Фан номи: Ўзбек тили
72-дарс
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Розакулова Махбуза Ирсалиевна |
|
Куни: 12.01.2024 й |
|
|
Синфи:3 «В» |
Қатнашганлар сони: 24 Қатнашмаганлар сони:0 |
|
Дарснинг мавзуси: |
Турдош от |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1 матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш; |
|
Дарснинг мақсади: |
Ҳамма ўқувчилар: матндан турдош отларни ажратиб олади, мисол келтира олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми: матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар туза олади, гапдан сўз туркумларини топа олади. Баъзи бир ўқувчилар: янги сўзларнинг маъносини луғатлар орқали ёрита олади, мавзу бўйича қўшимча маълумот йиғади. |
|
Баҳолаш мезони |
Матн мазмуни бўйича фикр билдира олади йўналтирилган саволлар тузишади ҳамда жавоб беради; |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут
|
( ЎГ) «Номини айт!» ўйини. Бунда ҳайвонлар ёки нарсалар расмлари осиб қўйилади. Ўқувчилардан биттаси ниманинг расми эканлигини айтади, иккинчиси унга ном қўяди. Масалан: сигир-Тарғил, от-Қашқа, ит-Олапар, мушук-Мош, одам-Икром, тоғ-Олатов, кўл-Балхаш... Уйга вазифа сўралади. 4-машқ. Атоқли отларни аниқланг ва ёзинг. Ўқувчилар билан биргаликда бугунги дарсимизнинг мақсадини аниқлаб оламиз.
|
Саломлашади. Дарсга тайёргарлик кўради. Шодлик даврасини қуради. |
Хар хил рағбатлантирувчи сўзлар орқали бахоланади. |
Мавзуга оид расмлар АКТ |
|
Ўртаси 30-минут
|
1-машқ. “Сарала!” ўйини. Ўқувчилар уч гуруҳга бирикиб олинади ва ҳар гуруҳга алоҳида топшириқ берилади. Шахслар: ўқувчи, сувчи, деҳқон. Нарса номлари: кўмир,соат, расм. Табиат ҳодисалари номлари: камалак, ёмғир, чақмоқ, туман, шамол, қиров, шабнам. |
Дескриптор. Билим олувчи: -отларга сўроқлар бериб саралайди; |
Баҳолаш. Рангли юлдузчали стикерлар орқали |
Китоб Доска дафтар |
|
|
Эсда сақланг Нарса-буюм, ҳодисаларнинг умумий номини билдирган отлар турдош отлар дейилади. 2-машқ. Шеърни маъноли қилиб ўқинг. Устоз-шогирд Набижон Қодиров шеъри Чарх айланар тинимсиз Хум ясар уста кулол. Ҳайратланар набира Бобо санъатидан лол. Дам олиш дақиқаси: “Ўрнини топ!” ўйини. Бошловчи турдош отларни айтади, қолган ўқувчилар ўрнини айтади. Масалан: парта- синф хонаси, стол-синф хонаси, китоб жавони- кутубхона, қошиқ-ошхона, бўёқ қалам-расм дарси, глобус-дунётаниш дарси, бўри-ўрмон... |
Дескриптор Билим олувчи - шеър қандай касб ҳақида айтилганини билади; -матн юзасидан саволларга жавоб беради; -турдош отларни аниқлайди
Ўйинни режасини билади. |
Баҳолаш. Рангли кубоклар орқали бахоланади.
Хар хил рағбатлантирувчи сўзлар орқали бахоланади. |
Китоб АКТ
|
|
|
4-машқ. Аввал ким? Кейин нима? сўроғига жавоб бўлган сўзларни ёзинг.
|
Дескриптор. Билим олувчи: Расмда нималар тасвирланганини айтади Аввал ким? Кейин нима? сўроғига жавоб бўлган сўзларни ёзади |
Баҳолаш: Ўз-ўзини баҳолаш. |
Китоб АкТ |
|
Якуни 5минут |
Дарсни мустаҳкамлаш учун «Ким топқир » усулидан фойдаланилади. Бунда ўқувчилар сўзлар айтишади ва Атоқли от ва Турдош от эканлигини аниқлашади Уйга вазифа: 3- машқ. Матнни ўқинг. Турдош отларни аниқлаб ёзинг. Турдош от қоидасини ёдлаб келиш. Қайта боғланиш: «Кема» усули.
|
Дескриптор. Билим олувчи: -матндан турдош отларни аниқлаб ажратади; -театр томоша қилиш қоидасини билади; -ҳуснихат қоидаларига риоя қилиб ёзади. Уйга вазифани бажариб келади. |
Оғзаки бахоланади |
Рангли қаламлар
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Турдош от 3-сынып
Турдош от 3-сынып
Фан номи: Ўзбек тили
72-дарс
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Розакулова Махбуза Ирсалиевна |
|
Куни: 12.01.2024 й |
|
|
Синфи:3 «В» |
Қатнашганлар сони: 24 Қатнашмаганлар сони:0 |
|
Дарснинг мавзуси: |
Турдош от |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1 матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш; |
|
Дарснинг мақсади: |
Ҳамма ўқувчилар: матндан турдош отларни ажратиб олади, мисол келтира олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми: матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар туза олади, гапдан сўз туркумларини топа олади. Баъзи бир ўқувчилар: янги сўзларнинг маъносини луғатлар орқали ёрита олади, мавзу бўйича қўшимча маълумот йиғади. |
|
Баҳолаш мезони |
Матн мазмуни бўйича фикр билдира олади йўналтирилган саволлар тузишади ҳамда жавоб беради; |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут
|
( ЎГ) «Номини айт!» ўйини. Бунда ҳайвонлар ёки нарсалар расмлари осиб қўйилади. Ўқувчилардан биттаси ниманинг расми эканлигини айтади, иккинчиси унга ном қўяди. Масалан: сигир-Тарғил, от-Қашқа, ит-Олапар, мушук-Мош, одам-Икром, тоғ-Олатов, кўл-Балхаш... Уйга вазифа сўралади. 4-машқ. Атоқли отларни аниқланг ва ёзинг. Ўқувчилар билан биргаликда бугунги дарсимизнинг мақсадини аниқлаб оламиз.
|
Саломлашади. Дарсга тайёргарлик кўради. Шодлик даврасини қуради. |
Хар хил рағбатлантирувчи сўзлар орқали бахоланади. |
Мавзуга оид расмлар АКТ |
|
Ўртаси 30-минут
|
1-машқ. “Сарала!” ўйини. Ўқувчилар уч гуруҳга бирикиб олинади ва ҳар гуруҳга алоҳида топшириқ берилади. Шахслар: ўқувчи, сувчи, деҳқон. Нарса номлари: кўмир,соат, расм. Табиат ҳодисалари номлари: камалак, ёмғир, чақмоқ, туман, шамол, қиров, шабнам. |
Дескриптор. Билим олувчи: -отларга сўроқлар бериб саралайди; |
Баҳолаш. Рангли юлдузчали стикерлар орқали |
Китоб Доска дафтар |
|
|
Эсда сақланг Нарса-буюм, ҳодисаларнинг умумий номини билдирган отлар турдош отлар дейилади. 2-машқ. Шеърни маъноли қилиб ўқинг. Устоз-шогирд Набижон Қодиров шеъри Чарх айланар тинимсиз Хум ясар уста кулол. Ҳайратланар набира Бобо санъатидан лол. Дам олиш дақиқаси: “Ўрнини топ!” ўйини. Бошловчи турдош отларни айтади, қолган ўқувчилар ўрнини айтади. Масалан: парта- синф хонаси, стол-синф хонаси, китоб жавони- кутубхона, қошиқ-ошхона, бўёқ қалам-расм дарси, глобус-дунётаниш дарси, бўри-ўрмон... |
Дескриптор Билим олувчи - шеър қандай касб ҳақида айтилганини билади; -матн юзасидан саволларга жавоб беради; -турдош отларни аниқлайди
Ўйинни режасини билади. |
Баҳолаш. Рангли кубоклар орқали бахоланади.
Хар хил рағбатлантирувчи сўзлар орқали бахоланади. |
Китоб АКТ
|
|
|
4-машқ. Аввал ким? Кейин нима? сўроғига жавоб бўлган сўзларни ёзинг.
|
Дескриптор. Билим олувчи: Расмда нималар тасвирланганини айтади Аввал ким? Кейин нима? сўроғига жавоб бўлган сўзларни ёзади |
Баҳолаш: Ўз-ўзини баҳолаш. |
Китоб АкТ |
|
Якуни 5минут |
Дарсни мустаҳкамлаш учун «Ким топқир » усулидан фойдаланилади. Бунда ўқувчилар сўзлар айтишади ва Атоқли от ва Турдош от эканлигини аниқлашади Уйга вазифа: 3- машқ. Матнни ўқинг. Турдош отларни аниқлаб ёзинг. Турдош от қоидасини ёдлаб келиш. Қайта боғланиш: «Кема» усули.
|
Дескриптор. Билим олувчи: -матндан турдош отларни аниқлаб ажратади; -театр томоша қилиш қоидасини билади; -ҳуснихат қоидаларига риоя қилиб ёзади. Уйга вазифани бажариб келади. |
Оғзаки бахоланади |
Рангли қаламлар
|
шағым қалдыра аласыз

















