Туынды және оның қолданылуы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Туынды және оның қолданылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
мат.сауаттылыққа байланысты,ерекше білім беруді қажеттіліктері бар оқушылармен өткізуге арналған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы

Бөлім:

Туынды

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда

Смаилова Мендегуль Талгатовна.

Ниязалина Гульназ Уйкасбаевна.

Айдар Нурлан

Күні:


Пән/Сынып:

Алгебра, 10 сынып, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Туынды және оның қолданылуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.3.1 – Туындының физикалык магынасына суйене отырып,

қолданбалы есептер шыгару;

Сабақтың мақсаты:

Қолданбалы есептерді шығаруда туындыны қолдану.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,қолдану ,түсіну


Сабақтың барысы:


Уақыты

Кезең

дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Туынды және оның қолданылуы тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;

Ұйымдастыру.

Үй жұмысын тексеру.


Амандасады.

Үй тапсырмасын айтады.


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.




оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы






Оқулық

10 мин

Негізгі бөлім

Жеке жұмыс ұйымдастырып

Тест тапсырмасы арқылы оқушылардың теориялық білімді меңгеру деңгейін анықтайды.

Тапсырма: Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойыңыз

1) айырмасы....... деп аталады.

a) аргумент өсімшесі b) функция өсімшесі

c)дифференциал

2)Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол f(x) функциясының

нүктесіндегі ...... деп аталады.

a) жанама b) аргумент c) туынды

3)Функцияның туындысын табу амалы ...... амалы деп аталады.

a) қосу b) дифференциалдау

c) азайту

4)Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы.......

a) үдеу b) жылдамдық c)уақыт

5)Туындының геометриялық мағынасы деген .....

a) функция графигі b) функцияның графигіне жүргізілген жанама теңдеуі c)функцияның графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффиценті

Жауабы:1) b 2)c 3)b 4)a5)c



Оқушылар топтарға бөлініп отырады. 1-топ,2-топ,3-топ

Оқушылар өздігімен тест тапсырмасын орындайды Оқушылар бір-бірін бағалау критерийлерілер бойынша бағалайды. Бағалау нәтижесі бойынша оқушылар қызыл (екі қатеден артық жіберген), сары (бір немесе екі жіберген), жасыл (қатесіз орындаған) стикерлер алады.

ережелері мен қасиеттеріне тоқталу




                        

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды
























Оқулық









Слайд 11

қосымша1

https://qazcomics.kz/kz

25 мин

Бекіту тапсырма лары

Тапсырмалар. Топтық жұмыс.

Стикерлер түсіне сәйкес оқушыларды топтарға бөлу (топтарға қызыл, жасыл, сары түсті стикерлер бар оқушыларды аралас отырғызады)

Топтық жұмыс ұйымдастырып деңгейлік ойының

«Кім кінәлі?» деген 1 кезең шартын түсіндіреді

Топтардың жұмысын бақыттап, қадағалап конструктивті кері байланыс береді


2-кезең тапсырмаларын орта деңдей тапсырмалары, топтағы (ерекше білім беруді қажеттіліктері бар оқушыларға) тапсырманы планшет пен қолданып орындауға рұқсат береді

Оқушылар білімдерің қолданып, тапсырмаларды орындап оқиға қайда болғанын анықтайды.

  1. Егер материалдық нүктенің түзу бойымен қозғалыс жылдамдығы заңы бойынша өзгеретін болса, онда 2 6 болған уақытта үдеудің ең үлкен мәні 40 болады. Оқиға қазақ-жоңғар соғысына қатысты.

Жауабы: Жоқ себебі ең үлкен f(6)=72 болады;



3 кезең тапсырмасы(функцияналды сауаттылық)

График бойынша туындының мәнін табу

Тапсырма: Графикті қарап, нақты бір нүктеде туындының мәнін табыңыз.

Мысал: Берілген графиктің x=2x = 2x=2 нүктесіндегі жанаманың қисық сызықпен қиылысу бұрышын табыңыз.

Шешім жолы:

  1. Графикті қарап, x=2x = 2x=2 нүктесінде жанаманың теңдеуін табамыз.

  2. Жанаманың еңісін (туынды мәнін) анықтаймыз.

Түсінік: График бойынша туынды мәнін табу арқылы функционалдық сауаттылықты дамыту, графиктердің мағынасын түсініп, оларды нақты жағдайлармен байланыстыруға мүмкіндік береді.



1 кезең тапсырмасы

Qaz Comics 6 персонажінің бірі қылмыс жасаған. Әр персонаж үш жауап берді. Қылмыскердің барлық жауабы қате, күдік туғызған персонаждар 1 немесе 2 қате жіберді. Қате жібермеген персонаж - құрбан. Тапсырмаларды орындап, қандай персонаждар күдіктілер, кім құрбан, ал кім қылмыскер екенін анықтайды.

Топтар бір - бірін бағалау критерийлерімен тексереді







ерекше білім беруді қажеттіліктері бар оқушыларға қосымша тапсырма(функцияналды сауаттылық)

Есептің мәтінінде туындыны қолдану

Тапсырма: Компанияның кірісі уақыт бойынша өзгеріп отыр, яғни R(t)=10t2+4tR(t) = 10t^2 + 4tR(t)=10t2+4t функциясымен сипатталады. Кірістің өзгеру жылдамдығын 3 сағатта анықтаңыз.

Шешім жолы:

  1. R(t)=10t2+4tR(t) = 10t^2 + 4tR(t)=10t2+4t

  2. Туындысын аламыз: R′(t)=20t+4R'(t) = 20t + 4R′(t)=20t+4

  3. t=3t = 3t=3 сағатта өзгеру жылдамдығы: R′(3)=20(3)+4=60+4=64R'(3) = 20(3) + 4 = 60 + 4 = 64R′(3)=20(3)+4=60+4=64 бірлік/сағат.

Түсінік: Бұл тапсырма экономика саласындағы нақты мәселеге туындыны қолдануды көрсетеді, яғни кірістің өзгеру жылдамдығын есептеу.






Дескриптор:

-аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын біледі;

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.

ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау


Дескриптор:

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.













ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау





Интернет ресурстары




Слайд 11

қосымша1

https://qazcomics.kz/kz








Жеке жұмыс

Туындының анықтамасы бойынша тапсырма

Тапсырма: Функцияның туындысын табыңыз.

  1. f(x)=x2+3x−5f(x) = x^2 + 3x - 5f(x)=x2+3x−5

  2. g(x)=5x3−2x2+4g(x) = 5x^3 - 2x^2 + 4g(x)=5x3−2x2+4

Шешу жолы:

  1. f′(x)=2x+3f'(x) = 2x + 3f′(x)=2x+3

  2. g′(x)=15x2−4xg'(x) = 15x^2 - 4xg′(x)=15x2−4x

Түсінік: Бұл тапсырма функцияның туындысын табуға арналған, яғни функцияның өзгеріс жылдамдығын анықтау.

Оқушылар жеке параққа жұмысты орындайды, нәтижесі жетістік критерийі бойынша бағаланады.



Дескриптор:

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.

Парақша лар

5 минут





Бүгінгі сабақта:

-тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын таба алады.

Кері байланыс: Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім

Маған ........ қызықты болды

Маған ..................... қиын болды

Мен ......... тапсырманы орындадым

Мен .................................... түсіндім

Енді мен ..........................................


Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.04.2025
234
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі