|
Пәні: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым Күні: 20.11.2018ж Сынып:1 |
Мектебі:Жамбыл орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Алиева Гулжаухар Қатысқандар саны:13 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұ дыбысы мен әрпі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1. әріптерді тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу 1.2.1.1. сөз/сөйлем сызбасын оқу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушы: Ұ дыбысын таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Сөз/сөйлем сызбасын оқу. Оқушылардың көпшілігі: Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның суреті бойынша болжайды. Кейбір оқушылар : Сурет бойынша сұрақ қояды және берілген сұраққа дұрыс жауап береді. Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер құрастырады және жазады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Әріптерді таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. 2.Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды 3. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. 4. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Ұста, ұршық, құлан, ұтқыр,ұлу,ұстамды. Ұ дыбысы |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік , достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті |
|||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
сергіту жаттығуы |
|||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
АКТ ,ресурстар, түрлі түсті қағаздар, қосымша парақшалар |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек, музыка. |
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөздегі дыбыс түрлерін біледі. Дауысты , дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстыларды ажыратады және дұрыс дыбыстайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы. 5 минут
|
1.Психологиялық ахуал Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай, Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
|
Шаттық шеңбері
Гүлдің суреттері |
||||
|
Сабақтың ортасы. 25 минут
|
«Миға шабуыл» әдісі -Қане, балалар, жұмбақ шешейік! Ұя, ұлу, ұшақтың Басын бастап беремін. Құс, жұмыртқа,бұтақтың, Ортасында келемін.(Ұ)
Ұұ-дауысты, жуан. Сөздің басында, ортасында келеді.
Ұұ- таспаша түрі. Ұұ- жазбаша түрі Жеке жұмыс Кейбір оқушылар: Ұ дыбысы бар сөздерді айтады. Сөздерге сөйлем құрастырады. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Дескриптор: Сөздерді айтады. Сөйлем құрастырады Дыбыстық талдау жасайды Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Түсіндім - жасыл Көмек қажет - сары Түсінбедім - қызыл Дәптермен жұмыс Ұұ дыбысының емлесін жазу.
Дискриптор: - жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтайды; - әріп элементтерін дұрыс байланыстырады; - суретті сөйлеммен дұрыс байланыстырады;
- сөйлемдерді сауатты, көркем
жазады. «Суреттер әлемі» әдісі.
Бағалау критерийлері.
Топпен жұмыс
Ұсталар тобы: Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды сурет арқылы сәйкестендіреді.
Ә
Ә Ана ұршық Ұстаздар тобы: : «Қай буынды жоғалттым» ойыны.Алдыңғы буынды толықтырып жазу ......шақ , .....уық , ....лан , .... ман .....лық , ......мақ , ....уын
Дескриптор: 1. Суреттерді сәйкестендіреді 3.Байланыстырып сөйлем құрайды. 4.Буыннан сөз құрай алады; 5.Сөздерді тұтас оқиды. Бағалау: «Басбармақ» арқылы топтар бір – бірін бағалайды. Сергіту жаттығуы: Бұғының үлкен үйі бар, Терезеден қарайды. Қоян қашып келеді, Бұғының үйін көреді. Тук-тук-тук-тук есік аш, Ана орманда аңшы қаш. Қоян, қоян келе ғой, Қолыңды маған бере ғой. Оқылым 1-тапсырма. Парақшамен жұмыс.
Әр топ сөздерді оқиды, буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды. Кейбір оқушыларға:
Дескриптор:
Бағалау: Жапырақ түстерімен бағалау. |
Суреттер
Әріп үлгісі
Жазу дәптері
таныстырылым
Сергіту
таныстырылым Парақша
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия -Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя. - Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя. - Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя.
|
|
||||
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||
|
1.Тапсырмаларды орындауда қиындық туындап отырған оқушыларға түрткі сұрақтар арқылы қолдау көрсетіледі. 2.Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланды. 3. Көмек қажет ететін оқушыларға жеке әдіспен көмек көрсетілді. (“Құлақ, құлын, ұн” сөздерінің мағынасын түсіндіреді.) 4.Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға шығармашылық бағыттағы тапсырма жоспарланды. (“Ұш, ұшақ,құмыра құмырсқа сөздеріне сөйлем құрады.”) |
Оқушылар әр тапсырмада көрсетілген дескрипторлар бойынша өзін- өзі бағалайды. Оқушылардың әр дұрыс жауабына мадақтау сөздер мен қолдау көрсетемін. Тапсырманы сәтті орындаған оқушыларға жасыл түс беру арқылы қолдау көрсетіледі. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын береді. Сабақ “Бағдаршам”, “Басбармақ”, “Бояу түсімен” “Жапырақ түсімен”, “Жетістік баспалдағымен” бағаланып отырды. Кері байланыс жүргізіліп қорытындыланды. |
Көркем еңбек, музыка Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Айналасындағы барлық адамзат пен табиғатқа қамқорлық көрсету. Рухани байлықты бойына жинақтау. |
||||
2-тапсырма. Сызба және
сөздермен мәтінді оқиды.
«Араласқан оқиға» әдісі.
Әр топқа жеке -жеке сөйлемдер таратылады. Мәтінді ретімен орналастырады. Сызбадағы өтпеген әріптердің орнын ауызша айтады.
Ж
етістік баспалдағы арқылы
бағалау
-
С
өйлемді ретімен орналастырса -
жасылды, -
С
өйлемнің орнын ауыстырса -
сарыны, -
Мүлдем орналастыра алмаса - қызылды бояйды.
«Он қадам» әдісімен сабақты қорытындылау
-
Ұ қандай дыбыс?
-
Ұ дыбысына сөздер айт
-
Ұшақ, құмыра, ұстаз сөздерін буынға бөл.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұ дыбысы мен әрпі
|
Пәні: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым Күні: 20.11.2018ж Сынып:1 |
Мектебі:Жамбыл орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Алиева Гулжаухар Қатысқандар саны:13 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұ дыбысы мен әрпі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1. әріптерді тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу 1.2.1.1. сөз/сөйлем сызбасын оқу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушы: Ұ дыбысын таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Сөз/сөйлем сызбасын оқу. Оқушылардың көпшілігі: Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның суреті бойынша болжайды. Кейбір оқушылар : Сурет бойынша сұрақ қояды және берілген сұраққа дұрыс жауап береді. Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер құрастырады және жазады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Әріптерді таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. 2.Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды 3. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. 4. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Ұста, ұршық, құлан, ұтқыр,ұлу,ұстамды. Ұ дыбысы |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік , достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті |
|||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
сергіту жаттығуы |
|||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
АКТ ,ресурстар, түрлі түсті қағаздар, қосымша парақшалар |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек, музыка. |
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөздегі дыбыс түрлерін біледі. Дауысты , дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстыларды ажыратады және дұрыс дыбыстайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы. 5 минут
|
1.Психологиялық ахуал Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай, Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
|
Шаттық шеңбері
Гүлдің суреттері |
||||
|
Сабақтың ортасы. 25 минут
|
«Миға шабуыл» әдісі -Қане, балалар, жұмбақ шешейік! Ұя, ұлу, ұшақтың Басын бастап беремін. Құс, жұмыртқа,бұтақтың, Ортасында келемін.(Ұ)
Ұұ-дауысты, жуан. Сөздің басында, ортасында келеді.
Ұұ- таспаша түрі. Ұұ- жазбаша түрі Жеке жұмыс Кейбір оқушылар: Ұ дыбысы бар сөздерді айтады. Сөздерге сөйлем құрастырады. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Дескриптор: Сөздерді айтады. Сөйлем құрастырады Дыбыстық талдау жасайды Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Түсіндім - жасыл Көмек қажет - сары Түсінбедім - қызыл Дәптермен жұмыс Ұұ дыбысының емлесін жазу.
Дискриптор: - жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтайды; - әріп элементтерін дұрыс байланыстырады; - суретті сөйлеммен дұрыс байланыстырады;
- сөйлемдерді сауатты, көркем
жазады. «Суреттер әлемі» әдісі.
Бағалау критерийлері.
Топпен жұмыс
Ұсталар тобы: Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды сурет арқылы сәйкестендіреді.
Ә
Ә Ана ұршық Ұстаздар тобы: : «Қай буынды жоғалттым» ойыны.Алдыңғы буынды толықтырып жазу ......шақ , .....уық , ....лан , .... ман .....лық , ......мақ , ....уын
Дескриптор: 1. Суреттерді сәйкестендіреді 3.Байланыстырып сөйлем құрайды. 4.Буыннан сөз құрай алады; 5.Сөздерді тұтас оқиды. Бағалау: «Басбармақ» арқылы топтар бір – бірін бағалайды. Сергіту жаттығуы: Бұғының үлкен үйі бар, Терезеден қарайды. Қоян қашып келеді, Бұғының үйін көреді. Тук-тук-тук-тук есік аш, Ана орманда аңшы қаш. Қоян, қоян келе ғой, Қолыңды маған бере ғой. Оқылым 1-тапсырма. Парақшамен жұмыс.
Әр топ сөздерді оқиды, буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды. Кейбір оқушыларға:
Дескриптор:
Бағалау: Жапырақ түстерімен бағалау. |
Суреттер
Әріп үлгісі
Жазу дәптері
таныстырылым
Сергіту
таныстырылым Парақша
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия -Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя. - Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя. - Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя.
|
|
||||
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||
|
1.Тапсырмаларды орындауда қиындық туындап отырған оқушыларға түрткі сұрақтар арқылы қолдау көрсетіледі. 2.Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланды. 3. Көмек қажет ететін оқушыларға жеке әдіспен көмек көрсетілді. (“Құлақ, құлын, ұн” сөздерінің мағынасын түсіндіреді.) 4.Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға шығармашылық бағыттағы тапсырма жоспарланды. (“Ұш, ұшақ,құмыра құмырсқа сөздеріне сөйлем құрады.”) |
Оқушылар әр тапсырмада көрсетілген дескрипторлар бойынша өзін- өзі бағалайды. Оқушылардың әр дұрыс жауабына мадақтау сөздер мен қолдау көрсетемін. Тапсырманы сәтті орындаған оқушыларға жасыл түс беру арқылы қолдау көрсетіледі. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын береді. Сабақ “Бағдаршам”, “Басбармақ”, “Бояу түсімен” “Жапырақ түсімен”, “Жетістік баспалдағымен” бағаланып отырды. Кері байланыс жүргізіліп қорытындыланды. |
Көркем еңбек, музыка Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Айналасындағы барлық адамзат пен табиғатқа қамқорлық көрсету. Рухани байлықты бойына жинақтау. |
||||
2-тапсырма. Сызба және
сөздермен мәтінді оқиды.
«Араласқан оқиға» әдісі.
Әр топқа жеке -жеке сөйлемдер таратылады. Мәтінді ретімен орналастырады. Сызбадағы өтпеген әріптердің орнын ауызша айтады.
Ж
етістік баспалдағы арқылы
бағалау
-
С
өйлемді ретімен орналастырса -
жасылды, -
С
өйлемнің орнын ауыстырса -
сарыны, -
Мүлдем орналастыра алмаса - қызылды бояйды.
«Он қадам» әдісімен сабақты қорытындылау
-
Ұ қандай дыбыс?
-
Ұ дыбысына сөздер айт
-
Ұшақ, құмыра, ұстаз сөздерін буынға бөл.
шағым қалдыра аласыз






















