|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10-бөлім Ғылым мен технология жетістіктері Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 5 Қатысқандар: 19 Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Туған елге саяхат |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Эссенің кіріспе,негізгі,қорытынды бөлімдерін сақтай отырып,өзіне таныс адамды,белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу Ж4 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Эссенің құрылымдарын сақтай отырып, жаза алады . Оқушылардың көбі жасай алады: Эссенің кіріспе, негізгі, қортынды бөлімдерін ажыратып, белгілі мекенді сипаттап, суреттеп жаза алады Олардың кейбірі жасай алады: Эссені белгілі бір оқиғаны дәлелдеп,ой елегінен өткізіп, тұжырым жасай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тақырып бойынша әсерлі мәтін жазу, белгілі бір оқиғаны суреттеп, сипаттап, өзіндік көзқарасын дәлелдей алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Белгілі мекен мен оқиғаны жүйелі түрде сипаттап,суреттеп жаза алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Таудың етегі ,тау бөктері, жолдың жағасы Диолог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тауға шықты,тау бөктері,саяхатқа шықты,туған ел Талқылауға алынған сұрақтар: 1 Саяхатқа шыққанда қандай ережелерді білу қажет? 2.Саяхатқа кімдер және қандай жағдайда шығады? 3.Саяхатқа кімдермен шыққанды дұрыс деп ойлайсың? Не себепті ... деп ойлайсыз? 1. Адамдардың саяхатқа шығу себебі неде? 2.Саяхатқа шыққанға қызығасың ба? Ишара: Дене, қол қимылдары |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, музыка, әдебиет |
||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазығұрттың басында кеме қалған |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басы 2 мин
3 мин |
Шаттық шеңбер «Досыңа жылы лебіз». Шеңберге жиналып бір-біріне жылы лебіз айту. Жер-су аттары арқылы топқа бөлу. 1 топ. Бурабай 2 топ. Астана 3 топ. Түркістан Миға шабуыл әдісі. «Зымыран» сұрақтар қойып, алдыңғы оқуды пысықтаймын. 1.Қазығұрт жайлы қандай аңыз білесің? Қазығұрт басындағы кеме қайдан келген? Неліктен оны киелі кеме деп атайды? Кемеде кімдер өмір сүрген? |
Қима қағаздар
Кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 35 мин |
Интербелсенді тақтадан сапарға шыққан бейнелер арқылы жаңа тақырыпты ашады
Т. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суретке жоспар құрып, эссе жазу.
|
Интербелсенді тақта
Суреттер www.google.kz |
|||||||||||||||||||||
|
|
Қ. Эссенің жазылуын қорытындылап, қол белгілерімен қолдау көрсетемін
Ширату жаттығуы Интербелсенді тақтадан Т.Төреәлінің «Барып қайтайық» әнін бірлесе орындау. 2 ТЖ «Кім жылдам ?» ойыны арқылы әр топқа тапсырма беру. 1-топ.Туған елге хат.(досыңа, анаңа, әжеңе) 2 -топ. Өз шығармашылығын қоса отырып, өлең жолдарын толықтыру. Жадырап жаз келді ...... Балалар мәз енді, жазды мен сүйемін ...... Күніне күйемін. 3-топқа Қазақстанның көрікті жеріне саяхат тақырыбында қысқаша ой толғау жазу ( Алатау, Астана, Маңғыстау) Саралау Ж.1-деңгей. Тірек сөздерді пайдалана отырып, қысқаша мәтін жазу (тау бөктері, саяхатқа шықты, жан достар) 2-деңгей. Адасқан сөздерді өз орнына қойып, сөйлем құрау Жер, киелі, алады, туған, адам, орын, өмірінде(туған жер адам өмірінде киелі орын алады) 3-деңгей. Саяхат сөзіндегі әріптерден сөздер құрастыру (сая, хат, ат) Қ. Топ мүшелері бір-бірін қол белгілерімен қолдау көрсетеді. |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Ең жоғарғы балл-5 |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
«Мен саған,сен маған» тәсілі арқылы кері байланыс жасаймын |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары шынайы болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Кім жылдам.?»ойыны.
2: «Суреттер сөйлейді» әдісі. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Өзін-өзі бағалау.
2: Кері байланыс. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туған елге саяхат
Туған елге саяхат
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10-бөлім Ғылым мен технология жетістіктері Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 5 Қатысқандар: 19 Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Туған елге саяхат |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Эссенің кіріспе,негізгі,қорытынды бөлімдерін сақтай отырып,өзіне таныс адамды,белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу Ж4 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Эссенің құрылымдарын сақтай отырып, жаза алады . Оқушылардың көбі жасай алады: Эссенің кіріспе, негізгі, қортынды бөлімдерін ажыратып, белгілі мекенді сипаттап, суреттеп жаза алады Олардың кейбірі жасай алады: Эссені белгілі бір оқиғаны дәлелдеп,ой елегінен өткізіп, тұжырым жасай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тақырып бойынша әсерлі мәтін жазу, белгілі бір оқиғаны суреттеп, сипаттап, өзіндік көзқарасын дәлелдей алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Белгілі мекен мен оқиғаны жүйелі түрде сипаттап,суреттеп жаза алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Таудың етегі ,тау бөктері, жолдың жағасы Диолог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тауға шықты,тау бөктері,саяхатқа шықты,туған ел Талқылауға алынған сұрақтар: 1 Саяхатқа шыққанда қандай ережелерді білу қажет? 2.Саяхатқа кімдер және қандай жағдайда шығады? 3.Саяхатқа кімдермен шыққанды дұрыс деп ойлайсың? Не себепті ... деп ойлайсыз? 1. Адамдардың саяхатқа шығу себебі неде? 2.Саяхатқа шыққанға қызығасың ба? Ишара: Дене, қол қимылдары |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, музыка, әдебиет |
||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазығұрттың басында кеме қалған |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басы 2 мин
3 мин |
Шаттық шеңбер «Досыңа жылы лебіз». Шеңберге жиналып бір-біріне жылы лебіз айту. Жер-су аттары арқылы топқа бөлу. 1 топ. Бурабай 2 топ. Астана 3 топ. Түркістан Миға шабуыл әдісі. «Зымыран» сұрақтар қойып, алдыңғы оқуды пысықтаймын. 1.Қазығұрт жайлы қандай аңыз білесің? Қазығұрт басындағы кеме қайдан келген? Неліктен оны киелі кеме деп атайды? Кемеде кімдер өмір сүрген? |
Қима қағаздар
Кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 35 мин |
Интербелсенді тақтадан сапарға шыққан бейнелер арқылы жаңа тақырыпты ашады
Т. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суретке жоспар құрып, эссе жазу.
|
Интербелсенді тақта
Суреттер www.google.kz |
|||||||||||||||||||||
|
|
Қ. Эссенің жазылуын қорытындылап, қол белгілерімен қолдау көрсетемін
Ширату жаттығуы Интербелсенді тақтадан Т.Төреәлінің «Барып қайтайық» әнін бірлесе орындау. 2 ТЖ «Кім жылдам ?» ойыны арқылы әр топқа тапсырма беру. 1-топ.Туған елге хат.(досыңа, анаңа, әжеңе) 2 -топ. Өз шығармашылығын қоса отырып, өлең жолдарын толықтыру. Жадырап жаз келді ...... Балалар мәз енді, жазды мен сүйемін ...... Күніне күйемін. 3-топқа Қазақстанның көрікті жеріне саяхат тақырыбында қысқаша ой толғау жазу ( Алатау, Астана, Маңғыстау) Саралау Ж.1-деңгей. Тірек сөздерді пайдалана отырып, қысқаша мәтін жазу (тау бөктері, саяхатқа шықты, жан достар) 2-деңгей. Адасқан сөздерді өз орнына қойып, сөйлем құрау Жер, киелі, алады, туған, адам, орын, өмірінде(туған жер адам өмірінде киелі орын алады) 3-деңгей. Саяхат сөзіндегі әріптерден сөздер құрастыру (сая, хат, ат) Қ. Топ мүшелері бір-бірін қол белгілерімен қолдау көрсетеді. |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Ең жоғарғы балл-5 |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
«Мен саған,сен маған» тәсілі арқылы кері байланыс жасаймын |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары шынайы болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Кім жылдам.?»ойыны.
2: «Суреттер сөйлейді» әдісі. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Өзін-өзі бағалау.
2: Кері байланыс. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















