|
Қысқа мерзімді сабақ жоспар |
Мектеп: «№25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бекбауова Камшат Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тыныс алу процесі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.5.1.4 тыныс алу және фотосинез процестерін түсіндіру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тыныс алу процесін және оған қатыстан мүшелерді біледі Жұтылған және шығарылған ауаның құрамын ажыратады Тыныс алу мен фотосинтез процестерін түсінеді. |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Тыныс алу процесін және оған қатыстан мүшелерді біледі Жұтылған және шығарылған ауаның құрамын ажыратады Тыныс алу мен фотосинтез процестерін түсінеді. |
|||||
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Білу, Түсіну, Қолдану |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Адам ағзасына енетін макроэлементтерді және микроэлементтерді таниды. Олардың биологиялық ролін түсінеді. Пәнге тән лексика мен терминология: Макорэлемент, микроэлемент оргоноген. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мұрын, ауыз, көмей |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету арқылы іске асады. Салауатты өмір салтын қалыптастыру |
|||||
|
Пәнаралық байбайланыстар |
Биология |
|||||
|
Бастапқы білім |
Оттекпен тыныс алып, көмірқышқыл газын бөлетінін біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтын басы Қызығушылықты ояту кезеңі 2мин 2мин 5 мин |
Сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу. Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Үйге берілген тапсырманы тексеру «Кім көп біледі» Сұрақ –жауап әдісі
Бұлар қандай заттар? Құрамында қандай заттар бар деп ойлайсыңдар? Адам ағзасына маңызы қандай Қоректік заттардың жетіспеуі организмге қалай әсер етеді? Тағамның құнарлығы қалай анықталады? Қ.Б. «Жарайсын!» әдісі қолдалынылады |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану 7 мин 3 мин |
Миға шабуыл: Жалпы сұрақ: Неліктен адам тыныс алады? Қанша уақыт тыныс алмай тұра алады? Осы сұрақтарға жауап ретінде үш топтан батыр жігіттер мен қыздарды ортаға шақырамын. 1 жаттығу жасатамын 2 мұрын қуысы мен ауыз қуыстарын жауып тұрғызамын. 3 жай тұру Осы нәтижелердің арқасында тыныс алу процесінің жүру жағдайларын білетін боламыз. 1 Көрсетілім көрсетемін. Онда адам ағзасының химиялық құрамы көрсетіледі, оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында. «Жабық және ашық сұрақ» әдісі Жабық сұрақтар: 1.Адам ағзасының ағзасының 99,9%-ін құрайтын макроэлементтер ме? 2.Жасушада өте көп мөлшерде кездесетін элементтер микроэлементтер ме? 3.Темір, иод, кальций микроэлементтерге жата ма? 4. Кальций металы қандай тағам түрлерінде кездеседі? 5. Магний металы қандай тағам түрлерінде кездеседі? Қ.Б.«Басбармақ» әдісі қолданылады Тың ақпараттар: «Гиннестің рекордтар кітабында» тынысты тежеу бойынша 22 мин нақты дерек тіркелген. Бұл нәтижеге арнайы даярлықтан соң қол жеткізген.
Оқушылар тапсырмаларын орындап болған соң нәтижелерін дұрыс жауабымен тексереді, балдарын жинақтайды. Осы суретпен берілген тапсырманы жазылым дағдысы бойынша дәптерлеріңе жазып қойыңдар. Оқушылар осы кестедегі негізгі ойды тұжырымдайды, ақпаратпен жұмыс істеу, іс-әрекетті жоспарлау дағдыларын дамытады. Осы тапсырманы орындау арқылы сабақты биологиямен байланыстырады. Кері байланыс: «Кемпірқосақ» әдісі, көмекке мұқтаж оқушыны анықтаймын. Сабақ бойы оқушы өзі жинаған балдарын жазып отырады. Бағаны сол балдарына қарай алады, ең көп жинап, сабақта белсенділік танытқан оқушы бес алады. |
Көрсетілім
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс 6 мин 2 мин |
Білімді тексеру мақсатында сұрақтар қойылады 1. Адамның тыныс алу үдерісін сипатта. 2.Тыныс алу мен жануды қолдайтын газ. 3.Тыныс алуда жүретін химиялық процесс Кері байланыс «Екі жұлдыз, бр тілек» Нені білді? Нені үйренді? Не әлі де түсініксіз? Сол анықталады.Қандай бағытта жұмыс жүргізу қажеттігі анықталады. |
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
|
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу процесі
Тыныс алу процесі
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспар |
Мектеп: «№25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бекбауова Камшат Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тыныс алу процесі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.5.1.4 тыныс алу және фотосинез процестерін түсіндіру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тыныс алу процесін және оған қатыстан мүшелерді біледі Жұтылған және шығарылған ауаның құрамын ажыратады Тыныс алу мен фотосинтез процестерін түсінеді. |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Тыныс алу процесін және оған қатыстан мүшелерді біледі Жұтылған және шығарылған ауаның құрамын ажыратады Тыныс алу мен фотосинтез процестерін түсінеді. |
|||||
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Білу, Түсіну, Қолдану |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Адам ағзасына енетін макроэлементтерді және микроэлементтерді таниды. Олардың биологиялық ролін түсінеді. Пәнге тән лексика мен терминология: Макорэлемент, микроэлемент оргоноген. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мұрын, ауыз, көмей |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету арқылы іске асады. Салауатты өмір салтын қалыптастыру |
|||||
|
Пәнаралық байбайланыстар |
Биология |
|||||
|
Бастапқы білім |
Оттекпен тыныс алып, көмірқышқыл газын бөлетінін біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтын басы Қызығушылықты ояту кезеңі 2мин 2мин 5 мин |
Сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу. Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Үйге берілген тапсырманы тексеру «Кім көп біледі» Сұрақ –жауап әдісі
Бұлар қандай заттар? Құрамында қандай заттар бар деп ойлайсыңдар? Адам ағзасына маңызы қандай Қоректік заттардың жетіспеуі организмге қалай әсер етеді? Тағамның құнарлығы қалай анықталады? Қ.Б. «Жарайсын!» әдісі қолдалынылады |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану 7 мин 3 мин |
Миға шабуыл: Жалпы сұрақ: Неліктен адам тыныс алады? Қанша уақыт тыныс алмай тұра алады? Осы сұрақтарға жауап ретінде үш топтан батыр жігіттер мен қыздарды ортаға шақырамын. 1 жаттығу жасатамын 2 мұрын қуысы мен ауыз қуыстарын жауып тұрғызамын. 3 жай тұру Осы нәтижелердің арқасында тыныс алу процесінің жүру жағдайларын білетін боламыз. 1 Көрсетілім көрсетемін. Онда адам ағзасының химиялық құрамы көрсетіледі, оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында. «Жабық және ашық сұрақ» әдісі Жабық сұрақтар: 1.Адам ағзасының ағзасының 99,9%-ін құрайтын макроэлементтер ме? 2.Жасушада өте көп мөлшерде кездесетін элементтер микроэлементтер ме? 3.Темір, иод, кальций микроэлементтерге жата ма? 4. Кальций металы қандай тағам түрлерінде кездеседі? 5. Магний металы қандай тағам түрлерінде кездеседі? Қ.Б.«Басбармақ» әдісі қолданылады Тың ақпараттар: «Гиннестің рекордтар кітабында» тынысты тежеу бойынша 22 мин нақты дерек тіркелген. Бұл нәтижеге арнайы даярлықтан соң қол жеткізген.
Оқушылар тапсырмаларын орындап болған соң нәтижелерін дұрыс жауабымен тексереді, балдарын жинақтайды. Осы суретпен берілген тапсырманы жазылым дағдысы бойынша дәптерлеріңе жазып қойыңдар. Оқушылар осы кестедегі негізгі ойды тұжырымдайды, ақпаратпен жұмыс істеу, іс-әрекетті жоспарлау дағдыларын дамытады. Осы тапсырманы орындау арқылы сабақты биологиямен байланыстырады. Кері байланыс: «Кемпірқосақ» әдісі, көмекке мұқтаж оқушыны анықтаймын. Сабақ бойы оқушы өзі жинаған балдарын жазып отырады. Бағаны сол балдарына қарай алады, ең көп жинап, сабақта белсенділік танытқан оқушы бес алады. |
Көрсетілім
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс 6 мин 2 мин |
Білімді тексеру мақсатында сұрақтар қойылады 1. Адамның тыныс алу үдерісін сипатта. 2.Тыныс алу мен жануды қолдайтын газ. 3.Тыныс алуда жүретін химиялық процесс Кері байланыс «Екі жұлдыз, бр тілек» Нені білді? Нені үйренді? Не әлі де түсініксіз? Сол анықталады.Қандай бағытта жұмыс жүргізу қажеттігі анықталады. |
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
|
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз
















