|
ЖШС «Интердент» медициналық колледжі
|
|
ТОО «ИНТЕРДЕНТ» медицинский колледж |
ашық сабақ жоспары
![]()
Пән: Математика
Мамандық: «Емдеу ісі»
Курс: 1
Топ : 101
Тақырыбы: Туынды және олардың қосымшалары атты тарауға, жалпы тақырыпқа есептер шығару
Орындады: Асанбаева С.Қ.
«ҚАРАЛДЫ» және «БЕКІТІЛДІ»
«Жалпы білім беру және гуманитарлық
пәндер бірлестігі»
ОӘК отырысында
«___» ___________ 2024ж.
ОӘК меңгерушісі
______ ___________________
Алматы қаласы 2024 ж
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік:
Туынды анықтамасын, туындыны табу ережелерін, берілген элементар функциялардың туындыларының формулаларын білу.
-
Дамытушылық:
Элементар функциялардың туындыларын таба отырып, оқушылардың логикалық ойлауын дамыту, қызығушылық қабілетін арттыру.
-
Тәрбиелілік:
Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, өзара көмек көрсете білуге тәрбиелеу. Математикалық мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, үлестірмелі материал, тест, карточка, слайд
Сабақтың түрі: Тренинг сабақ
Cабақтың типі: Бекіту
Сабақтың әдісі: Ойын сабағы
Әдістері: Топқа бөлу, практикалық, сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс,тест тапсырмалары
Пәнаралық байланыс: «Қазақстан тарихы», «қазақ тілі», «химия» және мамандығымен байланыстыру
Пайдаланылған әдебиеттер:
1. Алгебра және анализ бастамалары. Әбілқасымова А., Бекбаев И. және т.б. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 10 сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2007. (110-115б)
2. П.А.Ларичев, «АЛГЕБРА есептерінің жинағы». (93-96б)
Сабақ өту хронологиялық кестесі
-
Ұйымдастыру кезеңі 10 мин.
-
Топпен амандасу
-
Бар жоғын тексеру
-
Командаға бөлу
-
Тізімін жазу
-
Көңіл күйін смайликтер қоржына салу (смайлин арқылы білдіру)
-
Жарыстар турларын түсіндіру
Жарыс кезеңі:
-
Миға шабуыл (Формула еске түсіру , Сауалнама сұрақтар) 20 мин.
-
Есептер шығару пәндермен байланыстыру 20 минут
-
Викториналық сұрақтар, психологиялық тренинг. 20 минут
-
Қара жорға 10 минут
-
Қорытындылау бағалау 5 минут
-
Үй жұмысына тапсырма беру 5 минут
-
Ұйымдастыру кезеңі
|
№ |
аты жөні |
бағасы |
ескертпе |
|||
|
1 ф |
2 с |
3 |
қ |
|||
|
1 |
______________ |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
-
«1ф» - формула бойынша 1-қате «4», 2-қате «3» және баға барлық команда, білімгерлеріне қойылады?
«2с» - берілген сауалнама бойынша жауап береген білімгерге қойылады?
-
Есепті жылдам және қатесіз. Сонымен қатар берілген пәндермен байланыстыру қажет?
-
Командаға арналған пайыздық есептер. Әр білімгерге арналған есеп, сол білімгерге қойылады. (егерде қатесіз болса «5» қате болса «3»)
Слайд
І. Естігенімді ұмытамын,
Көргенімді –есте сақтаймын
Жасағанымды – түсінемін / Конфуций/
Миға шабуыл
-
Формула еске түсіру
-
Сауалнама сұрақтар, Формула еске түсіру
y/=cos x
У = С
У = Хn
y/= u/+v/
y/= u/v+v/u
y/=

y/= 0
y/=
y/= sin x
y/= nxn-1
У
= 
У = sinx
У = cosx
У = tg x
У = ctg x
У = u+v
y/=

У = u*v
y/=![]()
![]()
У
= 
y/= Cu/
У = Сu
Формула дұрыс жауабы:
y/=cos x
У = С

y/= Cu/
y/=![]()
![]()
y/=

y/= u/+v/
y/= u/v+v/u
y/=

y/= 0
y/=
-

y/= - sin x
y/= nxn-1
У
= 
У = Сu
У
= 
У = u*v
У = u+v
У = ctg x
У = tg x
У = cosx
У = sinx
У = Хn


![]()




![]()
-
Анықтама
6
5
4
3
2![]()
7
-
Туындының анықтамасы?
-
=
теңдігінің аргумент
өсімшесі
шегі бар болса, онда ол шек у=
f(x) функциясының х нүктесіндегі
туындысы
деп
атаймыз.
-
Өсімше дегеніміз не?
-
х2-х1 айырымын аргументтің х1 нүктесіндегі өсімшесі деп атаймыз
-
Дифференциялдық функция дегеніміз не?
-
Функцияның туындысын табу амалын – фунуция дифференциалдау деп атайды.
-
Нүктедегі диференциалдау функция дегеніміз не?
-
Х нүктеде функцияның туындысы бар болса, онда
функциясын
осы нүктедегі
диференциалданатын функция деп
атаймыз.
-
Аралықта диференциалдау функция дегеніміз не ?
-
Егер функция аралықтың барлық нүктелерінде дифференциялданатын болса, онда оны аралық диференциалдау функция деп атайды.
-
√х функциясының туындысы?
-
y/ =

-
Лагранж формаласы дегеніміз?
-
f/(b)=

-
Күрделі функцияның туындысының формуласы?
-
y/= f/(g(x))*g/(x) осы формуласымен анықталатын күрделі функция деп атаймыз.
ІІ. Барлық істің басшысы – білім мен ұғым, Сондықтан Есеп шығару – практикалық ұғым, ол ақылдың гимнастикасы.
-
Есептің туындысын тауып «0»-ге теңестіріп
-
Теңдеуін шешу
-
Шыққан сан қай пәннен (Қазақстан тарихы , қазақ тілі, химия) байланыстыруы қажет.
-
Қазақстан тарихтағы атаулы даталармен байланыстырыңыз?
-
Қазақ тілінде __ - сөз табы, ____- септік бар. Атап кетіңіз?
-
Темірдің тотығу дәрежесі немесе «Са» - нешінші периодта орналасқан?
-
Қазақ тілінде ,,,,,, - стил типі бар?
-
Көміртектің валенттілігі нешеге тең болуы?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
«10» f(x) = x2 , туындысын тауып х0= 500 есептеңіз?
Жауабы: f(x) = x2
f/(x) = 2x f/(500) = 2*500=1000
Алматы қаласына 1000 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«10» f(x) = x2+240 , туындысын тауып х0= 275 есептеңіз?
Жауабы: f(x) = x2
f/(x) = 2x+0 f/(275) = 2*275=550
Қазақ хандығына 550 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«10» f(x) =
x3-21х , туындысын тауып
х0= 11
есептеңіз?
Жауабы: f/(x) = x2-21
f/(x) = (11)2-21=121-21=100
Ұлт-азаттық қозғалысына 100 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«20» f(x) = 5x2+250х , туындысын тауып f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы: f/(x) = 10x-250
10x-250 =0
10х=250, х=25
Тәуелсіздігімізге 25 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«20» (х-9)(х-7)=0 теңдеуін шеш, х1=? x2=? табыңыз?
Жауабы:
х2-16х+63=0, Д= 162-4*63=256-252=4
х1,2=
х1=9
х2=7
9- сөз табы
7-септік ( Қазақ тілі
)
-
«20» f(x) = 2x2+16х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) =4х-16
4х-16=0
4х=16
Х=4 Са – 4-ші периодта орналасқан, (Химия)
-
«30» f(x) = x3 - 27х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) = 3х2-27
3х2-27=0
3х2=27
х2=9
х=
көміртектің валентілігі 3-ке
тең «Химия»
-
«30» f(x) = x3-75х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) = 3х2-75
3х2-75=0
3х2=75 х2=75/3
х2=25
х=
5 стил бар «Қазақ тілі»
-
Қонақ кәдесі. (Алма беру, топ бала санына)
ІІІ. Сенбе жұртқа тұрса да
Қанша мақтап, өзіңе сен,
Өзің алып шығар
Еңбегіңмен мен ақылың екі жақтап.
Абай Құнанбаев
МЕН СЕНДЕРГЕ СЕНЕМІН
(логикалық сұрақтар және Психологиялық тренинг)
Аталған жай сандардың, бөлшек сандардың пайыздық мөлшерін тез уақытта есептеу. Виктариналық сұрақтар

ІІІ. Жаттығу орындау: «Өз
құндылықтарым
мәлімдемесі».
Мақсаты:
өзіндік бағалауды көтеру, өз
күшін тексеру
мүмкіндігі.
Оқытушы:
«Қазір мен сендерге «өз құндылықтарымның мәлімдемесін» оқимын. Бұл әркімнің өзіне арналған әнұраны іспеттес. Барлығымыз дауыстап бірге оқимыз:
Талдау:
Өзіңізді қалай
сезінудесіз?
Топпен өзіңнің көңіл - күйіңді және рухани
жан - дүниең туралы бөліс.
Бұл жаттығудан не
алдыңыз?
(анонимный
параққа жазып смайлинктер қоржына
салу)
Қорытынды: Қара жорға
биі.
Қортындылау бағалау
Үй жұмысына тапсырма беру
-
Күрделі функция туындысына әр білімгер 5-есептен құрастыру
-
Туындыға тесттік жүйе құрастыру.








жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туынды және олардың қосымшалары атты тарауға, жалпы тақырыпқа есептер шығару
Туынды және олардың қосымшалары атты тарауға, жалпы тақырыпқа есептер шығару
|
ЖШС «Интердент» медициналық колледжі
|
|
ТОО «ИНТЕРДЕНТ» медицинский колледж |
ашық сабақ жоспары
![]()
Пән: Математика
Мамандық: «Емдеу ісі»
Курс: 1
Топ : 101
Тақырыбы: Туынды және олардың қосымшалары атты тарауға, жалпы тақырыпқа есептер шығару
Орындады: Асанбаева С.Қ.
«ҚАРАЛДЫ» және «БЕКІТІЛДІ»
«Жалпы білім беру және гуманитарлық
пәндер бірлестігі»
ОӘК отырысында
«___» ___________ 2024ж.
ОӘК меңгерушісі
______ ___________________
Алматы қаласы 2024 ж
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік:
Туынды анықтамасын, туындыны табу ережелерін, берілген элементар функциялардың туындыларының формулаларын білу.
-
Дамытушылық:
Элементар функциялардың туындыларын таба отырып, оқушылардың логикалық ойлауын дамыту, қызығушылық қабілетін арттыру.
-
Тәрбиелілік:
Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, өзара көмек көрсете білуге тәрбиелеу. Математикалық мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, үлестірмелі материал, тест, карточка, слайд
Сабақтың түрі: Тренинг сабақ
Cабақтың типі: Бекіту
Сабақтың әдісі: Ойын сабағы
Әдістері: Топқа бөлу, практикалық, сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс,тест тапсырмалары
Пәнаралық байланыс: «Қазақстан тарихы», «қазақ тілі», «химия» және мамандығымен байланыстыру
Пайдаланылған әдебиеттер:
1. Алгебра және анализ бастамалары. Әбілқасымова А., Бекбаев И. және т.б. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 10 сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2007. (110-115б)
2. П.А.Ларичев, «АЛГЕБРА есептерінің жинағы». (93-96б)
Сабақ өту хронологиялық кестесі
-
Ұйымдастыру кезеңі 10 мин.
-
Топпен амандасу
-
Бар жоғын тексеру
-
Командаға бөлу
-
Тізімін жазу
-
Көңіл күйін смайликтер қоржына салу (смайлин арқылы білдіру)
-
Жарыстар турларын түсіндіру
Жарыс кезеңі:
-
Миға шабуыл (Формула еске түсіру , Сауалнама сұрақтар) 20 мин.
-
Есептер шығару пәндермен байланыстыру 20 минут
-
Викториналық сұрақтар, психологиялық тренинг. 20 минут
-
Қара жорға 10 минут
-
Қорытындылау бағалау 5 минут
-
Үй жұмысына тапсырма беру 5 минут
-
Ұйымдастыру кезеңі
|
№ |
аты жөні |
бағасы |
ескертпе |
|||
|
1 ф |
2 с |
3 |
қ |
|||
|
1 |
______________ |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
-
«1ф» - формула бойынша 1-қате «4», 2-қате «3» және баға барлық команда, білімгерлеріне қойылады?
«2с» - берілген сауалнама бойынша жауап береген білімгерге қойылады?
-
Есепті жылдам және қатесіз. Сонымен қатар берілген пәндермен байланыстыру қажет?
-
Командаға арналған пайыздық есептер. Әр білімгерге арналған есеп, сол білімгерге қойылады. (егерде қатесіз болса «5» қате болса «3»)
Слайд
І. Естігенімді ұмытамын,
Көргенімді –есте сақтаймын
Жасағанымды – түсінемін / Конфуций/
Миға шабуыл
-
Формула еске түсіру
-
Сауалнама сұрақтар, Формула еске түсіру
y/=cos x
У = С
У = Хn
y/= u/+v/
y/= u/v+v/u
y/=

y/= 0
y/=
y/= sin x
y/= nxn-1
У
= 
У = sinx
У = cosx
У = tg x
У = ctg x
У = u+v
y/=

У = u*v
y/=![]()
![]()
У
= 
y/= Cu/
У = Сu
Формула дұрыс жауабы:
y/=cos x
У = С

y/= Cu/
y/=![]()
![]()
y/=

y/= u/+v/
y/= u/v+v/u
y/=

y/= 0
y/=
-

y/= - sin x
y/= nxn-1
У
= 
У = Сu
У
= 
У = u*v
У = u+v
У = ctg x
У = tg x
У = cosx
У = sinx
У = Хn


![]()




![]()
-
Анықтама
6
5
4
3
2![]()
7
-
Туындының анықтамасы?
-
=
теңдігінің аргумент
өсімшесі
шегі бар болса, онда ол шек у=
f(x) функциясының х нүктесіндегі
туындысы
деп
атаймыз.
-
Өсімше дегеніміз не?
-
х2-х1 айырымын аргументтің х1 нүктесіндегі өсімшесі деп атаймыз
-
Дифференциялдық функция дегеніміз не?
-
Функцияның туындысын табу амалын – фунуция дифференциалдау деп атайды.
-
Нүктедегі диференциалдау функция дегеніміз не?
-
Х нүктеде функцияның туындысы бар болса, онда
функциясын
осы нүктедегі
диференциалданатын функция деп
атаймыз.
-
Аралықта диференциалдау функция дегеніміз не ?
-
Егер функция аралықтың барлық нүктелерінде дифференциялданатын болса, онда оны аралық диференциалдау функция деп атайды.
-
√х функциясының туындысы?
-
y/ =

-
Лагранж формаласы дегеніміз?
-
f/(b)=

-
Күрделі функцияның туындысының формуласы?
-
y/= f/(g(x))*g/(x) осы формуласымен анықталатын күрделі функция деп атаймыз.
ІІ. Барлық істің басшысы – білім мен ұғым, Сондықтан Есеп шығару – практикалық ұғым, ол ақылдың гимнастикасы.
-
Есептің туындысын тауып «0»-ге теңестіріп
-
Теңдеуін шешу
-
Шыққан сан қай пәннен (Қазақстан тарихы , қазақ тілі, химия) байланыстыруы қажет.
-
Қазақстан тарихтағы атаулы даталармен байланыстырыңыз?
-
Қазақ тілінде __ - сөз табы, ____- септік бар. Атап кетіңіз?
-
Темірдің тотығу дәрежесі немесе «Са» - нешінші периодта орналасқан?
-
Қазақ тілінде ,,,,,, - стил типі бар?
-
Көміртектің валенттілігі нешеге тең болуы?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
«10» f(x) = x2 , туындысын тауып х0= 500 есептеңіз?
Жауабы: f(x) = x2
f/(x) = 2x f/(500) = 2*500=1000
Алматы қаласына 1000 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«10» f(x) = x2+240 , туындысын тауып х0= 275 есептеңіз?
Жауабы: f(x) = x2
f/(x) = 2x+0 f/(275) = 2*275=550
Қазақ хандығына 550 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«10» f(x) =
x3-21х , туындысын тауып
х0= 11
есептеңіз?
Жауабы: f/(x) = x2-21
f/(x) = (11)2-21=121-21=100
Ұлт-азаттық қозғалысына 100 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«20» f(x) = 5x2+250х , туындысын тауып f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы: f/(x) = 10x-250
10x-250 =0
10х=250, х=25
Тәуелсіздігімізге 25 жыл (Қазақстан тарихы)
-
«20» (х-9)(х-7)=0 теңдеуін шеш, х1=? x2=? табыңыз?
Жауабы:
х2-16х+63=0, Д= 162-4*63=256-252=4
х1,2=
х1=9
х2=7
9- сөз табы
7-септік ( Қазақ тілі
)
-
«20» f(x) = 2x2+16х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) =4х-16
4х-16=0
4х=16
Х=4 Са – 4-ші периодта орналасқан, (Химия)
-
«30» f(x) = x3 - 27х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) = 3х2-27
3х2-27=0
3х2=27
х2=9
х=
көміртектің валентілігі 3-ке
тең «Химия»
-
«30» f(x) = x3-75х туындысын тауып, f/(x) = 0-ге теңестіріп теңдеуді шешіңіз?
Жауабы:
f/(x) = 3х2-75
3х2-75=0
3х2=75 х2=75/3
х2=25
х=
5 стил бар «Қазақ тілі»
-
Қонақ кәдесі. (Алма беру, топ бала санына)
ІІІ. Сенбе жұртқа тұрса да
Қанша мақтап, өзіңе сен,
Өзің алып шығар
Еңбегіңмен мен ақылың екі жақтап.
Абай Құнанбаев
МЕН СЕНДЕРГЕ СЕНЕМІН
(логикалық сұрақтар және Психологиялық тренинг)
Аталған жай сандардың, бөлшек сандардың пайыздық мөлшерін тез уақытта есептеу. Виктариналық сұрақтар

ІІІ. Жаттығу орындау: «Өз
құндылықтарым
мәлімдемесі».
Мақсаты:
өзіндік бағалауды көтеру, өз
күшін тексеру
мүмкіндігі.
Оқытушы:
«Қазір мен сендерге «өз құндылықтарымның мәлімдемесін» оқимын. Бұл әркімнің өзіне арналған әнұраны іспеттес. Барлығымыз дауыстап бірге оқимыз:
Талдау:
Өзіңізді қалай
сезінудесіз?
Топпен өзіңнің көңіл - күйіңді және рухани
жан - дүниең туралы бөліс.
Бұл жаттығудан не
алдыңыз?
(анонимный
параққа жазып смайлинктер қоржына
салу)
Қорытынды: Қара жорға
биі.
Қортындылау бағалау
Үй жұмысына тапсырма беру
-
Күрделі функция туындысына әр білімгер 5-есептен құрастыру
-
Туындыға тесттік жүйе құрастыру.








шағым қалдыра аласыз
















