Тақырып бойынша 11 материал табылды

Туындының анықтамасы, 10 б сыныбы

Материал туралы қысқаша түсінік
Туындының анықтамасы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді:

Бөлім:

10.3С Туынды

Педагогтің Т.А.Ә.

Шәріп А.Е.

Күні:

25.02.26

Пән/Сынып:

Алгебра, 10б ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Туындының анықтамасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.1.21туындының ережелерін білу және қолдану

Сабақтың мақсаты:

Функцияның өсімшесін, аргумент өсімшесін және туындының анықтамасын біледі және туындының анықтамасы бойынша тұрақты фунция мен дәрежелік функцияның туындысын табады;

Құндылықтарға баулу:

Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін шыңдау

Сабақтың барысы:

Уақыты

Кезең

дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Туындының анықтамасы тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;

Ұйымдастыру.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй тапсырмасын айтады.


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.









Оқулық

10 мин

Негізгі бөлім

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. Термин сөздерді үйлестіріп беру, сыныппен бірге қайталату.

1.аргумент өсімшесі.

2.функцияның өсімшесі.

3. түзуі үшін бұрыштық коэффициент. туындының анықтамасы.

Анықтама . теңдігінің аргумент өсімшесі

шегі бар болса,онда ол шекті функциясының

Нүктесіндегі туындысы деп аталады.

Белгіленуі . . Функцияның туынды табу амалы-функцияны дифференциалдау деп атайды.

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді


Сұрақтарға жауап береді.

Анықтама бойынша туынды табу алгоритмі:

  1. аргумент өсімшесін табу.

.

  1. функцияның өсімшесін табу.

  2. функцияның өсімшесін аргумент өсімшесіне қатынасын табу.

  3. кезіндегі шегін табу.



«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
























Оқулық

25 мин

Бекіту тапсырма лары

Тапсырмалар. Тақтамен жұмыс

1.Төмендегі функциялардың туындысын табыңдар.

;

;

2. y=f(x) функциясының x0 нүктесіндегі мәнін табыңыздар.

  1. 1 топ) Егер у(х) = 2х32 +5 болса, у′(0) + у′(1) табу.

2 топ) Егер у(х) = болса, у′(1) табу.

3 топ) Егер у(х) = 2х3 – 3х2 +5 болса, у′(-2) табу.


Жұптық жұмыс. Функциялардың туындысын табыңыз:

  1. f(x)=-8x7; 2) f(x)= x-10 ; 3) f(x)=7· ; 4) f(x)=17 ;



Оқулықтан №41.5


Есептер шығарады

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.





Өз бетімен жұмыс. Функциялардың туындысын табыңыз:

1) f(x)= 427 ;

2) f(x)=x13 – 2x11 + 5x8 + x2 – x + ;

Дескриптор:

-аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын біледі;

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.

Дескриптор:

-аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын біледі;

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.


ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау





Интернет ресурстары





Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.



Жеке жұмыс

f'(x)=0 теңдеуін шешіңдер.

Оқушылар жеке параққа жұмысты орындайды, нәтижесі жетістік критерийі бойынша бағаланады.

Дескриптор:

-аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын біледі;

- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын таба алады.


Парақша лар

5 минут





Бүгінгі сабақта:

- тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын таба алады.

Кері байланыс: Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім

Маған ........ қызықты болды

Маған ..................... қиын болды

Мен ......... тапсырманы орындадым

Мен .................................... түсіндім

Енді мен ..........................................


Тақырыпты меңгергенін анықтау


Үйге тапсырма. №41.10.


Кері байланыс




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12