Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Иманпейсова Э.Ж. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу құпиялары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3. тыныс алу жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу жүйесінің құпиялары мен гигиенасын түсіндіру
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанады бар әлем, Арайлап атқан күнге. Үй тапсырмасын «Табан іздері»әдісі арқылы сұраймын «Иә, жоқ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау (ауызша): 1. Ауасыз өмір сүре аламыз. (жоқ) 2. Ауаны жылытып, ылғалдандыратын мүше-мұрын. (иә) 3. Ауа тек қана далада болады. (жоқ) 4. Оттегі таза ауа. (иә) 5. Асқорыту мүшесі – өкпе. (жоқ) 6. Ауамен тек қана адамдар демалады. (жоқ) 7. Таза ауа өкпеге кеңірдек арқылы енеді. (иә) 8. Күн сайын таза ауада серуендеу зиян. (жоқ) 9. Дені сау адам аурушаң. (жоқ) 10. Өз денсаулығың өз қолыңда. (иә) Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі арқылы жүреді: - Өткен сабақта қандай тақырып өттік? Терең тыныс ал. Не байқадың? Ал деміңді сыртқа шығар. Не өзгерді? Жауаптарын тыңдау. Балалар,бүгін біз кешегі тақырыбымыздың жалғасы «Тыныс алу құпиялары» туралы өтеміз |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады.
Әртүрлі тәжірбиеге қатысып,өзінің белсенділігін көрсетеді |
«Ауызша мадақтау жүреді. Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 2 балл |
Табан іздері бар суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин 15 мин |
Жаңа білімді меңгеруді тәжірбиемен бастаймыз. 1 тапсырма. «Мозайка» әдісі Балалар, мен сендерге ерекше тапсырма дайындадым. Мен дайындаған сұрақтар арқылы,сендер осы мозайканы құрастырып,тыныс алу құпияларын ашасыңдар! 1)Тыныс алуға қатысатын мүшелер не деп аталады? (Тыныс алу жүйесі) 2) Тыныс алу жүйесіне не жатады? (мұрын,кеңірдек,ауатамырлары,өкпе) 3) Ауа өкпеге қалай өтеді? (мұрын немеспе ауыз арқылы!) 4) Қай тыныс алу мүшесінде ауа тазартылады? (Мұрын) 5)Қай тыныс алу мүшесінде ауа жылытылады? (Мұрын) 6)Ауа көмейге не арқылы түседі? (жұтқыншақ) 7)Ауа жұтқыншақ арқылы қайда түседі? (Көмей) 8) Кеңірдек неше ауатамырға бөлінеді? (2) 9)Тыныс алу мүшесініің басты мүшесі? (Өкпе) 10)Өкпе неден құралады? (көптеген кішкентай ауа көпіршіктерінен) 11) Газалмасу үдерісі қайда жүреді? 12)Ағзамызға оттек қажет болғанда біз қалай әрекет етеміз? (үнемі тыныс аламыз) 13)Оң жақ өкпенің сол жақтан қандай айырмашылығы бар? (сәл үлкен болады) 14) Сол жақ өкпенің оң жақ өкпеден қандай айырмашылығы бар? (Сәл кіші болады) 15)Кеңірдек қандай қызмет атқарады? (жұтқыншаққа ауа жібереді) 16) Адамның өкпесіне ең басты қауіп? (Шылым шегу)
Балалар,мен сендерге бүгін өте ерекше мейманды қонаққа шақырдым. Мейманымыз мектебіміздің медбикесі Медбике апай сендерге тыныс алу мүшелерінің гигиенасы туралы айтып өтеді Балалар,тыныс алу жүйесі мұрыннан басталған соң, мұрынды таза ұстау маңызды. Мұрынға ойнап болсын артық заттар салуға болмайды.
. Тыныс алу мүшелерінің физиологиялық көрсеткіштеріне дене еңбегі мен спорт әсер етеді. Өкпенің тіршілік сыйымдылығы (ӨТС) штангистерде - 4 л., футболшыларда - 4, 2 л., боксерлерде - 4, 8 л., қайықшыларда - 5, 5 л. Тыныс алу жиілігі спортшыларда минутына 6-8 рет, ал жаттықпаған адамдарда - 14-20 рет. Спортпен шұғылданатын адамдардың тынысы терең болады. Бұл ағзаның үнемді қызмет етуінің белгісі. Терең дем шығарғанда олардың сыртқа айдалған ауасының құрамындағы көмір қышқыл газы 2 есе көп болады. Мұндай терең дем алу жүрекке "массаж" жасайды да, оның қоректенуін және физиологиялық қалпын жақсартады. Тыныс алу мүшелерін жаттықтыру, шынықтыру балалар мен жастардың тыныс мүшелері арқылы пайда болатын ауруларға қарсы тұру қабілетін арттырады. Гигиеналық талаптары - ауасы таза бөлмеде ұйықтау, бөлмелерді желдету, таза ауада серуендеу т.б. Киім кию де дұрыс дем алу және дем шығаруға әсер етеді, сондықтан киім жеңіл, денені қыспайтын, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі қажет.
Сарамандық жұмыс: Балалар,өкпе қызметінің және көкет күшін көру үшін тәжірбие жасауға шақырамын. Оқулығымыздың 57 бетіндегі Зерттеу жұмысына назар аударамыз. Ол үшін бізге қажетті заттар:
Пластик түтікшеге ауа жіберу арқылы сен өзіңнің тыныс алу көлеміңді анықтайтын боласың. Ауа үрлегенде қандай өзгерісті байқадың?
3 тапсырма Үлестірілген қағаздағы тапсырманы орындайды Оқушылар парақта жасырылған сөздерді табады.Табылған сөздерді үстін сызу арқылы үйлестіреді
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













