|
Пәні:Биология |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.2С- Тыныс алу |
|||||||||||||||||
|
Мұғалім: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна |
|||||||||||||||||
|
Күні: 26.12.18 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7»а» |
Қатысқандар саны:13 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тыныс мүшелерінің аурулары. Тыныс мүшелерінің ауруларының себептері ен алдын алу жолдары(өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау) |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.4.6.Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіре алады |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Сурет бойынша тыныс мүшенің қоздырғышын анықтайды. Жұқтыру жолын сипаттайды. Тыныс алу мүшесін анықтайды |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларын атайды; Өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау ауруларының туындау себептерін түсіндіреді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Өкпе обыры(рак),бензопирен,палладио,висмут,бронхы демікпесі,бронхит,тұмау,интерферон,оксалин мазь,виролиз, туберкулез, Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Өкпе обырының туындау себебінің бірі ........... ..................сырттай белгісі тоқтамай жөтелу,кейде тұншығу. Бронхит....................................тарылуы. ..... ........ауа тамшылы жолмен тыныс алу мүшелері арқылы берілетін................... ауру. Вирустың қауіптілігі .........себептен туындайды. Өкпе ауруына .............жатады. Алдын алу шаралары ............... |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Академиялық сауаттылық,сыни тұрғысынан ойлау,адамгершілік. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия,медицина |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Презентация,интербелсенді тақта,дереккөздермен жұмыс |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу.Сыныпта ынтымақтастық атмосфера құру.Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау. «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі -Жаңа оқытылған 3 факті -Тақырыпта не қиын болды? -Тақырыпта не оңай болды?Бағалау.Смайликтер Қызығушылықты арттыру. Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. Мұнда проблеманы шешу жолдары қарастырылады. Бастама активити.Бейнебаян шылым шегу зияны туралы.Сұрақтарға жауап беру: Шылым құрамында қандай заттар болады? Шылым шегу қандай ауруларды тудырады? Шылым шегу адам үшін маңызы? 2.Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. «Конверттегі сұрақ»әдісі Қабілеті төмен оқушылармен жеке жұмыс
1 конверт.Венн диаграммасы
2 конверт.Маңызды үштік
|
Бейнебаян.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну. 1 топ. Тыныс алу мүшелерінің аурулары «DEAL» әдісі D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).
Кері байланыс. Бағалау . «От шашу» 2 топ. “Төрт сөйлем ” әдісі Тыныс алу мүшелері ауруларының себептері 1. Пікір. Өз көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Кері байланыс «Бас бармақ» Бағалау 3 топ. “Кубизм ”әдісі Тыныс алу мүшелері ауруларының алдын алу жолдары 1.Атаңыз 2.Сипаттаңыз 3.Салыстырыңыз 4.Түсіндіріңіз 5.Ерекшелігі 6.Маңызы
Кері байланыс Бағалау. «Смайликтермен» “Гаухарлар иерархиясы ”әдісі Белгілі бір сұраққа қатысты 9 идея беріледі. 1.Басымдық берген идеяны 1 орын қойыңыз. 2.Одан кейін 2 стикерді 2 орынға қойыңыз 3 .Стикерді 3 орынға қойыңыз Өзара талқылап өз пікірін білдіреді. Қорытынды: «Ақылдының алты қалпағы»әдісі Ақ-тыныс алу мүшелері аурулары түрлері Қызыл-тыныс алу мүшелері ауруларына сипатта Қара- тыныс алу мүшелері ауруларының ішіндегі ең қауіптісі? Сары-Осы аурулардан мүшелер қандай куй кешеді? Жасыл -тыныс алу мүшелері гигенасының ережелері Көк-тыныс алу мүшелерінің ауруларының алдын –алу тәсілдері |
|
|||||||||||||||
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу.Рефлексия: ҚҚҚ кестесі Маған қызық болған 2 нәрсе Маған қиын болған 2 нәрсе
Маған құнды болған 2 нәрсе
|
Стикерлер |
|||||||||||||||
|
|
Қосымша мәлімет |
|
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы: Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары(өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау)
Пәні:Биология
Сынып: 7
Пән мұғалімі: Сатаева Алтыншаш Муратбаева
2018-2019 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу мүшелерінің аурулары.Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын-алу жолдары.
Тыныс алу мүшелерінің аурулары.Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын-алу жолдары.
|
Пәні:Биология |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.2С- Тыныс алу |
|||||||||||||||||
|
Мұғалім: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна |
|||||||||||||||||
|
Күні: 26.12.18 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7»а» |
Қатысқандар саны:13 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тыныс мүшелерінің аурулары. Тыныс мүшелерінің ауруларының себептері ен алдын алу жолдары(өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау) |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.4.6.Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіре алады |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Сурет бойынша тыныс мүшенің қоздырғышын анықтайды. Жұқтыру жолын сипаттайды. Тыныс алу мүшесін анықтайды |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларын атайды; Өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау ауруларының туындау себептерін түсіндіреді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Өкпе обыры(рак),бензопирен,палладио,висмут,бронхы демікпесі,бронхит,тұмау,интерферон,оксалин мазь,виролиз, туберкулез, Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Өкпе обырының туындау себебінің бірі ........... ..................сырттай белгісі тоқтамай жөтелу,кейде тұншығу. Бронхит....................................тарылуы. ..... ........ауа тамшылы жолмен тыныс алу мүшелері арқылы берілетін................... ауру. Вирустың қауіптілігі .........себептен туындайды. Өкпе ауруына .............жатады. Алдын алу шаралары ............... |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Академиялық сауаттылық,сыни тұрғысынан ойлау,адамгершілік. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия,медицина |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Презентация,интербелсенді тақта,дереккөздермен жұмыс |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу.Сыныпта ынтымақтастық атмосфера құру.Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау. «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі -Жаңа оқытылған 3 факті -Тақырыпта не қиын болды? -Тақырыпта не оңай болды?Бағалау.Смайликтер Қызығушылықты арттыру. Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. Мұнда проблеманы шешу жолдары қарастырылады. Бастама активити.Бейнебаян шылым шегу зияны туралы.Сұрақтарға жауап беру: Шылым құрамында қандай заттар болады? Шылым шегу қандай ауруларды тудырады? Шылым шегу адам үшін маңызы? 2.Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. «Конверттегі сұрақ»әдісі Қабілеті төмен оқушылармен жеке жұмыс
1 конверт.Венн диаграммасы
2 конверт.Маңызды үштік
|
Бейнебаян.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну. 1 топ. Тыныс алу мүшелерінің аурулары «DEAL» әдісі D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).
Кері байланыс. Бағалау . «От шашу» 2 топ. “Төрт сөйлем ” әдісі Тыныс алу мүшелері ауруларының себептері 1. Пікір. Өз көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Кері байланыс «Бас бармақ» Бағалау 3 топ. “Кубизм ”әдісі Тыныс алу мүшелері ауруларының алдын алу жолдары 1.Атаңыз 2.Сипаттаңыз 3.Салыстырыңыз 4.Түсіндіріңіз 5.Ерекшелігі 6.Маңызы
Кері байланыс Бағалау. «Смайликтермен» “Гаухарлар иерархиясы ”әдісі Белгілі бір сұраққа қатысты 9 идея беріледі. 1.Басымдық берген идеяны 1 орын қойыңыз. 2.Одан кейін 2 стикерді 2 орынға қойыңыз 3 .Стикерді 3 орынға қойыңыз Өзара талқылап өз пікірін білдіреді. Қорытынды: «Ақылдының алты қалпағы»әдісі Ақ-тыныс алу мүшелері аурулары түрлері Қызыл-тыныс алу мүшелері ауруларына сипатта Қара- тыныс алу мүшелері ауруларының ішіндегі ең қауіптісі? Сары-Осы аурулардан мүшелер қандай куй кешеді? Жасыл -тыныс алу мүшелері гигенасының ережелері Көк-тыныс алу мүшелерінің ауруларының алдын –алу тәсілдері |
|
|||||||||||||||
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу.Рефлексия: ҚҚҚ кестесі Маған қызық болған 2 нәрсе Маған қиын болған 2 нәрсе
Маған құнды болған 2 нәрсе
|
Стикерлер |
|||||||||||||||
|
|
Қосымша мәлімет |
|
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы: Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары(өкпе обыры,астма,бронхит, туберкулез ,тұмау)
Пәні:Биология
Сынып: 7
Пән мұғалімі: Сатаева Алтыншаш Муратбаева
2018-2019 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз





















