Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні:физика |
Мектеп:Б.Момышұлы атындағы №22жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тығыздық |
Мұғалімнің аты жөні:Ш.Байдрахманова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. Тығыздықты есептеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.13 - тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.14 –сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады:тығыздық анықтамасын білу, өлшем бірліктерін айту. Көптеген оқушылар істей алады:тығыздықтың формуланы пайдаланып есептерді шығару, мысалдар келтіру. Кейбір оқушылар істей алады:сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибеде қолдана алу, формуланы қолданып күрделі есептерді шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Тығыздық – бұл ..скаляр шама ............. шама. Тығыздық – .......заттың бір өлшем көлеміндегі массасы......... болып табылады. Тығыздық ................ρ........ әрпімен белгіленеді. Тығыздықтың өлшем бірлігі .....кг/м3....................
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы –еңбекке, шығармашылық өсуіне, ортамен ынтымақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика – есептер шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану); Химия – сұйық және қатты денелерге тәжірибе жасау; Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Оқушы іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.1 Сәлемдесу. 1.2 Ән ұран орындау II. Үй тапсырмасын қайталау 1.Берілген мәндерді килограмм арқылы өрнектеңдер.
2. Қайталау тапсырмалары: Дене массасы дегеніміз не? Массаның қандай өлшем бірліктері бар? Дене массасын анықтаудың әдістерін сипаттаңыз. Дене көлемі дегеніміз не? ХБЖ өлшемі? Көлемнің қандай өлшем бірліктері бар? Дене көлемін анықтаудың әдістерін сипаттаңыз. |
Шамаларды кг айналдырады Сұрақтарға жауап береді |
Интер белсенді экран Сайд №2 Слайд№3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (17 мин) |
II. Жаңа сабақ -Заттың тығыздығы нені көрсететінін білетін боласыңдар -Заттың тығыдығын анықтады білеттін боласыңдар 1.Миға шабуыл «Мағынаны тану» 100г мақта 100г ағаш 100г темір заттарды парта үстіне қойылады, оларды салыстырамыз неге көлемдері әр түлі, қалай ойлайсыздар ? Төменде өлшемдері бірдей әртүрлі заттан жасалған шаршылар берілген
Олардың қайсысы ең ауыр? Қайсысы ең жеңіл? Неге олай ойлайсыздар? Оқушыларға сабақ тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. 2.Жаңа сабаққа бейне ролик https://youtu.be/qBvN3xrLaNw Заттың тығыздығы: затты құрайтын атомдардың массаларынан және затағы атомдармен молекулалардың өзара орналасуына тәуелді. Атомдардың массалары неғұрлым үлкен болса, соғұрлым заттың тығыздығы үлкен болады. Алюминий мен темірді, темір мен сынапты салыстыра отырып бұған көзіміз жетеді. Бірақ егер бір затты үш агрегаттық күйде қарастырсақ, осы үш түрде оның тығыздықтары әртүрлі болады. Қатты күйі. Атомдар бір-біріне жақын орналасады және күшті байланыста болады, сондықтан қатты күйде заттың тығыздығы ең үлкен болады. Сұйық күйі. Атомдар және молекулалары жақын орналасқан, бірақ өзара байланыстары қатты күйден төмендеу. Сондықтан сұйық күйде заттың тығыздықтары қатты күйден азырақ болады. Газ күйі. Молекулалары бір бірінен алыс орналасады, өзара байланысы да өте нәшар. Сәйкесінше газ күйінде заттың тығыздығы өте аз болады. Әдетте қатты денелер өз ертінділерінде батады. Мысалы, сары майдың бір бөлігі ерітілген майға батады, темір шегесі балқытылған темірге батады. Себебі заттың қатты күйдегі тығыздығы сұйықтағы тығыздықтан үлкен болады. Бұл қызық Әдетте қатты денелер өздерінің ертінділерінде батады. Бірақ! Қыстың күні су бетіндегі мұз батпайды, себебі мұздың тығыздығы аз суға қарағанда. Көлем бірлігіндегі заттың тығыздығына тең физикалық шама заттың тығыздығы деп аталады. Тығыздық дененің массасының оның көлемінің қатынасына тең
Мұнда: (рο) – заттың тығыздығы, m – заттың массасы, V-заттың көлемі. ХБЖ-де тығыздықтың өлшем бірлігі - 1 кг/м3 ; 1 м3 көлемдегі заттың массасы 1 кг болатын тығыздығы. Егер заттың тығыздығы мен көлемі белгілі болса, онда заттың массасын қалай анықтауға болады? Егер заттың тығыздығы мен массасы белгілі болса, ол кезде заттың көлемін қалай анықтауға болады? Белгілі бір массасы мен көлемі бар заттың тығыздықтарын есептеулер арқылы есептеп алынған мәндері бар. Біз заттың үш күйі болатынын білеміз. Олар: қатты, сұйық және газ. Осы заттың үш күйіне тән тығыздықтың мәндері кестеде берілген.
Стикерлердегі сұрақтар
Қалыптастырушы бағалау
|
Берілген заттарға қарап өз ойларын жеткізеді не үшін көлемдері әр түрлі заттардың массасы тең бола алады Жаңа сабақты тыңдап керекті жерлерін дәптерге жазып отырады |
Мақта,ағаш,темір Слайд №4 Слайд №5 Су, стакан, тұз, жұмыртқа мұз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(7мин) |
III.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс Қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау «Әр түрлі заттардан жасалған цилиндлердің және сұйықтық судың тығыздығын анықтау» Алдын ала оқушылар партасында таразы, гір тастары, әр түрлі заттардащн жасалған цилиндрлер, мензурка, су дайындалып қойылады. Оқушылар дененің массасын өлшейді, мензуркаға салып дененің көлемін ашықтап алады. Осы нәтижелермен дененің тығыздығын есептеп оны 199 беттегі 6-кестедегі қатты денелердің тығыздықтарымен салыстырып, дене қандай заттан жасалғандығын анықтайды «Судың тығыздығын анықтау» |
Қалыптастырушы бағалау
|
Ағаш, темір, кубиктер, сызғыш, таразы
Оқулықтар, тәжірибеге қажетті құралдар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
( 10мин) |
І. Жеке жұмыс «Сұрақ бізден, жауап сізден» Әр оқушы өзінің сенсорлы телефонымен ссылка арқылы жұмыс жасайды
ІІ.Кілт сөздермен жұмыс Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия Тығыздық – бұл ..скаляр шама ....... шама. Тығыздық – .......заттың бір өлшем көлеміндегі массасы.... болып табылады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Байдрахманова Шынар ДаулетбековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "Тығыздық"7-сынып
Тақырып бойынша 16 материал табылды
"Тығыздық"7-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
7 сыныпқа арналған "Тығыздық" тақырыбына ашық сабаққа қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















