|
Білім беру ұйымының атауы |
Билал Назим ОМ Тәкшүрүлди: |
||||||||||
|
Пәні: |
Көпәйтиш вә бөлүш. Умумий мавзу «Мәдәний мирас» |
||||||||||
|
Бөлім: |
Ниязова МН |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
27 .11.2023 ж |
||||||||||
|
Күні: |
Математика |
||||||||||
|
Сынып: 4 «г » |
Қатнашқучилар сани: |
Қатнашмиғанлар сани: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үч ханилиқ санға бөлүш алгоритми/ Дуния мирасгаһлири |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.11**Үч ханилиқ санға язмичә бөлүш вә көпәйтиш алгоритмини қоллиниш. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үч ханилиқ санға язмичә көпәйтиш вә бөлүш алгоритмлирини қоллинишни үгиниду |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Сабақтың кезеңі//уақыты |
|||||||
|
Сабақтың басы
Ортасы
соңы
|
Саламлишиш.Психологиялиқ тәйярлиқ Өй тапшурмиси Мән бәхитлик болимән, оқуп данишмән болимән , һәр кундә билим еп , юлтуздәк болуп янимән Жәдвал сораш 9*7,9*9,6*9,7*9,8*9 М
Музей (от греч.μουσεῖον - Муза сарай грек тәржимиси Муза сарийи,тарихий-илмий әслимә ретидә әскәрткишләрни,һүнәр , мәдәний байлиқларни в.б мирасларни сақлап ,жиғип,илмий- тонушлуқ хизмитини атқуридиған мәһкимә. Оқуғучиларға үч ханлиқ санни бөлүш алгоритмини чүшәндүрүш.
Йеңи мавзуни бәкитиш үчүн 2- тапшурмини жүп билән орунлашқаберилиду. 68040:21=315 59392:512=116 46305:147=315 4 тапшурма һесапниң берилишини соал билән толуқтуруп, уни чиқар. S=480км V=85км\с t=2с S(қалғини)=?км S1=V*t S(қалғ)=S-S1 S=85км\с · 2с = 170 (км) S=480 км– 170км = 310 (км) – меңиши керәк. Ж: 310км меңиши керәк 6 тапшурма иш. 13 440 : 32 : 7 + 7 ∙ 123 = 60 + 861 = 921 (1 638 : 39 + 13 284 : 36) : 1 = (42 + 369) : 1 = 411 509 ∙ 603 – 999 999 : 11 + 3 982 = 306 927 – 90909 + 3 982 = 220 000 модо тапшурмиси . «Мийигә һужум» усули.Ипадә бойичә һесап тест вә берилгән әм әлләргә көңүл бөлүп талдау ясайду вә чиқириду. модо тапшурмиси
// 6, өрнегінің мәнін көрсет: А ) 70 В)8 С)80 D )474 7.Жазылудағы 10 987 және 2 987 сандарының айырмасы 2 есе артқандағы сәйкес келетін өрнектің мәнін тап А )(10 987+2 987)∙2 В)(10 987-2 987)∙2 С)10 987-2 987∙2 D )(10 987-2 987):2 8, в = 72. болғандағы в : 9 өрнегінің мәнін тап. А)8 В)7 С)6 D) 9 9. 9 000-72:8∙1000 сандық өрнегінің мәнін тап А)9000 В)0 С)18000 D) 100 10.c=40 болғандағы c•9:60,өрнегініңмәнінтап. А) 360 В) 60 С) 6 D) 320 11. 84 : 42 ∙ (37 + 63) : 10 өрнегінің мәнін көрсет А) 20 В) 100 С) 10 D) 200 12.а=20 болғандағы 80: а+5 өрнегінің мәнін көрсет А )35 В)45 С)405 D) 9 1. D А 2. С В 3. А А 4. В А 5. В В 6. С А 7. В В 8. А А 9. В В 10. С В 11. А В 12. D В Өйгә тапшурма №10 61-бәт Светафор |
Дәрискә тәйярлиниду
Өй тапшурмисин еғизчә ейтиду
Дискриптор: -Жаваплирини өсүшрети билән йезип сөзнитапиду. -әмәлләрни йешиду
Йеңи сөз билән тонушиду.
Муәллимниң ярдими билән чүшиниду Дескриптор: -Ипадини тоғра орунлайду. -Чиқириш йоллирини билиду. Дискриптор : -һесапниң тәкшүрәйду. -тоғра тәңсизлик түзәйду Дискриптор:; Шәртини язалайду Йешилишини тапиду Дискриптор -Ипадини тоғра орунлайду. -Чиқириш йоллирини билиду
Дәрис айиғичә айфон телеф бойилип нәтижәчиқирилиду |
1балл
1балл
1 балл
1 балл
1 балл
1балл
1балл
1балл
1 балл
1 балл
|
карточка
Иш дәптири
Дәрислик 59- бәт
Дәрислик 60-бәт
Дәрислик 61-бәт
|
|||||||
|
1. Сандық өрнекті тап А) 124 > 60 В) х + 60 = 124 С) b + 60 D) 124 + 60 2. 900: b ∙10 өрнегінің мәнін көрсет, мұндағы b =90 А) 10 В) 1 000 С) 100 D) 1 3.90–64:8. сандық өрнектің мәнін көрсет А)82 В)8 С)98 D)81 4. Жазулар арасынан әріптік өрнекті көрсет. А ) х +6=14 В) ал :5 С)19–5=13+2 D )36:4=9 5. 92 санынан 14 және 2 санынын азайтқандағы өрнектің мәнін көрсет. А )92–14∙2 В)92–14:2 С)(92–14):2 D)(92–14)∙2 6. а = 480 болғандағы,. а : 6, өрнегінің мәнін көрсет: А ) 70 В)8 С)80 D )474 7.Жазылудағы 10 987 және 2 987 сандарының айырмасы 2 есе артқандағы сәйкес келетін өрнектің мәнін тап А )(10 987+2 987)∙2 В)(10 987-2 987)∙2 С)10 987-2 987∙2 D )(10 987-2 987):2 8, в = 72. болғандағы в :9 өрнегінің мәнін тап. А)8 В)7 С)6 D) 9 9. 9 000-72:8∙1000 сандық өрнегінің мәнін тап А)9000 В)0 С)18000 D) 100
10.c=40 болғ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы Билал Назим ОМ
Тәкшүрүлди: Пәні: Көпәйтиш вә бөлүш. Умумий
мавзу «Мәдәний мирас» Бөлім: Ниязова
МН Педагогтің
аты-жөні: 27 .11.2023
ж Күні: Математика Сынып: 4 «г
» Қатнашқучилар
сани: Қатнашмиғанлар
сани: Сабақтың
тақырыбы: Үч ханилиқ санға бөлүш
алгоритми/ Дуния
мирасгаһлири Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 4.1.2.11**Үч ханилиқ санға язмичә бөлүш вә көпәйтиш алгоритмини
қоллиниш. Сабақтың
мақсаты Үч ханилиқ санға язмичә
көпәйтиш вә бөлүш алгоритмлирини қоллинишни
үгиниду Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//уақыты Сабақтың
кезеңі//уақыты Сабақтың
кезеңі//уақыты Сабақтың
кезеңі//уақыты Сабақтың
кезеңі//уақыты Сабақтың
басы Ортасы соңы Саламлишиш.Психологиялиқ
тәйярлиқ Өй
тапшурмиси Мән бәхитлик болимән, оқуп
данишмән болимән , һәр кундә билим еп , юлтуздәк болуп
янимән Жәдвал сораш
9*7,9*9,6*9,7*9,8*9 М 52 070 ∙
12 = 624
840 53 080 ∙ 18 = 955
440 842 751 : 27 = 31
213 326 ∙
23 = 7
498 4 025 :
23 =175 Музей
(от
греч.μουσεῖον - Муза
сарай грек тәржимиси Муза
сарийи,тарихий-илмий әслимә ретидә әскәрткишләрни,һүнәр , мәдәний
байлиқларни в.б мирасларни сақлап ,жиғип,илмий- тонушлуқ хизмитини
атқуридиған мәһкимә. Оқуғучиларға үч ханлиқ санни
бөлүш алгоритмини
чүшәндүрүш. Йеңи мавзуни бәкитиш үчүн 2-
тапшурмини жүп билән
орунлашқаберилиду. 68040:21=315 59392:512=116 46305:147=315 4 тапшурма һесапниң берилишини
соал билән толуқтуруп, уни
чиқар. S=480км V=85км\с t=2с S(қалғини)=?км S1=V*t S(қалғ)=S-S1 S=85км\с · 2с = 170
(км) S=480 км– 170км = 310 (км) –
меңиши керәк. Ж: 310км меңиши
керәк 6 тапшурма
иш. 13 440 : 32 : 7 + 7 ∙ 123 = 60
+ 861 = 921 (1 638 : 39 + 13 284 : 36) : 1
= (42 + 369) : 1 = 411 509 ∙ 603 – 999 999 : 11 +
3 982 = 306 927 – 90909 + 3 982 =
220 000 модо
тапшурмиси . «Мийигә һужум» усули.Ипадә
бойичә һесап тест вә берилгән әм әлләргә көңүл бөлүп талдау ясайду
вә чиқириду. модо тапшурмиси Сандық
өрнекті тап А) 124 > 60 В) х + 60 = 124 С) b + 60 D) 124 + 60 2.
900: b ∙10 өрнегінің мәнін көрсет, мұндағы b =90 А) 10 В) 1 000 С)
100 D) 1 3.90–64:8. сандық өрнектің мәнін көрсет А)82 В)8 С)98 D)81
4. Жазулар арасынан әріптік өрнекті көрсет. А ) х +6=14 В) ал :5
С)19–5=13+2 D )36:4=9 5. 92 санынан 14 және 2 санынын азайтқандағы
өрнектің мәнін көрсет. А )92–14∙2 В)92–14:2 С)(92–14):2 D)(92–14)∙2
6. а = 480 болғандағы,. а
: өйдә
// 6, өрнегінің мәнін
көрсет: А ) 70 В)8 С)80 D )474 7.Жазылудағы 10 987 және 2 987
сандарының айырмасы 2 есе артқандағы сәйкес келетін өрнектің мәнін
тап А )(10 987+2 987)∙2 В)(10 987-2 987)∙2 С)10 987-2 987∙2 D )(10
987-2 987):2 8, в = 72. болғандағы в : 9 өрнегінің мәнін
тап. А)8 В)7 С)6 D) 9
9. 9 000-72:8∙1000 сандық өрнегінің мәнін тап А)9000 В)0 С)18000 D)
100 10.c=40 болғандағы c•9:60,өрнегініңмәнінтап. А) 360 В) 60 С) 6
D) 320 11. 84 : 42 ∙ (37 + 63) : 10 өрнегінің мәнін көрсет А) 20 В)
100 С) 10 D) 200 12.а=20 болғандағы 80: а+5 өрнегінің мәнін көрсет
А )35 В)45 С)405 D) 9 1.
D А 2.
С В 3. А А 4. В А 5. В
В 6. С А 7.
В В 8. А А 9. В В 10. С В 11. А В 12. D
В Өйгә тапшурма №10
61-бәт Светафор Дәрискә
тәйярлиниду Өй тапшурмисин еғизчә
ейтиду Дискриптор: -Жаваплирини өсүшрети билән
йезип сөзнитапиду. -әмәлләрни
йешиду Йеңи сөз билән
тонушиду. Муәллимниң ярдими билән
чүшиниду Дескриптор: -Ипадини тоғра
орунлайду. -Чиқириш йоллирини
билиду. Дискриптор
: -һесапниң
тәкшүрәйду. -тоғра тәңсизлик
түзәйду Дискриптор:; Шәртини
язалайду Йешилишини
тапиду Дискриптор -Ипадини тоғра
орунлайду. -Чиқириш йоллирини
билиду Дәрис айиғичә айфон телеф
бойилип нәтижәчиқирилиду 1балл 1балл 1
балл 1
балл 1
балл 1балл 1балл 1балл 1
балл 1
балл карточка Иш
дәптири Дәрислик 59-
бәт Дәрислик 60-бәт Дәрислик 61-бәт
1. Сандық өрнекті тап А) 124 > 60 В) х +
60 = 124 С) b + 60 D) 124 +
60
2. 900: b ∙10 өрнегінің мәнін көрсет, мұндағы b =90 А) 10
В) 1 000 С) 100 D)
1
3.90–64:8. сандық өрнектің мәнін көрсет А)82 В)8 С)98
D)81
4. Жазулар арасынан әріптік өрнекті
көрсет. А ) х +6=14 В)
ал :5 С)19–5=13+2 D
)36:4=9
5. 92 санынан 14 және 2
санынын азайтқандағы өрнектің мәнін
көрсет. А )92–14∙2
В)92–14:2 С)(92–14):2
D)(92–14)∙2
6. а = 480 болғандағы,. а : 6, өрнегінің мәнін көрсет: А )
70 В)8 С)80 D
)474
7.Жазылудағы 10 987 және
2 987 сандарының айырмасы 2 есе артқандағы сәйкес келетін өрнектің
мәнін тап А )(10 987+2 987)∙2 В)(10 987-2 987)∙2 С)10 987-2 987∙2 D
)(10 987-2
987):2
8, в = 72. болғандағы в :9 өрнегінің мәнін
тап. А)8 В)7 С)6 D)
9 9. 9 000-72:8∙1000 сандық өрнегінің мәнін тап А)9000 В)0 С)18000
D) 100
10.c=40 болғ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
әдәний
мираслар қәйәрдә сақлинидиғандиғини биләмсән? Жавапларни өсүш
тәртиви билән яз. Сөзни оқи.














