ШҚО Жарма ауданы Әуезов кенті
«Бақыршық орта мектебі»КММ
Сабақтың тақырыбы:
«ҰБТ есептерін шығарудың
тиімді жолдары»
Математика мұғалімі: Айтимова Г.С
2018-2019 оқу жылы
Сабақтың
тақырыбы: «ҰБТ есептерін шығарудың
тиімді жолдары»
Сабақтың
мақсаты: ҰБТ есептерін шешудің әдіс –
тәсілдерін есептер шығаруда қолдана білуге
үйрету.
2.Дамытушылығы: оқушыны ұқыпты тыңдауға,тез
шешім қабылдай білуге,өз білімін көрсете алуға үйрету және
шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелігі:оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа,тапқырлыққа,уақытын үнемді пайдалануға үйрету.Сол арқылы ҰБТ-де жоғары көрсеткішке ие болу.
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, компьютер, проектор, презентация,QR-kod,
деңгейлік тапсырмалар, PlickersCards
Сабақтың
түрі: Білімді
бекіту.
Әдіс –
тәсілдері: сұрақ- жауап, тестер,
деңгейлік тапсырма.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II.Кім жылдам? (сәйкестендіру тесі)
III .«Миға шабуыл» әдісі. PlickersCards арқылы білімін тексеру
IV.Біліміңді тексер. (деңгейлік тапсырмалар)
V.Логикалық есептер.(математикалық сауаттылық есептері)
VI. Қорытындылау. Бағалау парағы
VII.Рефлексия.(Oйлаудың алты қалпағы)
І. Ұйымдастыру
Оқушылар қар ұлпаларына жазылған қыс туралы өлеңдермен психологиялық ахуал жасайды.
|
11 «А»сынып оқушысы:___________________________________ |
|||
|
1.Формуланы есте сақта! (сәйкестендіру тесі) |
«Миға шабуыл» әдісі. |
Логикалық есептер. (математикалық сауаттылық есептері) |
Қорытындылау. Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II. Кім жылдам? (сәйкестендіру тест)
|
Функция |
Алғашқы функцияның жалпы түрі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III .«Миға шабуыл» әдісі. PlickersCards арқылы білімін тексеру
1.Кез-келген Х жиында өзгеретін х үшін F(х)=f(x) теңдігі орындалса, онда f(х) функциясын F(х) функциясы үшін __________________ деп атайды
А) алғашқы функция
В) интеграл
С) сызықтық функция
Д) дәрежелік функция
2.Үзіліссіз,теріс емес у=f(x) функциясының графигімен Ох өсімен және х=а, х=в түзулерімен шектелген жазық фигура_______________ деп аталады.
А) аудан
В) қисықсызықты трапеция
С) төртбұрыш
Д) теңбүйірлі тпрапеция
3.Айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді_________________деп айтамыз.
А) иррационал теңсіздік
B)иррационал теңдеу
C)түбір
Д)көрсеткіштік теңдеу
4.Айнымалысы түбір таңбасының ішінде болатын теңсіздікті _________ деп айтамыз.
А) иррационал теңсіздік
B)иррационал теңдеу
C)квадрат теңсіздік
Д)логарифмдік теңсіздік
5. у тең х-тің а дәрежесі түрінде берілген функцияны _______________деп атайды.
А) квадраттық фунуция
B)алғашқы функция
C) дәрежелік функция
Д)тригонометриялық функция
Тест жауабы:1. А 2.В 3.В 4.А 5.С
IV. Есептер шығарту: (деңгейлік тапсырмалар)
1деңгей тапсырмалары:
1.Есептеңдер:
а)
ә)

2.а)Парабола және түзумен шектелген әрі боялған фигураның ауданын табыңыз

1-тәсіл
Шешуі: Парабола тармағы төмен қарағындықтан және төбесі (1;1) нүктесінде жатқандықтан оның теңдеуі
у=-(x-1)2 +1==-x2 +2х-1+1=2x-x2 болады, ендеше

Жауабы:
2-тәсіл
S=2*1
=
Параболаның төбесінің
координатарынан бастап есептегенде ішкі бөлік
ауданы
шаршы бірлікке, ал сыртқы
бөлік ауданы
шаршы бірлікке
тең.
ә)Парабола және түзумен шектелген әрі боялған фигураның ауданын табыңыз

А)1
В)
1
С)
Д)
Е)1
1-тәсіл
Шешуі: Парабола тармағы төмен қарағындықтан және төбесі (1;1) нүктесінде жатқандықтан оның теңдеуі
у=-(x-1)2 +1==-x2 +2х-1+1=2x-x2 болады, ендеше

Жауабы:
2-тәсіл
S=1*1*
=
, Жауабы: 
2. Өрнектің мәнің табыңыз:
а)252-log575+7-log73=
=
.
Жауабы:
.
ә)
=
=
2 деңгей тапсырмалары:
1. Прогрессия, логарифм, тригонометрия
Тізбек bn рекурренттік түрде берілген.
b1=251/2+log216, b2=sin(π/6)-tg(π/4), bn+1= bn+ bn-1, онда b4 *b5-ң мәні ?
b1= 5+4=9, b2= 1/2-1= -1/2,
b3= b2+ b1=9 - 0,5= 8,5;
b4= b2+ b3= 8,5 - 0,5 =8;
b5= b4+ b3= 8+ 8,5 =16,5
b4· b5= 16,5 · 8= 132. Жауабы: 132
2.а-ның қандай мәніңде теңдік
орындалады
3. Теңсіздікті
шешіңіз: 
3 деңгей тапсырмалары:
1.Иррационал теңдеуді шешіңдер:

2.
а)lgtg1°+lgtg2°+...+lgtg89°=(lgtg1+lgtg89)+(lgtg2+lgtg88)+...+(lgtg44+lgtg46)+lgtg45=
=lgtg1tg(90-1)+lgtg2tg(90-2)+...+lgtg44tg(90-44)+ +lgtg45=lgtg1ctg1+lgtg2ctg2+...+lgtg44ctg44+lgtg45=lg1+lg1+...+lg1+ lg1=0+0+...+0=0
Жауабы:0
ә)lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lgtg59°×lgtg60°= lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lgtg45°×...×lgtg60°=
= lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lg1×...×lgtg60°=0 Жауабы:0
V.Логикалық есептер.(математикалық сауаттық есептері).
1)Жиналысқа келген 12 адам бір-бірімен қол алысып амандасты.Олар барлығы неше рет қол алысты? n(n-1)/2=12(12-1)/2=66 Жауабы:66
2) Қуаты таусылған ұялы телефонды сөндірулі күйде қуаттасаң 40 минутта, ал қосулы күйінде қуаттасаң 1 сағат 40 минутта 100% болады.Сөндірулі күйінде қуатқа қосылған ұялы телефонды жарты сағат болғанда қоссақ , толық қуат алуы үшін тағы неше минут қажет?
100%/40минут=2,5%/ минутына
100%/1сағ40мин=100%/100мин=1%/ мин
0,5саг*2,5%/мин=30мин*2,5%/мин=75%
100%-75%=25%
25% : 1%/мин= 25мин
Жауабы: Сөндірулі күйінде қуатқа қосылған ұялы телефонды жарты сағат болғанда қоссақ, толық қуат алу үшін тағы 25 минут керек
3)Қорапта 17 шар бар,оның 7-і ақ, 3-і қызыл,2-і көк,қалғаны сары.Қоратан алынған шардың сары болу ықтималдығын табыңыз.
n=17
m=17-(7+3+2)=17-12=5
P(A)=
Жауабы:
4)25892014 саны қандай цифрға
аяқталатынын табыңыз. Жауабы:1
5)Арықты орта мектебінің” 9-шы
сынып оқушысы Санжардың өздік және бақылау жұмысындағы алгебра және
физикадан алған бағалары мынадай
алгебрадан-3,4,2,5,3,4,4,5
физикадан- 3,5,3,4,3,4 Санжар қай пәннен жақсы оқиды?
Санжардың алгебрадан орта бағасы
M=
=
=3,75
Санжардың физикадан орта бағасы
M=
=
=3,67
3,75
3,67
Жауабы:алгебра
6) Кітаптың бетін нөмірлеу үшін 855 цифр қолданылған болса,кітап неше беттен тұрады? 1таңбалы-9цифр
2 таңбалы-90 сан 90*2=180
180+9=189, 855-189=666, 666/3=222, 222+99=321
Жауабы:321 бет.
7)Кестеде машиналардың бағасы мен түрлері берілген.Жеке кәсіпкер 9 270 000 теңгеге автосалоннан бірнеше машина сатып алды.Кәсіпкер неше В машинасын сатып ала алады?
|
Машина түрлері |
Бағасы |
Дана |
Барлық машинаға төленген ақша |
|
А |
990000 тг |
3 |
9270000 тг |
|
В |
1100000 тг |
? |
|
|
С |
1500000 тг |
2 |
9 270 000 –(3*990 000+1500000*2)=9 270 000-(2 970 000+3 000 000)=9 270 000-5 970 000=3 300 000
3 300 000: 1 100 000=3 Жауабы:3
8
?
729
216
12 3 4
(1+2+3)3=216 (2+3+4)3=729 (3+4+5)3 =1728 Жауабы:1728
9)Сағаттық тіл мен минуттық тіл 3 сағат 18 минутты көрсетіп тұрса, онда олардың арасындағы бұрышты табыңыз.
=
=
=
=
Жауабы:
9
VI. Қорытындылау.
Бағалау шкаласы
20-25 ұпай «5»
12-19 ұпай «4»
5-11 ұпай «3»
1-4 ұпай «2»
VII.Рефлексия.(Oйлаудың алты қалпағы)

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«ҰБТ есептерін шығарудың тиімді жолдары»
«ҰБТ есептерін шығарудың тиімді жолдары»
ШҚО Жарма ауданы Әуезов кенті
«Бақыршық орта мектебі»КММ
Сабақтың тақырыбы:
«ҰБТ есептерін шығарудың
тиімді жолдары»
Математика мұғалімі: Айтимова Г.С
2018-2019 оқу жылы
Сабақтың
тақырыбы: «ҰБТ есептерін шығарудың
тиімді жолдары»
Сабақтың
мақсаты: ҰБТ есептерін шешудің әдіс –
тәсілдерін есептер шығаруда қолдана білуге
үйрету.
2.Дамытушылығы: оқушыны ұқыпты тыңдауға,тез
шешім қабылдай білуге,өз білімін көрсете алуға үйрету және
шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелігі:оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа,тапқырлыққа,уақытын үнемді пайдалануға үйрету.Сол арқылы ҰБТ-де жоғары көрсеткішке ие болу.
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, компьютер, проектор, презентация,QR-kod,
деңгейлік тапсырмалар, PlickersCards
Сабақтың
түрі: Білімді
бекіту.
Әдіс –
тәсілдері: сұрақ- жауап, тестер,
деңгейлік тапсырма.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II.Кім жылдам? (сәйкестендіру тесі)
III .«Миға шабуыл» әдісі. PlickersCards арқылы білімін тексеру
IV.Біліміңді тексер. (деңгейлік тапсырмалар)
V.Логикалық есептер.(математикалық сауаттылық есептері)
VI. Қорытындылау. Бағалау парағы
VII.Рефлексия.(Oйлаудың алты қалпағы)
І. Ұйымдастыру
Оқушылар қар ұлпаларына жазылған қыс туралы өлеңдермен психологиялық ахуал жасайды.
|
11 «А»сынып оқушысы:___________________________________ |
|||
|
1.Формуланы есте сақта! (сәйкестендіру тесі) |
«Миға шабуыл» әдісі. |
Логикалық есептер. (математикалық сауаттылық есептері) |
Қорытындылау. Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II. Кім жылдам? (сәйкестендіру тест)
|
Функция |
Алғашқы функцияның жалпы түрі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III .«Миға шабуыл» әдісі. PlickersCards арқылы білімін тексеру
1.Кез-келген Х жиында өзгеретін х үшін F(х)=f(x) теңдігі орындалса, онда f(х) функциясын F(х) функциясы үшін __________________ деп атайды
А) алғашқы функция
В) интеграл
С) сызықтық функция
Д) дәрежелік функция
2.Үзіліссіз,теріс емес у=f(x) функциясының графигімен Ох өсімен және х=а, х=в түзулерімен шектелген жазық фигура_______________ деп аталады.
А) аудан
В) қисықсызықты трапеция
С) төртбұрыш
Д) теңбүйірлі тпрапеция
3.Айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді_________________деп айтамыз.
А) иррационал теңсіздік
B)иррационал теңдеу
C)түбір
Д)көрсеткіштік теңдеу
4.Айнымалысы түбір таңбасының ішінде болатын теңсіздікті _________ деп айтамыз.
А) иррационал теңсіздік
B)иррационал теңдеу
C)квадрат теңсіздік
Д)логарифмдік теңсіздік
5. у тең х-тің а дәрежесі түрінде берілген функцияны _______________деп атайды.
А) квадраттық фунуция
B)алғашқы функция
C) дәрежелік функция
Д)тригонометриялық функция
Тест жауабы:1. А 2.В 3.В 4.А 5.С
IV. Есептер шығарту: (деңгейлік тапсырмалар)
1деңгей тапсырмалары:
1.Есептеңдер:
а)
ә)

2.а)Парабола және түзумен шектелген әрі боялған фигураның ауданын табыңыз

1-тәсіл
Шешуі: Парабола тармағы төмен қарағындықтан және төбесі (1;1) нүктесінде жатқандықтан оның теңдеуі
у=-(x-1)2 +1==-x2 +2х-1+1=2x-x2 болады, ендеше

Жауабы:
2-тәсіл
S=2*1
=
Параболаның төбесінің
координатарынан бастап есептегенде ішкі бөлік
ауданы
шаршы бірлікке, ал сыртқы
бөлік ауданы
шаршы бірлікке
тең.
ә)Парабола және түзумен шектелген әрі боялған фигураның ауданын табыңыз

А)1
В)
1
С)
Д)
Е)1
1-тәсіл
Шешуі: Парабола тармағы төмен қарағындықтан және төбесі (1;1) нүктесінде жатқандықтан оның теңдеуі
у=-(x-1)2 +1==-x2 +2х-1+1=2x-x2 болады, ендеше

Жауабы:
2-тәсіл
S=1*1*
=
, Жауабы: 
2. Өрнектің мәнің табыңыз:
а)252-log575+7-log73=
=
.
Жауабы:
.
ә)
=
=
2 деңгей тапсырмалары:
1. Прогрессия, логарифм, тригонометрия
Тізбек bn рекурренттік түрде берілген.
b1=251/2+log216, b2=sin(π/6)-tg(π/4), bn+1= bn+ bn-1, онда b4 *b5-ң мәні ?
b1= 5+4=9, b2= 1/2-1= -1/2,
b3= b2+ b1=9 - 0,5= 8,5;
b4= b2+ b3= 8,5 - 0,5 =8;
b5= b4+ b3= 8+ 8,5 =16,5
b4· b5= 16,5 · 8= 132. Жауабы: 132
2.а-ның қандай мәніңде теңдік
орындалады
3. Теңсіздікті
шешіңіз: 
3 деңгей тапсырмалары:
1.Иррационал теңдеуді шешіңдер:

2.
а)lgtg1°+lgtg2°+...+lgtg89°=(lgtg1+lgtg89)+(lgtg2+lgtg88)+...+(lgtg44+lgtg46)+lgtg45=
=lgtg1tg(90-1)+lgtg2tg(90-2)+...+lgtg44tg(90-44)+ +lgtg45=lgtg1ctg1+lgtg2ctg2+...+lgtg44ctg44+lgtg45=lg1+lg1+...+lg1+ lg1=0+0+...+0=0
Жауабы:0
ә)lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lgtg59°×lgtg60°= lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lgtg45°×...×lgtg60°=
= lgtg1°×lgtg2°×lgtg3°×...×lg1×...×lgtg60°=0 Жауабы:0
V.Логикалық есептер.(математикалық сауаттық есептері).
1)Жиналысқа келген 12 адам бір-бірімен қол алысып амандасты.Олар барлығы неше рет қол алысты? n(n-1)/2=12(12-1)/2=66 Жауабы:66
2) Қуаты таусылған ұялы телефонды сөндірулі күйде қуаттасаң 40 минутта, ал қосулы күйінде қуаттасаң 1 сағат 40 минутта 100% болады.Сөндірулі күйінде қуатқа қосылған ұялы телефонды жарты сағат болғанда қоссақ , толық қуат алуы үшін тағы неше минут қажет?
100%/40минут=2,5%/ минутына
100%/1сағ40мин=100%/100мин=1%/ мин
0,5саг*2,5%/мин=30мин*2,5%/мин=75%
100%-75%=25%
25% : 1%/мин= 25мин
Жауабы: Сөндірулі күйінде қуатқа қосылған ұялы телефонды жарты сағат болғанда қоссақ, толық қуат алу үшін тағы 25 минут керек
3)Қорапта 17 шар бар,оның 7-і ақ, 3-і қызыл,2-і көк,қалғаны сары.Қоратан алынған шардың сары болу ықтималдығын табыңыз.
n=17
m=17-(7+3+2)=17-12=5
P(A)=
Жауабы:
4)25892014 саны қандай цифрға
аяқталатынын табыңыз. Жауабы:1
5)Арықты орта мектебінің” 9-шы
сынып оқушысы Санжардың өздік және бақылау жұмысындағы алгебра және
физикадан алған бағалары мынадай
алгебрадан-3,4,2,5,3,4,4,5
физикадан- 3,5,3,4,3,4 Санжар қай пәннен жақсы оқиды?
Санжардың алгебрадан орта бағасы
M=
=
=3,75
Санжардың физикадан орта бағасы
M=
=
=3,67
3,75
3,67
Жауабы:алгебра
6) Кітаптың бетін нөмірлеу үшін 855 цифр қолданылған болса,кітап неше беттен тұрады? 1таңбалы-9цифр
2 таңбалы-90 сан 90*2=180
180+9=189, 855-189=666, 666/3=222, 222+99=321
Жауабы:321 бет.
7)Кестеде машиналардың бағасы мен түрлері берілген.Жеке кәсіпкер 9 270 000 теңгеге автосалоннан бірнеше машина сатып алды.Кәсіпкер неше В машинасын сатып ала алады?
|
Машина түрлері |
Бағасы |
Дана |
Барлық машинаға төленген ақша |
|
А |
990000 тг |
3 |
9270000 тг |
|
В |
1100000 тг |
? |
|
|
С |
1500000 тг |
2 |
9 270 000 –(3*990 000+1500000*2)=9 270 000-(2 970 000+3 000 000)=9 270 000-5 970 000=3 300 000
3 300 000: 1 100 000=3 Жауабы:3
8
?
729
216
12 3 4
(1+2+3)3=216 (2+3+4)3=729 (3+4+5)3 =1728 Жауабы:1728
9)Сағаттық тіл мен минуттық тіл 3 сағат 18 минутты көрсетіп тұрса, онда олардың арасындағы бұрышты табыңыз.
=
=
=
=
Жауабы:
9
VI. Қорытындылау.
Бағалау шкаласы
20-25 ұпай «5»
12-19 ұпай «4»
5-11 ұпай «3»
1-4 ұпай «2»
VII.Рефлексия.(Oйлаудың алты қалпағы)

шағым қалдыра аласыз






























