: алма, алмұрт, банан, арыстан

  • Оқушы артықты атайды

  1. Сандарды есте сақтау”

  • Мұғалім 5-6 сан айтады: 2, 5, 8, 1, 7

  • Оқушы есте сақтап, сол ретпен айтады

  1. Сөздерді есте сақтау”

  • Мұғалім 4-5 сөз тізеді: гүл, ағаш, қоян, үй, кітап

  • Оқушы сөздерді сол ретпен қайталайды

  1. Топтап жаттығу”

  • Бір топқа картинкаларды бөлу (жануарлар/өсімдіктер)

  • Артық картинканы табу







Тапсырмалар бойынша: Зейінді дамытуға бағытталған тапсырмаларды орындайды

1. Артығын табады

2.сандарды сөздерді есте сақтайды







Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!







Жаңа сабақты бекіту

Тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді:

Есте сақтау жаттығуларын ата.

Артық затты қалай табамыз?


Ыстық орындыққа отыру арқылы қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!

Ыстық орындық

Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

Енді сабақ соңында өздеріңнің көңіл-күйлеріңді білдірейік:

  • Егер сен бәрін түсінсең – жасыл смайлик таңда.

  • Егер аздап түсініксіз болса – сары смайлик таңда.

  • Егер қиын болса – қызыл смайлик таңда.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Тамаша!

Үйге тапсырма

Үйде 5 заттың суретін немесе сөзін жазып, есте сақтап, атау.

Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!


























2 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

11.09.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жаңа ақпаратты қабылдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 Жаңа ақпаратты қабылдау және оны есте сақтау дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың мақсаты:


Жаңа ақпаратты тыңдап, түсінеді;Оны сұрақтарға жауап беру арқылы өңдей алады;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Психолог: “Бүгін біз жаңа ақпаратты қабылдап, оны талдап үйренеміз.”Оқушының сабаққа дайындылығын тексеру


Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.


Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Жаңа ақпаратты қабылдау

Сабақ мақсатын хабарлау:

Жаңа ақпаратты тыңдап, түсінеді;Оны сұрақтарға жауап беру арқылы өңдей алады;



Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі.

Психолог:

Ақпаратты қабылдау тәсілдері

  • Тыңдау

  • Қарау

  • Сұрақ қою

  • Салыстыру

2. Мысалдар арқылы жұмыс

  • Мұғалім сурет немесе қысқа мәтін көрсетеді:
    Мысалы: «Ағаш биік, жасыл жапырақтары бар.»

  • Оқушылар:

    • Ағаш қандай?

    • Қандай түсі бар?

    • Қаншалықты биік?


Психологты мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.








Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация









Жаңаны қолдану тәсілі

Тапсырма 1. Суреттер арқылы ақпаратты қабылдау

  • 4–5 сурет көрсету: жануарлар, өсімдіктер, табиғат көрінісі

  • Оқушылар:

  • Не көріп тұр?

  • Қандай ерекшелігі бар?

  • Бір сөзбен сипатта

Тапсырма 2. Ақпаратты есте сақтау

  • Мұғалім 4–5 факт айтады:

  • Балық суда өмір сүреді

  • Мысық үй жануары

  • Ағаштың жапырағы жасыл

  • Оқушылар есте сақтап, қайталап айтады

Тапсырма 3. Қорытынды шығару

  • Мәтіннен негізгі ойды табу

  • «Бұл ақпарат не туралы?» деген сұраққа жауап беру


Тапсырма бойынша: есте сақтап қайталайды

Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!



Жаңа сабақты бекіту

Тапсырма. Сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді:

Суреттен немесе мәтіннен негізгі ойды қалай табамыз?

Есте сақтау жаттығуларын ата.


Оқушылар қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

«Қол белгісі» әдісі
– бәрін түсіндім
– аздап қиналдым, бірақ орындадым
– әлі де қиналамын

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Балалар тиісті смайликті бояйды немесе көтереді.

Тамаша!


Үйге тапсырма

Үйде 3–5 сурет немесе фактілер жинап, олар туралы қысқа 2–3 сөйлем жазу. Мысалы: «Мен бақта ағаш көрдім. Оның жапырағы жасыл. Ағаш биік.»



Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!














3 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

18.09.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есте сақтау қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.3.1 Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді есте сақтауды жақсарту


Сабақтың мақсаты:


Есте сақтауға арналған қарапайым тәсілдерді қолдана алады; Көру және есту арқылы берілген ақпаратты қайта жаңғырта алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Қызығушылықты ояту әдісі.

Мұғалім 6–7 заттың суретін көрсетеді (10 секунд).
Оқушылар көрген суреттерін қайталап атайды.

Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.





Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Есте сақтау қабілетін дамыту

Сабақ мақсатын хабарлау:Есте сақтауға арналған қарапайым тәсілдерді қолдана алады; Көру және есту арқылы берілген ақпаратты қайта жаңғырта алады.


Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі.

Психолог:

Қысқаша түсіндіру:

  • Көру арқылы есте сақтау

  • Есту арқылы есте сақтау

  • Логикалық есте сақтау

Есте сақтаудың қарапайым тәсілдері:

  1. Қайталау

  2. Топтастыру (ұқсастарын бірге сақтау)

  3. Байланыс табу

  4. Сурет елестету

Мысалы: “Мысық – сүт – табақ” → бір-бірімен байланысты.

Психологты мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация











Жаңаны қолдану тәсілі

«Білім күні» (мәтінмен жұмыс)

Суретпен жұмыс

  • Мына суреттен не көріп тұрсың?

  • Балалар не істеп жатыр?

  • Мынау не?

  • Сыныпта балалар не істейді?

Тыңда – қайтала:

сабақ, қоңырау, үзіліс, демалу

Мектепке қажет құралдарды ата


Суреттерін салдырып, бояту


«Сөзді тап»

Оқытушы алдын-ала тақтаға әріптерді жазып қояды, ал одан оқушылар сөз құрастырулары қажет. Шешімін табу үшін әріптер жинағын оңнан солға қарай оқуы қажет, өйткені буындардың орны ауыстырылып қойылған.

Үлгі әріптер жинағы:

қ, я, a (аяқ)

з, а, в, а (ваза)

о, и, н, к (кино)

з, а, р, о (роза)

у, а, т (тау)


«Сөздерді есіңде сақта!» әдістемесі

Берілген әдістеменің көмегімен жаттау процесінің динамикасын анықтайды. «Балаға бірнеше мүмкіндікті пайдалана отырып қатесіз 12 сөзден тұратын қатарды жатқа айту қажет» деген тапсырма беріледі. Олар: ағаш, қуыршақ, шанышқы, гүл, телефон, стакан, құс, пальто, шырақ, сурет, адам, кітап.

Қатарды есте сақтау келесі жолмен айтылады. Бала сөздердің барлық әрбір рет тыңдағаннан кейін барлық қатардағы сөздерді айтуға талпынады. Баланың берілген мүмкіншілік кезінде есіне түсірген және дұрыс айтқан сөздері санын белгілеп, одан соң қайтадан дәл сол қатарды оқиды. Қатардағы сөздерді қайталау нәтижесі алынбайынша мүмкіндікке дейін рұқсат беріледі, яғни жалғаса береді. Қатардағы сөздерді есінде сақтаудың нәтижесін жазып беруге болады.

Мәтінді тыңдау. Суретке қарап мектеп туралы әңгімелеу.

Мектеп өмірі»

(тыңда-қайтала)

Мектеп

Мұғалім

Парта

Тақта

Мектеп ауласы

Асхана










Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!




Жаңа сабақты бекіту

1 минут ішінде 5 сөз ойлап тап” ойыны.
Оқушылар кез келген 5 сөзді айтып шығады.

Қоршаған ортадан 5 затты қарап, 1 минуттан соң есіне түсіру



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Қорыту.

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Үйге тапсырма

6–7 сөзден тұратын тізімді есте сақтап айту

Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!




















4 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

25.09.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қабылдау және талдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.4.1 Қарапайым заттар мен оқиғаларды қабылдау және олардың арасындағы байланыстарды түсіну.

Сабақтың мақсаты:


Заттар мен құбылыстарды қабылдау тәсілдерін дамыту;Байқағыштық пен талдау жасау дағдыларын жетілдіру;


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Қызығушылықты ояту әдісі.

«Шапалақпен сәлемдесу»: мұғалім 2 рет шапалақтайды → оқушылар дәл солай қайталайды.

Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.





Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Қабылдау және талдау

Сабақ мақсатын хабарлау:Заттар мен құбылыстарды қабылдау тәсілдерін дамыту;Байқағыштық пен талдау жасау дағдыларын жетілдіру;


Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі.

Психолог: Қабылдау деген не?

Қабылдау – заттар мен құбылыстарды көзбен, құлақпен, сезіммен тану.

Талдау деген не?

Талдау – заттың бөліктерін, белгілерін ажырату, салыстыру, қорытынды жасау.

Қабылдауға әсер ететін белгілер:

  • Түс

  • Пішін

  • Көлем

  • Иіс

  • Дәм

  • Қызметі

Психолог мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация













«Көру диктанты».

Балаға төмендегі суреттер 2-5 секунд көрсетіледі. (6-дан 9-ға дейін). Содан соң есте сақтау бойынша ол суреттерді жұмыс дәптеріндегі 16-суретке жаңғыртып салу қажет.



«Есіңде сақта,нүктелерді дұрыс белгіле» әдістемесі
Мен саған кестенің бірінен соң бірін көрсетемін,сен ол нүктелерді бос торкөзге салып отырасың.Ары қарай балаға кезегімен 1-2 сек. аралығында сурет көрсетіледі.

15 сек. уақыт баланың нүктелердің қайда орналасқанын еске түсіру үшін беріледі.
Үлестірмелі парақшада орындайды.

Мәтінді тыңдау. Суретке қарап мектеп туралы әңгімелеу.











Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!



Жаңа сабақты бекіту

Тапсырма. Сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді:

3 сұрақ – 3 жауап”

  • Не қабылдадық?

  • Қалай талдадық?

  • Саған қай жаттығу ұнады?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

«Смайлик» әдісі
? – барлығын түсіндім
? – аздап қиналдым
– маған кішкене қиын болды

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Балалар тиісті смайликті бояйды немесе көтереді.

Тамаша!


Үйге тапсырма

Ата-анасы 5 затты үстелге қояды.

Бала 20 секунд қарайды.

Көзін жұмғанда ата-ана 1 затты алып тастайды.

Бала қай заттың жоғалғанын табуы керек.


Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!






















5 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

02.10.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ойлау дағдыларын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.5.1 Сұрақтарға жауап беру арқылы логикалық ойлауды қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:


Заттарды белгілеріне қарай бөледі;Берілген ақпаратты талдап, қорытынды жасайды.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Қызығушылықты ояту әдісі.

«Көңіл-күй смайлигі»: оқушы бүгінгі көңіл-күйін смайлик арқылы көрсетеді.











Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.



Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Ойлау дағдыларын дамыту

Сабақ мақсатын хабарлау:

Заттарды белгілеріне қарай бөледі;Берілген ақпаратты талдап, қорытынды жасайды.

Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі.

Психолог: Ойлау дегеніміз – заттарды салыстыру, талдау, шешім шығару.

Ойлау дағдыларына не жатады?

  • Салыстыру

  • Талдау

  • Жалпылау

  • Себеп–салдар анықтау

  • Шешім қабылдау


Психолог мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация













Жаңаны қолдану тәсілі

Ойлау қабілетінің даму деңгейін анықтау

әдістемесі

( Ресей психологы А.З.Закт бойынша)

Шарты: Алғашқы 9 тапсырма анограмма ретінде берілген. Бұл сөздердегі әріптердің орындары ауыстырылған, мағынасыз сөздер. Тапсырманы шешу үшін әріптердің орны ауыстырылып қою керек, сонда дұрыс сөз шығады. Жауапты қағазға жазу керек.

Тапсырма

  1. Сепе

  2. Дәмеі

  3. рамна

  4. аждғай

  5. иғамрат

  6. роныдық

  7. абытрлқы

  8. ешешднкі

  9. атсыпрам

Тапсырма. "Сандарды есте сақтау"

10 түрлі сандар жазылған кесте беріледі. Белгіленген уақыттан соң кесте алынады, ал зерттеуші есінде қалған сандарды қағазға түсіруі керек.

"Саған сандары бар кесте беріледі. Сен 5 минут ішінде неғұрлым көбірек санды есте сақтауың керек. 5 минуттан кейін кестені алып кеткеннен соң, есіңде қалған сандарды жаз".

Нәтижелерін өңдеу. Алдыңғы әдістемеге үйлестіріп, оны жады түрінің көрсеткіші бірлікке жақын келсе, жадының сол түрі жақсы дамыған

1-тапсырма: “Артық затты тап”

Суреттер топтамасы беріледі:
кітап – дәптер – қарындаш – қасық
Артық: қасық (қызметі бөлек).

Мақсаты: логикалық ойлау, талдау.



2-тапсырма: “Себеп – салдар”

Мұғалім жағдайды айтады:

  1. Жаңбыр жауды → ?

  2. Қар еріді → ?

  3. Баланың дәптері су болды → ?

Тапсырма бойынша:есте сақтап айту

.











Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!










Жаңа сабақты бекіту

3 сөйлеммен қорытынды”:

  1. Бүгін мен білдім…

  2. Маған қиын болғаны…

  3. Маған ұнағаны…

Сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

«Қол белгісі» әдісі
– бәрін түсіндім
– аздап қиналдым, бірақ орындадым
– әлі де қиналамын

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Балалар тиісті смайликті бояйды немесе көтереді.

Тамаша!

Үйге тапсырма

5 зат таңдап, олардың:

  • түстерін,

  • пішінін,

  • ұқсастығын,

  • айырмашылығын
    жазып келу.

Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!








6 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

09.10.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Эмоцияларды тану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.6.1 Негізгі эмоцияларды танып, оларды дұрыс білдіруді үйрену.

Сабақтың мақсаты:


Әріптер мен сандар қатарын есте сақтауды және қайталауды, берілген сөздерді жаңғыртуды, қысқа мәтінді тыңдап, әңгімелеп беруді, өз жұмысыңды бағалай алуды үйренесің;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Қызығушылықты ояту әдісі. 1. «Менің бүгінгі эмоциям» жаттығуы

Мақсаты: қатысушылардың

дәл қазіргі сәттегі эмоцияларын көрсету.








Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.



Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Эмоцияларды тану

Сабақ мақсатын хабарлау:

Әріптер мен сандар қатарын есте сақтауды және қайталауды, берілген сөздерді жаңғыртуды, қысқа мәтінді тыңдап, әңгімелеп беруді, өз жұмысыңды бағалай алуды үйренесің;

Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі. Ойлау дегеніміз – заттарды салыстыру, талдау, шешім шығару.

Ойлау дағдыларына не жатады?

  • Салыстыру

  • Талдау

  • Жалпылау

  • Себеп–салдар анықтау

  • Шешім қабылдау

Арнайы педагогді мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация













Жаңаны қолдану тәсілі

Позитивті жаттығу

«Айдаһар, самурай, ханшайым»

Мақсаты: іштегі эмоцияны жағымды әрекетпен шығару

Нұсқау: әр топ өз қатысушыларымен қай кейіпкерді көрсететінін ақылдасады.

Айдаһар/Самурай болса самурай жеңеді

Самурай/ханшайым болса ханшайым жеңеді

Айдаһар/ханшайым болса айдаһар жеңеді

Қорытынды.

Тәжірибемен адамның эмоцияны шығарғандағы пайдасын көрсету.

Таза стақан суға(біздің жан дүниеміз)-эмоцияны қосу йод қосамыз (жан-жақтан жиналған эмоция-аппақ таза ішкі әлеміміз кірленді, ол жанымыздағы жандарғада әсерін беретіні сөзсіз-эмоцияны шығарамыз(сол йод қосылған суға аспириновая кислотаны қосамыз) су ағарады. Яғни эмоция шығарғанның пайдасын көрсетеміз


Тапсырма бойынша:






Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!




Жаңа сабақты бекіту

Тапсырма. Сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді:

3 сөйлеммен қорытынды”:

  1. Бүгін мен білдім…

  2. Маған қиын болғаны…

  3. Маған ұнағаны…

Оқушылар қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.


"Жүрек, бұлт, күн"

  • Күн – бүгінгі сабақ көңілді болды.

  • Бұлт – аздап қиын болды.

  • Жүрек – өте ұнады.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Тамаша!

Үйге тапсырма

Күні бойы 5 зат таңдап, олардың:айырмашылығын табу

Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!




7 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

1-тоқсан


Бөлім:

Танымдық үрдістерді дамыту

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

16.10.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қарым-қатынас негіздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.7.1 Басқа адамдармен дұрыс қарым-қатынас орнату дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:


Қарым-қатынастың негізгі түрлері мен ережелерін білу;Сөзбен және сөзсіз қарым-қатынас жасау дағдыларын дамыту;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі «Жылы сөз» ойыны: әр оқушы өзіне оң жағында отырған оқушыға бір жылы сөз айтады.

Қызығушылықты ояту әдісі “Қарым-қатынас деген не?”Оқушылардың жауабын тыңдау.
Мұғалім түсіндіреді:

Қарым-қатынас – адамдардың бір-бірімен сөйлесуі, тыңдауы, түсінуі.



Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.




Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Қарым-қатынас негіздері

Сабақ мақсатын хабарлау: Қарым-қатынастың негізгі түрлері мен ережелерін білу;Сөзбен және сөзсіз қарым-қатынас жасау дағдыларын дамыту;


Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.







Жарайсың!



Жаңаны тану әдісі.

Психолог:

Қарым-қатынастың түрлері

  1. Сөзбен қарым-қатынас – сөйлесу, сұрақ қою, жауап беру.

  2. Сөзсіз қарым-қатынас – ишара, мимика, дене қимылы

Дұрыс қарым-қатынас ережелері

  • Тыңдай білу

  • Қарсыласты бөлмеу

  • Сыпайы сөздерді қолдану (“рахмет”, “өтінемін”, “кешіріңіз”)

  • Жылы жүзбен сөйлеу

  • Өзіңді реттеп айту


Психологты мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды.


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация


Жаңаны қолдану тәсілі

1-тапсырма: “Қалай сұрайсың?”

Ситуациялар көрсетіледі:

  • Қарындашты сұрау

  • Дәптерді беру

  • Орындасынан өту

Оқушы сыпайы түрде сұрақ құрайды:
– Маған қарындашты беріп жібересіз бе?
– Кешіріңіз, өтіп кетсем бола ма?

2-тапсырма: “Диалог құрастыр”

Екі сурет беріледі (екі бала сөйлесіп тұр).
Оқушы 2–3 сөйлемдік диалог құрайды.

Мысалы:
– Сәлем, сенің атың кім?
– Менің атым Айдана. Ал сенің?
– Менің атым Әли. Танысқаныма қуаныштымын!

3-тапсырма: “Жағдаяттан шығу”

Жағдаяттар жазылған қағаздар таратылады:

  1. Досың ренжіп қалды. Не айтасың?

  2. Қатарласың түсінбей қалды. Қалай көмектесесің?

  3. Біреу кезексіз өтіп кетті. Не дейсің?






Тапсырмалар бойынша: дұрыс қарым-қатынас дағдыларын үйрену







Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!









Жаңа сабақты бекіту

Тапсырма. Қарым-қатынас дағдыларын дамыту




Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

Енді сабақ соңында өздеріңнің көңіл-күйлеріңді білдірейік:

  • Егер сен бәрін түсінсең – жасыл смайлик таңда.

  • Егер аздап түсініксіз болса – сары смайлик таңда.

  • Егер қиын болса – қызыл смайлик таңда.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Тамаша!

Үйге тапсырма

Отбасымен бірге “Сыпайы сөздер күні” өткізу

Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!




































9 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Түзете-дамыту сабағының жоспары

2-тоқсан


Бөлім:

Моторика және көркемдік-шығармашылық қызмет

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(болған жағдайда):


Күні:

06.11.2025

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мінез-құлық нормаларын түсіну

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.9.1 Әлеуметтік нормаларды танып, оларға сай әрекет ету.

Сабақтың мақсаты:


Мінез-құлық нормалары деген не екенін түсінеді; Үйде, мектепте, көшеде, қоғамдық орындарда сақталатын негізгі ережелерді атайды;


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Психолог: «Бүгін біз дұрыс мінез-құлық деген не, оны неге сақтау керек – соны үйренеміз»..

Оқушылар сәлемдеседі. Оқу орнын, оқу құралдарын дайындайды.

Оқушылар тапсырманы орындайды. Ойынға белсенді қатысып, ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбын анықтауға қатысу.

Ауызша мадақтама айту: «Тамаша» «Жарайсың»

«Сенің қолынан келеді»

Әр жауап сайын оқушыны мадақтау

Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Тақта магниті.


Сабақтың ортасы

Мағынаны тану кезеңі

33 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Мінез-құлық нормаларын түсіну

Сабақ мақсатын хабарлау:

Мінез-құлық нормалары деген не екенін түсінеді; Үйде, мектепте, көшеде, қоғамдық орындарда сақталатын негізгі ережелерді атайды;

Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.








Жарайсың!




Жаңаны тану әдісі. Мінез-құлық нормалары – адамдардың бір-біріне кедергі жасамай, сыйластықпен өмір сүру үшін қажет ережелер.

Олар:

  • Үйде: үлкенді тыңдау, бөлмені таза ұстау, айғайламау.

  • Мектепте: тыныш отыру, мұғалім сөзін бөлмеу, достарды ренжітпеу.

  • Қоғамдық орындарда: кезекте тұру, қоқыс тастамау, айқайламау.

  • Көшеде: жолдан тек жаяу жүргіншілер өткелінен өту, машиналарға жақындамау

Психологты мұқият тыңдайды.

Талқылауға қатысып, өз ойларымен сұрақтарға жауап береді.

Жаңа ақпаратты есіңе сақтайды








Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау

.Жарайсың! Осы бағытыңнан тайма!

Интерактивті тақта, презентация




Жаңаны қолдану тәсілі

1-тапсырма: «Дұрыс па, бұрыс па?».Мына әрекеттерді екіге бөл:
Дұрыс: мәдениетті сөйлеу, кезекте тұру, үлкенге орын беру, қоқысты жәшікке тастау.
Бұрыс: айқайлау, итеру, ұрысу, қоқыс тастау, өтірік айту

2-тапсырма: Сурет таңдау.Мұғалім 6 сурет көрсетеді (дұрыс және бұрыс әрекеттер), оқушы дұрыс әрекетті таңдайды.
(Суреттер керек болса — жасап беремін.)

3-тапсырма: «Мен қалай әрекет етемін?». Төмендегі жағдайларда өз әрекетіңді айт:

  1. Досың құлап қалды.

  2. Үлкен адам қолындағы затын түсірді.

  3. Кітапханада қатты сөйлеп тұрған балаларды көрдің.

Тапсырма бойынша: тапсырмаларды Оқушы өз шешімін айтады.


Жарайсың!

Сенің қолыңнан келеді!



Жаңа сабақты бекіту

Бүгін не үйрендік?
– Мінез-құлық нормалары не үшін керек?


Оқушылар қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.



Тамаша!


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

«Қол белгісі» әдісі
– бәрін түсіндім
– аздап қиналдым, бірақ орындадым
– әлі де қиналамын

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Балалар тиісті смайликті бояйды немесе көтереді.

Тамаша!


Үйге тапсырма

«Менің дұрыс мінез-құлық ережелерім» – 5 ереже жазып келу



Үй тапсырмасын орындайды.

Сенің қолыңнан келеді!
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі