Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.10.2023ж. |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 «Б» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.3.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану (тура мағына). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады (тура мағына). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. «Әуенді атаңыз – әуен тақырыппен қалай байланысқан?» Музыкалық шығармадан үзінді қойыңыз. Оқушылардан талқылап, өз бағаларын беруді сұраңыз: Музыка сабақ тақырыбымен қалай байланысқан? Топқа бөлу: Жыл
мезгілдері. |
Сәлемдеседі. Оқушылар өлең үзіндісі арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Оқушылар сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерімен танысады. |
|
№1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут 5 минут 7 минут 5 минут 5 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру, ақпаратпен бөлісу. Ауыспалы мағына- сөздің қолданылуы барысында пайда болатын туынды мағынасы. Ауыспалы мағынаның жасалуына бір зат пен екінші бір заттың, бір құбылыс пен тағы басқа құбылыстың форма, сыртқы түр, түс ұқсастығы, қызмет сәйкестілігі негіз болады. Мысалы, “түзу ағаш үйге тіреу, түзу жігіт елге тіреу” (мақал) деген сөйлемде тіреу сөзі алғашқысында негізгі (тура), екіншісінде ауыспалы мағынада, қолданылған. Сөздердің тура мағынасы - сөздің таза лексикалық ұғымының сөзде бейнеленуі. Сөз мағынасы - заттың, нәрсенің, сапаның, қатынастың, қимыл-әрекеттің, қалыптың, шындықтың басқа да құбылыстардың сөз арқылы бейнелену.
Омонимдер (гр. homos – біркелкі, onyma – есім) — шығуы жағынан да, мағына жағынан да басқа-басқа, айтылуы және жазылуы бірдей сөздер.
Синонимдер - айтылуы, естілуі, жазылуы әр алуан, мағыналары бір-біріне жақын, жуық мәнді сөздер. Синонимге тән негізгі белгілер: синоним сөздердің дыбысталуы әр түрлі болады; синоним сөздердің мағынасы бір-біріне жақын болады; синоним сөздер бір сөз табынан болады. Антонимдер - мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер. Мысалы, үлкен-кіші, ақылды-ақымақ, жуан-жіңішке, биік-аласа. Қазақ тілінде антоним сөздер мақал-мәтелдерде, жұмбақтарда көп қолданылады. Мысалы, «Ақылды бала – арлы бала, ақылсыз бала – сорлы бала» т.б.
1 – тапсырма. Постер
қорғау.
Дескриптор: 2- тапсырма. «Тест» арқылы ойды қалыптастыру. 1.Тура мағыналы сөзді табыңыз А) қара қас В) жуас кісі С) тас жүрек Д) терең ойлы Е) ыстық ықылас 2. «Суық хабар»асты сызылған сөз қай мағынада қолданылып тұр? А) көптен күткен В) сүйінші С) қайғылы Д) қуанышты Е)күтпеген 3. Омонимді табыңыз А) тал түсте далаға шықты В) бала бал арасын тамашалады С) жас шақта уақыттың қадірін біл Д) ол тартпаның тұтқасын тартты Е) ол менің бір аптадан бері нан жемегенімді ескермеді 4.Омоним бола алатын сөзді табыңыз А) қағаз В)кітап С)оқулық Д) бет Е) мұқаба 5.Мақалдардан антоним сөздерді табыңыз А) ер мойнында қыл арқан шірімес В) аңдай сөйлемеген ауырмай өледі С) ананың көзі балада, баланың көзі далада Д) ойнап сөйлесең де ойлап сөйле Е) көз-қорқақ,қол- батыр 6.Синоним емес қатарды табыңыз А) байсалды,байыпты В) шалғай,қашық С) сәт,мезет Д) ағайын,туыс Е) көмексі,ескі Жауабы: 1.А/2.А/3.С/4.С/5.Е/6.Е/
Дескриптор:
Синоним емес қатарды
табады -1б. Омонимді табады – 1б. Мақалдардан антоним сөздерді табады – 1б. 3-тапсырма. «Эстафета» әдісі. Сөзжұмбақ .
1.Дружный 2. Время 3. Космос 4. Столица 5. Точка 6. Просторный 7. Дом 8. Хлеб Дескриптор: 4-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру. -
Отбасында әртүрлі мерекелерді өткізуде, туған күндерді тойлауда
қандай дәстүр қалыптасқан? Балалардың көпшілігі туған күнінде
сыйлық алуды ұнатады? 5 – тапсырма. «Батискаф» әдісі. (Су астын байқайтын құралдармен жабдықталған, өз бетімен қозғалу қасиеті бар терең су камерасы.) Екі топ бір-біріне кезекпен сөздер жасырады. Топтың бір оқушысы қимылмен өз тобына жасырылған сөзді жеткізу керек. Дескриптор: |
Жаңа ақпартты түсінеді. Әр топ постер қорғау арқылы бір- бірімен кері байланыс жасайды, түсінгендерін ортаға салады. Оқушылар тестті орындау арқылы, түсінік қалыптастырады.
Сөзжұмбақты
шешеді. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойын білдіреді.
Топтың бір оқушысы қимылмен өз тобына жасырылған сөзді жеткізеді. |
ҚБ. «Бас бармақ» Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз. Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін. Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.
ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша өзін-өзі бағалайды.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Исакова УлпанШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Туған күн
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Туған күнМатериал туралы қысқаша түсінік
Туған күн. Қмж, 5-сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














