|
Бөлім: |
7.1 8.1. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амантаева Бf5kfy Fvfynfq0sps |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7- 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсідіктердің тыныс алуы. 7сынып Газ алмасу. 8 сынып |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 өсімдіктегі тыныс алуды зерттеу 8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Өсімдіктегі тыныс алуын өздігінен зерттеуге үйрету Өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау, талқылау. 2. Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдеу. 3. Өсімдіктегі,өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерінің маңызын тұжырымдау, оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
|
7 сынып |
8 сынып |
7 сынып |
8 сынып |
|
|
||
|
Басы
2 мин
2 мин
4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. С. «Түс және мінез»Мақсаты: топтастыру , психологиялық ахуал туғызу. Қорапшада салынған шарлардың түстері арқылы оқушыларды топқа бөлу.Таңдаған шарларының түстеріне байланысты мінезінің ерекшеліктеріне тоқталу қызыл – құмарлық түсі. Егер бұл түсті адам жақсы көрсе, онда бұл оның ерік-жігерлі, билікқұмар адам екендігін көрсетеді. сары -түс тыныштықты, адамдармен қарым-қатынаста еркінділікті, зиялылықты білдіреді. Оны сүйетіндер қарым-қатынасшыл, танымпаз, батыл, ортаға оңай бейімделе алатын ретінде және қарым-қатынастан үлкен ләззат алу, ал кейде лидерлік қасиеттермен де сипатталады. көк түс -аспан түсі болғандықтан, ол - тыныштықтың, босаңсудың символы. Егер бұл түс адамға ұнайтын болса, онда ол бұның қарапайымдылығын білділеді. Олар басқалардың оған жағымды қатынасын қалайды. 1-топ «Өкпе» 2-топ «Фотосинтез» Оқушылардан шарды үрлеулерін сұрау Кері байланыс: «Серіпілген сауал» Мақсаты: ой қозғау, сабақтың мақсатын анықтау. Қадамы: шар лақтырып, сұрақтар қоя отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Сұрақтар Оқушылар біз шарды қалай үрледік? (Сұрақтар қою арқылы оқушылардың ойын тыныс алу жүйесіне әкелу.) Шарды үрлеуге бізге қандай мүшелер көмектесті? Бұл мүшелер бізге не үшін қажет? Ж. «Миға шабуыл» Мақсаты: алдыңғы білімді пысықтау. Сұрақтар қою 1 Тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызы қандай? 2.Анаэробты тыныс алу деген не? 3. Аэробты тыныс алу деген не? 4.Адамның тыныс алу мүшелері құрылысы қандай? 5.Ауаның химиялық құрамын ата. |
Қорапшадағы шарларды таңдады.
Оқушылар шарды үрлейді
Сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. «Мадақтау» (мұғалімнің ауызша бағалауы) ҚБ. «Жапондық бағалау» ауызша |
|
||||
|
Ортасы
4 мин
10 мин |
Тж. «Көр, тыңда, талда» Мақсаты: бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбы туралы мәлімет алу. |
Бейнероликтен тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну, көтерген мәселені анықтау. |
Қадамдары: оқушылар бейнероликті көреді, топта талқылайды. Бейнеролик «Өсімдіктерде-гі газ алмасу» |
Қадамдары:оқушылар бейнероликті көреді, топта талқылайды.
Бейнеролик «Өкпедегі газ алмасу» |
«Бағдаршам» (оқушының бағалауы) Мақсаты: оқушылардың түсінгенін білу
Жасыл түс – барлығы түсінікті. |
|
||
|
Тж. «Джигсо» әдісі Мақсаты: Берілген тақырыпқа байланысты мәтінді топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. |
Қадамдары: Ынтымақта бірлікте жұмыс жасайды, білгенін жолдастарымен бөліседі, тақырыпты ортаға салып талқылайды, түйінді ойды саралайды. Дескриптор: - көлемді мәтін үш бөлікке бөлінеді; - топтар әр қайсысы өздеріне тиесілі сәйкес мәтіннің бір бөлігін ғана оқиды, топта талқылайды. - әр топтан бір - бір өкілден басқа топтарға барып, өз жұмыстарын таныстырады, топтық талқылау жүреді.
|
Кері байланыс «2 жұлдыз, 1 тілек» Мақсаты: белсенді жұмыс жасаған топтар бір-бірінің жұмысына баға беру ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» ауызша (мұғалімнің бағалауы) |
|
|||||
|
15 мин |
Саралу әдісі. Тапсырмалары А-деңгейі Мақсаты: Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастыру
Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастырыңдар В-деңгейі Мақсаты: Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстыру
Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстырыңдар Ж. С-деңгейі «Эссе» әдісі Мақсаты: оқыған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау. -«Оттек атомының өсімдік ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазыңдар. -Оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалаңдар. |
Саралу әдісі. Тапсырмалары А-деңгейі Мақсаты: суреттегі ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтыру.
Суреттегі ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтырыңдар В-деңгейі Мақсаты: Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдей алатындығына көз жеткізу Тапсырма: Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдеңдер Ж. С-деңгейі «Эссе» әдісі Мақсаты: оқыған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау. -«Оттек атомының адам ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазыңдар. -Оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалаңдар. |
Дескриптор: Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастырады
Дескриптор:Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстыру кестесін толтырады. Дескриптор: -«Оттек атомының өсімдік ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазады -оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалайды.
|
Дескриптор: суретті ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтырады Дескриптор: тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдейді Дескриптор: -«Оттек атомының адам ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазады -оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалайды.
|
ҚБ: « + ,- , қызықты » (уәж туғызу) мұғалімнің бағалауы. |
|
||
|
Соңы 2 мин 6 мин |
С.«Ашық микрофон» әдісі Мақсаты: оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Рефлексия С.«Бес саусақ» әдісі Мақсаты: оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.
«Түртіп ал» әдісі арқылы үй тапсырмасы беріледі Рефлексия «Мадақтау сэндвичі» Мақсаты: мұғалімнің рефлексиясы. 1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, бүгінгі сабақ тақырыбына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.
Үй тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» ауызша Түсініктемелерде оқушының нені жақсартуы керектігіне қатысты айқын нұсқаулықтар берілуге тиіс. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу тақырыбы бойынша Кіріктірілген сыныпқа арналған ҚМЖ 7-8 сынып
Тыныс алу тақырыбы бойынша Кіріктірілген сыныпқа арналған ҚМЖ 7-8 сынып
|
Бөлім: |
7.1 8.1. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амантаева Бf5kfy Fvfynfq0sps |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7- 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсідіктердің тыныс алуы. 7сынып Газ алмасу. 8 сынып |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 өсімдіктегі тыныс алуды зерттеу 8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Өсімдіктегі тыныс алуын өздігінен зерттеуге үйрету Өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау, талқылау. 2. Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдеу. 3. Өсімдіктегі,өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерінің маңызын тұжырымдау, оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
|
7 сынып |
8 сынып |
7 сынып |
8 сынып |
|
|
||
|
Басы
2 мин
2 мин
4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. С. «Түс және мінез»Мақсаты: топтастыру , психологиялық ахуал туғызу. Қорапшада салынған шарлардың түстері арқылы оқушыларды топқа бөлу.Таңдаған шарларының түстеріне байланысты мінезінің ерекшеліктеріне тоқталу қызыл – құмарлық түсі. Егер бұл түсті адам жақсы көрсе, онда бұл оның ерік-жігерлі, билікқұмар адам екендігін көрсетеді. сары -түс тыныштықты, адамдармен қарым-қатынаста еркінділікті, зиялылықты білдіреді. Оны сүйетіндер қарым-қатынасшыл, танымпаз, батыл, ортаға оңай бейімделе алатын ретінде және қарым-қатынастан үлкен ләззат алу, ал кейде лидерлік қасиеттермен де сипатталады. көк түс -аспан түсі болғандықтан, ол - тыныштықтың, босаңсудың символы. Егер бұл түс адамға ұнайтын болса, онда ол бұның қарапайымдылығын білділеді. Олар басқалардың оған жағымды қатынасын қалайды. 1-топ «Өкпе» 2-топ «Фотосинтез» Оқушылардан шарды үрлеулерін сұрау Кері байланыс: «Серіпілген сауал» Мақсаты: ой қозғау, сабақтың мақсатын анықтау. Қадамы: шар лақтырып, сұрақтар қоя отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Сұрақтар Оқушылар біз шарды қалай үрледік? (Сұрақтар қою арқылы оқушылардың ойын тыныс алу жүйесіне әкелу.) Шарды үрлеуге бізге қандай мүшелер көмектесті? Бұл мүшелер бізге не үшін қажет? Ж. «Миға шабуыл» Мақсаты: алдыңғы білімді пысықтау. Сұрақтар қою 1 Тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызы қандай? 2.Анаэробты тыныс алу деген не? 3. Аэробты тыныс алу деген не? 4.Адамның тыныс алу мүшелері құрылысы қандай? 5.Ауаның химиялық құрамын ата. |
Қорапшадағы шарларды таңдады.
Оқушылар шарды үрлейді
Сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. «Мадақтау» (мұғалімнің ауызша бағалауы) ҚБ. «Жапондық бағалау» ауызша |
|
||||
|
Ортасы
4 мин
10 мин |
Тж. «Көр, тыңда, талда» Мақсаты: бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбы туралы мәлімет алу. |
Бейнероликтен тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну, көтерген мәселені анықтау. |
Қадамдары: оқушылар бейнероликті көреді, топта талқылайды. Бейнеролик «Өсімдіктерде-гі газ алмасу» |
Қадамдары:оқушылар бейнероликті көреді, топта талқылайды.
Бейнеролик «Өкпедегі газ алмасу» |
«Бағдаршам» (оқушының бағалауы) Мақсаты: оқушылардың түсінгенін білу
Жасыл түс – барлығы түсінікті. |
|
||
|
Тж. «Джигсо» әдісі Мақсаты: Берілген тақырыпқа байланысты мәтінді топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. |
Қадамдары: Ынтымақта бірлікте жұмыс жасайды, білгенін жолдастарымен бөліседі, тақырыпты ортаға салып талқылайды, түйінді ойды саралайды. Дескриптор: - көлемді мәтін үш бөлікке бөлінеді; - топтар әр қайсысы өздеріне тиесілі сәйкес мәтіннің бір бөлігін ғана оқиды, топта талқылайды. - әр топтан бір - бір өкілден басқа топтарға барып, өз жұмыстарын таныстырады, топтық талқылау жүреді.
|
Кері байланыс «2 жұлдыз, 1 тілек» Мақсаты: белсенді жұмыс жасаған топтар бір-бірінің жұмысына баға беру ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» ауызша (мұғалімнің бағалауы) |
|
|||||
|
15 мин |
Саралу әдісі. Тапсырмалары А-деңгейі Мақсаты: Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастыру
Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастырыңдар В-деңгейі Мақсаты: Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстыру
Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстырыңдар Ж. С-деңгейі «Эссе» әдісі Мақсаты: оқыған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау. -«Оттек атомының өсімдік ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазыңдар. -Оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалаңдар. |
Саралу әдісі. Тапсырмалары А-деңгейі Мақсаты: суреттегі ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтыру.
Суреттегі ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтырыңдар В-деңгейі Мақсаты: Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдей алатындығына көз жеткізу Тапсырма: Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдеңдер Ж. С-деңгейі «Эссе» әдісі Мақсаты: оқыған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау. -«Оттек атомының адам ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазыңдар. -Оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалаңдар. |
Дескриптор: Берілген сөздерді пайдаланып,тыныс алу үдерісінің реакция теңдеуін сөзбен құрастырады
Дескриптор:Тірек сызбаны пайдаланып, фотосинтез бен тыныс алу үдерістерін салыстыру кестесін толтырады. Дескриптор: -«Оттек атомының өсімдік ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазады -оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалайды.
|
Дескриптор: суретті ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде толықтырады Дескриптор: тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты екенін мысалдар арқылы дәлелдейді Дескриптор: -«Оттек атомының адам ағзасында саяхаттауы» тақырыбында эссе жазады -оттектің тіршілікті қолдаудағы рөлін бағалайды.
|
ҚБ: « + ,- , қызықты » (уәж туғызу) мұғалімнің бағалауы. |
|
||
|
Соңы 2 мин 6 мин |
С.«Ашық микрофон» әдісі Мақсаты: оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Рефлексия С.«Бес саусақ» әдісі Мақсаты: оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.
«Түртіп ал» әдісі арқылы үй тапсырмасы беріледі Рефлексия «Мадақтау сэндвичі» Мақсаты: мұғалімнің рефлексиясы. 1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, бүгінгі сабақ тақырыбына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.
Үй тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» ауызша Түсініктемелерде оқушының нені жақсартуы керектігіне қатысты айқын нұсқаулықтар берілуге тиіс. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз
























