Математика (таңдау) Бекітілді:
___________
Мерзімі:________ Сыныбы ______
Пән мұғалімі:___________________
4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Түзу, қисық сызық. Тұйықталған, тұйықталмаған қисық
сызықтар
Сабақтың мақсаты:
Оқушының логикалық ойлау қабілеттерін және
шапшаң есептеу дағдыларын жетілдіріп, өздігінен жұмыс жасай алатын
жеке тұлға тәрбиелеу.
Cабақтың
міндеттері:
-
Логикалық тапсырмалар арқылы жеке зейінін дамыту және
қалыптастыру.
-
Назар аудару ,елестету,есте сақтау,
сұрыптау.
-
Ойша тұжырымдама жасау.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ойын, тест,
әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,оқулық, қима қағаздар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Өткен сабақты пысықтау
ІІІ. Жаңа сабақ
Сызық – геометриялық ұғым.
Сызықтың әзірше мүмкін жағдайлардың бәрін
қамтитын анықтамасы жоқ және
ол геометрияның әр түрлі саласында түрліше
тұрғыдан қарастырылады.
-
Түзу
сызық көбіне анықтамасыз қабылданады.
-
Сынық
сызық кесінділерді бір-біріне ұштастыру арқылы
құрастырылады.
-
Қисық
сызықтың ең қарапайым түрі – шеңбер. Беттің кез келген
бөлігінің шекаралары, сондай-ақ қозғалыстағы нүктелердің
траекториясы да сызық болып есептеледі.

Дәптермен жұмыс
1-тапсырма
2-тапсырма
Сергіту сәті
Практикалық
жұмыс. Жіппен жұмыс :
- Қатты тартсақ -
жіп қандай болады? - түзу сызық
- Жіпті бос ұстасақ –
жіп не істейді? - қисық сызық
- Екі шетін байласақ -
жіп неге ұқсайды? - тұйықталған сызық
- Байлағанды шешсек - жіппен
не болады? - тұйықталмаған сызық
Тақтада жұмыс: түзу, қисық, тұйықталған,
тұйықталмаған сызықтарды оқушылардың өздеріне
салғызу.
Қорытынды: «Геометрия» елінің маңызды тұрғындар
– сызықтармен таныстық.
- Сызықтар қандай
болады?
- Қалай ойлайсыңдар, олардың керегі
неде?
- Олардың көмегімен не сызуға
болады?
Ү. Үйге
тапсырма:
Түрлі-түсті қарындашты пайдаланып,сызық түрлерін сызып
келу.