|
|
|||||||
|
Бөлім: |
7.2В Заттардың тасымалдануы |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.4.1 - тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал. «Сенің жүлдең» ойыны. Мақсаты: оқушылардың адамгершілік қабілеттерін дамыту, ұйымшылдыққа баулу. Топқа бөлу. «Өкпе». Өкпенің суреттері таратылады. Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
ІІ. Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында сұрақтар беріледі. «Умаигра» ойыны ойнатылады.
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Оқушылар шеңбер бойында тұрып кез-келген медальды таңдап алады. Артында жасырылған сөзді оқып, сол сөзге тән оқушыны құшақтап, не себепті таңдағанын айтып, медальді мойнына іледі. Ішіне адаоюлар құндылықтар сөздері жазылған. Мысалы, жомарттық, батылдық, сұлулық және т.б.с.с Оқушылар өкпенің суреттерін таңдап ішіндегі жазылған топ аттары бойынша бөлініп отырады. Оқушылар бағалау парақтарын қазақы нақыштағы бейнеленген ою-өрнектердегі көрсетілген баллдарды бояп өз-өздерін бағалап отырады Оқушылар онлайн платофрмада сұрақтарға жауап береді. |
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Медальдар
Топқа бөлу парақшалары
Бағалау парақтары Ойынға сілтеме https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=129340 |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 мин (15 мин)
|
«Көремін,көрсете аламын» әдісі арқылы видео көреді. Мұғалім: Бейне көрсетілім не туралы? Бейне көрсетілімнің мақсаты қандай? Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар? Қадам
1. «Nearpod 3D» платформасы арқылы тыныс алу жүйесіндегі газ алмасу процесін сипаттап тыныс алудың маңыздылығын түсіндіріңдер?
2. «Arloopa 3D» платформасы арқылы өсімдіктердегі жүріп жатқан фотосинтездің тыныс алумен салыстырыңдар?
|
Оқушылар бейне көрсетілімді мұқият көреді, тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар топпен жұмыс орындайды. 1. Оқушылар 3 Д арқылы тыныс алудағы газ алмасу процесін сипаттап, тыныс алудың біз үішн маңыздылығын түсіндіреді 2. топқа оқушылар 3 Д арқылы өсімдіктердің тыныс алуын түсіндіреді 3. Оқушылар венн диаграммасына тыныс алу мүшелерін сипаттай отырып тыныс алу типтерін салыстырады |
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – 3 |
Бейнематериал
Ноутбук
постер
|
|||
|
Жұппен жұмыс (5 мин)
|
Тапсырма 2. «Биологиялық диктант». Керекті сөздерді пайдаланып бос орындарға қойып толтырыңдар?
Қажетті сөздер: газ алмасуды, оттегін, органикалық заттардың, энергияны, көмір қышқыл газды |
Оқушылар оқулықтарының бетін жауып жұппен жұмыс орындайды.
|
Дескриптор: - тыныс алудың анықтамалығын сипайттайды ; -тыныс алу жүйесінде болатын процестерді анықтайды;
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы балл –2 балл |
Үлестірмелі материалдар |
|||
|
Жеке жұмыс (10 мин)
|
Тапсырма 3. Дәптермен жұмыс. А) тесттің дұрыс жауабын белгілеңіздер? Тест сұрақтары: 1. Анаэробты тыныс алатын ағзаны көрсетіңіз: а) өсімдіктер мен жануарлар б) қарапайымдар, микроағзалар в) ішек таяқшасы, бактериялар 2. Аэробты тыныс алу қай жерде жүреді: а) цитоплазмада б) гемоглобинде в) митохондрияда 3. Аэробты тыныс алудың сөздік теңдеуін табыңыз: а) көмірқышқыл газы + су → глюкоза + оттегі б) глюкоза + оттегі→көміртектің қос тотығы +су + АТФ
в)
глюкоза Жауабы: 1-в, 2-в, 3-б |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Бірінші тапсырмада тест сұрақтарына жауап береді. Екінші тапсырмада танымдық сұраққа өз ойларымен жауабын жазады
|
Дескрипторлар:
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы балл – 4 |
Оқулық жұмыс дәптерлері Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Бекіту. «Жасуша» ойыны ойнатылады.
|
Оқушылар презентацияда берілген квест сұрақтарын шешеді.
|
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Презентация |
|||
|
Кері байланыс 2 мин |
«Смайлик» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін тақтада смаиликтің бірін басу арқылы білдіреді.
Үйге
тапсырма:
Өсімдіктер мен жануарлардағы тыныс алуды зерттеу
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін смайликтерді басу арқылы арқылы білдіреді |
«Оюлар» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау
|
Презентация |
|||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу типтері
Тыныс алу типтері
|
|
|||||||
|
Бөлім: |
7.2В Заттардың тасымалдануы |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.4.1 - тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал. «Сенің жүлдең» ойыны. Мақсаты: оқушылардың адамгершілік қабілеттерін дамыту, ұйымшылдыққа баулу. Топқа бөлу. «Өкпе». Өкпенің суреттері таратылады. Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
ІІ. Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында сұрақтар беріледі. «Умаигра» ойыны ойнатылады.
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Оқушылар шеңбер бойында тұрып кез-келген медальды таңдап алады. Артында жасырылған сөзді оқып, сол сөзге тән оқушыны құшақтап, не себепті таңдағанын айтып, медальді мойнына іледі. Ішіне адаоюлар құндылықтар сөздері жазылған. Мысалы, жомарттық, батылдық, сұлулық және т.б.с.с Оқушылар өкпенің суреттерін таңдап ішіндегі жазылған топ аттары бойынша бөлініп отырады. Оқушылар бағалау парақтарын қазақы нақыштағы бейнеленген ою-өрнектердегі көрсетілген баллдарды бояп өз-өздерін бағалап отырады Оқушылар онлайн платофрмада сұрақтарға жауап береді. |
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Медальдар
Топқа бөлу парақшалары
Бағалау парақтары Ойынға сілтеме https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=129340 |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 мин (15 мин)
|
«Көремін,көрсете аламын» әдісі арқылы видео көреді. Мұғалім: Бейне көрсетілім не туралы? Бейне көрсетілімнің мақсаты қандай? Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар? Қадам
1. «Nearpod 3D» платформасы арқылы тыныс алу жүйесіндегі газ алмасу процесін сипаттап тыныс алудың маңыздылығын түсіндіріңдер?
2. «Arloopa 3D» платформасы арқылы өсімдіктердегі жүріп жатқан фотосинтездің тыныс алумен салыстырыңдар?
|
Оқушылар бейне көрсетілімді мұқият көреді, тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар топпен жұмыс орындайды. 1. Оқушылар 3 Д арқылы тыныс алудағы газ алмасу процесін сипаттап, тыныс алудың біз үішн маңыздылығын түсіндіреді 2. топқа оқушылар 3 Д арқылы өсімдіктердің тыныс алуын түсіндіреді 3. Оқушылар венн диаграммасына тыныс алу мүшелерін сипаттай отырып тыныс алу типтерін салыстырады |
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – 3 |
Бейнематериал
Ноутбук
постер
|
|||
|
Жұппен жұмыс (5 мин)
|
Тапсырма 2. «Биологиялық диктант». Керекті сөздерді пайдаланып бос орындарға қойып толтырыңдар?
Қажетті сөздер: газ алмасуды, оттегін, органикалық заттардың, энергияны, көмір қышқыл газды |
Оқушылар оқулықтарының бетін жауып жұппен жұмыс орындайды.
|
Дескриптор: - тыныс алудың анықтамалығын сипайттайды ; -тыныс алу жүйесінде болатын процестерді анықтайды;
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы балл –2 балл |
Үлестірмелі материалдар |
|||
|
Жеке жұмыс (10 мин)
|
Тапсырма 3. Дәптермен жұмыс. А) тесттің дұрыс жауабын белгілеңіздер? Тест сұрақтары: 1. Анаэробты тыныс алатын ағзаны көрсетіңіз: а) өсімдіктер мен жануарлар б) қарапайымдар, микроағзалар в) ішек таяқшасы, бактериялар 2. Аэробты тыныс алу қай жерде жүреді: а) цитоплазмада б) гемоглобинде в) митохондрияда 3. Аэробты тыныс алудың сөздік теңдеуін табыңыз: а) көмірқышқыл газы + су → глюкоза + оттегі б) глюкоза + оттегі→көміртектің қос тотығы +су + АТФ
в)
глюкоза Жауабы: 1-в, 2-в, 3-б |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Бірінші тапсырмада тест сұрақтарына жауап береді. Екінші тапсырмада танымдық сұраққа өз ойларымен жауабын жазады
|
Дескрипторлар:
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы балл – 4 |
Оқулық жұмыс дәптерлері Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Бекіту. «Жасуша» ойыны ойнатылады.
|
Оқушылар презентацияда берілген квест сұрақтарын шешеді.
|
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Презентация |
|||
|
Кері байланыс 2 мин |
«Смайлик» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін тақтада смаиликтің бірін басу арқылы білдіреді.
Үйге
тапсырма:
Өсімдіктер мен жануарлардағы тыныс алуды зерттеу
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін смайликтерді басу арқылы арқылы білдіреді |
«Оюлар» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау
|
Презентация |
|||
![]()
шағым қалдыра аласыз




















