|
Білім беру ұйымының атауы ____________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Туған өлкенің флорасы мен фаунасы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған өлкенің флорасы мен фаунасы |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және «Қызыл кітапқа» енген түрлерін атайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған өлкенің өсімдік жамылғысын анықтайды; Туған өлкенің жануарлар дүниесін анықтайды; Қызыл кітапқа сипаттама береді және Қызыл кітапқа енген түрлерді анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын. Топқа бөлу (3 түрлі өсімдік суреті бар қағаздар арқылы)
Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Туған өлкенің флорасы мен фаунасы» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Жалпы 2 балл |
Оқулық Суреттер |
||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпқа тұздық ретінде «Қызыл кітап» жайлы бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаянда «Қызыл кітап» жайлы мәлімет алдық, ондағы беттердің әр түрлі түсте болуының мәнін түсіндік, ары қарай жаңа тақырыпты меңгеру үшін тапсырмалар орындайық. 1 тапсырма. Оқушылар мәтінді оқиды 1- топ: Шөлді жерледің флорасы мен фаунасы 2- топ: Биіктік белдеудің флорасы мен фаунасы 3-топ: «Қызыл кітап» постер жасайды, қорғайды
2 тапсырма «Құпиялар қоржыны» әдісі Әр топтан 1оқушы шығады, қоржын ашылғанда кубиктер шашылады, солардың ішінен сұрақтар жазылған кубиктерді тез тауып топтарымен талқылап жауап береді. 1- Бәйшешек 2- Адыраспан 3- Сиверс алмасы 1-топ мәтіні. Бәйшешек – өте әдемі көктемгі гүл, бәйшешекті «көктем жаршысы» деп те атайды. «Бәйшешек» – қызғалдақ туысына жататын көп жылдық, пиязды өсімдік. Биіктігі 15 - 30 сантиметр болып келеді. • Бәйшешектікң пиязы (түйнегі) улы болып келеді. • Зерттеушілердің айтуы бойынша бәйшешек гүлінен Альцгеймер және деменция ауруына шипа болатын дәрі жасайды. 1.Бәйшешек – өте әдемі көктемгі гүл, бәйшешекті «көктем жаршысы» деп те атайды. «Бәйшешек» – қызғалдақ туысына жататын көп жылдық, пиязды өсімдік. Биіктігі 15 - 30 сантиметр болып келеді. • Бәйшешектікң пиязы (түйнегі) улы болып келеді. • Зерттеушілердің айтуы бойынша бәйшешек гүлінен Альцгеймер және деменция ауруына шипа болатын дәрі жасайды.Оның құрамында осындай ауруға шипа болатын заттар бар екені анықталған. Бәйшешек «Қызыл кітапқа» енген өсімдік. 2-топ мәтіні. Сиверс алмасы( MALUS SIEVERSI) - Орталық Азия және Қазақстан тау маңайының саны қысқарып бара жатқан жабайы алма түрі. Бұл алма әлемдегі барлық алма сорттарының атасы болып табылады.Жақсы бал жинаушы, тығыз өскен алма ағаштары бір гектардан 25-40 кг бал береді. Қазақстанның оңтүстігі мен оңтүстік шығысындағы тау сілемдерінде кездеседі. Жетісу Алатауы – 48,8 %; Іле Алатауы – 25,4 % таралған. Бұл ксерофитті өсімдіктер құрғақ, күн көзі көп түсетін жерлерде және де тау өзендері бар жерлерге жақын өседі (теңіз деңгейінен 1600 м биік). Таулы аймақтың солтүстік бөліктерінде көптеп кездеседі Қазақстан территориясында Жоңғар Алатауы мен Іле Алатауының 75%-ын Сиверс алмасы алып жатыр. Бұл аумақта қызыл кітапқа енген, жойылу қаупі алдында тұрған Сиверс алмасы өседі. Сиверс алмасының өте бағалы емдік қасиеті бар. Жемісін ішек қарын және авитаминоз ауруларынан емделгенде жеуге ұсынады. 3-топ мәтіні. Адыраспан (Harmal немесе Peganum harmala) — ақтікендер тұқымдасына жататын көп жылдық өсімдіктер туысы, терең тамырлы өсімдік. Сабы мен гүлінде уы болады. Ерекше күшті сасық иісті, дәрілік өсімдік. Биіктігі 30-80 см аралығында. Алматы облысында шөл-шөлейтті, сортаңды жерлерінде өседі. Ол – улы өсімдік. Халық емшілері адыраспанды адамның құяңын, сегізкөздің жүйке ауруын емдеуге 5-минут пайдаланған. Мал-дәрігерлік тәжірибеде оның тұнбасымен малдың қышыма қотырын, түрлі тері ауруларын емдейді. А-ды буын ауруын емдеуге пайдаланады, қайнатылған суын безгекпен ауырған адамға ішкізеді. Сондай-ақ малдың қотырын да жазады. Адыраспаннан жүн мен жіптерді бояу үшін күрең қызыл бояу алынады. |
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды Дескриптор Шөлді жерлердің флорасы мен фаунасын зерделейді Биіктік белдеудің флорасы мен фаунасын біледі «Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер туралы мәлімет алады Дескриптор
Жайлы түсінік береді; Кездесетін жерлерді атайды; Халық медицинасындағы маңызын сипаттайды. |
Жалпы 4 балл Жалпы 4 балл |
АКТ Сурет Дәптер Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: Туған өлкемдегі «Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер» тақырыбындағы кестені толтыру
|
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туған өлкенің флора мен фаунасы ҚМЖ 7 сынып
Туған өлкенің флора мен фаунасы ҚМЖ 7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы ____________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Туған өлкенің флорасы мен фаунасы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған өлкенің флорасы мен фаунасы |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және «Қызыл кітапқа» енген түрлерін атайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған өлкенің өсімдік жамылғысын анықтайды; Туған өлкенің жануарлар дүниесін анықтайды; Қызыл кітапқа сипаттама береді және Қызыл кітапқа енген түрлерді анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын. Топқа бөлу (3 түрлі өсімдік суреті бар қағаздар арқылы)
Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Туған өлкенің флорасы мен фаунасы» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Жалпы 2 балл |
Оқулық Суреттер |
||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпқа тұздық ретінде «Қызыл кітап» жайлы бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаянда «Қызыл кітап» жайлы мәлімет алдық, ондағы беттердің әр түрлі түсте болуының мәнін түсіндік, ары қарай жаңа тақырыпты меңгеру үшін тапсырмалар орындайық. 1 тапсырма. Оқушылар мәтінді оқиды 1- топ: Шөлді жерледің флорасы мен фаунасы 2- топ: Биіктік белдеудің флорасы мен фаунасы 3-топ: «Қызыл кітап» постер жасайды, қорғайды
2 тапсырма «Құпиялар қоржыны» әдісі Әр топтан 1оқушы шығады, қоржын ашылғанда кубиктер шашылады, солардың ішінен сұрақтар жазылған кубиктерді тез тауып топтарымен талқылап жауап береді. 1- Бәйшешек 2- Адыраспан 3- Сиверс алмасы 1-топ мәтіні. Бәйшешек – өте әдемі көктемгі гүл, бәйшешекті «көктем жаршысы» деп те атайды. «Бәйшешек» – қызғалдақ туысына жататын көп жылдық, пиязды өсімдік. Биіктігі 15 - 30 сантиметр болып келеді. • Бәйшешектікң пиязы (түйнегі) улы болып келеді. • Зерттеушілердің айтуы бойынша бәйшешек гүлінен Альцгеймер және деменция ауруына шипа болатын дәрі жасайды. 1.Бәйшешек – өте әдемі көктемгі гүл, бәйшешекті «көктем жаршысы» деп те атайды. «Бәйшешек» – қызғалдақ туысына жататын көп жылдық, пиязды өсімдік. Биіктігі 15 - 30 сантиметр болып келеді. • Бәйшешектікң пиязы (түйнегі) улы болып келеді. • Зерттеушілердің айтуы бойынша бәйшешек гүлінен Альцгеймер және деменция ауруына шипа болатын дәрі жасайды.Оның құрамында осындай ауруға шипа болатын заттар бар екені анықталған. Бәйшешек «Қызыл кітапқа» енген өсімдік. 2-топ мәтіні. Сиверс алмасы( MALUS SIEVERSI) - Орталық Азия және Қазақстан тау маңайының саны қысқарып бара жатқан жабайы алма түрі. Бұл алма әлемдегі барлық алма сорттарының атасы болып табылады.Жақсы бал жинаушы, тығыз өскен алма ағаштары бір гектардан 25-40 кг бал береді. Қазақстанның оңтүстігі мен оңтүстік шығысындағы тау сілемдерінде кездеседі. Жетісу Алатауы – 48,8 %; Іле Алатауы – 25,4 % таралған. Бұл ксерофитті өсімдіктер құрғақ, күн көзі көп түсетін жерлерде және де тау өзендері бар жерлерге жақын өседі (теңіз деңгейінен 1600 м биік). Таулы аймақтың солтүстік бөліктерінде көптеп кездеседі Қазақстан территориясында Жоңғар Алатауы мен Іле Алатауының 75%-ын Сиверс алмасы алып жатыр. Бұл аумақта қызыл кітапқа енген, жойылу қаупі алдында тұрған Сиверс алмасы өседі. Сиверс алмасының өте бағалы емдік қасиеті бар. Жемісін ішек қарын және авитаминоз ауруларынан емделгенде жеуге ұсынады. 3-топ мәтіні. Адыраспан (Harmal немесе Peganum harmala) — ақтікендер тұқымдасына жататын көп жылдық өсімдіктер туысы, терең тамырлы өсімдік. Сабы мен гүлінде уы болады. Ерекше күшті сасық иісті, дәрілік өсімдік. Биіктігі 30-80 см аралығында. Алматы облысында шөл-шөлейтті, сортаңды жерлерінде өседі. Ол – улы өсімдік. Халық емшілері адыраспанды адамның құяңын, сегізкөздің жүйке ауруын емдеуге 5-минут пайдаланған. Мал-дәрігерлік тәжірибеде оның тұнбасымен малдың қышыма қотырын, түрлі тері ауруларын емдейді. А-ды буын ауруын емдеуге пайдаланады, қайнатылған суын безгекпен ауырған адамға ішкізеді. Сондай-ақ малдың қотырын да жазады. Адыраспаннан жүн мен жіптерді бояу үшін күрең қызыл бояу алынады. |
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды Дескриптор Шөлді жерлердің флорасы мен фаунасын зерделейді Биіктік белдеудің флорасы мен фаунасын біледі «Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер туралы мәлімет алады Дескриптор
Жайлы түсінік береді; Кездесетін жерлерді атайды; Халық медицинасындағы маңызын сипаттайды. |
Жалпы 4 балл Жалпы 4 балл |
АКТ Сурет Дәптер Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: Туған өлкемдегі «Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер» тақырыбындағы кестені толтыру
|
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















