
МУСАЕВ ЕРЛАН АБДИХАНОВИЧ
«Түркістан облысы, Жетісай ауданы,
«Қ. Сәтбаев атындағы №48 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
пәні оқытушы ұйымдастырушы
10.8.5.1. ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІН ҚОРҒАУ ҚҰРАЛДАРЫ
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Сабақ міндеттері:
маңызын түсіндіру. 2. Тәрбиелік: Жауапкершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Қауіпсіздік ережелерін практикада қолдану қабілетін дамыту. Күтілетін нәтиже: Оқушылар тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарының түрлерін атайды; Газтұмылдырықтың құрылымын және қолданылу ретін біледі; Қауіпсіздік дағдыларын меңгереді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары туралы білім беру; · Газтұмылдырықты және қарапайым қорғаныс құралдарын қолдануды үйрету; Қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға тәрбиелеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін және сабаққа дайындығын тексеру Алдыңғы білімді пысықтау. Сыныпты 2 топқа бөлу. «Қорапшадағы сұрақ » әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі Зейін шоғырландыру. Миға шабуыл
|
Сапқа тұру. Оқытушыға рапорт береді, сәлемдесу.
Санақ арқылы 2 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша жауап береді
Оқушылар өз пікірлерін білдіріп, тақырыпты ашады |
Сапалақ
бағалау Критериалды бағалау
қошемет |
саптық жарғы п оқулық |
|
|
Сабақтың ортасы
30
мин |
І. Жаңа сабақ түсіндіру (10 мин) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары:
Газтұмылдырықтың негізгі бөліктері: маска, сүзгі қорабы, клапандар жүйесі. Қолдану тәртібі: Газтұмылдырықты 7–10 секунд ішінде кию. Қарапайым жағдайдағы қорғаныс тәсілдері (дәке, суланған мата қолдану). Интерактивті тақтадан противогаз түрлерін көрсету. ІІ. Практикалық бөлім (15 мин) · Мұғалім газтұмылдырықды кигізу және шешу тәсілін көрсетеді. Газтұмылдырықты уақытқа кию; респираторды дұрыс тағу; мақта-дәке таңғышын қолдану. ІІІ. Бекіту (5 мин) «Сұрақ-жауап»: Газтұмылдырықтың қандай түрлерін білесіңдер? Респиратор мен мақта-дәке таңғышын қандай жағдайда қолданады? |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарының түрлерін дұрыс атау;
Газтұмылдырықты дұрыс қолдану; Қауіпсіздік шараларын сақтау. Оқушылар топпен тәжірибе жасайды: Практикалық сынақ: бір оқушы газтұмылдырықты кигізіп көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді. |
Топтық бағалау. "Басбар-мақ" әдісі
Қошемет
Мадақтау
Бағалау
|
(ГП-5, ГП-7 үлгілері), респиратор, Теріні қорғау киімдерінің үлгілері
Қауіпсіздік ережелері Интерак-тивті тақта, слайд, Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=V59_LTxcXPM |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма. 168- 175 бет §5. Оқу, тақырып соңындағы тапсырмаларды орындау. be.com/watch?v=u2TFO8u_OVE Кері байланыс. Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады. Бүгін сабақта: - Мен ... білдім. - Мен ... түсіндім. - Мен... үйрендім. -... білу қызықты болды. |
Тапсырманы дәптерлеріне жазып алады. Рефлексия. Оқушылар сабақтан алған білімдері мен әсерлерімен бөліседі. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушылар мен топтардың жетістіктері мен кемшіліктерін атау. |
Смайлик, Кесте |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІН ҚОРҒАУ ҚҰРАЛДАРЫ
ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІН ҚОРҒАУ ҚҰРАЛДАРЫ

МУСАЕВ ЕРЛАН АБДИХАНОВИЧ
«Түркістан облысы, Жетісай ауданы,
«Қ. Сәтбаев атындағы №48 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
пәні оқытушы ұйымдастырушы
10.8.5.1. ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІН ҚОРҒАУ ҚҰРАЛДАРЫ
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Сабақ міндеттері:
маңызын түсіндіру. 2. Тәрбиелік: Жауапкершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Қауіпсіздік ережелерін практикада қолдану қабілетін дамыту. Күтілетін нәтиже: Оқушылар тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарының түрлерін атайды; Газтұмылдырықтың құрылымын және қолданылу ретін біледі; Қауіпсіздік дағдыларын меңгереді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары туралы білім беру; · Газтұмылдырықты және қарапайым қорғаныс құралдарын қолдануды үйрету; Қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға тәрбиелеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін және сабаққа дайындығын тексеру Алдыңғы білімді пысықтау. Сыныпты 2 топқа бөлу. «Қорапшадағы сұрақ » әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі Зейін шоғырландыру. Миға шабуыл
|
Сапқа тұру. Оқытушыға рапорт береді, сәлемдесу.
Санақ арқылы 2 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша жауап береді
Оқушылар өз пікірлерін білдіріп, тақырыпты ашады |
Сапалақ
бағалау Критериалды бағалау
қошемет |
саптық жарғы п оқулық |
|
|
Сабақтың ортасы
30
мин |
І. Жаңа сабақ түсіндіру (10 мин) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары:
Газтұмылдырықтың негізгі бөліктері: маска, сүзгі қорабы, клапандар жүйесі. Қолдану тәртібі: Газтұмылдырықты 7–10 секунд ішінде кию. Қарапайым жағдайдағы қорғаныс тәсілдері (дәке, суланған мата қолдану). Интерактивті тақтадан противогаз түрлерін көрсету. ІІ. Практикалық бөлім (15 мин) · Мұғалім газтұмылдырықды кигізу және шешу тәсілін көрсетеді. Газтұмылдырықты уақытқа кию; респираторды дұрыс тағу; мақта-дәке таңғышын қолдану. ІІІ. Бекіту (5 мин) «Сұрақ-жауап»: Газтұмылдырықтың қандай түрлерін білесіңдер? Респиратор мен мақта-дәке таңғышын қандай жағдайда қолданады? |
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарының түрлерін дұрыс атау;
Газтұмылдырықты дұрыс қолдану; Қауіпсіздік шараларын сақтау. Оқушылар топпен тәжірибе жасайды: Практикалық сынақ: бір оқушы газтұмылдырықты кигізіп көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді. |
Топтық бағалау. "Басбар-мақ" әдісі
Қошемет
Мадақтау
Бағалау
|
(ГП-5, ГП-7 үлгілері), респиратор, Теріні қорғау киімдерінің үлгілері
Қауіпсіздік ережелері Интерак-тивті тақта, слайд, Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=V59_LTxcXPM |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма. 168- 175 бет §5. Оқу, тақырып соңындағы тапсырмаларды орындау. be.com/watch?v=u2TFO8u_OVE Кері байланыс. Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады. Бүгін сабақта: - Мен ... білдім. - Мен ... түсіндім. - Мен... үйрендім. -... білу қызықты болды. |
Тапсырманы дәптерлеріне жазып алады. Рефлексия. Оқушылар сабақтан алған білімдері мен әсерлерімен бөліседі. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушылар мен топтардың жетістіктері мен кемшіліктерін атау. |
Смайлик, Кесте |
|
шағым қалдыра аласыз














