№6 сабак
Сабак такырыбы: : Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. №3.Зертханалық жұмыс
|
Бөлім: |
8.1А Жасушалық биология |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: 24.09.24ж |
Сыныбы : 8 в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. №3.Зертханалық жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.1 балдырлар, мүктер,қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
балдыр мен мүк, қырықжапырақтәріздестер ерешелігін түсінеді; - ашық және жабықтұқымдыар ерекшеліктерін сипаттайды |
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Бөлмедегі заттар» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) топқа бөлу: «Өсімдіктер» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Бөлмедегі заттар» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Өсімдіктерр» суреті бойынша топтарға бірігеді.(балдырдар, ашықтұқымдылар, гүлдер суреті) |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұралады « |
Оқушылар «Серпілген сауал» арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ «Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер» 2-топ. «Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдылар» 3-топ « Гүлді өсімдіктер н/е жабық тұқымдылар» туралы таблица суреттерді пайдаланып талқылау ұйымдастырады |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды, таблица суреттерді пайдаланып постер жасап қорғайды |
Кері байланыс: «Сэндвич» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 20мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. 1-тапсырма «Суретті жікте!» тәсіліСуретте берілген өсімдіктерге назар аударыңыз. Жіктеңіз.
3-зертханалық жұмыс
Жұмыс
барысы
|
Тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін тапсырма орындайды.
«Суретті жікте!» тәсілі арқылысуретте берілген өсімдіктерді жіктейді.Нұсқаулық бойынша
зертханалық жұмыс орындайды
|
ҚБ: «Білім шамы» арқылы бағалау ҚБ: «Білім шамы» арқылы бағалау
|
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||
|
4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 5 оку |
|
|
|
.
«Шындық» «Жалған» ойыны
-
-
№
Сұрақтар
Ш
Ж
1
Мүктерді зерттейтін ғылым бриология деп аталады
Ш
2
Шымтезек мүгінің латынша атауы сфагнум
Ш
3
Мүктер құрғақ жерлерде тіршілік етеді
Ж
4
Мүктерде тамырдың қызметін ризоидтар атқарады
Ш
5
Емен, қарағаш ашықтұқымдыларға жатады
Ж
6
Қырықбуындар мен қырықжапырақтәрізділер төменгі
сатыдағы споралы өсімдіктер
Ж
7
Барлық қырықжапырақтәрізділер көпжылдық
шөптесін өсімдіктер
Ш
8
Шырша, арша, самырсын, қарағай ашықтұқымдыларға
жатады
Ш
9
Жабықтұқымды өсімдіктерде ең алғаш жеміс түзілетін
жыныстық көбеюдің жаңа мүшесі гүл пайда болды
Ш
10
Ашықтұқымдылар спора арқылы көбейеді
Ж
-
2-тапсырма «Суретті жікте» әдісі
Суретте берілген балдырларды біржасушалы, қауымды және көпжасушалыларға жіктеңдер

|
Біржасушалы балдырлар |
|
|
Қауымды балдырлар |
|
|
Көпжасушалы балдырлар |
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыңайтқыш
Тыңайтқыш
№6 сабак
Сабак такырыбы: : Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. №3.Зертханалық жұмыс
|
Бөлім: |
8.1А Жасушалық биология |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: 24.09.24ж |
Сыныбы : 8 в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. №3.Зертханалық жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.1 балдырлар, мүктер,қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
балдыр мен мүк, қырықжапырақтәріздестер ерешелігін түсінеді; - ашық және жабықтұқымдыар ерекшеліктерін сипаттайды |
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Бөлмедегі заттар» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) топқа бөлу: «Өсімдіктер» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Бөлмедегі заттар» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Өсімдіктерр» суреті бойынша топтарға бірігеді.(балдырдар, ашықтұқымдылар, гүлдер суреті) |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұралады « |
Оқушылар «Серпілген сауал» арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ «Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер» 2-топ. «Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдылар» 3-топ « Гүлді өсімдіктер н/е жабық тұқымдылар» туралы таблица суреттерді пайдаланып талқылау ұйымдастырады |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды, таблица суреттерді пайдаланып постер жасап қорғайды |
Кері байланыс: «Сэндвич» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 20мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. 1-тапсырма «Суретті жікте!» тәсіліСуретте берілген өсімдіктерге назар аударыңыз. Жіктеңіз.
3-зертханалық жұмыс
Жұмыс
барысы
|
Тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін тапсырма орындайды.
«Суретті жікте!» тәсілі арқылысуретте берілген өсімдіктерді жіктейді.Нұсқаулық бойынша
зертханалық жұмыс орындайды
|
ҚБ: «Білім шамы» арқылы бағалау ҚБ: «Білім шамы» арқылы бағалау
|
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||
|
4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 5 оку |
|
|
|
.
«Шындық» «Жалған» ойыны
-
-
№
Сұрақтар
Ш
Ж
1
Мүктерді зерттейтін ғылым бриология деп аталады
Ш
2
Шымтезек мүгінің латынша атауы сфагнум
Ш
3
Мүктер құрғақ жерлерде тіршілік етеді
Ж
4
Мүктерде тамырдың қызметін ризоидтар атқарады
Ш
5
Емен, қарағаш ашықтұқымдыларға жатады
Ж
6
Қырықбуындар мен қырықжапырақтәрізділер төменгі
сатыдағы споралы өсімдіктер
Ж
7
Барлық қырықжапырақтәрізділер көпжылдық
шөптесін өсімдіктер
Ш
8
Шырша, арша, самырсын, қарағай ашықтұқымдыларға
жатады
Ш
9
Жабықтұқымды өсімдіктерде ең алғаш жеміс түзілетін
жыныстық көбеюдің жаңа мүшесі гүл пайда болды
Ш
10
Ашықтұқымдылар спора арқылы көбейеді
Ж
-
2-тапсырма «Суретті жікте» әдісі
Суретте берілген балдырларды біржасушалы, қауымды және көпжасушалыларға жіктеңдер

|
Біржасушалы балдырлар |
|
|
Қауымды балдырлар |
|
|
Көпжасушалы балдырлар |
|

шағым қалдыра аласыз
Стоп кадр»













