
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. |
Мектеп: “Жәмеңке орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жексенбаева А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Тыныс алу процесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.3 -адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу; 7.5.1.4 тынысалу процесін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады-тыныс алу химизмін түсіну; -тыныс алудың жану реакциясы екенін түсіну; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Оттек, көміртек, сутек, азот, кальций, фосфат, калий, күкірт, хлор, магний Фотосинтез , католиз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер |
Ағзаға макро элементтер... өте қажет Тыныс алуда ең маңызды …- болып табылады тыныс алу мен жанудың ұқсастығы......-болып табылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірін–бірі бағалау барысында академиялық шындылықты сақтай білу, жұптық жұмыс істеу кезінде қарым-қатынас жасау, бірін-бірі тындай білу. Ақпаратты оқу барысында, ғаламтордан қажетті ақпаратты іздеу кезінде өздігінен білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power point . Бейнекөрсетілімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тағам құрамындағы қоректік заттар. Оттек,су және көмірқышқыл газының өмір үшін маңызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут |
Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау. Сыныптағы психологиялық ахуалды көтеру үшін оқушыларға қолпаштау сөзін айтудан бастау «Қара жәшік» стратегиясы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша топпен бірлесіп екі сөзден жазып салады. Сабақ соңында сол сөзді мағынасына кері байланыс жасайды |
Оттек. Сутек. Көміртек топ аттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3-9 минут 10-13 минут 14-30 минут 31-35 |
(E) оқушылар: Сөздер банкі әдісі арқылы тақырыпты анықтайды. -Ағзадағы химиялық элементтер ( Макро микро, ультро микро) 1,23 топ қа тапсырма «Ассоцияция» әдісі 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазу 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпта өздері білетін ақпаратты жаздыру 3-қадам Сол тақырып бойынша жазғандарына тұсаукесер жасау 4-қадам Тақырып бойынша алынған бүкіл ақпараттың тізімін жасау 1-топ оттегі тобы Органогендер 2-топ Сутегі тобы Макро элементтер 3-топ Көміртегі тобы Микроэлементтер . Ультрамикроэлементтер Есеп шығарады. Сергіту сәті «Пирамида» әдісі
Бейне көрсетілім Глюкозаның жануы қорытынды жасайды Бейнеролик «Тыныс алу» 1. Оттегі тобы Құйғы астында май шам жағу. 2. Сутегі тобы Әк суына үрлеу. 3. Көміртегі тобы Айнаға үрлеу тексеру үшін «үлкенсаусақ» көмегімен орындалатын сұрақ жауаптарды қолдану. Қалыптастырушы бағалау №1 Бағалау дескрипторлары:
Менің салмағым_____. Менің ағзам __________________________ құралған.
Қалыптастырушы бағалау №2 Бағалау дескрипторлары:
Тапсырма: «Құрауыштар» мәтіні бойынша адам ағзасында кездесетін элементтердің ролімен танысыңыз. Алынған мәліметтерді кестені толтыруда қолданыңыз. А) биогенді элементтің аталуы, символы; Ә)
2-тапсырма зертханалық жұмыс Қосымша 2 Оқушының аты-жөні: _____________________________________ Сыныбы: 7_____ Күні: __________
Қосымша 3 Қалыптастырушы бағалау №3 Бағалау дескрипторлары:
Тапсырма: Бос орындарды кілтті сөздерді қойып толтырып шығыңыз. Кілтті сөздер: тағам ішу, оттек, бұлшық ет, көмірқышқыл газы,глюкоза, тыныс алу
Бейне көрсетілім «Фотосинтез үдерісі қалай жүреді» Қалыптастырушы бағалау №4 Оқушының аты-жөні ___________________________ Сыныбы ____ Бағалау дескрипторы: Фотосинтез процесінің сөздік химиялық реакция теңдеуін жазады Фотосинтез процесінің маңызын түсіндіреді Тыныс алу мен фотосинтез арасындағы айырмашылықтарды келтіреді Фотосинтез процесі дегеніміз не? ______________________________________________________________________________________________________________________________________ Фотосинтез процесінің маңызы неде? ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ Фотосинтез – ......процесінің жүру реакциясын сөздік теңдеуін жаз. ______________________________________________________________________________________________________________________________________ Тыныс алу мен фотосинтез процесін салыстыр. ___________________________________________________________________ Бейне көрсетілім «Тыныс алу мен фотосинтезді салыстыру»
Кері байланыс Қара жәшіктегі сөздер бойынша сөйлеу |
Оқушылар әк суымен жұмыс жүргізу кезінде қорғаныс көзілдіріктерін киюлері керек.
Википедиядағытізім: http://en.wikipedia.org/wiki/Composition_of_the_human_body
http://alhimik.ru/kunst/man's_elem.html
әк суы, түтік, майшам, айна, желе тәрізді кәмпит, термометр
Адам ағзасындаоттегі: http://www.oxygen-review.com/human-body.html
Пайдалыкөмекшіжұмысшыпарақ: http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6044889
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 36-40 минут |
Рефлексия 2 жұлдыз, 1 тілек Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. Үйге тапсырма: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. |
Бір екеуін оқып беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды атай алады; Кейбір оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығының температураға тәуелділігін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады. |
-Топтық жұмыс; -Жеке жұмыс; -Зертханалық жұмыс арқылы; -Кері байланыс арқылы; -Қолдану дағдысын қалыптастыруға арналған тапсырманы талқылау арқылы; |
Ақ халат кигізу, партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу процесі
Тыныс алу процесі

|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. |
Мектеп: “Жәмеңке орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жексенбаева А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Тыныс алу процесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.3 -адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу; 7.5.1.4 тынысалу процесін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады-тыныс алу химизмін түсіну; -тыныс алудың жану реакциясы екенін түсіну; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Оттек, көміртек, сутек, азот, кальций, фосфат, калий, күкірт, хлор, магний Фотосинтез , католиз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер |
Ағзаға макро элементтер... өте қажет Тыныс алуда ең маңызды …- болып табылады тыныс алу мен жанудың ұқсастығы......-болып табылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірін–бірі бағалау барысында академиялық шындылықты сақтай білу, жұптық жұмыс істеу кезінде қарым-қатынас жасау, бірін-бірі тындай білу. Ақпаратты оқу барысында, ғаламтордан қажетті ақпаратты іздеу кезінде өздігінен білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power point . Бейнекөрсетілімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тағам құрамындағы қоректік заттар. Оттек,су және көмірқышқыл газының өмір үшін маңызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут |
Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау. Сыныптағы психологиялық ахуалды көтеру үшін оқушыларға қолпаштау сөзін айтудан бастау «Қара жәшік» стратегиясы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша топпен бірлесіп екі сөзден жазып салады. Сабақ соңында сол сөзді мағынасына кері байланыс жасайды |
Оттек. Сутек. Көміртек топ аттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3-9 минут 10-13 минут 14-30 минут 31-35 |
(E) оқушылар: Сөздер банкі әдісі арқылы тақырыпты анықтайды. -Ағзадағы химиялық элементтер ( Макро микро, ультро микро) 1,23 топ қа тапсырма «Ассоцияция» әдісі 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазу 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпта өздері білетін ақпаратты жаздыру 3-қадам Сол тақырып бойынша жазғандарына тұсаукесер жасау 4-қадам Тақырып бойынша алынған бүкіл ақпараттың тізімін жасау 1-топ оттегі тобы Органогендер 2-топ Сутегі тобы Макро элементтер 3-топ Көміртегі тобы Микроэлементтер . Ультрамикроэлементтер Есеп шығарады. Сергіту сәті «Пирамида» әдісі
Бейне көрсетілім Глюкозаның жануы қорытынды жасайды Бейнеролик «Тыныс алу» 1. Оттегі тобы Құйғы астында май шам жағу. 2. Сутегі тобы Әк суына үрлеу. 3. Көміртегі тобы Айнаға үрлеу тексеру үшін «үлкенсаусақ» көмегімен орындалатын сұрақ жауаптарды қолдану. Қалыптастырушы бағалау №1 Бағалау дескрипторлары:
Менің салмағым_____. Менің ағзам __________________________ құралған.
Қалыптастырушы бағалау №2 Бағалау дескрипторлары:
Тапсырма: «Құрауыштар» мәтіні бойынша адам ағзасында кездесетін элементтердің ролімен танысыңыз. Алынған мәліметтерді кестені толтыруда қолданыңыз. А) биогенді элементтің аталуы, символы; Ә)
2-тапсырма зертханалық жұмыс Қосымша 2 Оқушының аты-жөні: _____________________________________ Сыныбы: 7_____ Күні: __________
Қосымша 3 Қалыптастырушы бағалау №3 Бағалау дескрипторлары:
Тапсырма: Бос орындарды кілтті сөздерді қойып толтырып шығыңыз. Кілтті сөздер: тағам ішу, оттек, бұлшық ет, көмірқышқыл газы,глюкоза, тыныс алу
Бейне көрсетілім «Фотосинтез үдерісі қалай жүреді» Қалыптастырушы бағалау №4 Оқушының аты-жөні ___________________________ Сыныбы ____ Бағалау дескрипторы: Фотосинтез процесінің сөздік химиялық реакция теңдеуін жазады Фотосинтез процесінің маңызын түсіндіреді Тыныс алу мен фотосинтез арасындағы айырмашылықтарды келтіреді Фотосинтез процесі дегеніміз не? ______________________________________________________________________________________________________________________________________ Фотосинтез процесінің маңызы неде? ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ Фотосинтез – ......процесінің жүру реакциясын сөздік теңдеуін жаз. ______________________________________________________________________________________________________________________________________ Тыныс алу мен фотосинтез процесін салыстыр. ___________________________________________________________________ Бейне көрсетілім «Тыныс алу мен фотосинтезді салыстыру»
Кері байланыс Қара жәшіктегі сөздер бойынша сөйлеу |
Оқушылар әк суымен жұмыс жүргізу кезінде қорғаныс көзілдіріктерін киюлері керек.
Википедиядағытізім: http://en.wikipedia.org/wiki/Composition_of_the_human_body
http://alhimik.ru/kunst/man's_elem.html
әк суы, түтік, майшам, айна, желе тәрізді кәмпит, термометр
Адам ағзасындаоттегі: http://www.oxygen-review.com/human-body.html
Пайдалыкөмекшіжұмысшыпарақ: http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6044889
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 36-40 минут |
Рефлексия 2 жұлдыз, 1 тілек Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. Үйге тапсырма: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. |
Бір екеуін оқып беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды атай алады; Кейбір оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығының температураға тәуелділігін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады. |
-Топтық жұмыс; -Жеке жұмыс; -Зертханалық жұмыс арқылы; -Кері байланыс арқылы; -Қолдану дағдысын қалыптастыруға арналған тапсырманы талқылау арқылы; |
Ақ халат кигізу, партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















