|
Бөлім: |
Ұлттық және отбасылық құндылықтар |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Керімбекова Ұлсана Өтелбекқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туған тарихың – түп тамырың |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.О5 Мәтіннің негізгі және қосымша ақпаратты, көрсетілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6 ӘТН Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, дыбыс екпіні,ой екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі негізгі ойды және ақпаратты түсінеді. Екпіннің түрлері мен анықтамасын біледі Тақырып бойынша мәселені анықтауға бағытталған сұрақтарды құрастыра алады. Екпіннің түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды пайдалана алады |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі 2-мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2. Психологиялық ахуал «Жүйрік ой» |
Оқушылар мынадай сауалдарға ойша өзіңізге ғана іштей жауап беріңіз: Музыканың әуені ақырын ойналады\ -Маған қажет қасиеттер мыналар... -Сол қасиеттердің кейбіреуі менің бойымнан табылады .Олар:... -Әлі де жетіспейтін,түзетуді қажетсінетін қасиеттерім,мыналар... -Менің жанымнан мына адамдардың табылғанын қалар едім,себебі... |
|
Әуен, интерактивті тақта |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау. 10-мин
|
« 6 Неліктен?» әдісі 1.Неліктен салт-дәстүрлер ұлттық құндылыққа жатады? 2. Неліктен салт-дәстүр ұлт үшін аса қажет нәрсе? 3.Неліктен қазақ халқының дәстүрлері бай? 4. Неліктен дәстүрді меңгерген билер болды? 5. Неліктен қазақ тілін бай тіл дейді? 6. Неліктен «Дәстүр- тәрбие негізі» деген? Суретте қандай салт-дәстүрлер көрініс тапқан |
"Салт-дәстүр - тәрбие негізі"тақырыбында эссе .Сөз саны -50 Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жазған эссені оқиды Дескриптор Эссенің құрылымын сақтайды Тақырыптан ауытқымайды Сұрақтарға жауап береді.
Суреттегі салт-дәстүрлер туралы айтады |
Стикер арқылы бағаланады
Қол шапалақтау арқылы бағаланады |
Интерактивті тақта Интернет материал дары
стикер слайд |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин
Сабақтың соңы Қорытынды лау кезеңі 8 мин
|
«Миға шабуыл»
Оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойылады. Суретте не бейнеленген? Оқылым тапсырмасы 1-Тапсырма мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты ,көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыруды ұсынады. «5 сұрақ»әдісі арқылы Тапсырма беріледі. «Кім?», «Қашан?», «Қалай?» «Қайда?» , «Не істеді?» «Табыс баспалдағы» арқылы оқиғаларды ретімен жазыңдар
Оқылым мәтінінен сөз екпіні мен тіркес екпінін екі бағанға жазу «Сәйкестендір» Берілген тарихи оқиғалар суреттерін жылдармен сәйкестендіруді ұсынады. 3-тапсырма Өлеңді жатқа жазып, өлеңдегі сөздерге сөз екпінін қойыңдар.
Адамдық борышың- Халқыңа еңбек қыл. Ақ жолдан айнымай, Талаптан да, Білім мен өнер үйрен, Білімсіз,өнерсіз Болады ақыл тұл. 5-тапсырма Екпін және оның түрлеріне анықтама жазыңдар Шығармашылық тапсырма 2-тапсырмада берілген суреттер бойынша «Тәуелсіздік бәрінен қымбат» тақырыбында эссе жазу Өтілген тақырып бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. «Бес саусақ» әдісі бойынша Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге тапсырма |
Суретті көре отырып оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. Сұрақтарға жауап береді. 1-мәтін Халықтың басынан өткерген тарихының әр бері бізге қымбат. Қазақ елінің жылнамасынан мына тарихи оқиғаларды айтып өткен дұрыс. 1456 жылы Шайбани ұрпағынан бөлініп, қазақ халқы жеке хандық құрды.Осынау бес ғасырдан астам уақыт ішінде небір шапқыншылықтар мен қанды қырғындарға куә болды.Солардың ішінде жалпыхалықтық сипат алып, бүкіл қазақ даласын шарпыған қасіреттің ең ірісі жоңғар басқыншыларымен 200 жылға созылған шайқас еді. Тарихта «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама»деген атпен қалған бұл қиян-кескі ұрыс ақыры қазақ халқының жеңісімен аяқталды. Ресей империясының отарлау саясатына қарсы қазақ даласында болған көтерілістің – 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысының да шоқтығы биік.Жеңіске жеткізбесе де , елдің бірлігін нығайтып кеткен бұл оқиға халқымыздың тарихынан ерекше орын алған. Жетпіс жылғы езгі мен бұғауды талқандауға үндеген 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы өзінің батылдығымен кезінде дүниежүзін дүр сілкіндірді.Осы оқиғадан кейін егемендік туы көтерілді. - Кім 1456 жылы жеке хандық құрды? -Қашан егемендіктің туы көтерілді? - Егемендікке қалай қол жеткіздік? -Желтоқсан оқиғасы қайда болды? - Қазақ халқы тәуелсіздік үшін не істеді? 1.1456 жылы Шайбани ұрпағынан бөлініп,қазақ халқы жеке хандық құрды. 2. 3. Тіркес екпін: Қазақ елі, тарихи оқиға,қазақ халқы, Желтоқсан оқиғасы,Тәуелсіз ел. Сөз екпіні: халықтың,тарихының, Талқандауға Дескриптор: Оқиғаларды ретімен жазады; Екпін түрлерін анықтайды; Сұрақтар құрастырады 2-тапсырма
2017жыл 1993жыл
1997жыл 2021жыл
Дискриптор: Тарихи оқиғалар суреттерін сәйкестіндіреді. Өлеңді жатқа жазып, сөз екпінін қояды.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















