Сабақ: №14 | Мектеп: К.Әзірбаев атындағы білім беретін мектеп |
Күні: 17.10.2018 жыл | Мұғалімнің есімі: Б.Тогысбаев |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Түзу сызықтың кесіндісі мен жазық фигураның эпюрін салу. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мақсаты: Түзу сызықтың кесіндісі мен жазық фигураның эпюрін салу жолдарын түсіндіру. Есте сақтау қабілеттерін дамыту. |
Табыс критерийлері | Барлық оқушылар : |
| Түзу сызықтың кесіндісі мен жазық фигураның проекциясын салу ережелерін біледі. |
| Оқушылардың басым көпшілігі: |
| Ережелерді пайдаланып түзу сызықтың және жазық фигуралардың проекциясын сыза алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Проекциялау арқылы түзу сызықтың, жазық фигуралардың проекцияларын орындай алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Проекциялаудың қасиеттерін түсінеді және ойларын жеткізе алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Жазықтық, фигуралар, эпюр, сызба. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер/ |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Проекциялаудың қасиеттерін біледі және сызбасын орындай алады. |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Проекциялаудың ережелері мен қасиеттерін түсіндіру.Эпюр сөзінің мағынасын түсіндіру. |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Проекциялаудың ережелерін пайдаланып түзу сызықтың кесіндісі мен жазық фигуралардың жазықтықтағы проекциясын салу. |
Алдыңғы оқу | Практикалық жұмыс:Дәптерлеріңе тетікбөлшектерді үш жазықтыққа проекциялауға байланысты бірнеше мысалдардың сызбаларын орындаңдар. |
Жоспар |
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт 45 мин. | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Оқыту ресурстар
|
| Мұғалімнің әрекеті |
|
1-кезең Басталуы (10 мин)
| Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру.Сабақты бастамас бұрын сыныптың атмосферасын бақылауға алу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар шаттық шеңбер құрып: Күн мен сені сүйемін,Саған бас иемін.Жылу бер, бақыт бер,Мейірім мен шабыт бер!және А, В, С нүктелер арқылы оқушыларды топтарға бөлу.Практикалық тапсырма бойынша оқушылардың деңгейін анықтау.Үй тапсырмасын сұрау арқылы, алған білімдерін еске түсіру, оқушылардың белсенділігін арттыру.1. Кешенді сызба қалай қалыптасады?2. Сызбаның тұрақты kтүзуі нені білдіреді? 3. Кеңістіктің ширегі деген не?Ой қозғау Сызбада қолданылатын сызықтардың түрлерін атаңдар. ( вертикаль, горизонталь, көлбеу)
| Слайд, оқулық |
2-кезең Ортасы 25 мин
| Оқулық мәтіні бойынша топтық жұмыс2.14.15.16- суреттерді пайдаланып, түзу сызықтың кесіндісі мен жазық фигураның эпюрін салу жолдарын түсіндіру.Практикалық жұмыс.1.Тапсырма. С, Д нүктелерін екі жазықтыққа тікбұрыштап проекциялау әдісін орындаңдар.2. Тапсырма. Жазық шаршының үш жазықтыққа тікбұрыштап проекциялау әдісін орындаңдар. 3. Тапсырма. Шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыштың проекциясын орындаңдар. |
|
3-кезең Аяқталуы10 мин
| Практикалық жұмыстарының дұрыстығын тексеріп, қате сызған оқушыларға сұрақ қойып тексеру. 1. Түзу мен жазық фигуралар қандай проекция әдісімен алынады?2. Түзу кесінді проекциялау жазықтығына перпендикуляр болса, проекциясы не болып шығады?
|
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар(үй тапсырмасы) | Практикалық жұмыс: 2.17,18-суреттерді пайдаланып, 1,2,3,-сұрақтарға жауап беріңдер. 4-сұрақта төбелері D, E ,Fүшбұрышпен берілген жазық фигураның кешенді сызбасын тұрғызыңдар. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыректілік. |
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңызыдың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім? |