Тексерілді:
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«О.Жандосов атындағы орта мектеп интернат» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 4-сабақ
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кошакаева А |
|
|
Күні: |
22.11 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 - тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның қалай тыныс алатынын біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Амандасу,сыныпты түгендеу 2.Өткенге шолу :«Адам» бөлімі бойынша «Шеңбердегі балалар» әдісі -Адам күніне неше сағат тамақтанғаны дұрыс?(3) -Астың ағза арқылы саяхаты неше сағат?(18) -Ас қорытуды қалай жеңілдетуге болады?(тамақты асықпай мұқият шайнау) -Тыныс алу мүшелеріне нелер жатады? -Қалай тыныс алған дұрыс,аязды күндері ше? Ой қозғау. 1.Сыныпқа өздерінің сынып бойынша төңкеріліп тұрған суретін көрсетіп ,сұрақ қою - Сурет қайтіп тұр? -Дұрыс,балалар,төңкеріліп тұр. - Ендеше бүгінгі сабақтың жүйесін өзгертеміз, «Төңкерілген сынып» әдісімен өтеміз.Үйге «Тыныс алу құпиялары» туралы оқып, білімдеріңді кеңейтіп келіңдер дегенмін. |
Шеңберге тұрып, мұғалімнің сұрағын бір-біріне түсіндіру арқылы жауап береді. Тақырыпты ашады |
Сұраққа жауап мадақтау |
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
1- тапсырма. Пазлдар • Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайды? • Ағзада ауа қандай жолдардан өтеді? 2-тапсырма. Сөздік жұмысы. Көкет- (лат. diaphragma) - көкірек және құрсақ қуыстарын бір-бірінен бөліп тұрған, пішіні күмбез тәрізді жалпақ жұқа бұлшық ет Диаграммамен түсіндіру,салыстыру
Қолдарын кеуделеріне қойып терең тыныс алу және қалыпты тыныс алу. Терең тыныс шығару мен қалыпты тыныс шығару көлемін салыстыру. 3- тапсырма. Зертте. Терең тыныс шығарудың көлемі қандай болады? Тәжірибе жасау: Су құйылған ыдысқа су құйылған бөтелкені басын төмен қаратып, алақанмен жауып, су бар ыдысқа батырып төңкеру. Бөтелкенің ернеуі суға батып тұратындай етіп ұстау. Пластик түтікшені су құйылған 1,5 л пластик бөтелкенің аузына тығу. Ауамен терең дем алып, демді пластик түтікше арқылы бөтелкеге үрлеу. Бөтелкеден қанша су шыққанын анықтау. Соған байланысты өкпедегі ауаның көлемін білуге болатынын түсіндіру. Қорытынды:түтікше арқылы бөтелкеге кірген ауа суды итеріп шығарды. Шыққан судың деңгейін өлшеу арқылы ауаның да көлемін өлшеуге болады. Әрбір адамның дем шығару көлемі әртүрлі болады. Сергіту сәті 4.Сен білесің бе? 5.Ойлан. Біз неліктен түшкіреміз,жөтелеміз? 6.Жұптық жұмыс. «Қабырғаңмен кеңес» 7.Тыныс алу жаттығулары |
-Сұрақтарға жауап береді. Мозайканы жинайды
Диаграмма арқылы екі бала түсіндіреді. Балалар жасайды
Тәжірибе жасау
Сергиді өкпені үрлейді Жұппен жұмыс Үрлейді ойнайды иіскейді |
мақтау |
Оқулық пазл слайд сурет диаграмма постерлер Оқулық Су құйылған ыдыс Су құйылған 1,5 л пластик бөтелке Пластик түтікше Буклет өкпе Парақша Салфеткадан гүл, футбол алаңы |
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Құпия(орындық астындағы конфет) Сабаққа қатысып отырған мұғалімдер 1,2,3, орын медальдарымен марапаттайды Рефлексия: «Өкпелеме» әдісі бойынша өтеді. . |
Бағалау. Тақтадағы екі өкпеге,түсіндім,түсінбедім деп стикерге жазып жапсырады.. |
Орындар жеке жеке беріледі |
Конфет медальдар стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу мүшелері.3 сынып.жаратылыстану
Тыныс алу мүшелері.3 сынып.жаратылыстану
Тексерілді:
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«О.Жандосов атындағы орта мектеп интернат» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 4-сабақ
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кошакаева А |
|
|
Күні: |
22.11 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 - тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның қалай тыныс алатынын біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Амандасу,сыныпты түгендеу 2.Өткенге шолу :«Адам» бөлімі бойынша «Шеңбердегі балалар» әдісі -Адам күніне неше сағат тамақтанғаны дұрыс?(3) -Астың ағза арқылы саяхаты неше сағат?(18) -Ас қорытуды қалай жеңілдетуге болады?(тамақты асықпай мұқият шайнау) -Тыныс алу мүшелеріне нелер жатады? -Қалай тыныс алған дұрыс,аязды күндері ше? Ой қозғау. 1.Сыныпқа өздерінің сынып бойынша төңкеріліп тұрған суретін көрсетіп ,сұрақ қою - Сурет қайтіп тұр? -Дұрыс,балалар,төңкеріліп тұр. - Ендеше бүгінгі сабақтың жүйесін өзгертеміз, «Төңкерілген сынып» әдісімен өтеміз.Үйге «Тыныс алу құпиялары» туралы оқып, білімдеріңді кеңейтіп келіңдер дегенмін. |
Шеңберге тұрып, мұғалімнің сұрағын бір-біріне түсіндіру арқылы жауап береді. Тақырыпты ашады |
Сұраққа жауап мадақтау |
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
1- тапсырма. Пазлдар • Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайды? • Ағзада ауа қандай жолдардан өтеді? 2-тапсырма. Сөздік жұмысы. Көкет- (лат. diaphragma) - көкірек және құрсақ қуыстарын бір-бірінен бөліп тұрған, пішіні күмбез тәрізді жалпақ жұқа бұлшық ет Диаграммамен түсіндіру,салыстыру
Қолдарын кеуделеріне қойып терең тыныс алу және қалыпты тыныс алу. Терең тыныс шығару мен қалыпты тыныс шығару көлемін салыстыру. 3- тапсырма. Зертте. Терең тыныс шығарудың көлемі қандай болады? Тәжірибе жасау: Су құйылған ыдысқа су құйылған бөтелкені басын төмен қаратып, алақанмен жауып, су бар ыдысқа батырып төңкеру. Бөтелкенің ернеуі суға батып тұратындай етіп ұстау. Пластик түтікшені су құйылған 1,5 л пластик бөтелкенің аузына тығу. Ауамен терең дем алып, демді пластик түтікше арқылы бөтелкеге үрлеу. Бөтелкеден қанша су шыққанын анықтау. Соған байланысты өкпедегі ауаның көлемін білуге болатынын түсіндіру. Қорытынды:түтікше арқылы бөтелкеге кірген ауа суды итеріп шығарды. Шыққан судың деңгейін өлшеу арқылы ауаның да көлемін өлшеуге болады. Әрбір адамның дем шығару көлемі әртүрлі болады. Сергіту сәті 4.Сен білесің бе? 5.Ойлан. Біз неліктен түшкіреміз,жөтелеміз? 6.Жұптық жұмыс. «Қабырғаңмен кеңес» 7.Тыныс алу жаттығулары |
-Сұрақтарға жауап береді. Мозайканы жинайды
Диаграмма арқылы екі бала түсіндіреді. Балалар жасайды
Тәжірибе жасау
Сергиді өкпені үрлейді Жұппен жұмыс Үрлейді ойнайды иіскейді |
мақтау |
Оқулық пазл слайд сурет диаграмма постерлер Оқулық Су құйылған ыдыс Су құйылған 1,5 л пластик бөтелке Пластик түтікше Буклет өкпе Парақша Салфеткадан гүл, футбол алаңы |
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Құпия(орындық астындағы конфет) Сабаққа қатысып отырған мұғалімдер 1,2,3, орын медальдарымен марапаттайды Рефлексия: «Өкпелеме» әдісі бойынша өтеді. . |
Бағалау. Тақтадағы екі өкпеге,түсіндім,түсінбедім деп стикерге жазып жапсырады.. |
Орындар жеке жеке беріледі |
Конфет медальдар стикер |
шағым қалдыра аласыз














