Бекітілді
|
Пән:Қазақ Бөлім: |
Мектеп: Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған өлке ақындарының шығармалары. («Жеткіншектің Жеті жарғысы» жобасы) |
|||||
|
Күні:24.01.2024 |
Машықкердің аты жөні:Камбарова С.А |
|||||
|
Сынып: 10 «в» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Туған өлке туралы ойтолғау барысында білімдерін нақтылап, оқушылардың бойына сүйіспеншілік, патриоттық сезім ұялату, ақындар шығармашылығына көз жүгірту. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған өлке туралы ойтолғау барысында білімдерін нақтылап, оқушылардың бойына сүйіспеншілік, патриоттық сезім ұялату, ақындар шығармашылығына көз жүгірту. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
“Ұлттық мүдде” |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларға туған өлке туралы көптеген мәлімметтермен бөлісу, отанды сүю, оттанның біз үшін қымбат екендігін, оны аялап, сүйіспеншілік таныту керектігін түсіндіру. Сонымен қатар атадан балаға мұра болып қалып отырған рухани байлығымыз-суырып салма ақындық өнер, семсер сөз құндылығымызды дәріптеу. Әрбір адам үшін ең асыл қазына – Отанын, елін, жерін сүю. Халық қаһарманы Бауыржан Момышұлы былай деген екен: «Біздің тарихымыз батырға бай тарих, халқымыз батырлықты биік дәріптеп, азаматтық пен кісіліктің символы, үлгісі санаған. Батырлық, ерлік деген ұрпақтан ұрпаққа ата дәстүр болып қала бермек. Өткенін білмеген, тәлім-тәрбие, ғибрат алмаған халықтың ұрпағы – тұл, келешегі –тұрлаусыз. Біздің қазақ халқы батыр – батыр халық».
Б. Момышұлының «Опасызға – Отан жоқ» деген. Болашақ ұрпаққа ел мен жердің қан мен тердің арқасында келгенін насихаттау – біздің парызымыз. Атақты қолбасшы Шыңғыс хан былай дейді: «Өзімнен күш қуат кетсе де, ақыл ойдан адастырмасын, бүтін денем жараланса да, тұтас елім бөлінбесін» - деп айтуы Отанға деген ыстық сезімін, оның толыққанды азамат болуын, шекарасының мықты болуын, оны қарайтын адамның болуын, атамекені мен туған жеріне деген ықыласын көруге болады.
Ақындық-бұл халқымызға берілген үлкен сый. Қасиетті де, қастерлі халық өнері сан қилы даму тарихын бастан өткерді. Халықтың мұң зарын, қуанышымен қатар қайғысын, табиғат сұлулығын, өмір көркемдігін ақындар өз өлеңдерімен, яғни сөз құдіреті мен жеткізген болатын. |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар мұғалімнің жаңа тақырып бойынша түсіндіретін мәліметтерімен танысады. |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыппен таныса отырып, оқушылар 3 топқа бөлінеді, Келесі кезекте “Туған өлке” тақырыбын аша түсу үшін, сонымен қатар оқушылардың туған жер, өлке туралы ойын білу үшін “Туған өлке” тақырыбында постер қорғату. Әр топқа тапсырманы орындау барысында қажет болатын материалдар (ақ қағаз, фломастер) ұсынамыз. |
Мұғалімнің берген тапсырмасы бойынша 3 топқа бөлінеді. Берілген материалдар бойынша оқушылар “Туған өлке” тақырыбында постер қорғайды, өз ойларын еркін жеткізу мақсатында постерге “тірек сөздер” жазады. |
|
слайд |
||
|
|
”Ойлан тап” ойыны. Оқушыларға интерактивті тақтадан өлең шумақтары көрсетіледі, берілген өлең жолдары бойынша бұл шығарма қай ақынға тиесілі екенін табуы қажет. |
Белсенділік танытады, өздері білетін ақындар мен оның шығармашылығындағы өлеңдерін еске түсіреді, |
|
|
||
|
Сабақтың соңы: |
Ақындардың шығармашылығын еске түсіру мақсатында, өздері жақсы көретін бір ақынның өлеңін оқиды, өткен сабақ бойынша өз пікірлерін білдіреді. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туған өлке ақындарының шығармалары.
Туған өлке ақындарының шығармалары.
Бекітілді
|
Пән:Қазақ Бөлім: |
Мектеп: Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған өлке ақындарының шығармалары. («Жеткіншектің Жеті жарғысы» жобасы) |
|||||
|
Күні:24.01.2024 |
Машықкердің аты жөні:Камбарова С.А |
|||||
|
Сынып: 10 «в» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Туған өлке туралы ойтолғау барысында білімдерін нақтылап, оқушылардың бойына сүйіспеншілік, патриоттық сезім ұялату, ақындар шығармашылығына көз жүгірту. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған өлке туралы ойтолғау барысында білімдерін нақтылап, оқушылардың бойына сүйіспеншілік, патриоттық сезім ұялату, ақындар шығармашылығына көз жүгірту. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
“Ұлттық мүдде” |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларға туған өлке туралы көптеген мәлімметтермен бөлісу, отанды сүю, оттанның біз үшін қымбат екендігін, оны аялап, сүйіспеншілік таныту керектігін түсіндіру. Сонымен қатар атадан балаға мұра болып қалып отырған рухани байлығымыз-суырып салма ақындық өнер, семсер сөз құндылығымызды дәріптеу. Әрбір адам үшін ең асыл қазына – Отанын, елін, жерін сүю. Халық қаһарманы Бауыржан Момышұлы былай деген екен: «Біздің тарихымыз батырға бай тарих, халқымыз батырлықты биік дәріптеп, азаматтық пен кісіліктің символы, үлгісі санаған. Батырлық, ерлік деген ұрпақтан ұрпаққа ата дәстүр болып қала бермек. Өткенін білмеген, тәлім-тәрбие, ғибрат алмаған халықтың ұрпағы – тұл, келешегі –тұрлаусыз. Біздің қазақ халқы батыр – батыр халық».
Б. Момышұлының «Опасызға – Отан жоқ» деген. Болашақ ұрпаққа ел мен жердің қан мен тердің арқасында келгенін насихаттау – біздің парызымыз. Атақты қолбасшы Шыңғыс хан былай дейді: «Өзімнен күш қуат кетсе де, ақыл ойдан адастырмасын, бүтін денем жараланса да, тұтас елім бөлінбесін» - деп айтуы Отанға деген ыстық сезімін, оның толыққанды азамат болуын, шекарасының мықты болуын, оны қарайтын адамның болуын, атамекені мен туған жеріне деген ықыласын көруге болады.
Ақындық-бұл халқымызға берілген үлкен сый. Қасиетті де, қастерлі халық өнері сан қилы даму тарихын бастан өткерді. Халықтың мұң зарын, қуанышымен қатар қайғысын, табиғат сұлулығын, өмір көркемдігін ақындар өз өлеңдерімен, яғни сөз құдіреті мен жеткізген болатын. |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар мұғалімнің жаңа тақырып бойынша түсіндіретін мәліметтерімен танысады. |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыппен таныса отырып, оқушылар 3 топқа бөлінеді, Келесі кезекте “Туған өлке” тақырыбын аша түсу үшін, сонымен қатар оқушылардың туған жер, өлке туралы ойын білу үшін “Туған өлке” тақырыбында постер қорғату. Әр топқа тапсырманы орындау барысында қажет болатын материалдар (ақ қағаз, фломастер) ұсынамыз. |
Мұғалімнің берген тапсырмасы бойынша 3 топқа бөлінеді. Берілген материалдар бойынша оқушылар “Туған өлке” тақырыбында постер қорғайды, өз ойларын еркін жеткізу мақсатында постерге “тірек сөздер” жазады. |
|
слайд |
||
|
|
”Ойлан тап” ойыны. Оқушыларға интерактивті тақтадан өлең шумақтары көрсетіледі, берілген өлең жолдары бойынша бұл шығарма қай ақынға тиесілі екенін табуы қажет. |
Белсенділік танытады, өздері білетін ақындар мен оның шығармашылығындағы өлеңдерін еске түсіреді, |
|
|
||
|
Сабақтың соңы: |
Ақындардың шығармашылығын еске түсіру мақсатында, өздері жақсы көретін бір ақынның өлеңін оқиды, өткен сабақ бойынша өз пікірлерін білдіреді. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













