|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5-бөлім. 5- бөлім. Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада |
|||||
|
Күні : 19.11.24ж. |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Туған өлкені жырлаймыз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру 6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау 6.5.2.1жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлығы: мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасай алады; Көпшілігі: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыра алады; Кейбіреуі: тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыра біледі; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Комплимент» Шеңбер бойымен отырған кез келген қатысушыға бір жағымды комплимент айтқызады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін (Бірлік және Ынтымақ Жаңа сөздер Сабақтың барысымен таныстырады. |
Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Кез келген қатысушы бір жағымды комплимент айтады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. Оқушылар жаңа сөздермен танысады. Сол сөздер арқылы сөздік қоры дамиды. Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады, қайталайды. |
Қолпаштау «Бас бармақ»
|
Слайд презентация Оқулық 90 бет Сөздер |
|
|
|
Сабақтың ортасы (37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Суреттерге қарап, жаңа сабақта не туралы айтылатынын болжатады. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын тапқызады. Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: «Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы Жазылым 2- тапсырма Топтық жұмыс Туған жер, туған өлке, атамекен жайлы қандай көркем туындыларды білесіңдер? Жазылым Айтлым 3- тапсырма Жеке жұмыс Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Сергіту сәті «Мен қандаймын?» әдісі Туған жер туралы видео-ролик көрсетіп,туған өлкенің табиғат байлықтары мен туған жердің қадір-қасиетін мен адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіремін. Табиғат байлықтарын сақтау, туған жерді қорғаудың маңыздылығында тәрбиелік және ұлттық құндылықтың болуына мысал келтіріп, мағынасын түсіндіремін. Тілдік бағдар Жай сөйлем туралы түсінік беріледі. Мысалы: Мен мектепке келдім. Бүгін қазақ тілі, орыс тілі сабағы болады. Жазылым 4-тапсырма Жеке жұмыс Тірек сөздер: өлке, жер, атамекен, аспан, самал. Тыңдалым Айтылым 5-тапсырма Өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді тыңдатады және өз туған жерлерін сипаттап айтқызады. Қорытындылау. Бекіту сұрақтары: Туған өлке мен туған жердің қандай ерекшелігі бар? Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? Жай сөйлем дегеніміз не? |
Тыңдалым,айтылым. өлке – край самал – приятный ветерок саумал – парное кобылье молоко барқыт – велюр талап - требование Айтайық Суреттерге қарап, жаңа сабақта не туралы айтылатынын болжайды. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын ашу. Мағынаны тану кезеңі 1. Берілген суретте не көріп тұрсыңдар? 2 Не түсіндіңдер? 3. Алғашқы 2 суретте нені білдіреді? 4. 3 пен 4 сурет жайлы не айтар едің? 5. Ал қандай үндестік бар? *Суреттер бойынша төрт сөйлем құраңдар. Жазылым Туған жер, туған өлке, атамекен жайлы қандай көркем туындыларды білесіңдер? (өлең, кино, әңгіме, сурет т.б.) сызбаға жазып, мазмұнын қысқаша айтады. Айтылым Туған жер туралы мақал-мәтелдерді жазады, мағынасын түсіндіреді. Оқушыларға екі түсті карточкалар ұсынылады. Туған жер туралы мақал-мәтелдерді басы сары түсті, соңы жасыл карточкада жазылады. Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық. туған елдей ел болмас. Туған жердей жер болмас, Бөтен жердің гүлінен, туған жердің тікені артық. Сергіту сәтін орындайды.
«Мен қандаймын?»
әдісі Тілдік бағдар Жай сөйлем – бір не бірнеше сөз бен сөз тіркесінен құралып, тиянақты ойды білдіретін сөйлем. Жай сөйлемнің негізгі ерекшелігі: - құрамындағы сөздер бір-бірімен мағыналық байланыста болады; - сөздердің орын тәртібі сақталады. Жазылым Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, 5 жай сөйлем құрастырады. Тыңдалым. Айтылым Өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді тыңдайды. Өз туған жерлерін сипаттайды. |
«Шапалақ» Дескриптор 3 балл -Суреттеп жазады - сөйлем құрайды; -Әңгімелейді. «Бес саусақ» Дескриптор 3 балл -түсіндіреді - сызбаға жазады; -мазмұнын қысқаша айтады; «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл - мәтелдерді жазады; -мағынасын түсіндіреді; -сұхбаттасады -сұраққа жауап береді «Блоб ағашы» Дескриптор 2 балл - Тірек сөздерді пайдаланады; -сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды; - 5 жай сөйлем құрастырып жазады; Дескриптор 3 балл - негізгі мазмұнын түсінеді; - өлеңді тыңдайды; - Өз туған жерлерін сипаттайды; |
Оқулық 90 бет Видео-ролик Оқулық 91 бет Слайд суреттер Оқулық 91 бет слайд
Оқулық 92бет Видео-ролик Оқулық 92 бет Слайд https://youtu.be/EOWykeoGEJc Оқулық 92-93 беттер Слайд презентация |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 93 бет. 6-тапсырма |
|
||||
|
|
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі Қызыл- мүлдем түсінбедім Сары- жартылай түсіндім Жасыл-толық түсінікті |
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді |
|
|||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туған өлкені жырлаймыз (ҚМЖ)
Туған өлкені жырлаймыз (ҚМЖ)
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5-бөлім. 5- бөлім. Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада |
|||||
|
Күні : 19.11.24ж. |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Туған өлкені жырлаймыз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру 6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау 6.5.2.1жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлығы: мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасай алады; Көпшілігі: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыра алады; Кейбіреуі: тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыра біледі; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Комплимент» Шеңбер бойымен отырған кез келген қатысушыға бір жағымды комплимент айтқызады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін (Бірлік және Ынтымақ Жаңа сөздер Сабақтың барысымен таныстырады. |
Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Кез келген қатысушы бір жағымды комплимент айтады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. Оқушылар жаңа сөздермен танысады. Сол сөздер арқылы сөздік қоры дамиды. Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады, қайталайды. |
Қолпаштау «Бас бармақ»
|
Слайд презентация Оқулық 90 бет Сөздер |
|
|
|
Сабақтың ортасы (37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Суреттерге қарап, жаңа сабақта не туралы айтылатынын болжатады. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын тапқызады. Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: «Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы Жазылым 2- тапсырма Топтық жұмыс Туған жер, туған өлке, атамекен жайлы қандай көркем туындыларды білесіңдер? Жазылым Айтлым 3- тапсырма Жеке жұмыс Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Сергіту сәті «Мен қандаймын?» әдісі Туған жер туралы видео-ролик көрсетіп,туған өлкенің табиғат байлықтары мен туған жердің қадір-қасиетін мен адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіремін. Табиғат байлықтарын сақтау, туған жерді қорғаудың маңыздылығында тәрбиелік және ұлттық құндылықтың болуына мысал келтіріп, мағынасын түсіндіремін. Тілдік бағдар Жай сөйлем туралы түсінік беріледі. Мысалы: Мен мектепке келдім. Бүгін қазақ тілі, орыс тілі сабағы болады. Жазылым 4-тапсырма Жеке жұмыс Тірек сөздер: өлке, жер, атамекен, аспан, самал. Тыңдалым Айтылым 5-тапсырма Өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді тыңдатады және өз туған жерлерін сипаттап айтқызады. Қорытындылау. Бекіту сұрақтары: Туған өлке мен туған жердің қандай ерекшелігі бар? Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? Жай сөйлем дегеніміз не? |
Тыңдалым,айтылым. өлке – край самал – приятный ветерок саумал – парное кобылье молоко барқыт – велюр талап - требование Айтайық Суреттерге қарап, жаңа сабақта не туралы айтылатынын болжайды. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын ашу. Мағынаны тану кезеңі 1. Берілген суретте не көріп тұрсыңдар? 2 Не түсіндіңдер? 3. Алғашқы 2 суретте нені білдіреді? 4. 3 пен 4 сурет жайлы не айтар едің? 5. Ал қандай үндестік бар? *Суреттер бойынша төрт сөйлем құраңдар. Жазылым Туған жер, туған өлке, атамекен жайлы қандай көркем туындыларды білесіңдер? (өлең, кино, әңгіме, сурет т.б.) сызбаға жазып, мазмұнын қысқаша айтады. Айтылым Туған жер туралы мақал-мәтелдерді жазады, мағынасын түсіндіреді. Оқушыларға екі түсті карточкалар ұсынылады. Туған жер туралы мақал-мәтелдерді басы сары түсті, соңы жасыл карточкада жазылады. Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық. туған елдей ел болмас. Туған жердей жер болмас, Бөтен жердің гүлінен, туған жердің тікені артық. Сергіту сәтін орындайды.
«Мен қандаймын?»
әдісі Тілдік бағдар Жай сөйлем – бір не бірнеше сөз бен сөз тіркесінен құралып, тиянақты ойды білдіретін сөйлем. Жай сөйлемнің негізгі ерекшелігі: - құрамындағы сөздер бір-бірімен мағыналық байланыста болады; - сөздердің орын тәртібі сақталады. Жазылым Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, 5 жай сөйлем құрастырады. Тыңдалым. Айтылым Өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді тыңдайды. Өз туған жерлерін сипаттайды. |
«Шапалақ» Дескриптор 3 балл -Суреттеп жазады - сөйлем құрайды; -Әңгімелейді. «Бес саусақ» Дескриптор 3 балл -түсіндіреді - сызбаға жазады; -мазмұнын қысқаша айтады; «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл - мәтелдерді жазады; -мағынасын түсіндіреді; -сұхбаттасады -сұраққа жауап береді «Блоб ағашы» Дескриптор 2 балл - Тірек сөздерді пайдаланады; -сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды; - 5 жай сөйлем құрастырып жазады; Дескриптор 3 балл - негізгі мазмұнын түсінеді; - өлеңді тыңдайды; - Өз туған жерлерін сипаттайды; |
Оқулық 90 бет Видео-ролик Оқулық 91 бет Слайд суреттер Оқулық 91 бет слайд
Оқулық 92бет Видео-ролик Оқулық 92 бет Слайд https://youtu.be/EOWykeoGEJc Оқулық 92-93 беттер Слайд презентация |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 93 бет. 6-тапсырма |
|
||||
|
|
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі Қызыл- мүлдем түсінбедім Сары- жартылай түсіндім Жасыл-толық түсінікті |
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді |
|
|||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз















