Тыныс алу мүшелері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Тыныс алу мүшелері

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақта оқушының эксперимент жасап қорытынды жасады. Лор дәрігер ата-анамен тікелей онлайн байланысқа шығып сауалдар қойды. 3Д форматта тыныс алу мүшелерімен оқушылар қызығушылықпен танысты.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Адам

Педагогтің аты-жөні:

Ләтіпова Тәттігүл Шайхықызы

Күні:

15.10.24

Сынып:

3 А СЫНЫП


Сабақтың тақырыбы:

10 сабақ Тыныс алу мүшелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 - адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;

3.2.3.3 - тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;

3.2.3.5 - адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру

3.1.2.2. жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау

Сабақтың мақсаты:

Адамның тыныс алу жүйесімен танысады. Эсперимент жасайды, түсіндіреді.Түрлі аурулардан қорғану жолдарын сипаттайды.

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу,

заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут











Сабақ

тың ортасы

25 минут





Экспери-мент жасау



















Практикалық бөлім


















5 мин














Сабақты қорыту

5минут











Сабақты қорыту






















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту.

Ой қозғау

Логикалық тапсырма.

  1. Қай санда қанша әріп болса сонша сонша сан бар? 4

  2. Теңізде қандай тас болмайды? \Құрғақ\

  3. Қандай ыдысқа су көп кетеді? \Тесік\

  4. Талда 10 торғай отыр. Оның екеуін аңшы атып алды. Нешеуі қалды?\2\


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

«Ас қайда қорытылады?» тақырыбы бойынша сұрақтар

-Асқорыту дегеніміз не?

-Асқорытуға қандай ағзалар қатысады?

-Асқорыту удерісі қалай жүреді?

-Балалар оқуға, ойнауға күш-қуатты қайдан алады?

-Қуат алу үшін қалай тамақтану керек?


Жаңа тақырып. Тыныс алу мүшелері.


1-тапсырма

Өзіңді бақыла.

-Балалар , біз дем алмай қанша уақытқа шыдай аламыз екен, байқап көрейік.

Демді ішке ұстауды таймер арқылы бақылау.

-Не байқадыңдар?

-Адам өмір сүру үшін ең бастысы не керек екен?


2-тапсырма

Терең дем ал. Не байқадың?

Ал енді деміңді сыртқа шығар.Не өзгерді?

-Енді орныңнан тұрып . отырып жаттығу жаса. Не өзгерді?


«Nearpod 3D» әдісімен тыныс алу жүйесінің қызметімен таныстыру.

Тыныс алу жүйесі неден тұрады?\Мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмей , кеңірдек, ауатамырлар, өкпе\

Ағзаның қалай тыныс алатынын түсіндіру.Ауаның ағзадағы қозғалысын,жолын көрсетіледі. Өкпенің негізгі қызметіне тоқталу.



3-тапсырма

«Мен зерттеушімін».

Тәжірибе жасау

Мақсаты- Өкпеге ауа қалай жиналатынын көрсету.

Ағзаның қалай тыныс алатынын түсіндіру.

Қорытындыны дәптерге жазу


Тыныс алғанда өкпе үлкейеді, дем шығарғанда кішірейеді.

4- тапсырма

Жұптық тапсырма.

-Тыныс алу жүйесінің мүшелерін тауып жазу.

-Өкпенің негізгі қызметін жазу.



Сергіту сәті

Нейрожаттығу « Құлақ пен мұрын»


5-тапсырма

Дәрігермен онлайн сұхбат.

-Суық тигенде неліктен мұрыннан су ағады?

-Тұмаудан қалай сақтануға болады?

- Мұрын неге бітеледі?

- Адамдар неге түшкіреді?

-Дұрыс тыныс алу үшін не істеу керек? тб






6-тапсырма.

Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар.

1. Тыныс алу жүйесі неден тұрады?

2. Тыныс алу дегеніміз не?

3. Мұрын тағы қандай қызмет атқарады?

4. Тыныс алу жүйесінің басты мүшесі ?

5. Өкпеге ауа не арқылы келеді?

6. Өкпеде қандай үдеріс жүреді?

7. Адам не үшін тыныс алады?

8. Кеңірдектен кейін не орналасқан?

9. Ауа қандай мүшелер арқылы ағзаға өтеді?

10. Мұрын қуысында ауа қандай өзгеріске ұшырайды?


ЕҚБ

Түсіндір.

С- Иммундық жүйе немен күреседі?

Ж- Ағзаға түскен микробтармен күреседі.

С-Неге біз тоқтаусыз тыныс аламыз?

Ж-Ағзамызға оттек үнемі қажет болғандықтан.

С- Иммундық жүйені қалай қорғау керек? Ж-Дәруменге бай тағамдардар жеу,спортпен шұғылдану.

С- Тыныс алғанда, дем шығарғанда кеуде қуысы қалай өзгереді?

Ж-Тыныс алғанда кеуде қуысы кеңейеді, дем шығарғанда кішірейеді.

С- Өкпедегі газ алмасу үдерісі қалай жүреді?

Ж-Қанға оттекті оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығарады.


Үй тапсырмасы

Тақырыпты оқып, тыныс алу мүшелері жайында өз қорытындыңды жазып кел.


Кері байланыс


AutoShape 2

Рефлексия.

Сәйкестендір

Тапсырма


Мақсаты:










Сұрақтарға жауап береді










Тапсырмалар

ды орындайды






Таймер бойынша өзін сынап көреді.



Жауап береді








Ақпаратпен танысады








Макетін жасайды, түсіндіреді. Қорытынды жасайды

Дәптерге орындайды




Тапсырмалар

ды жұптаса отырып орындайды.







Тікелей эфирде дәрігерге сауалдар қояды.










Сұраққа жауап береді
















Жеке жұмыс жасайды. Тыныс алу жүйесінің модельін жасайды

















Үй тапсырмасын алады



Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Дәрумен жеу » әдісі


Дескриптор:

«Ас қайда қорытылады?» тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді. -1б


Тамаша!






Дескриптор:

Өзіне бақылау жасайды-1б

Тыныс алу жүйесі туралы түсінігі бар-1б

Кереметсіңдер!


Дескриптор:

Тыныс жолының ерекшелігін түсіндіреді-1б



Дескриптор:

Тыныс алу жүйесімен танысып, ол туралы айтады-1б


Дескриптор:

Тыныс алу жүйесіннің макетін жасайды, түсіндіреді. -1б

Керемет!


Дескриптор:

Тапсырмалар

ды жұптаса отырып орындайды- 1б






Дескриптор: Сұрақтар қоя алады-1б


Тамаша!






Дескриптор:

Сұраққа жауап береді. 1б

Тамаша!












Дескриптор:

Берілген тапсырма бойынша ақпараттар береді Тыныс алу жүйесінің модельін жасайды -1б














«Мидың қуаты» әдісі















Суреттер














Сағат












Инт тақта видеотүсіндірме

Суреттер.

Муляж





Түтікшелер, целофан қапшық, скотч




Дәптнрмен жұмыс


үлестірмелер






қимылдар


















Суреттер






Тақта

Бөліктерден құрастыру


































Shape1

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10



Иммундық жүйе немен күреседі?

Иммундық жүйені қалай қорғау керек?

Өкпедегі газ алмасу үдерісі қалай жүреді?

Неге біз тоқтаусыз тыныс аламыз?

Тыныс алғанда, дем шығарғанда кеуде қуысы қалай өзгереді?














1. Үй тапсырмасы

-Асқорыту дегеніміз не?

-Асқорытуға қандай ағзалар қатысады?

-Асқорыту удерісі қалай жүреді?

-Балалар оқуға, ойнауға күш-қуатты қайдан алады?

-Қуат алу үшін қалай тамақтану керек?

2.Өзіңді бақыла. Таймер қосу

-Балалар , біз дем алмай қанша уақытқа шыдай аламыз екен, байқап көрейік.

Демді ішке ұстауды таймер арқылы

бақылау.

-Не байқадыңдар?

-Адам өмір сүру үшін ең бастысы не керек екен

2-тапсырма.

Терең дем ал. Не байқадың?

Ал енді деміңді сыртқа шығар.Не өзгерді?

-Енді орныңнан тұрып . отырып жаттығу жаса. Не өзгерді?

3. ВидеоТыныс алу жүйесінің қызметімен таныстыру.

4.«Мен зерттеушімін».

Тәжірибе жасау

Мақсаты- Өкпеге ауа қалай жиналатынын көру.

Ағзаның қалай тыныс алатынын түсіну. Қорытынды жасау

Дәптерге жазу

5. Жұптық тапсырма.

-Тыныс алу жүйесінің мүшелерін тауып жазу.

-Өкпенің негізгі қызметін жазу.

Сергіту сәті

6.Нейрожаттығу « Құлақ пен мұрын»

5-тапсырма

Дәрігермен онлайн сұхбат.

-Суық тигенде неліктен мұрыннан су ағады?

-Тұмаудан қалай сақтануға болады?

- Мұрын неге бітеледі?

- Адамдар неге түшкіреді?

-Дұрыс тыныс алу үшін не істеу керек?





6. Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар.

ЕҚБ

Түсіндір.

С- Иммундық жүйе немен күреседі?

Ж- Ағзаға түскен микробтармен күреседі.

С-Неге біз тоқтаусыз тыныс аламыз?

Ж-Ағзамызға оттек үнемі қажет болғандықтан.

С- Иммундық жүйені қалай қорғау керек?

Ж-Дәруменге бай тағамдардар жеу,спортпен шұғылдану.

С- Тыныс алғанда, дем шығарғанда кеуде қуысы қалай өзгереді?

Ж-Тыныс алғанда кеуде қуысы кеңейеді, дем шығарғанда кішірейеді.









































«ЖАЙСАҢ БАЛА» жеке бастауыш мектеп-гимназиясы















Жаратылыстану пәнінен ашық-көрнекі сабақ

Тақырыбы «Тыныс алу мүшелері»

3 «А» сыныбы







Өткізген Ләтіпова Т.Ш

















2024-25 оқу жылы

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2024
232
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі