Материалдар / Туынды табу ережелері Ашық сабақ

Туынды табу ережелері Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Туынды табу ережелері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
152
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жас кезіңде алған білім,
Тасқа жазған жазумен тең.
Есейгенде алған білім,
Құмға жазған жазумен тең

Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық: Оқушылардың және тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір - біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Оқушылардың білімін, біліктілігін тексерeу сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, баяндау, есептеу, жеке, тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, карточка.
Пәнаралық байланыс: Тарих, қазақ тілі

Сабақтың кезеңдері
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: (1 мин) Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2 - 3 мин) Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;

Қайталау - оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с; х; (х
n) ' – неге тең?(0; 1; nxn - 1)


Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3 - 4 мин)
1.
Функцияның туындысын табу амалы (дифференциалдау)
2. Тұрақты санның туындысы с=?(0)
3. Екі функцияның қосындысының, айырмасының туындысы (
(u+)= u +)
4. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы
( (u·)= u +u)
5. Екі функцияның бөліндісінің туындысы:?
(( )= )
6. 5х - тің туындысы: (5)
7. х
2 - тың туындысы: (2х)
8. х - тың туындысы: (1)
9.
туындысы: (- )
10.
-тың туындысы: ( )

ІІІ. Негізгі бөлім(20 - 25 мин)

« Сен ғылымға болсаң ынтық, бұл сөзімді әбден ұқ:

Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер» (Ш. Құдайбердиев)

1. Оқулықпен жұмыс:
Диас №181 (а) Фаиз №181 (ә) Анар №181 (б)


182

Фаиз (а) Диас (ә) Анар (б)



2. Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату.

1-карточка

1-деңгей

f(х)=0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=4х2 – 8х + 4


2-деңгей:

f(х)>0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)= х3 + 4х2 – 9х + 1


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=(4 + 3)(4 – 3) + 2х2


2-карточка

1-деңгей

f (х) =0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=-6х2 + 12х + 5


2-деңгей:

f(х)>0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)= - х3 + х2 + 3х


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=(х2 + 5)(х2 – 4) + 2


3-карточка

1-деңгей

f(х)=0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=5х2 – 20х + 1


2-деңгей:

f(х)0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)= х3 – 27х


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=2 – (3х – 2)(5х + 1) -



3. Ойна, ойла! Қалпына келтір.

Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады. Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
1. f (х) =3х
3 - 2х2 - 1 функциясының туындысын тап
2. f (х) = х
2( 2х - 1) функциясының туындысын тап
3. f(х)=
– х2 + 2 функциясының туындысын тауып,, f '(0) +f '(- 1) өрнегінің мәнін тап


4. Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар.
Тест шешу
Тест

В) С) Д) Е)

2. f(х)=3 +5х+3

А) 6х+5 В) 8х+3 С) 6х+3 Д) 3х+5 Е) 5х+3

3.f(x) =

А)3х В)3х2-3 С) х3-3 Д) 3х2+3 Е)х3+3х

4. f(х)=2х3-3х2+6 f1(-2)

А) -18 В) 6 С)-16 Д)36 Е)22

5. f(х) =2х2+20

А) 4х-20 В) 4х+10 С) 4х+ Д) 4х- Е) 4х-

6.f(х)=х9-3х5- +2

А)9х8-15х6+12х-5 В)х10- С) 9х8-15х4- Д) 9х8-15х4-12х-5 Е)9х6-15х4+12х-3


7. f(х)= f1(16)

А) В) С) Д) Е) 4


8.f(х)=5х24

А) 120х23 В) 120х22 С)24х23 Д)50х24 Е) -120х23


ІҮ. Сабақты қорытындылау:(5 - 6 минут)
«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті тапсырмалары орындалады.


10-сынып. Туындыны табу ережелері. Сәйкестікті анықта:

Shape1

2х2 3 (u+)' u' + u'


(u·)'


4х ( (u)' + ()'



n – 1 2



хn - 3 3


9 0 2х4 6



Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2 - 3 минут

Бағалау парағы:

Т. А. Ә.

Қайталау сұрақтары

Матем-қ диктант

Оқулықпен жұмыс

Деңгейлік тапсырма

Ойна, ойла

Тест

Сәйкес

тендіру тесті

1.

Диас








2.

Анар








3.

Фаиз








Бағалау критериі 35-тен артық болса «5»

26-дан артық болса «4»

18-ден артық болса «3»


ҮІ. Үйге тапсырма
: №181(в;г) №182 (в) 110-бет





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ