|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІҮ тарау. Туынды. |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Тригонометриялық функцияның туындысын табу |
||
|
Оқу мақсаты |
10.3.1.13 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу; |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар туындының анықтамасын, тұрақты санның туындысын, х-тің туындысын, натурал дәрежелі функцияның туындысын табуды біледі. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі Тригонометриялық функцияның туындысын табу ережелерін біледі, қолданады, |
|||
|
Кейбір оқушылар Тригонометриялық функцияның туындысын табу формуласын, туындыны табу ережелерін қолдану арқылы есептер шығара алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Туындыны табу алгоритмін меңгереді Лексика және терминология: Туынды, дәреже, натурал сан, бүтін теріс сан. Диалогта: Туындыны табу ережелері туралы, формулалары туралы сөйлеседі, оларды шешу жолдарын таңдайды. |
||
|
Ойлау дағдылары |
білу , түсіну, қолданады |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
оқушылар бір – бірімен пікірлеседі, өз ойларын ортаға салып есептің шығарылу жолдарын талдайды |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
қазақ тілі |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс.Үлестірме материалдар |
||
|
Алдыңғы оқу |
Туындының анықтамасы, туындыны табу ережелері |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Жұмбақ қорапша»Қорапшаның сыртына оқушыларға тән ең жағымды қасиеттер жазылған.әр оқушы бір-бірден қорапшаның ішіндегі айнадан өзін көру арқылы сабаққа деген ынтасы оянады. ІІ.«Шыбын» әдісі Үй тапсырмасы: Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар тақтаға шығып,берілген тапсырмаларды орындайды
Дескриптор -дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын қолданады,
ІІІ. Жаңа сабақ. Берілген логикалық сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын табады. МЕТР=4567, РИО=712,НЯГ=398 мұндағы бір әріп бір цифрға сәйкес келеді.Жоғардағы мәліметтер бойынша 6718232456719 санына сәйкес келетін сөзді тап.
Мысал-1 y=cos3x (y)’=-(3x)’*sin3x=-3sin3x Мысал-2 y=ctg5x
«Барабан» әдісі. Әр оқушы интерактивт тақтадан таңдалған тапсырмаларды орындайды https://wordwall.net/resource/52723132/%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d0%bd-%d3%99%d0%b4%d1%96%d1%81%d1%96
Оқулықпен жұмыс: 91-бет №17.3 №17.11 Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор -дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын қолданады, - бөліндінінің туындысын табу үшін бүтін дәрежелік функцияның туындысын қолданады - жауабын ықшамдап жазады Рефлекция Оқушылар сабаққа деген пікірін жазып tik tok бөліміндегі комментарый қалдырады.
Үйге тапсырма: № 17,1 |
|
|
-
Саралау –
Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
«Ой қозғау» әдісі «Шыбын« Ойлан, жұптас, топтас»
әдісі бойынша білім алушының өз
деңгейінде орындай алатын саралау
жұмысын жүргіземін. Білім алушылардың
ширақ ойлауы, алғырлығы анықталады.
1. Диалог және қолдау көрсету тәсілі.
Қажет жағдайда мына сұрақтар қойылды:
- Саған көмек қажет пе?
- Не түсініксіз болып тұр?
- Қандай ережені қайталау керек?
- Бұл есепте қандай қиындықтар туындап
тұр
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыту – топтық жұмысқа берілген тапсырмада анықталады
Топқа бөліну кезінде қауіпсіздік сақтау;
Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.
Сабақ барысында пайдаланатын құрал-жабдықтарды пайдалану ережесі
Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Сабақтың мақсаты жету арқылы оқушылар функциялардың туындысын табуда, формулалармен, ережелерді қолдануды үйренді.
Оқушылар бүтін дәределік функцияның туындысын табуды үйренді.
Сыныпта оқушылар арасында ынтымақтастық орнады.
Менің сабаққа жасаған жоспарым тиімді болды, уақытты тиімді пайдаландым.
Жоспарыма
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТУЫНДЫ.10-сынып ашық сабақ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІҮ тарау. Туынды. |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Тригонометриялық функцияның туындысын табу |
||
|
Оқу мақсаты |
10.3.1.13 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу; |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар туындының анықтамасын, тұрақты санның туындысын, х-тің туындысын, натурал дәрежелі функцияның туындысын табуды біледі. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі Тригонометриялық функцияның туындысын табу ережелерін біледі, қолданады, |
|||
|
Кейбір оқушылар Тригонометриялық функцияның туындысын табу формуласын, туындыны табу ережелерін қолдану арқылы есептер шығара алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Туындыны табу алгоритмін меңгереді Лексика және терминология: Туынды, дәреже, натурал сан, бүтін теріс сан. Диалогта: Туындыны табу ережелері туралы, формулалары туралы сөйлеседі, оларды шешу жолдарын таңдайды. |
||
|
Ойлау дағдылары |
білу , түсіну, қолданады |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
оқушылар бір – бірімен пікірлеседі, өз ойларын ортаға салып есептің шығарылу жолдарын талдайды |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
қазақ тілі |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс.Үлестірме материалдар |
||
|
Алдыңғы оқу |
Туындының анықтамасы, туындыны табу ережелері |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Жұмбақ қорапша»Қорапшаның сыртына оқушыларға тән ең жағымды қасиеттер жазылған.әр оқушы бір-бірден қорапшаның ішіндегі айнадан өзін көру арқылы сабаққа деген ынтасы оянады. ІІ.«Шыбын» әдісі Үй тапсырмасы: Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар тақтаға шығып,берілген тапсырмаларды орындайды
Дескриптор -дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын қолданады,
ІІІ. Жаңа сабақ. Берілген логикалық сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын табады. МЕТР=4567, РИО=712,НЯГ=398 мұндағы бір әріп бір цифрға сәйкес келеді.Жоғардағы мәліметтер бойынша 6718232456719 санына сәйкес келетін сөзді тап.
Мысал-1 y=cos3x (y)’=-(3x)’*sin3x=-3sin3x Мысал-2 y=ctg5x
«Барабан» әдісі. Әр оқушы интерактивт тақтадан таңдалған тапсырмаларды орындайды https://wordwall.net/resource/52723132/%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d0%bd-%d3%99%d0%b4%d1%96%d1%81%d1%96
Оқулықпен жұмыс: 91-бет №17.3 №17.11 Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор -дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын қолданады, - бөліндінінің туындысын табу үшін бүтін дәрежелік функцияның туындысын қолданады - жауабын ықшамдап жазады Рефлекция Оқушылар сабаққа деген пікірін жазып tik tok бөліміндегі комментарый қалдырады.
Үйге тапсырма: № 17,1 |
|
|
-
Саралау –
Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
«Ой қозғау» әдісі «Шыбын« Ойлан, жұптас, топтас»
әдісі бойынша білім алушының өз
деңгейінде орындай алатын саралау
жұмысын жүргіземін. Білім алушылардың
ширақ ойлауы, алғырлығы анықталады.
1. Диалог және қолдау көрсету тәсілі.
Қажет жағдайда мына сұрақтар қойылды:
- Саған көмек қажет пе?
- Не түсініксіз болып тұр?
- Қандай ережені қайталау керек?
- Бұл есепте қандай қиындықтар туындап
тұр
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыту – топтық жұмысқа берілген тапсырмада анықталады
Топқа бөліну кезінде қауіпсіздік сақтау;
Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.
Сабақ барысында пайдаланатын құрал-жабдықтарды пайдалану ережесі
Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Сабақтың мақсаты жету арқылы оқушылар функциялардың туындысын табуда, формулалармен, ережелерді қолдануды үйренді.
Оқушылар бүтін дәределік функцияның туындысын табуды үйренді.
Сыныпта оқушылар арасында ынтымақтастық орнады.
Менің сабаққа жасаған жоспарым тиімді болды, уақытты тиімді пайдаландым.
Жоспарыма
шағым қалдыра аласыз







