Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Жалпыəскери газтұмылдырық, оның қолданылуы жəне құрылысымен танысу. 2. Азаматтық газтұмылдырық құрылысының ерекшелігін білу. 3. Дулыға-бетпердені таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау жəне қалтаға салуды үйрену. 4. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, оны зақымданған адамға кигізу тәсілдерін меңгеру. 5. Ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану. 6. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдарымен танысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Газтұмылдырықтың бөліктері мен кию ретін біледі, орындай алады Оқушылардың басым бөлігі: Зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану ерекшеліктерін біледі, дұрыс және жылдам орындай алады Кейбір оқушылар: Газтұмылдырықты кию, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану нормативтерін орындай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
3' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу 1. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарына нелер жатады? Газтұмылдырық кіші ауқымды сүзгілі-сіңіруші құтыдан және бет бөлігінен (дулыға-бетперде немесе бетперде) тұрады. Оның жиынтығына сөмке, шыныны буланудан сақтайтын бу жұқпас үлдірше кіреді. Түріне байланысты газтұмылдырық жиынтығына сөйлесу құрылғы-мембранасы, үстеме нығыздағыш манжеттер, су өткізбейтін қап, фляга мен клапанды қақпақ және бирка кіруі мүмкін. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5'' |
Түсіну Газтұмылдырық пен респиратордың кию және шешу реттерімен таныстырамын. |
Қарайды, жасап көреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
18' |
Қолдану Үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беріп, үш оқу жаттығу орнына жіберемін.
Әрбір 7 мин. сайын оқу жаттығу орындары ауыстырылып отырылады.
Талдау Оқу жаттығу орындарын взвод командирінің орынбасарымен аралап жүріп ескерту жасаймын, көрсетемін. |
І оқу жаттығу орнына 1-бөлімше барып №1 – газ тұмылдырықты кию, №2 – респираторды кию нормативтерін орындауға жаттығады. ІІ оқу жаттығу орнына 2-бөлімше барып, №3 – «зақымдалған адамға» газ тұмылдырық кигізу нормативтерін орындауға жаттығады. ІІІ оқу жаттығу орнына 3-бөлімше барып, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану нормативтерін орындауға жаттығады. Оқушылар сұрақтар қояды, жаттығуларды дұрыс әрі жылдам жасауға тырысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
4' |
Жинақтау Взводты сапқа тұрғызып, газтұмылдырықты кию нормативтерін орындатамын. |
Газтұмылдырықты кию нормативтерін орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс Жақсы жұмыс жасаған бөлімше командирлерін атап өтемін. Үйге тапсырма беру §5 Мақта-дәке таңғышын дайындау |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Жалпыəскери газтұмылдырық, оның қолданылуы жəне құрылысымен танысу. 2. Азаматтық газтұмылдырық құрылысының ерекшелігін білу. 3. Дулыға-бетпердені таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау жəне қалтаға салуды үйрену. 4. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, оны зақымданған адамға кигізу тәсілдерін меңгеру. 5. Ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану. 6. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдарымен танысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Газтұмылдырықтың бөліктері мен кию ретін біледі, орындай алады Оқушылардың басым бөлігі: Зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану ерекшеліктерін біледі, дұрыс және жылдам орындай алады Кейбір оқушылар: Газтұмылдырықты кию, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану нормативтерін орындай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
3' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу 1. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарына нелер жатады? Газтұмылдырық кіші ауқымды сүзгілі-сіңіруші құтыдан және бет бөлігінен (дулыға-бетперде немесе бетперде) тұрады. Оның жиынтығына сөмке, шыныны буланудан сақтайтын бу жұқпас үлдірше кіреді. Түріне байланысты газтұмылдырық жиынтығына сөйлесу құрылғы-мембранасы, үстеме нығыздағыш манжеттер, су өткізбейтін қап, фляга мен клапанды қақпақ және бирка кіруі мүмкін. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5'' |
Түсіну Газтұмылдырық пен респиратордың кию және шешу реттерімен таныстырамын. |
Қарайды, жасап көреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
18' |
Қолдану Үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беріп, үш оқу жаттығу орнына жіберемін.
Әрбір 7 мин. сайын оқу жаттығу орындары ауыстырылып отырылады.
Талдау Оқу жаттығу орындарын взвод командирінің орынбасарымен аралап жүріп ескерту жасаймын, көрсетемін. |
І оқу жаттығу орнына 1-бөлімше барып №1 – газ тұмылдырықты кию, №2 – респираторды кию нормативтерін орындауға жаттығады. ІІ оқу жаттығу орнына 2-бөлімше барып, №3 – «зақымдалған адамға» газ тұмылдырық кигізу нормативтерін орындауға жаттығады. ІІІ оқу жаттығу орнына 3-бөлімше барып, ақауы бар газтұмылдырықты пайдалану нормативтерін орындауға жаттығады. Оқушылар сұрақтар қояды, жаттығуларды дұрыс әрі жылдам жасауға тырысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
4' |
Жинақтау Взводты сапқа тұрғызып, газтұмылдырықты кию нормативтерін орындатамын. |
Газтұмылдырықты кию нормативтерін орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс Жақсы жұмыс жасаған бөлімше командирлерін атап өтемін. Үйге тапсырма беру §5 Мақта-дәке таңғышын дайындау |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
АӘТД электронды
оқулығы













