|
Бөлім: |
3- бөлім Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
5 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған күн Бөлімдік жиынтық бағалау №2 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5. 2.3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
-хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады: -жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазады7 |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және патриотизм Апта дәйексөзі: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ Тақырыпты суретке қарап болжау.
-Сендер туған күндеріңді қалай атап өтесіңдер? |
Назарларын сабаққа аударады, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мақтау Мадақтау 1-10 балл . |
Оқулық Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты негізге ала отырып, досыңа "Мүшел жас" туралы хат жаз. Хатта мүшел жастың мағынасы, оның ерекшелігі, халық сенімі мен сақтану жолдары туралы айтып бер. Өз пікіріңді де қос. Үлгі: Сәлем, Айдана! Саған қызықты бір нәрсе айтқым келіп отыр. Біз бүгін "Мүшел жас" туралы мәтін оқыдық. Қазақ халқы адамның өмір жасын 12 жылдан бір мүшел деп есептейді екен. Алғашқы мүшел 13 жаста басталып, кейін әр 12 жыл сайын қайталанады. Мысалы, 25, 37, 49 — бұлар да мүшел жас. Мәтінде халық мүшел жасты неге қауіпті санайтыны да айтылған. Бұл кезде адам бойында үлкен өзгерістер болады екен. Сондықтан бұрынғы ата-бабаларымыз мүшел жасқа келгенде арнайы киім тіктіріп, құрбан шалып, садақа беріп отырған. Бұл адамның амандығы үшін жасалған. Меніңше, бұл — халықтың өмірлік тәжірибесіне сүйеніп, сақтану мақсатында қалыптасқан жақсы дәстүр. Саған да қызық болды деп ойлаймын. Осы жайлы пікірің қандай? **Құрметпен: Аружан** 3-тапсырма. Деңгейлік тапсырма.
|
Мәтін мазмұнын негізге алып хат жазады
Хат құрылымын сақтайды.
Деңгейлік тапсырманы рындайды. |
Дескрипторлар: - Мәтін мазмұнын негізге алып хат жазады; - Мүшел жас ұғымын түсіндіреді; - Халық сенімін сипаттайды; - Жеке көзқарасын білдіреді. |
Оқулық Жұмыс дәптері Слайд |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Білім баспалдағы» әдісі • Оқушылар стикерге жазып, баспалдаққа жабыстырады: 1. Мен жаңа не білдім? 2. Маған не қиын болды? 3. Не ұнады? Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
Кері байланыс береді |
Ауызша мадақтау |
слайд |
|
«Киім. Сән. Талғам.», «Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
Оқу мақсаты
5. 2. 2. Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану 5.3.1.1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
Бағалау критерийі Білім алушы
Мәтіннің стилін ажыратады
Мәтін мазмұнына сай жоспар құрады
Хат жазудың талаптарын ұстанады
Оқылым мәтіні бойынша негізгі ақпаратты анықтап, жинақы (қысқа) мәтін жазады
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну Қолдану
Орындау уақыты 15-20 минут
1-тапсырма Төмендегі екі мәтінді салыстырып, айырмашылығын, стилін табыңыз, мәтіндердегі қарамен белгіленген сөздің мағынасын табыңыз.
Жұмысыңыздың көлемі шамамен 10-15 сөзден тұруы тиіс.
1-мәтін. Самал Шорманованың әнші Мұқасан Шахзадаевпен жүргізген сұхбатынан үзінді.
2-мәтін. http://collegy.ucoz.ru/publ/89-1-0-12313 сайтынан алынған.
1-мәтін Мұқасан Шахзадаев: «Сәнмен, талғаммен киінуге бала кезден құштармын» – Мұқасан аға, сізді қазақ эстрадасындағы жоғары талғаммен киінетін әншілердің қатарына жатқызады. Өзіңіздің ойыңызша қалай? – Мен өзін сыйлаған, өзін жақсы көрген әрбір адам дұрыс киінеді деп ойлаймын. Оның үстіне, өнер жолында жүргеннен кейін, халықтың алдында жүреміз. Дұрыс киініп жүрмесе, онда адам өз-өзін сыйламағандығы. Өзіме келер болсам, сәнмен, талғаммен киінуге бала кезден құштармын. Себебі, анам тігінші болған. Кеңес үкіметінің кезінде ақшаң болған күннің өзінде киім тапшы болатын. Сондықтан анама әртүрлі сән журналдарындағы киімдерді көрсетіп, тіктіртіп алатынмын.( 83 сөз)
2-мәтін Қашанда қазақ халқы ұлттық киімді қадір тұтқан. Қазақ қыздарының ұлттық киімін - баршын, торғын, шәйі, қырмызы сияқты жұмсақ нәзік маталарды пайдалана отырып, бүрмелі етек, бүрмелі жеңін аса кең етіп көлбеңдете тіккенінде қазақтың бүкіл тұрмыс-салты жатыр емес пе?! Қыз балалардың, әйел адамдардың киімін жұмсақ, нәзік матадан тігетіні нәзіктігі мен әдептілігі үстіндегі киімінен-ақ көрініп тұрған ғой. Етекжеңінің кең болатыны – қазақтың дархандығын, үрімді-бұтақты екендігін, мейірімін, қонақжайлылығын, даладай кең пейілін, қолының жомарттығын білдіреді. Кең етектің 8 қабат-қабат бүрмесі жеті сатыдан тұрады. Жеті қазына, жеті кие, жеті қат жер, жеті ата тазалығы осы ұғымға сиып тұр. Әйел ұлтты тәрбиелейді, келген қонаққа ілтипат көрсетіп, дәмін ұсынған әйел атаулының киген киімдері арқылы бұрынғы бабаларымыз елдігімізді таныған. (108 сөз)
|
1-мәтін |
2-мәтін |
|
Тақырыбы |
|
|
|
|
|
Стилі |
|
|
|
|
|
Айырмашылығы |
|
|
|
|
2-тапсырма Мәтінді оқып, мазмұн бойынша шағын жоспар құрыңыз.
Сол күні қазақтың ең әдемі аруы атағы үшін 21 үміткер сынға түсті. Көркіне ақылы сай қаракөз қыздарымыздың барлығы да жеңістен үмітті. Алайда, елдің ең сұлу аруы атану үшін бойжеткендерімізге жеңіл болған жоқ. Байқауға қатысушыларға қойылған талаптар өте жоғары болды. Бұл сайыста арулар сұлу әрі көрікті ғана емес, сондай-ақ ана тілін құрметтейтін, тарихын, салт-дәстүрін білетін, әдебиет пен мәдениеттен хабары болуы шарт. Байқау бірнеше кезеңнен тұрды. Мұнда бойжеткендер шығармашылық және зияткерлік белсенділіктерін көрсетті. Сынға түскен аруларымыз сондай-ақ, қазақ эстрада жұлдыздарымен бірге ән шырқап, би билеп, өнерлерін паш етті. Арулардың өнерін белгілі тележүргізуші Айгүл Мүкей, отандық опера примасы Нұржамал Үсенбаева, ақын Айнұр Тұрсынбаева, байқаудың продюсері Баян Есентаева, театр және кино актері Ғани Құлжановтар бағалады. «Қазақ аруы» байқауының бас жүлдесі 20 жасар маңғыстаулық Гүлназ Жолановаға бұйырды. Ару тәжін Гүлназға байқаудың былтырғы жеңімпазы Әйгерім Қанатбаева табыстады. (133 сөз)
Жоспар:
Кіріспе бөлім .........................................................................................................................................
Негізгі бөлім .........................................................................................................................................
Қорытынды ..........................................................................................................................................
3-тапсырма
Сізге досыңыздан хат келді делік. Хатқа жауап жазыңыз (40-45 сөз)
Сәлем, Бақытжан! Хал қалай? Өзім жақсымын. Отбасым аман-есен. Мен өз фирмамды ашқым келеді. Онда шаштараз, сән салоны болады деп ойлаймын. Барлық қағаздарды дайындап жатырмын. Сенен бір көмек керек. Фирмамды қалай атауды білмей тұрмын. Сенің ойыңша, атау қандай болу керек? Мүмкін, қос атау ма? Немесе тарихи атау ма?
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескрипор |
балл |
|
Мәтіннің стилін ажыратады |
1 |
-стиль түрін анықтайды; -мәтіндерді салыстырады; -сөзді орынды қолданады; -ауызша, жазбаша стильді ажыратады; |
1 1
1 1 |
|
Мәтін мазмұнына сай жоспар құрады |
2 |
-мәтін мазмұны бойынша шағын жоспар құрады; |
1 |
|
Хат жазудың талаптарын ұстанады |
3 |
-хатқа тән белгілерді сақтайды (40-45 сөз); -мазмұнын тақырыпқа сай, қызықты, әсерлі жазады; -хат құрылымын сақтайды; -қажетті бейнелеуіш құралдарды орынды қолданады; |
1
1
1
1
|
|
Оқылым мәтіні бойынша негізгі ақпаратты анықтап, жинақы (қысқа) мәтін жазады |
4 |
мәтіндегі ақпаратқа сәйкес нұсқаны дұрыс белгілейді. |
1 |
|
Барлығы 10 балл |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туған күн. қмж
|
Бөлім: |
3- бөлім Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
5 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған күн Бөлімдік жиынтық бағалау №2 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5. 2.3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
-хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады: -жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазады7 |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және патриотизм Апта дәйексөзі: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ Тақырыпты суретке қарап болжау.
-Сендер туған күндеріңді қалай атап өтесіңдер? |
Назарларын сабаққа аударады, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мақтау Мадақтау 1-10 балл . |
Оқулық Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты негізге ала отырып, досыңа "Мүшел жас" туралы хат жаз. Хатта мүшел жастың мағынасы, оның ерекшелігі, халық сенімі мен сақтану жолдары туралы айтып бер. Өз пікіріңді де қос. Үлгі: Сәлем, Айдана! Саған қызықты бір нәрсе айтқым келіп отыр. Біз бүгін "Мүшел жас" туралы мәтін оқыдық. Қазақ халқы адамның өмір жасын 12 жылдан бір мүшел деп есептейді екен. Алғашқы мүшел 13 жаста басталып, кейін әр 12 жыл сайын қайталанады. Мысалы, 25, 37, 49 — бұлар да мүшел жас. Мәтінде халық мүшел жасты неге қауіпті санайтыны да айтылған. Бұл кезде адам бойында үлкен өзгерістер болады екен. Сондықтан бұрынғы ата-бабаларымыз мүшел жасқа келгенде арнайы киім тіктіріп, құрбан шалып, садақа беріп отырған. Бұл адамның амандығы үшін жасалған. Меніңше, бұл — халықтың өмірлік тәжірибесіне сүйеніп, сақтану мақсатында қалыптасқан жақсы дәстүр. Саған да қызық болды деп ойлаймын. Осы жайлы пікірің қандай? **Құрметпен: Аружан** 3-тапсырма. Деңгейлік тапсырма.
|
Мәтін мазмұнын негізге алып хат жазады
Хат құрылымын сақтайды.
Деңгейлік тапсырманы рындайды. |
Дескрипторлар: - Мәтін мазмұнын негізге алып хат жазады; - Мүшел жас ұғымын түсіндіреді; - Халық сенімін сипаттайды; - Жеке көзқарасын білдіреді. |
Оқулық Жұмыс дәптері Слайд |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Білім баспалдағы» әдісі • Оқушылар стикерге жазып, баспалдаққа жабыстырады: 1. Мен жаңа не білдім? 2. Маған не қиын болды? 3. Не ұнады? Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
Кері байланыс береді |
Ауызша мадақтау |
слайд |
|
«Киім. Сән. Талғам.», «Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
Оқу мақсаты
5. 2. 2. Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану 5.3.1.1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
Бағалау критерийі Білім алушы
Мәтіннің стилін ажыратады
Мәтін мазмұнына сай жоспар құрады
Хат жазудың талаптарын ұстанады
Оқылым мәтіні бойынша негізгі ақпаратты анықтап, жинақы (қысқа) мәтін жазады
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну Қолдану
Орындау уақыты 15-20 минут
1-тапсырма Төмендегі екі мәтінді салыстырып, айырмашылығын, стилін табыңыз, мәтіндердегі қарамен белгіленген сөздің мағынасын табыңыз.
Жұмысыңыздың көлемі шамамен 10-15 сөзден тұруы тиіс.
1-мәтін. Самал Шорманованың әнші Мұқасан Шахзадаевпен жүргізген сұхбатынан үзінді.
2-мәтін. http://collegy.ucoz.ru/publ/89-1-0-12313 сайтынан алынған.
1-мәтін Мұқасан Шахзадаев: «Сәнмен, талғаммен киінуге бала кезден құштармын» – Мұқасан аға, сізді қазақ эстрадасындағы жоғары талғаммен киінетін әншілердің қатарына жатқызады. Өзіңіздің ойыңызша қалай? – Мен өзін сыйлаған, өзін жақсы көрген әрбір адам дұрыс киінеді деп ойлаймын. Оның үстіне, өнер жолында жүргеннен кейін, халықтың алдында жүреміз. Дұрыс киініп жүрмесе, онда адам өз-өзін сыйламағандығы. Өзіме келер болсам, сәнмен, талғаммен киінуге бала кезден құштармын. Себебі, анам тігінші болған. Кеңес үкіметінің кезінде ақшаң болған күннің өзінде киім тапшы болатын. Сондықтан анама әртүрлі сән журналдарындағы киімдерді көрсетіп, тіктіртіп алатынмын.( 83 сөз)
2-мәтін Қашанда қазақ халқы ұлттық киімді қадір тұтқан. Қазақ қыздарының ұлттық киімін - баршын, торғын, шәйі, қырмызы сияқты жұмсақ нәзік маталарды пайдалана отырып, бүрмелі етек, бүрмелі жеңін аса кең етіп көлбеңдете тіккенінде қазақтың бүкіл тұрмыс-салты жатыр емес пе?! Қыз балалардың, әйел адамдардың киімін жұмсақ, нәзік матадан тігетіні нәзіктігі мен әдептілігі үстіндегі киімінен-ақ көрініп тұрған ғой. Етекжеңінің кең болатыны – қазақтың дархандығын, үрімді-бұтақты екендігін, мейірімін, қонақжайлылығын, даладай кең пейілін, қолының жомарттығын білдіреді. Кең етектің 8 қабат-қабат бүрмесі жеті сатыдан тұрады. Жеті қазына, жеті кие, жеті қат жер, жеті ата тазалығы осы ұғымға сиып тұр. Әйел ұлтты тәрбиелейді, келген қонаққа ілтипат көрсетіп, дәмін ұсынған әйел атаулының киген киімдері арқылы бұрынғы бабаларымыз елдігімізді таныған. (108 сөз)
|
1-мәтін |
2-мәтін |
|
Тақырыбы |
|
|
|
|
|
Стилі |
|
|
|
|
|
Айырмашылығы |
|
|
|
|
2-тапсырма Мәтінді оқып, мазмұн бойынша шағын жоспар құрыңыз.
Сол күні қазақтың ең әдемі аруы атағы үшін 21 үміткер сынға түсті. Көркіне ақылы сай қаракөз қыздарымыздың барлығы да жеңістен үмітті. Алайда, елдің ең сұлу аруы атану үшін бойжеткендерімізге жеңіл болған жоқ. Байқауға қатысушыларға қойылған талаптар өте жоғары болды. Бұл сайыста арулар сұлу әрі көрікті ғана емес, сондай-ақ ана тілін құрметтейтін, тарихын, салт-дәстүрін білетін, әдебиет пен мәдениеттен хабары болуы шарт. Байқау бірнеше кезеңнен тұрды. Мұнда бойжеткендер шығармашылық және зияткерлік белсенділіктерін көрсетті. Сынға түскен аруларымыз сондай-ақ, қазақ эстрада жұлдыздарымен бірге ән шырқап, би билеп, өнерлерін паш етті. Арулардың өнерін белгілі тележүргізуші Айгүл Мүкей, отандық опера примасы Нұржамал Үсенбаева, ақын Айнұр Тұрсынбаева, байқаудың продюсері Баян Есентаева, театр және кино актері Ғани Құлжановтар бағалады. «Қазақ аруы» байқауының бас жүлдесі 20 жасар маңғыстаулық Гүлназ Жолановаға бұйырды. Ару тәжін Гүлназға байқаудың былтырғы жеңімпазы Әйгерім Қанатбаева табыстады. (133 сөз)
Жоспар:
Кіріспе бөлім .........................................................................................................................................
Негізгі бөлім .........................................................................................................................................
Қорытынды ..........................................................................................................................................
3-тапсырма
Сізге досыңыздан хат келді делік. Хатқа жауап жазыңыз (40-45 сөз)
Сәлем, Бақытжан! Хал қалай? Өзім жақсымын. Отбасым аман-есен. Мен өз фирмамды ашқым келеді. Онда шаштараз, сән салоны болады деп ойлаймын. Барлық қағаздарды дайындап жатырмын. Сенен бір көмек керек. Фирмамды қалай атауды білмей тұрмын. Сенің ойыңша, атау қандай болу керек? Мүмкін, қос атау ма? Немесе тарихи атау ма?
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескрипор |
балл |
|
Мәтіннің стилін ажыратады |
1 |
-стиль түрін анықтайды; -мәтіндерді салыстырады; -сөзді орынды қолданады; -ауызша, жазбаша стильді ажыратады; |
1 1
1 1 |
|
Мәтін мазмұнына сай жоспар құрады |
2 |
-мәтін мазмұны бойынша шағын жоспар құрады; |
1 |
|
Хат жазудың талаптарын ұстанады |
3 |
-хатқа тән белгілерді сақтайды (40-45 сөз); -мазмұнын тақырыпқа сай, қызықты, әсерлі жазады; -хат құрылымын сақтайды; -қажетті бейнелеуіш құралдарды орынды қолданады; |
1
1
1
1
|
|
Оқылым мәтіні бойынша негізгі ақпаратты анықтап, жинақы (қысқа) мәтін жазады |
4 |
мәтіндегі ақпаратқа сәйкес нұсқаны дұрыс белгілейді. |
1 |
|
Барлығы 10 балл |
|||
шағым қалдыра аласыз



